Jump to content



z5400 prob - Νεα ηχεια


spH3RiCal

Recommended Posts

Γυρισα σημερα απο Πασχα και καθως πηγα να ανοιξω τα ηχεια τρωνε ενα fail.. Ο ενισχυτης τους παιρνει ρευμα - το κουμπι φωτιζεται κανονικα δηλαδη - αλλα οταν το παταω αναβει για μισο sec -ισα που προλαβαινω να δω την ενδειξη "detecting.." - και επανερχεται στο standby παλι.. Δοκιμασα να του βγαλω οτι βυσμα υπαρχει, αλλαξα πριζα αλλα τιποτα. Ολο τον καιρο που ελειπα ηταν κλειστα και εκτος πριζας.. Μου ειχε κανει και πιο πριν κατι παρομοιο, το ανοιγα, εσβηνε, αλλα οταν ξαναπαταγα το κουμπι ανοιγε κανονικα και ηταν ολα οκ..

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι τα ειχα παρει πριν απο 3 χρονια οποτε μαλλον παει πεταμα.. Αν ειχε καει η ασφαλεια απλα δε θα ανοιγαν ε?

Κι εδω ανοιγει ενα καινουργιο θεμα.. Τι ηχεια να παρω..? Θελω 5.1 καλο και δυνατο ηχο. Απο αποδοση τα πηγαιναν μια χαρα τα Ζ5400 αλλα αν ειναι να εχουν ημερομηνια ληξης τα 3 χρονια δε ξαναπαιρνω.. Η επομενη λυση ειναι τα G500 αλλα ειχα τραβηξει πολλα με τον ενσυρματο controller σε παλιοτερα creative ηχεια και το σκεφτομαι λιγο..

Αν τω μεταξυ υπαρχουν και καποια σετ home cinema που φαινονται καλα γυρω στα 200ε, αξιζει ομως?

Link to comment
Share on other sites

Το λόγικό είναι ότι με καμμένη ασφάλεια δεν θα άνοιγαν καθόλου.

Τώρα (επειδή και τα 5500 εμφάνιζαν το ίδιο πρόβλημα) θα πρότεινα να τα σκαλίσεις λίγο, ώστε να εντοπίσεις αν φταίει το control center ή η πλακέτα μέσα στο sub. Αν φταίει το control center θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υπόλοιπα ηχεία φτιάχνοντας απλά ένα δικό σου ποτενσιόμετρο για την ρύθμιση της έντασης.

(αν θες να τα πετάξεις, να σε απαλλάξω από το βάρος... :laughing:)

Link to comment
Share on other sites

Θα παω να παρω μια ασφαλεια και θα ψαξω και για το τιμολογιο μπας και εχω εγγυηση για να ειμαι σιγουρος..

Εν τω μεταξυ ζαχαρωνω και κατι τετοιο οπως ειπα (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1200186&catalog=19&category=69977505&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEBB301866FDE0DF0276521B86E5B940C814BD32E4A1D34E5D0A5E7040970C3EB15FCC09215379A63D54671954D76F63BD09122E788239A978AED59C44543465728ADC50E2AF955514FEDC67C9B29FB9CF9AEEF5D7D7646B82726933BA2EEF0520307C770EDC640BB651034F9D2BC825A6960BE0096D610FB1)

αλλα οσο εψαξα δε βρηκα αν (και πως) συνδεονται με το pc και κυριως αν θα εχω 5.1 ηχο. Ξερουμε τιποτα?

(ξερω, 850w δεν ειναι -και ας λεει rms- αλλα και 350 να βγαζει rms, αν εχει καλη ποιοτητα και true 5.1 εγω καλυμενος ειμαι.. :p )

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα χει στημένα καλά ο δικός μου και δεν τα έχω ακούσει ποτέ και σε υψηλές εντάσεις. Δοκίμασε σε κανά media-saturn αν έχεις κοντά, πρέπει να τα έχουν στημένα. Δες και κανένα LG-Samsung στην ίδια τιμή.

Πάντως εμφανισιακά οι δορυφόροι δεν πείθουν για 140W (κι ας είναι στα 3Ohm).

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τελικα τηλ την Logitech στη Γερμανια. Τωρα περιμενω τηλεφωνο για να μου πουν αν μπορω να το φτιαξω μονος μου η να γινει αντικατασταση. Το καλο ειναι οτι ακομα και εκτος εγγυησης να ειναι μπορω να παρω καινουργιο με 50% εκπτωση. Το μονο που δε ξερω ειναι αν υπαρχουν τιποτα εξοδα αποστολης που θα επιβαρυνουν εμενα (αν και απο οτι μου ειπαν θα μου αποσταλει οτι υπαρχει στην αποθηκη εδω Ελλαδα).

Στην αναμονη λοιπον..:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορει να πηρε ενα μηνα+ αλλα τωρα ακουω μουσικη απο τα καινουργια Ζ5500 που μου εστειλαν χωρις καμια επιβαρυνση.. :D Ενα μπραβο και ευχαριστω στη logitech (με την οποια υπηρχε συνεχεις επικοινωνια απο μερους τους) :T:

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι!τους τα εστειλες τα ζ5400?λες να κανω και γω κατι με τα 5300 που εχω?εχει εδω και καιρο χαλασει το sub.δεν λειτουργει καθολου.οι δορυφοροι μεν ειναι ενταξει οποτε δεν παιζει να εχει καει ο ενισχυτης...εχω παρει βεβαια καινουρια 5500 αλλα θα μου αρεσε παρα πολυ να εχω ζευγαρι και να τα βαλω παραλληλα...θα χτυπανε σαν τρελα!!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι και πως η τιμες των 5500 εχουν ανεβει κατακορυφα!οταν τα πηρα εγω ειχαν κατα μεσο ορο 250Ε...τωρα 320 ειναι τα φθηνοτερα που εχω βρει!με την τιμη να παιζει πανω απο 350 στα περισσοτερα μαγαζια...γιατι ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν περιορισμενα αποθεματα στις αποθηκες (λογω της οικονομικης καταστσης φανταζομαι).. Και αυτα που μου εστειλαν περιμενα περιπου 10 μερες για να τα πανε στην αποθηκη (να τα συναρμολογισουν δηλαδη).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.