Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

Βασικά πιστεύω πως ούτε ένα αυστηρότατο - ισοπεδωτικό σύστημα τύπου ΕΣΣΔ ούτε ένα απόλυτα καπιταλιστικό σύστημα όπως στης ΗΠΑ θα μας σώσει.

Γιατί ???

Για τον πολύ απλό λόγο ότι καταφεύγουμε στα άκρα. Εντάξει υπάρχουν φορές που πρέπει να λάβουμε ακραία μέτρα, αλλά σε εξαιρετικές περιπτώσεις και αυτό προκειμένου να φέρουμε την ισορροπία στα πράγματα.

Το θέμα είναι να βρεθεί η χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο . Και αν δεν απατώμαι, αυτό που χρειαζόμαστε είναι ένα κράτος πρόνοιας.

*Στο πρηγούμενο ποστ, εξηγώ πως άλλο πράγμα τα ιδεώδη της ΕΣΣΔ και άλλο στην πράξη τι εφαρμόσανε. Πρέπει λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε για ποιό πράγμα μιλάμε ... ένας φίλος μου πιστεύει στα ιδεώδη τα κομμουνιστικά αλλά θεωρεί πως ο Στάλιν ήταν προδότης όπως και η Παπαρήγα και δεν υποστηρίζει το ΚΚΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply
Βασικά πιστεύω πως ούτε ένα αυστηρότατο - ισοπεδωτικό σύστημα τύπου ΕΣΣΔ ούτε ένα απόλυτα καπιταλιστικό σύστημα όπως στης ΗΠΑ θα μας σώσει.

Γιατί ???

Για τον πολύ απλό λόγο ότι καταφεύγουμε στα άκρα. Εντάξει υπάρχουν φορές που πρέπει να λάβουμε ακραία μέτρα, αλλά σε εξαιρετικές περιπτώσεις και αυτό προκειμένου να φέρουμε την ισορροπία στα πράγματα.

Το θέμα είναι να βρεθεί η χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο . Και αν δεν απατώμαι, αυτό που χρειαζόμαστε είναι ένα κράτος πρόνοιας.

*Στο πρηγούμενο ποστ, εξηγώ πως άλλο πράγμα τα ιδεώδη της ΕΣΣΔ και άλλο στην πράξη τι εφαρμόσανε. Πρέπει λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε για ποιό πράγμα μιλάμε ... ένας φίλος μου πιστεύει στα ιδεώδη τα κομμουνιστικά αλλά θεωρεί πως ο Στάλιν ήταν προδότης όπως και η Παπαρήγα και δεν υποστηρίζει το ΚΚΕ.

αυτό που λές για τις ακραίες απόψεις δεν ειναι κατά τη γνώμη μου σωστό. Και η βασικά αρχή του σοσιαλισμού δεν είναι ένα κράτος πρόνοιας αλλά τα εργοστάσια στους εργάτες και η γή στους αγρότες. Και γώ συμφωνώ οτι δεν είναι σωστός ο σοσιαλισμός, αλλά αυτή η βασικά αρχή, για μένα είναι σωστή. Το θέμα είναι οτι πρόκειται για τεράστια κοινονικοοικονομική μεταβολή το να πάρεις τα εργοστάσια απο τους καπιταλιστές και να τα δώσεις στους εργαζόμενους..

Link to comment
Share on other sites

Eίναι ακραίος κατ'εμέ, καθώς δεν υπήρχε πχ διάλογος αλλά ... δωρεαν εισητήρια για τα τον προαστιακό (προς Σιβηρία...)

Είπα εγώ ότι το κράτος πρόνοιας είναι αρχή στον σοσιαλισμό? Απλά πιστεύω πως ένα πραγματικό κράτος πρόνοιας είναι αυτό που χρειαζόμαστε. Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα, μόνο από μέσα από συζητήσεις με τον καθηγητή Δικαίου και Κοινωνιολογίας (τυπικά δεν θα έπρεπε να κάνει και κοινωνιολογία αλλά τεσπα!) που ήταν πραγματικά το κάτι άλλο ο τύπος, εξαιρετικός καθηγητής!

Link to comment
Share on other sites

Πω συζητησεις κ "αποψεις καραμελας" τις εχω βαρεθει... εχω πει στον εαυτο μου οτι δεν θα ξανασυμμετεχω αλλα δεν μπορω

1) Η ΕΣΣΔ δεν διαφερε σε τπτ απο καθε αλλο καπιταλιστικο συστημα, ο κουμουνισμος δεν βασιζετε μονο στην "ισοτιτα" κ στο μοιρασμα του πλουτου... αν το κρατος λειτουργει βασει μιας παγκοσμιας οικονομιας κανει επεκτατικους πολεμους με σκοπο να ελενξει καποιες μορφες ενεργειας, ποτε δεν θα υπαξει ισοτητα.

Η Ρωσια ανταγωνιζοταν την Αμερικη, ο μονος τροπος που μπορεις να ανταγωνιστεις καποιον ειναι "καπιταλιστικα" κ "ιμπεριαλιστικα" με στοχο το κερδος η την στρατιωτικη δυναμη... νομιζετε οτι οι σοβιετικοι μαζευονταν κ ελεγαν πως θα κανουν το κοσμο καλυτερο η ελεγαν τπτ θεωριες του Μαρξ.

Φυσικα οχι, μονο ο τροπος διακυβερνησης αλλαζε που ισως σε σχεση με το καπιταλιστικο να ηταν καλυτερος η χειροτερος αλλα φυσικα ΔΕΝ ηταν αυτο που Μαρξ ειχε ονειρευτει!

Για μενα ηταν απλα ενα μεγαλο βημα ενα πατημα για νεες ιδεες κ η οκτωβριανη επανασταση ενα απο τα μεγαλυτερα γεγονοτα της ανθρωπινης ιστοριας. Ηταν η πρωτη φορα που ο ανθρωπος αμφισβητησε την κτηση κ την εξουσια κ οχι απλως για να αποκτησει περισσοτερα δικαιωματα σε αυτην

2)Οταν γενηθηκες, γενηθηκες γυμνος το μονο που ηθελες ειναι να τρως, να εχεις ζεστασια, να κοιμασε κ να χ... την υπαρξη Θεου, αν εισαι πλουσιος η φτωχος, αν εισαι καλος η κακος, αν εισαι Ελληνας η Βουλγαρος τα εμαθες μεγαλωνοντας κ σου εφταξαν το χαρακτηρα.

Αυτο σημαινει οτι ο ανθρωπος δεν γενιετε απληστος η κακος η ανταγωνιστικος το κοσμο βλεπεις γυρω σου κ διαμορφωνεις χαρακτηρα δλδ σε εναν καλυτερο κοσμο θα ησουν καλυτερος ανθρωπος

Ειναι απλη λογικη οτι αν δεν εχεις να φας θα γινεις κλεφτης, αν βλεπεις 24 ωρες στην τηλεοραση διαφημησεις θα γινεις απληστος η καταναλωτικος, αν εισαι αμορφωτος (κοινωνικα) θα εισαι περιθωριακος η θρησκοληπτος η εγκληματιας

Η δικαιολογια ειναι στην "φυση του ανθρωπου" ειναι το μεγαλυτερο ψεμα για να δικαιολογεις το εαυτο σου

3) Το γεγονος "φορας μπλουζα 100 ευρω, αρα εισαι του συστηματος" η κατι παρομοιο ειναι επισης χωρις λογικη.

Απο την στιγμη που ζεις κ υπαρχεις σε αυτο το συστημα δεν σημαινει οτι θα πρεπει να γινεις χιπης κ να πας στα βουνα για να το αρνηθεις.

Οπως εσυ δεν με ρωτας τι θα αγορασεις, η πως κερδιζεις τα λεφτα που βγαζεις ετσι κ εγω δεν εχω αναγκη να φαινομαι Φιντελ Καστρο (το "εγω" ειναι αφημενο δεν εννοω τον εαυτο μου:p)

Γεννηθηκα οπως κ εσυ με βασει τον ανταγωνισμο κ την καταναλωση, μπορει να μην χωνευω την αστυνομια αλλα ξερω οτι την εχω αναγκη, μπορει να μην χωνευω τις τραπεζες αλλα ξερω οτι δεν γινετε να μην τις χρησιμοποιω.

Γενικως οποιες κ αν ειναι οι ιδεες της "μοναδας" οσο αυτη λειτουργει για τον εαυτο της για να μπορεσει αν επιβιωσει θα πρεπει να της αρνηθει πολλες φορες. Τπτ δεν γινετε αν το πιστευουν 2 ατομα, ο ανθρωπος καλος η κακος εξαρτατε παντα απο αλλους

Αλλαξε την δικη σου συμπεριφορα να αλλαξω κ εγω την δικη μου λοιπον!

Το να εισαι "κουμουνιστης" αυτοματα σημαινει οτι εισαι ανθρωπος που μισει τα χρηματα, την καταναλωση, το κερδος, εισαι δικαιος κτλ?

Φυσικα δεν κατεβηκες απο τον Αρη, μεγαλωσες με βια, πλουτο, φτωχεια, μισος, αδικια ειναι μερος της ζωης σου οτι ιδεες κ να εχεις πρεπει να τα αντιμετωπιζεις κ επισης δε σημαινει οτι δεν σε επηρεαζουν.

Το ζητημα ειναι να μπορεις να βαζεις ενα μετρο κ καθε φορα που μπορεις να το κανεις να μην συντηρεις αυτο που υποτιθετε οτι πολεμας

Βεβαια οι οροι "κουμμουνιστης" "σοσιαλιστης" "αναρχικος" κτλ εχουν ξεφτισει τοσο που δινει ο καθενας οτι νοημα γουσταρει... Για να μην μιλισω για αυτους που εκπροσωπουν τους ορους...

Σημασια δεν εχει η ταμπελα αλλα οι πραξεις

Αυτο το γερασμενο συστημα αυτο πρεπει αλλαξει ριζικα κ παγκοσμια... ο στρατος, τα εθνη, η αστυνονομια, οι πολιτικοι ειναι φαντασματα του παρελθοντος.

Δεν ειναι ουτοποτια υπαρχουν κ τα μεσα κ οι ιδεες να το κανουμε αρκει να σταματησουμε να ειμαστε σκλαβοι σε ιδεες κ νομους που δεν θεσπισαμε εμεις ουτε μας ρωτησαν απλως τους βρικαμε κ τους θεωρησαμε δεδωμενους!

Δεν μπορει να υπαρξει προνοια οσο υπαρχει κερδος, συμφερον κ ανταγωνισμος κανεις δεν προκειτε αν νοιαστει για σενα αν δεν εχει κατι να κερδισει κ οχι μονο γιατι ειναι αναγκαστικα "κακος" αλλα δεν κ εχει αλλη επιλογη.

Οσο καλος ανθρωπος κ να ειμαι δεν μπορω να σου δωσω ενα φαρμακο που κοστιζει 500 ευρω χωρις αντιτιμο κ ας εισαι απορος γιατι δεν θα μπορω να επιβιωσω εγω μετα αν εχω φαρμακειο. Το ιδιο ισχυει κ για ενα κρατος για να περεχει "δικαιοσυνη" κ "προνοια" χρειαζετε χρηματα δεν μπορει να στα παρεχει χωρις αυτα! Σε ενα κοσμο που οι παντες λειτουργουν με το κερδος θα υπαρχουν πλουσιοι κ φτωχοι ανθρωποι κ κρατη. Ενα φτωχο κρατος αντικειμενικα δεν μπορει να παρεχει προνοια...

Δεν μπορειτε να εχετε την απαιτηση οι ανθρωποι να γινουν "δικαιοι" απο την μια μερα στην αλλη... εγω κ εσεις ποτε δεν θα μπορεσουμε να γινουμε δικαιοι μπορετε ομως να φτιαξετε μια κοινωνια που τα παιδια σας θα ειναι δικαια γιατι δεν θα εχουν αναγκη να ειναι αδικα, και σιγουρα αυτη η κοινωνια δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ζουμε σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 διαφωνω...Δεν πρεπει να υποτιμαμε τα γονιδια και την κληρονομικοτητα. Βλεπεις δυο αδερφια που μεγαλωσαν στο ιδιο, χωρο, πηγαν ιδιο σχολειο και τελικα πηραν τελειως διαφορετικο δρομο.

Γιαυτο μεχρι να αποβαλλει ο ανθρωπος το μισος, τη ζηλια και ολα τα καλα ή κακα που εχει μεσα του απο την ωρα που γεννιεται θα πρεπει να περασουν αρκετες γενιες απο την "θεραπεια". Μετα βεβαια δεν ξερω αν θα μπορει λεγεται ανθρωπος...Μια τετοια ιδεα προβαλλει και το Equlibrium με τον Christian Bale.

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 διαφωνω...Δεν πρεπει να υποτιμαμε τα γονιδια και την κληρονομικοτητα. Βλεπεις δυο αδερφια που μεγαλωσαν στο ιδιο, χωρο, πηγαν ιδιο σχολειο και τελικα πηραν τελειως διαφορετικο δρομο.

Γιαυτο μεχρι να αποβαλλει ο ανθρωπος το μισος, τη ζηλια και ολα τα καλα ή κακα που εχει μεσα του απο την ωρα που γεννιεται θα πρεπει να περασουν αρκετες γενιες απο την "θεραπεια". Μετα βεβαια δεν ξερω αν θα μπορει λεγεται ανθρωπος...Μια τετοια ιδεα προβαλλει και το Equlibrium με τον Christian Bale.

Το γονιδια παιζουν ρολο στο πως αντιδραμε σε αυτα που βλεπεις γυρω σου πχ απεναντι στην βια αλλιως θα αντιδρασει καποιος που ισως να εχει βιαια γονιδια κ αλλιως ενας που ειναι ειναι ας πουμε φοβιτσιαρης, το ζητημα ειναι οτι να του δωσεις την μορφωση κ παιδεια για αν ξερει πως θα φερθει η ακομα να εξαφανισεις το προβλημα ωστε να μην βρεθει στο διλλημα. Δεν προκειτε για θεραπεια κανεις δεν κανει κατι που θα τον βλαψει χωρις να εχει αναγκη να κερδισει κατι. Αν δεν χρειαζετε να ειναι ειναι βιαιος, αδικος, ανταγωνιστικος προκειμενου να επιβιωσει η ακομα κ να διακριθει απο τους αλλους γιατι να το κανει οποια κ να ειναι τα γονιδια του

Το τελειο συμφωνω δεν θα συμβει ποτε αυτο που θελω να πω ειναι οτι μπορει να υπαρξει καλυτερο, μπορουμε να βασιζομαι μια κοινωνια στην ισοτητα κ στην δικαιοσυνη χωρις να λειπει τπτ σε κανεναν, δεν διαφωνω οτι ακομα κ τοτε πιθανως θα υπαρχει αδικια η κακια .

Η διαφορα ειναι οτι θεωρουμε σημερα αυτον που πατησε επι πτωματων κ εγινε παμπλουτος επιτυχιμενο κ σημαντικο για την κοινωνια κ ας ειναι ανιθηκος, αδιστακτος κ απληστος

Ενω εναν καλοψυχο που η ζωη τον πεταξε στον δρομο, κοροιδο.

Αυτο που εγω λεω ειναι γιατι αν μην συμβαινει το αντιθετο, αν η κοινωνια, για να σε θεωρει σημαντικο, πρεπει να εισαι δικαιος, προκομενος κ ηθικος για πιο λογο να διαλεξεις κατι αλλο?

Κ ακομα κ αν το κανεις η πλειοψηφεια θα σε θεωρει περιθωριακο κ θα σε απομακρυνει...

Καμια θρησκεια δεν παιζει κανενα ρολο σε αυτο ολα ειναι θεμα κοινωνιας αρα ανθρωπινης επιλογης κ για καθε επιλογη παιζει ρολο η γνωση κ η μορφωση.

Link to comment
Share on other sites

Στην Σ.Ε. είχε καθιερωθεί αν δεν γνωρίζεις, καθολική πενθήμερη 7ωρη εργασία.

ισχυε και στα gulag?

και απόδειξη είναι η πολύ προχωρημένη τεχνολογία που είχανε σε σχέση με τις ΗΠΑ,

διορθωση: " και κλεβανε απο τις ΗΠΑ"

κηγουωρντ: "farewell dossier" case study

προχειροτατα λινκς

http://en.wikipedia.org/wiki/Siberian_pipeline_sabotage

http://en.wikipedia.org/wiki/Farewell_dossier

δεν νομιζω πως το "εγιναν μεν λαθη αλλα γενικα ηταν καλα τα πραγματα " αποτυπωνει την κατασταση.Ολα αυτα τα λαθη αναμενομενο ηταν να γινουν σε ενα μη-δημοκρατικο (εστω μη-αστικο κοινοβουλευτικο ) καθεστως.Γιατι το δημοκρατικο καθεστως εχει καποιους μηχανισμους ικανους να αποτρεψουν καποια απο αυτα ως ενα βαθμο.

Ωστοσο εμαθα για ενα μερος οπου φαινεται να προσφερει περιπου τα ιδια με αυτα τα οποια φημολογειται οτι προσεφερε η ΕΣΣΔ αλλα και η Κουβα.

συγκεκριμενα

-εξασφαλιζει στεγη

-εξασφαλιζει τροφη

-εξασφαλιζει ιατρικη περιθαλψη

-σου μαθαινει 2-3 πραγματα (ασχετο κατα ποσο σου χρησιμευουν)

με το μονο ελαττωμα οτι δεν μπορεις να κανεις και να πεις οτι γουσταρεις γιατι παιζει τιμωρια.

μην σπρωχνεστε,ολοι θα παρετε

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82_%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%8C%CF%82_%CE%9E%CE%B7%CF%81%CE%AC%CF%82

btw υπαρχει κανεις που νομιζει οτι οι παλαι ποτε κραταιοι ανδρες της KGB σημερα πεινουν και υποφερουν και δεν εχουν καμμια απολυτως εξουσια οικονομικη η πολιτικη?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μην ξεχναμε και τα ρουβλια συμφορουμιται!τα ρουβλια που πηρε το ΚΚΕ απο την ΕΣΣΔ!

Την εμπλοκη της KGB,τις βιλες τις παπαρηγα,το ελικοπτερο του χαλβατζη και αλλα!

Μπορει να μην εχουν σχεση με το θεμα αλλα ο φιντελ ειναι δικτατορας,αρα οτι και να λεει η ΚΝΕ για τα Pc games μας ειναι αδιαφορο

Link to comment
Share on other sites

Έχασες το νόημα κάπου. Είναι δύσκολο να πείσεις με το σφυροδρέπανο σαν avatar. Μεροληπτείς οπότε και δίκιο να έχεις χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από απλά επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θεωρεις την παραχαραξη της ιστοριας φυσιολογικη;;

ποια παραχαραξη?μηπως οι δικτατορες ηταν τιποτα φιλανθρωποι ηγετες που καταπιεζαν τον κοσμο για το καλο του?

φυσικα ειναι φυσιολογικο οι εκτελεσεις και ενα σοβιετικο τρομοκρατικο καθεστως να ονομαζονται "κρατος οπου απλα εγιναν καποια λαθη"...ειναι φυσιολογικο ενα παιδι να αποκαλει με το μικρο του εναν ανθρωπο που διοικουσε μια χωρα της οποιας το συνταγμα εξασφαλιζει την λογοκρισια (βλ ποστς μου με λινκς απο θρεντ ΕΣΣΔ) ...ειναι φυσιολογικο ενα παιδι να θεωρει ως εγκυρη πηγη ενημερωσης μονον οτι πλασαρει το κομμα του...ειναι φυσιολογικο να ονομαζει αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tianasquare.jpg προπαγανδα του καπιταλισμου κλπ κλπ...

ΥΓ:Αληθεια,αν τα παιχνιδακια ειναι ιμπεριαλισμος,η περιφημη Κομινφορμ τι ειναι?

(Νταμν,δεν τα γραφει στον Οδηγητη αυτα ε?)

Link to comment
Share on other sites

Πες τη γνωμη σου πανωσε αυτο και σταματα επιτελους να κρινεις

εσυ ποσο καιρο εχεις σταματησει να το κανεις αυτο?ειναι δηλαδη κακος και εχθρος του λαου οποιος τολμα να "κρινει"???

δεν βοηθαει ο καθενας να λεει την κοτσανα του για το κκε,την κουβα,την εσσδ,τον μαρξ κτλπ

μια τεκμηριωμενη κοτσανα που δινει λινκς που δεν οδηγουν σε κομματα ηταν,ειναι και θα ειναι 100 φορες πιο ισχυρη απο το κοπι πεηστ των κομματικων φυλλαδων.Αν δεν πιστευεις οσα λεω για το ντρημ στεητ κουβα διαβασε το Κουβανικο συνταγμα ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ(αν σου επιτρεπει η κομματικη ηγεσια να χειριζεσαι το γκουγκλ βεβαια).Δημοσιευμενο παντου ειναι και ,το βρισκεις πανευκολα.Και μην μου πεις πως και αυτο το γραψε ο Γεωργιος Θαμνος Ο νεωτερος ε?

Αν δεν με πιστευεις για το ποσο καταπιεστικο και ανελευθερο κρατος υπηρξε η ΕΣΣΔ διαβασε μονος σου τον Σοβιετικο ποινικο κωδικα (Soviet Penal Code,αρθρο 54 νομιζω).Λεει ξεκαθαρα πως αν λιποτακτησει στρατιωτικος ,συλλαμβανεται και φυλακιζεται η οικογενεια του...Ποιος τα γραψε αυτα?Ο θειος Σαμ?Σοβιετικη νομοθεσια ηταν!

Και στο κατω κατω,μου φαινεται αστειο να χαρακτηριζεις τα παιχνιδια συγκεκαλυμμενη προπαγανδα (ψηγματα αληθειας εδω) και να αρνεισαι να δεις πως υφιστασαι και διαδιδεις μια 10 φορες πιο καλοοργανωμενη και παραλογη προπαγανδα.

Σε παραπεμπω στην ιστορια του 20ου αιωνα για να διαπιστωσεις και μονος σου αν ισχυουν τα τα περι 7%.

Βεβαια...Πχ 7 ιουνιου 2009.Οικονομικη κριση,Βατοπεδι,ζιμενς,50% αποχη (αρα ενα κομμα με σκληρο πυρηνα σαν το επιμαχο θα επρεπε να πολλαπλασιασει τα ποσοστα του) ..παρολα αυτα παραμενει στο 7%,αλλα αυτη τη φορα αγκαλια με τον ανεβασμενο Καρατζαφερη :rofl: :rofl: :rofl: ...Σε ανθρωπο που διαβαζε μαθηματικα και μετα το δημοτικο και εμενα αυτο φαινεται παταγωδης αποτυχια.

Link to comment
Share on other sites

ΩΠ. τώρα το είδα αυτό.

Σαββατόβραδο χθές. Να υποθέσω ότι 09:50 είναι ακόμα νωρίς για να γράφεις ε;

Όπως βέβαια να προσθέσω ως ιμπεριαλιστικά εργαλεία το τετράδιο και το βιβλίο στα οποίο μπορεία να γράψεις/διαβάσεις μόνο "ιμπεριαλιστικές" ιδέες. Να μου έλεγες για ένα F-16, ένα M1, για το ίδιο το τραπεζικό σύστημα να το καταλάβαινα.

Αναλογα τι ωρα εχεις συνηθησει να ξυπνας...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια...Πχ 7 ιουνιου 2009.Οικονομικη κριση,Βατοπεδι,ζιμενς,50% αποχη (αρα ενα κομμα με σκληρο πυρηνα σαν το επιμαχο θα επρεπε να πολλαπλασιασει τα ποσοστα του) ..παρολα αυτα παραμενει στο 7%,αλλα αυτη τη φορα αγκαλια με τον ανεβασμενο Καρατζαφερη :rofl: :rofl: :rofl: ...Για ανθρωπο που διαβαζε μαθηματικα και μετα το δημοτικο,εμενα αυτο μου φαινεται παταγωδης αποτυχια.

χρονια τωρα εχει αποδειχθει οτι ο ελληνας ειναι απο τους μεγαλυτερους βλακες στο κοσμο.

περιμενεις να αλλαξει κατι στις εκλογες?

οταν το 90% των ψηφων προερχεται απο ρουσφετια,μιζες,πλυση εγκεφαλου,και γενικα βλακεια στον εγκεφαλο...

διαβασε 3-4 αλλα ποστ που εχουν γινει παρομοια(πχ περι νεων τελων),ολοι κραζουνε(μερικοι κανουν τη παπια βεβαια),αλλα στα αλλα θεματα συμφωνουν με την αγαπητη τους κυβερνηση,που την ξαναψηφιζουν.

εσυ και η κυβερνηση σου νοιωθεις απειλημενος απο το 7%?

παρ ολα αυτα δεν ακουσα ενα ουσιωδες επιχειρημα για το θεμα με τα βιντεοπαιχνιδια...

κανουν προπαγανδα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Επισης,οποιος εχει στοιχειωδεις γνωσεις,απο αυτες που απαιτουνται για απλη επικοινωνια με τους αλλους ανθρωπους μπορει να καταλαβει οτι το 2009 δεν ανηκει στον 20αι.

Για να προλαβω τυχον ηλιθια σχολια σου(ναι εισαι εξυπνος,ξερεις και να ειρωνευεσαι) η αναφορα μου στο παρελον γινεται ως απαντηση σε προηγουμενο ποστ του DJD

Αν οι εκλογες μπορουσαν να αλλαξουν τον κοσμο θα ηταν παρανομες(Φ.Ενγκελς)

Link to comment
Share on other sites

εσυ και η κυβερνηση σου νοιωθεις απειλημενος απο το 7%?

οτιδηποτε διαβασεις πρεπει ναχει κομματικο ταγκ αλλιως αρνεισαι να προχωρησεις μετα την 2η γραμμη?

παρ ολα αυτα δεν ακουσα ενα ουσιωδες επιχειρημα για το θεμα με τα βιντεοπαιχνιδια...

κανουν προπαγανδα η οχι?

δωσε βαση,skillz

μου φαινεται αστειο...
start
διαδιδεις μια 10 φορες πιο καλοοργανωμενη και παραλογη προπαγανδα.

end ...

ελπιζω να εχεις μαθει ποτε χρησιμοποιουμε τον συγκριτικο βαθμο.

Αν οι εκλογες μπορουσαν να αλλαξουν τον κοσμο θα ηταν παρανομες(Φ.Ενγκελς)

Σκυλος που γαυγιζει δεν δαγκωνει(ανωνυμη θειτσα)->δηλ,οσο τσιριζει και λεει παχια λογια και κανει κινησεις φτηνου εντυπωσιασμου η τα βαζει με ευκολους και "αθωους" στοχους αυτο το κομμα,δεν θα διαφερει απο τα αλλα σε τιποτα

Αν οι εκλογες μπορουσαν να αλλαξουν τον κοσμο θα ηταν παρανομες(Φ.Ενγκελς)

Ε εξαλλου που να ξερει ο λαουτζικος τι να ψηφισει μωρε...Αμα δεν εχει σωστη καθοδηγηση εξαλλου....Ακους εκει ,εκλογες και αστικες σαχλαμαρες...

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε διαβασεις πρεπει ναχει κομματικο ταγκ αλλιως αρνεισαι να προχωρησεις μετα την 2η γραμμη?

δωσε βαση,skillz

start

end ...

ελπιζω να εχεις μαθει ποτε χρησιμοποιουμε τον συγκριτικο βαθμο.

Σκυλος που γαυγιζει δεν δαγκωνει(ανωνυμη θειτσα)->δηλ,οσο τσιριζει και λεει παχια λογια και κανει κινησεις φτηνου εντυπωσιασμου η τα βαζει με ευκολους και "αθωους" στοχους αυτο το κομμα,δεν θα διαφερει απο τα αλλα σε τιποτα

Ε εξαλλου που να ξερει ο λαουτζικος τι να ψηφισει μωρε...Αμα δεν εχει σωστη καθοδηγηση εξαλλου....Ακους εκει ,εκλογες και αστικες σαχλαμαρες...

μπραβο

εκανες 10 quote Και απαντησες 10 μπουρδες.

θα απαντησεις κατι συγκεκριμενο επιτελους?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.