Jump to content



ebay Tools Hints N Tips


DarkSaga

Recommended Posts

Καλημέρα νέοπας στο ebay

έχω αρχίσει να έχω απορίες...

sortάρω τα αποτελέσματα και μου τα βγάζει σε διάφορα νομίσματα αλλά τα ψιλομπλέκει λίγο

π.χ. μου βγάζει τα $ Αυστραλίας μετά από τα $ Αμερικής (ίσα ποσά)

πράγμα που δεν ισχύει.

μπορώ να μετατρέπω τις τιμές σε ένα κοινό/ουδέτερο νόμισμα πριν τα sortάρει?

χρησιμοποιείτε bidders?

έχετε κάποιο "κολπάκι" για εύκολες, ταχύτερες, ασφαλέστερες αγορές?

λίστα με TO DO ή DONT???

αν υπάρχει θέμα που δεν το εντόπισα forgive me....

Link to comment
Share on other sites

Θέματα υπάρχουν πολλά, στο off topic είναι. Το αφήνω ανοικτό λόγω ιδιαιτερότητας ερωτήσεων :)

Για το νόμισμα προσωπικά δεν με απασχολεί πλέον. Χρησιμοποιώ το ebay.co.uk και έχω μόνιμα δίπλα το Sidebar Gadget με το currency και είμαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Μια σοφη πολιτικη ειναι να κανεις την προσφορα σου (στις δημοπρασιες) τα τελευταια δευτερολεπτα ωστε να μην εμπλεκεσαι στο λεγομενο 'bidding war'. Αυτο ειναι το λεγομενο 'sniping' και το κανεις ειτε 'χειροκινητα' (εχει πολυυυυυ φαση!!!) ή αυτοματα (προγραμμα που τρεχει στο pc ή εξειδικευμενες ιστοσελιδες).

Ακομα, να θυμασαι... 'there is no such thing as a free meal', που σημαινει οτι 'προσεχουμε για να εχουμε'.

Τελος, ΔΕΝ στελνουμε λεφτα μεσω western union, εκτος κι αν ειμαστε 1000000% (και λιγα λεω) σιγουροι για το ποιον εχουμε απεναντι μας.

Link to comment
Share on other sites

άλλη μία πονηρή

αγοράζω την ίδια μέρα απο έναν πωλητή 3 αντικείμενα

δεν κάνει combined shipping(πολιτική του)

πληρώνω και τα τρία

κάνω feedback και τα 3

πόσα feedback δικαιούμαι και πόσο πρέπει να ανέβει το νουμεράκι στην παρένθεση?

ένα ανα συναλλαγή?

ένα ανα πωλητή?

ένα ανα αντικείμενο που πλήρωσα?

Link to comment
Share on other sites

newbi-κι ερωτηση (με το συμπαθειο ε και ΠΑΝΤΑ φιλικα), μιας και θα δεις αργοτερα οτι δεν αξιζει να ασχολεισαι τοσο με το θεμα που θετεις...

στην πραξη τωρα, η πολιτικη του ebay στο θεμα του feedback απο τον ιδιο πωλητη εχει αλλαξει..και με τα καινουργια δεδομενα, οσες αξιολογησεις κι αν σου αφησει ο ιδιος πωλητης μετρανε (στο νουμερακι στην παρενθεση) ως ΜΙΑ. Αυτο ειναι για χρονικη διαρκεια μιας εβδομαδας. Δηλαδη οσες αξιολογησεις σου αφησει ο πωλητης μεσα σε μια εβδομαδα (Δευτερα-Κυριακη), προσμετρωνται ως ΜΙΑ. Αν σου βαλει ακομα μια μετα απο 10μερες (απο την αρχικη αξιολογηση) θα εχεις συνολικα 2.

http://pages.ebay.com/help/feedback/howitworks.html

Επισης, να ξερεις οτι ο πωλητης ΔΕΝ μπορει πλεον να αφησει αρνητικο feedback στον αγοραστη. Πολυ σημαντικη αλλαγη πολιτικης απο το ebay, μιας και παλαιοτερα οι αγοραστες φοβοντουσαν εκδικητικη αρνητικη αν κι αυτοι επρατταν το ιδιο (με συνεπεια το συστημα των αξιολογησεων να μην λειτουργει αποτελεσματικα αφου ο αγοραστης δεν ελεγε την αποψη του).

Και τελος, μην θεωρεις δεδομενο οτι ΟΛΟΙ οι πωλητες αφηνουν feedback.

Υ.Γ. το θεμα του combined shipping δεν εχει απολυτως καμια σημασια στο συγκεκριμενο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ok then

2 έστειλε ο φύγτουλας αλλά το feed ανέβηκε 1

edit : αν του δώσω το feedback δλδ με δόσεις

1/week

θα τσιμπάω και εγώ 1/week?

πονηρό ή χαζό?

για κάποιον που είναι μόνο αγοραστής έχει σημασία το rep???

Link to comment
Share on other sites

βασικα, και να το κανεις αυτο δεν εχει νοημα... ας πουμε οτι προσπαθεις να χτισεις ενα profile για να κανεις μετα πωλησεις (γιατι ως αγοραστης,δε σε ενδιαφερει σχεδον καθολου...)

οταν ανοιξεις μια καταχωρηση, ενας εν δυναμει αγοραστης θα μπει στην δημοπρασια σου και θα αρχισει να εξεταζει δεδομενα... μολις πατησει να δει αναλυτικα το feedback σου, θα δει οτι ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ αξιολογησεις προερχονται απο τους ΙΔΙΟΥΣ πωλητες.... αρα.. μπορει να μπει σε 'δευτερες σκεψεις'.... και θα παρει δρομο....

Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαχνα για κινητό είχα πετύχει πολλές αγγελίες που δεν έστελναν σε χρήστες με μηδενική αξιολόγηση.

Ναι, αυτο ισχυει.. καποιοι πωλητες (λιγοι ομως) ζητουν ο αγοραστης να εχει ενα μινιμουν αριθμο αξιολογησεων (συνηθως 5-10, οχι παραπανω)... γι'αυτο εβαλα και το 'ΣΧΕΔΟΝ' σε bold.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγνώμη τώρα, εάν εγώ που ξεκινάω τώρα... πως στο καλό θα αποκτήσω 5-10 αξιολογήσεις; Είναι λίγο ηλίθιο εκ μέρους τους αυτό.

Θα μου πεις πως και ο άλλος θέλει να είναι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συγνώμη τώρα, εάν εγώ που ξεκινάω τώρα... πως στο καλό θα αποκτήσω 5-10 αξιολογήσεις; Είναι λίγο ηλίθιο εκ μέρους τους αυτό.

Θα μου πεις πως και ο άλλος θέλει να είναι καλυμμένος.

Κι ομως.. εχει καποιο νοημα απο μερους τους...

το ebay γενικοτερα οι δημοπρασιες και οι εξ αποστασεως πωλησεις εχουν καποια χαρακτηριστικα.. πχ. χρονο αναμονης για παραλαβη (ειδικα οταν τα αντικειμενα ερχονται απο αλλες χωρες-ηπείρους), τροπο πληρωμης, αξιολογησης (πολυ σημαντικο για τους πωλητες)..

Αρα, αν ο πωλητης μπλεξει με καναν τελειως ΝΕΟ (που δεν του κοβει, δεν ακουει και νομιζει οτι αυτος ειναι ο εξυπνος στην ιστορια) για τον πωλητη ειναι πολυ μεγαλο μπλεξιμο..

Ενα (τραβηγμενο) παραδειγμα... φαντασου δηλαδη οτι εσυ πουλας ενα αντικειμενο αξιας (200 ευρω), το βγαζεις σε δημοπρασια και μπαινει ενας μηδενικος χρηστης και το κερδιζει την τελευταια στιγμη.. και δε ξερει που παν τα 4...

αντε μετα να του εξηγησεις οτι πρεπει να κανει λογαριασμο στο paypal (ή να στειλει την πληρωμη αλλιως), να πρεπει να περιμενεις να γινουν οι διαδικασιες για confirm του λογαριασμου του, να ρωταει και να περιμενει απαντηση ΤΩΡΑ, να μην ξερει για τα ταχυδρομικα (που αρχικα δεν τα ειχε υπολογισει) και πολλους αλλους παραγοντες.... χεσε μεσα Πολυχρονη... κι αυτο δεν ειναι μια μοναδικη περιπτωση, εχουν γινει κατ'επαναληψη...

και στην τελικη, καλυτερα να πουλας ενα προϊόν σε καποιον που εχει (ας πουμε τελοσπαντων) μια μικρη αξιολογηση-αξιοπιστια, παρα σε εναν μηδενικο που μπορει να ειναι απατεωνας και να παρει το αντικειμενο και μετα να κανει και κανα charge back...

αρα ξεκινας να αγοραζεις αντικειμενα που χρειαζεσαι με μικρη αξια για να μαθεις και σιγα-σιγα βλεπεις τι γινεται..οχι κατ'ευθειαν στα βαθεια...

Κι απο την αλλη, αυτο που λεει και o ReaperX. Απλα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

και αν χαλασει κατι τι γινεται?ρωτησα εναν αν εχει εγγυηση ενας qx9770 που βρηκα σε καλη τιμη και δεν ηξερε,που λογικα θα επρεπε να εχει αν ηταν αγοαρσμενος και οχι τιποτα αλλο..αληθεια αν καποιο προιον χαλασει τι γινεται,πεταμα?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στην περιγραφή του προιόντος λέει οτι για εγγύηση έχεις συγκεκριμένο διάστημα στην διάθεση σου για να το στείλεις πίσω.

Τι θα πεί δεν ξέρει,μήπως απλά δεν έχει?:to_pick_ones_nose:

Βλέπε το feedback που έχουν δώσει άλλοι χρήστες σε αυτον τον πωλητή :mobile:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αυτο εγγυηση αρα μουφα εγγυηση εχει..να παρεις και τιποτα αξιας και να σου μεινει στα χερια μετα απο κανα διμηνο..δεν λεει..:angry:

ως συνηθως απο ebay αγοραζεις πραγματα που ειτε δεν μπορεις να τα βρεις ελλαδα ειτε εχουν τεραστια διαφορα τιμης. αρα αυτο που λες δεν στεκει

Link to comment
Share on other sites

ως συνηθως απο ebay αγοραζεις πραγματα που ειτε δεν μπορεις να τα βρεις ελλαδα ειτε εχουν τεραστια διαφορα τιμης. αρα αυτο που λες δεν στεκει

τι να το κανω αυτο οταν αν μου χαλασει ειναι σαν να πεταω τα χρηματα μου..χωρις εγγυηση,για κατι ηλεκτρονικο ειναι αχρηστο εκτος και αν το βρεις σε εξεφτιλιστικη τιμη..πραγμα που δεν συμβαινει στα προιοντα που κοιταω και με ενδιαφερουν..δεν ξερω αν και κατα ποσο ειμαι γκαντεμης αλλα ολο το πισι εκτος απο το dvd&cpu μου εχει παει για rma τουλαχιστον μια φορα..

Link to comment
Share on other sites

τι να το κανω αυτο οταν αν μου χαλασει ειναι σαν να πεταω τα χρηματα μου..χωρις εγγυηση,για κατι ηλεκτρονικο ειναι αχρηστο εκτος και αν το βρεις σε εξεφτιλιστικη τιμη..πραγμα που δεν συμβαινει στα προιοντα που κοιταω και με ενδιαφερουν..δεν ξερω αν και κατα ποσο ειμαι γκαντεμης αλλα ολο το πισι εκτος απο το dvd&cpu μου εχει παει για rma τουλαχιστον μια φορα..

ε μην το κουραζεις τοτε... το οτι το ebay δεν σε βολευει δεν σημαινει κατι. απλα μην το χρησιμοποιεις.:...:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Παιδιά, να κάνω κι εγώ 1-2 ερωτησούλες. Δεν φτιάχνω καινούριο thread μιας και πιστεύω πως οι ερωτήσεις ταιριάζουν στο "κλίμα" του παρόντος.

Μόλις έκανα την πρώτη μου αγορά. Πρόκειται για ένα μεταχειρισμένο boss oc-2 (pedal effect) με τιμή γύρω στα 78€ από ebay.co.uk (ο πωλητής είναι κι αυτός από uk).

Λογικά δε θα πληρώσω τελωνείο. Παρόλα αυτά, μήπως πρέπει να του πω πχ να βάλει gift ή repaired ή πχ πως η αξία του είναι πχ 40€???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.