Jump to content



Lens/Camera n mor... Cleaning Accesories -Συντήρηση εξοπλισμού-


Recommended Posts

Καλησπέρα

αγόρασα πρόσφατα τα παρακάτω μαραφέτια

ένα φυσητήρι φούσκα

και ένα πινέλο καθαριστικό φακού

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=110363543644#ebayphotohosting

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=120363501068

στο μαλακό άκρο του στυλό (σαν τσοχάκι) υπάρχει λάδι?

το έκανα δοκιμαστικά στο δάχτυλό μου και αφήνει μαυρίλα.

είναι φυσιολογικό αυτό???

με τι καθαρίζεται την γυάλινη επιφάνεια του φακού? έξω και μέσα(αν το κάνετε)

έχει κάτι λαδιές από δάχτυλα (λίπος από το δάχτυλο όχι κοκορέτσια)

τι άλλα καλούδια έχετε πάρει για τη συντήρηση του εξοπλισμού φωτογραφικού ή λοιπού?

έχω πάρει ένα πακέτο Q-Connect πεπιεσμένο αέρα,χαρτομάντηλα και υγρό που είναι all around

αλλά στα φωτογραφικά ψιλοκολώνω να τα χρησιμοποιήσω,αν και λένε πως κάνουν για φακούς και οθόνες crt/tft

post-130-1416073941,7144_thumb.jpg

post-130-1416073941,7258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι λογικό που σου αφήνει μαυρίλα. Είναι ιδανικό για να δώσει την στιλπνάδα του καινούριου στον φακό.

Για γενικό καθαρισμό, δαχτυλιές κτλ, χρησιμοποίησε ένα microfibre πανάκι.

Link to comment
Share on other sites

με το βουρτσάκι πειράζεις και τον αισθητήρα σου;

για να δεις τι παίζει με τη σκόνη πάνω στο σενσορα βάλε όσο πιο κλειστο διάφραγμα μπορείς και τράβα ένα άσπρο ντουβάρι ή καθαρό ουρανό. Η σκόνη (αν έχεις) είναι τα μικρά μάυρα σημαδάκια που θα εμφανιστούν.

Btw, εγώ έχω μόνο ενα φυσητηρι για τον αισθητήρα και λέω να πάρω και κανενα αντιστατικο πινελακι. Για τους φακους μαλακα πανακια...

Link to comment
Share on other sites

αντιστατικο πινελακι

κάτι της προκοπής για τον αισθητήρα έχει δει κανείς στην αθήνα; Λόγω ηλικίας δεν υπάρχει και το κουράγιο για βόλτες στο κέντρο, ψάχνοντας...

Ή μήπως online παραγγελία από εξωτερικό και να τελειώνω? (και πάλι, τι?)

Link to comment
Share on other sites

κάτι της προκοπής για τον αισθητήρα έχει δει κανείς στην αθήνα; Λόγω ηλικίας δεν υπάρχει και το κουράγιο για βόλτες στο κέντρο, ψάχνοντας...

Ή μήπως online παραγγελία από εξωτερικό και να τελειώνω? (και πάλι, τι?)

Στον Κατερέλο νομίζω κάτι είχε πάρει το ματι μου...

Κώστα για δώσε λινκ για αυτό που λες :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.