Jump to content



Μποϊκοτάζ κατά του ακριβού καφέ


kreach

Recommended Posts

"Να κόψουν έστω και για μια ημέρα την αγαπημένη συνήθεια... του φραπέ στην πλατεία καλούν τους καταναλωτές οι οργανωτές της κίνησης «μποϊκοτάζ κατά του ακριβού καφέ».

Η κίνηση, που οργανώθηκε μέσω του διαδικτύου, καλεί τους πολίτες να μποϊκοτάρουν σήμερα τις καφετέριες, προκειμένου να διαμαρτυρηθούν για τον καφέ που κοστίζει… χρυσάφι στους Έλληνες.

Διεκδικήστε δυναμικά «τον απαιτούμενο σεβασμό προς τον πελάτη, την τσέπη του και τη νοημοσύνη του» είναι το μήνυμα.

Οι διοργανωτές σημειώνουν χαρακτηριστικά ότι οι τιμές του καφέ στην Ελλάδα είναι από τις υψηλότερες στην Ευρώπη.

Η σχέση των Ελλήνων με τον καφέ, όπως δείχνουν και οι αριθμοί, είναι αρκετά δυνατή. Κάθε χρόνο καταναλώνονται στη χώρα μας περισσότερα από 5,8 δισ. φλιτζάνια από όλα τα είδη καφέ με κόστος περίπου 1,8 δισ. ευρώ."

http://zougla.gr/news.php?id=33720

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Ναι, λογικά άμα πάω παραλιακή το απόγευμα δεν θα είναι πίτα οι καφετέριες.

Συμφωνώ μαζί τους, αλλά αυτό το πράγμα να νομίζουν τα blogs ότι είναι παντοδύναμα ρε παιδάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

και τι να λέει αυτό για 1 μέρα.....αύριο κυριακή πάλι όλοι καφεδάκι θα πίνουν......χαμός θα γίνεται.

αλλά τί να λέμε.......αφού όλοι θέλουν να πίνουν καφέ στο πιο trendy μαγαζι....ας πληρώσουν και τον καφέ trendy..........τα μεταξωτά πιπινάκια στις καφετέριες θέλουν και μεταξωτές τσέπες.

προσωπικά έχω κόψει το θησείο και την ηρακλειδών που παλιότερα βάραγα ταρίφα 3.20 κάθε μέρα........επί 3 χρόνια.......

4.50 ευρώ που ζητάνε πλέον είναι ληστεία και βιασμός μαζί.

ψυρρή και 3ευρώ ftw.:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι.... γουσταρω φραπεδια και θα την πληρωσουμε σαν ζωα που ειμαστε.

Απο το προσφατο ταξιδι που εκανα στην Ιταλια, μεσα στην παλια Πολη της Ρωμης,

σε καφε ΜΠΡΟΣΤΑ ακριβως στην Fontada di Trevi:

Capuccino: 0.90 €.

Και εμεις σαν τα ζωα πληρωνουμε τον φραπε 3 εως 5€.

Link to comment
Share on other sites

προτιμώ να μην πηγαίνω παρά περιστασιακά για καφέ, να κρατάω τα λεφτά, και με τα λεφτά που δεν χαρίζω στις καφετέριες, να πιω 3 φορές καφέ σε κάποια πόλη του εξωτερικού - στην τιμή περιλαμβάνονται τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο (αν δεν υπάρχει αλλού να μείνω) :)

Κατά τα άλλα, όπως έχω αναφέρει πολλάκις, αυτές οι μέρες/ώρες/λεπτά ενάντια σε κάτι, δε μου λένε τίποτα. Από τη στιγμή που χτες πήγε κάποιος για καφέ με 5€, και αύριο θα ξαναπάει, όπως και μεθαύριο, είναι δώρον άδωρον το να μην πάει μια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα περισσότερο με ενοχλεί το ότι πλέον σχεδόν όλοι, ακόμα και οι "φοιτητικές" καφετέριες, έχουν μια πολιτική τιμής 3-5€. Μα...γιατί να τον πιω σε μια ξεκάρφωτη καφετέρια στα 4.5€, όταν το Kitchen Bar/whatever τον έχει τόσο, ίσως και λιγότερα!?

Είναι γελοίο το φαινόμενο, οι ακριβές καφετέριες έχουν εξισωθεί με όλες τις μικρές, λες και έχουν τα ίδια έξοδα. Εννοείται ότι και οι 2 δεν είναι σωστοί, αλλά στο φινάλε στις άλλες πληρώνεις "το μαγαζί". Άλλο μαγαζί είναι το Verde, άλλο η υπόγα που έχει το Harry Spot (και καλά πληρώνεις τι εκεί, τη Monopoly...??).

Γενικά, ξέφυγαν οι μεγάλοι και ακολούθησαν ΟΛΟΙ μετά. Μερικοί παραμένουν "οκ" (ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη που συχνάζω γιατί κάνει απίστευτο/διαφορετικό freddo @ 2.5€), αλλά είναι ελάχιστοι. Αν ο κόσμος ξυπνήσει, οι μεγάλοι δε θα χάσουν. Οι μικροί θα χάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα περισσότερο με ενοχλεί το ότι πλέον σχεδόν όλοι, ακόμα και οι "φοιτητικές" καφετέριες, έχουν μια πολιτική τιμής 3-5€. Μα...γιατί να τον πιω σε μια ξεκάρφωτη καφετέρια στα 4.5€, όταν το Kitchen Bar/whatever τον έχει τόσο, ίσως και λιγότερα!?

Είναι γελοίο το φαινόμενο, οι ακριβές καφετέριες έχουν εξισωθεί με όλες τις μικρές, λες και έχουν τα ίδια έξοδα. Εννοείται ότι και οι 2 δεν είναι σωστοί, αλλά στο φινάλε στις άλλες πληρώνεις "το μαγαζί". Άλλο μαγαζί είναι το Verde, άλλο η υπόγα που έχει το Harry Spot (και καλά πληρώνεις τι εκεί, τη Monopoly...??).

Γενικά, ξέφυγαν οι μεγάλοι και ακολούθησαν ΟΛΟΙ μετά. Μερικοί παραμένουν "οκ" (ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη που συχνάζω γιατί κάνει απίστευτο/διαφορετικό freddo @ 2.5€), αλλά είναι ελάχιστοι. Αν ο κόσμος ξυπνήσει, οι μεγάλοι δε θα χάσουν. Οι μικροί θα χάσουν.

την σχεδια λες?:look:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα περισσότερο με ενοχλεί το ότι πλέον σχεδόν όλοι, ακόμα και οι "φοιτητικές" καφετέριες, έχουν μια πολιτική τιμής 3-5€. Μα...γιατί να τον πιω σε μια ξεκάρφωτη καφετέρια στα 4.5€, όταν το Kitchen Bar/whatever τον έχει τόσο, ίσως και λιγότερα!?

Είναι γελοίο το φαινόμενο, οι ακριβές καφετέριες έχουν εξισωθεί με όλες τις μικρές, λες και έχουν τα ίδια έξοδα. Εννοείται ότι και οι 2 δεν είναι σωστοί, αλλά στο φινάλε στις άλλες πληρώνεις "το μαγαζί". Άλλο μαγαζί είναι το Verde, άλλο η υπόγα που έχει το Harry Spot (και καλά πληρώνεις τι εκεί, τη Monopoly...??).

Γενικά, ξέφυγαν οι μεγάλοι και ακολούθησαν ΟΛΟΙ μετά. Μερικοί παραμένουν "οκ" (ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη που συχνάζω γιατί κάνει απίστευτο/διαφορετικό freddo @ 2.5€), αλλά είναι ελάχιστοι. Αν ο κόσμος ξυπνήσει, οι μεγάλοι δε θα χάσουν. Οι μικροί θα χάσουν.

Μιας που ανέφερες μαγαζιά Θεσσαλονίκης, οι περισσότερες φοιτητικές 2.5 τον έχουν (η πιο γνωστή μάλλον το 18-24), άντε 3. Το Harry's Spot είναι εξαίρεση, εγώ προσωπικά το απεχθάνομαι, έχει 3.20 τον φραπέ, είναι ο ένας πάνω στον άλλο -δεν χωράς να στρίψεις- και είναι και τίγκα στον καπνό. Για άλλες πόλεις δεν ξέρω, στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν μέρη με καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Για το μποϋκοτάζ, άκουσα ραδιοφωνικό μήνυμα στον Alpha News όπου προέτρεπε για την κίνηση αυτή

σήμερα Σάββατο 11 Απριλίου 2009. Επίσης έκανε μια σύκριση στις τιμές καφέ στην Ιταλία και Ελλάδα και

ανέφερε ότι ο espresso στην Ιταλία είναι 2 φορές φτηνότερος από ότι στην Ελλάδα..

:sorry::sorry:

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες ναι μεν αλλά κανείς δεν αναφέρεται στο γεγονός ότι ο Έλληνας όταν κάτσει σε τραπέζι θα το πάρει αλά μπρατσέτα για minimum δυο ώρες τη στιγμή που ο κουτόφραγκος θα κάτσει θα τον πιει (τον καφέ ρε καθάρματα) και θα πάει στη δουλειά του.

Δεν πληρώνουμε τον καφέ αλλά τα συνοδευτικά.

Just my 2 cents

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έκανε μια σύκριση στις τιμές καφέ στην Ιταλία και Ελλάδα και ανέφερε ότι ο espresso στην Ιταλία είναι 2 φορές φτηνότερος από ότι στην Ελλάδα..

Η κλασσική σύγκριση: παίρνουμε τις πιο ακριβές τιμές στην Ελλάδα, τις πιο φτηνές στο εξωτερικό, και βγάζουμε "συμπεράσματα" ;) Γιατί Μιλάνο, στην πιάτσα ντουόμο, πήγαινε 3€ το μπουκάλι νερό των 250ml, και 5€ η πορτοκαλάδα...

Γενικότερα, τουλάχιστον το Μιλάνο στην Ιταλία, είναι πανάκριβο.

Ελβετία και Γερμανία, όντως έχουν καλύτερες τιμές από την Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

την σχεδια λες?:look:

Δε θυμάμαι πως το λένε man :D

Μιας που ανέφερες μαγαζιά Θεσσαλονίκης, οι περισσότερες φοιτητικές 2.5 τον έχουν (η πιο γνωστή μάλλον το 18-24), άντε 3. Το Harry's Spot είναι εξαίρεση, εγώ προσωπικά το απεχθάνομαι, έχει 3.20 τον φραπέ, είναι ο ένας πάνω στον άλλο -δεν χωράς να στρίψεις- και είναι και τίγκα στον καπνό. Για άλλες πόλεις δεν ξέρω, στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν μέρη με καλές τιμές.

3€ στην παραλία ή Καλαμαριά? Εγώ θυμάμαι να πληρώνω παραπάνω, ενώ το Harry το χα πετύχει και σε περιόδους 4.5 (ή έκανε εκείνος με το παγωτό τόσο...? :hmm:)

Μάγκες ναι μεν αλλά κανείς δεν αναφέρεται στο γεγονός ότι ο Έλληνας όταν κάτσει σε τραπέζι θα το πάρει αλά μπρατσέτα για minimum δυο ώρες τη στιγμή που ο κουτόφραγκος θα κάτσει θα τον πιει (τον καφέ ρε καθάρματα) και θα πάει στη δουλειά του.

Δεν πληρώνουμε τον καφέ αλλά τα συνοδευτικά.

Just my 2 cents

Νοπ. Οι Ιταλοί οι ίδιοι διακωμωδούν ακριβώς αυτό, ότι πίνουν τον καφέ με τις ώρες, ενώ οι Ευρωπαίοι λενε πως μέσα σε ένα τέταρτο την έχουν κάνει Αλέκος. Δεν είμαστε οι μόνοι.
Η κλασσική σύγκριση: παίρνουμε τις πιο ακριβές τιμές στην Ελλάδα, τις πιο φτηνές στο εξωτερικό, και βγάζουμε "συμπεράσματα" ;) Γιατί Μιλάνο, στην πιάτσα ντουόμο, πήγαινε 3€ το μπουκάλι νερό των 250ml, και 5€ η πορτοκαλάδα...

Γενικότερα, τουλάχιστον το Μιλάνο στην Ιταλία, είναι πανάκριβο.

Ελβετία και Γερμανία, όντως έχουν καλύτερες τιμές από την Ελλάδα

Τρου - εδώ στο Αμστερνταμ είχε 2.5€ το .50L το νερό, τι λέμε τώρα. Κάποια πράγματα σε άλλες χώρες είναι φτηνά, άλλα είναι ακριβά. Το πρόβλημα είναι οι μισθοί μας...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.