Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply
Δεν σου ζήτησα να μου κάνεις διαφήμιση του ΚΚΕ, ούτε να μου βγάλεις πολιτικό λόγο. Με ένα ναι ή ένα όχι ζήτησα απάντηση. Και από ότι κατάλαβα, η απάντηση είναι ναι. Τους πετάμε στην φυλακή χωρίς μα και μου και άμα θέλουμε ακούμε και την δική τους εκδοχή (όχι δημοσίως προφανώς). Και μην ξεχνάς ότι κάθε σύστημα, ακόμα και το χειρότερο φασιστικό, στο όνομα της προστασίας του εργάτη, του πολίτη, του έθνους, φυλακίζει και σκοτώνει.

Αρχηγε μου, δεν του κανεις ανακριση, μην του υπαγορευεις πως θα απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ζήτησα να μου κάνεις διαφήμιση του ΚΚΕ, ούτε να μου βγάλεις πολιτικό λόγο. Με ένα ναι ή ένα όχι ζήτησα απάντηση. Και από ότι κατάλαβα, η απάντηση είναι ναι. Τους πετάμε στην φυλακή χωρίς μα και μου και άμα θέλουμε ακούμε και την δική τους εκδοχή (όχι δημοσίως προφανώς). Και μην ξεχνάς ότι κάθε σύστημα, ακόμα και το χειρότερο φασιστικό, στο όνομα της προστασίας του εργάτη, του πολίτη, του έθνους, φυλακίζει και σκοτώνει.

Αρχηγε μου, δεν του κανεις ανακριση, μην του υπαγορευεις πως θα απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγε μου, δεν του κανεις ανακριση, μην του υπαγορευεις πως θα απαντησει...
Αρχηγε μου, δεν του κανεις ανακριση, μην του υπαγορευεις πως θα απαντησει...

Αρχηγέ σε κατάλαβα την πρώτη φορά :p και don't worry δεν προσπαθώ να σου φάω την δουλειά :p

Δεν απάντησε ξεκάθαρα. Ένα κάρο σάλτσα και ίσως μια καμουφλαρισμένη απάντηση. Αυτό το ίσως θέλω να δω και αν έχω βγάλει λάθος συμπέρασμα, δεν τον εμποδίζει κανείς να μου πει ότι βγάζω λάθος συμπέρασμα. Οπότε δεν θεωρώ ότι του υπαγόρευσα τι θα απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου ζήτησα να μου κάνεις διαφήμιση του ΚΚΕ, ούτε να μου βγάλεις πολιτικό λόγο. Με ένα ναι ή ένα όχι ζήτησα απάντηση. Και από ότι κατάλαβα, η απάντηση είναι ναι. Τους πετάμε στην φυλακή χωρίς μα και μου και άμα θέλουμε ακούμε και την δική τους εκδοχή (όχι δημοσίως προφανώς). Και μην ξεχνάς ότι κάθε σύστημα, ακόμα και το χειρότερο φασιστικό, στο όνομα της προστασίας του εργάτη, του πολίτη, του έθνους, φυλακίζει και σκοτώνει.

Επανήλθα, θεωρώ πάντως οτι απάντησα και δεν προσέφυγα σε υπεκφυγές. Κάπου εκεί ανάμεσα στις 5 σειρές που έγραψα όλες κι όλες, υπάρχει και ένα "ε ναι, πρέπει να συμμορφωθεί". Τα περί διαφήμισης του ΚΚΕ δεν ισχύουν, μόνος σου μου το ανέφερες και ουσιαστικά σου επαλήθευσα αυτό που είπες.

Πολιτικός λόγος σε 5 σειρές δε νομίζω πως γίνεται.

Τώρα το "τους πετάμε στη φυλακή χωρίς μα και μου και άμα θέλουμε ακούμε και την δική τους εκδοχή" είναι δικό σου συμπέρασμα. Αν ξέρεις κάτι περισσότερο για την διαδικασία να το μοιραστείς μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα, θεωρώ πάντως οτι απάντησα και δεν προσέφυγα σε υπεκφυγές. Κάπου εκεί ανάμεσα στις 5 σειρές που έγραψα όλες κι όλες, υπάρχει και ένα "ε ναι, πρέπει να συμμορφωθεί". Τα περί διαφήμισης του ΚΚΕ δεν ισχύουν, μόνος σου μου το ανέφερες και ουσιαστικά σου επαλήθευσα αυτό που είπες.

Πολιτικός λόγος σε 5 σειρές δε νομίζω πως γίνεται.

Τώρα το "τους πετάμε στη φυλακή χωρίς μα και μου και άμα θέλουμε ακούμε και την δική τους εκδοχή" είναι δικό σου συμπέρασμα. Αν ξέρεις κάτι περισσότερο για την διαδικασία να το μοιραστείς μαζί μας.

Το "ε ναι, πρέπει να συμμορφωθεί" δεν σημαίνει "τους πετάμε στη φυλακή"? Ας αφήσω απέξω την υπόλοιπη σάλτσα που έβαλα, ίσως απλά να βλέπω πολλές καπιταλιστικές ταινίες (χωρίς ειρωνεία αυτό). Αν παρερμήνευσα το ύφος του προηγούμενου post σου, my mistake.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είμαστε όλοι μανιχαϊστές

Του Άρη Χατζηστεφάνου

"Ο νεοφιλελευθερισμος έχει σήμερα γενέθλια. Γιορτάζει την ανατροπή του Σαλβαδόρ Αλιέντε στην Χιλή, εκείνο το πρωίνο της 11ης Σεπτεμβρίου του 1973. Γιορτάζει τις εκτελέσεις, τους ομαδικούς τάφους και τις φυλακίσεις στη χώρα του Πινοσέτ που επέτρεψαν την πειραματική εφαρμογή των νεοφιλελευθερων μοντέλων που δημιουργούσε ο Μίλτον Φρίντμαν και η σχολή του Σικάγου...

Στην Ελλάδα οι εορτάζοντες φαίνεται πως βρήκαν το τελευταίο διάστημα το δικό τους τρόπο να τιμήσουν την ιστορική μνήμη. Σπάνια περνάει μια ημέρα όπου κάποιος προβεβλημένος νεοφιλελευθερος αναλυτής δεν «επιτίθεται» στο νεοναζισμό και τη Χρυσή Αυγή με μοναδικό στόχο να τα συγκρίνει με την Αριστερά. Κάθε φωνή αντίδρασης στην πολιτική του μνημονίου και της τρόϊκας βαφτίζεται εμμέσως πλην σαφώς φιλοναζιστική. Ακόμη και τα κύρια άρθρα ορισμένων εφημερίδων κάνουν λόγο για «ακροδεξιά και ακροαριστερά τάγματα εφόδου», θυμίζοντας τρομακτικά τα επιχειρήματα του τούρκου στρατηγού Εβρέν – του δικτάτορα που έφερε τον νεοφιλελευθερισμό στη γειτονιά της Ευρώπης.

Η λογική της «συνάντησης των άκρων», η κριτική στη «βία της Αριστεράς» και τόσες άλλες ιδέες εκφράζονται πλέον με τόσο πανομοιότυπες φράσεις που προκαλούν εύλογα ερωτήματα για το αν προέρχονται από κάποιο σύγχρονο εγχειρίδιο πολιτικής προπαγάνδας. Αναζητώ εδώ και εβδομάδες μια νεοφιλελεύθερη ανάλυση που να ασκεί κριτική στο ναζισμό και στον φασισμό και η οποία να μην αποτελεί ταυτόχρονα ένα φτηνό λαϊκιστικό όχημα για μια ακόμη επίθεση στην Αριστερά. Μάταιος κόπος.

Πριν από περίπου ένα μήνα έγραψα κάπου ότι «απέναντι στο νεοναζισμό, όσοι δεν είναι μέρος της λύσης είναι μερος του προβλήματος». Με μια ομοβροντία μηνυμάτων, νεοφιλελεύθεροι χρήστες του Twitter με συνέκριναν με τον Τζορτζ Μπους και τη φράση του «όσοι δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας». Ένα στέλεχος από το κόμμα του Στέφανου Μάνου, μάλιστα, με κατηγόρησε ανοιχτά για μανιχαϊσμό.

Και είχαν απόλυτο δίκιο. Απέναντι στην άνοδο του ναζισμού και του φασισμού, είμαστε μανιχαϊστές. Είμαστε μανιχαϊστές όπως οι γιουγκοσλάβοι παρτιζάνοι, οι αντάρτες του ΕΑΜ και του ΕΛΑΣ και οι στρατιώτες του κόκκινου στρατού (και όχι ο Στάλιν) που συνέθλιψαν τα ναζιστικά στρατεύματα του Χίτλερ.

Όσες φορές και αν ασκήσετε κριτική (δικαίως) στη συμφωνία Ρίμπεντροπ-Μολότοφ, θα σας θυμίζουμε ότι ο δρόμος για αυτό το τερατούργημα άνοιξε με τη συμφωνία του Μονάχου, με την οποία οι ευρωπαϊκές δυνάμεις έκλειναν το μάτι στον Χίτλερ. Όσες φορές μιλάτε για την ιδεολογική «συνάντηση των άκρων», θα σας μιλάμε για το κράτος της δεξιάς που παρέδωσε τα κλειδιά των φυλακών με τους πολιτικούς κρατούμενους στα ναζιστικά στρατεύματα κατοχής – και ύστερα τα παρέλαβε από αυτούς. Όποτε αναφέρεστε σε κοινούς στόχους φασισμού και κομμουνισμού, θα σας θυμίζουμε ότι η μοναδική συμφωνία μεταξύ του Χίτλερ και του Τσόρτσιλ στο δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο έγινε στην Ελλάδα, προκειμένου να αποχωρήσουν τα γερμανικά στρατεύματα ανενόχλητα και οι Βρετανοί να στραφούν προς τον πραγματικό τους εχθρό – τους έλληνες κομμουνιστές.

Όταν θυμάστε τη «βία της Αριστεράς», θα σας δείχνουμε με το δάχτυλο τους δεξιούς κουκουλοφόρους συνεργάτες των ναζί, τους δοσίλογους και τους μαυραγορίτες αλλά και τους βασανιστές της χούντας – όλους αυτούς που συναπαρτίζουν αυτό που εσείς αποκαλείτε «εθνικό κορμό» και ελληνική αστική τάξη. Δεν χρειάζεται να ψάξουμε σε βιβλία ιστορίας για αυτό – τα ιδεολογικά τέκνα του δικτάτορα Παπαδόπουλου τα υπουργοποιήσατε με την πρώτη ευκαιρία και τους αξιωματούχους της χούντας τους κάνατε γενικούς γραμματείς.

Όσους αναθεωρητές και αν ξεφουρνίσουν τα πανεπιστήμιά σας, δεν θα καταφέρουν να ξαναγράψουν αυτή την ιστορία. Ο φασισμός είναι γέννημα του καπιταλισμού. Είναι το πολυτιμότερο εργαλείο απέναντι στις κρίσεις υπερσυσσώρευσης που ελαχιστοποιούν την κερδοφορία του συστήματος, αναγκάζοντάς το να αναζητά λύσεις μέσα στα ερείπια των παγκόσμιων πολέμων. Ήταν και παραμένει το απόλυτο ανάχωμα στα κινήματα της Αριστεράς. Αν ο ο νεοφιλελευθερισμός κατάφερε να κρατήσει στη ζωή ένα αποτυχημένο οικονομικό σύστημα για τέσσερις δεκαετίες, ανακαλύπτοντας νέες μορφές εκμετάλευσης και κερδοφορίας, τώρα συνειδητοποιείτε ότι θα χρειαστεί να ξυπνήσετε και πάλι τα τέρατα του παρελθόντος.

Σε αυτή λοιπόν τη μάχη απέναντι στις σύγχρονες μορφές ναζισμού και φασισμού, είμαστε μανιχαϊστές. Εσείς φυσικά μπορείτε να υιοθετείτε πολιτική «ίσων αποστάσεων» ανάμεσα στη φρίκη του Ολοκαυτώματος και στο όραμα μιας κοινωνίας ισότητας και δικαιοσύνης. Θα επιτρέψετε όμως και σε εμάς αυτή την 11η Σεπτεμβρίου να μην θυμόμαστε μόνο τον Αλιέντε αλλά και να παραφράζουμε τον Τζορτζ Μπους: απέναντι στο νεοναζισμό, όσοι δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας. Και εσείς δεν υπήρξατε ποτέ μαζί μας."

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τρελή πλύση εγκεφάλου στην ελληνική και γενικότερα παγκόσμια κοινωνία.

Εξυμνείτε και οι 3 πλευρές τέρατα της ιστορίας, χωρίς να αντιλαμβανεστε οτι τα πιστεύω σας είναι απλά τα τέκνα της προπαγάνδας των τύπο γράφων, τραπεζιτών που σας πίνουν το αίμα..

Οσο εσείς μαλώνετε και φιλονικειτε για τα ήθη και τις αξίες σας(sic) τα παχυδερμα πλουτίζουν και τρίβουν τα χέρια τους με χαρά μεγάλη.

Ντροπή σας..

Νομίζετε ότι ξέρετε τι έχει παιχτεί πριν απο 20/50/2000 χρόνια αλλά είσαστε γελασμένοι. Η ιστορία γράφεται πάντα απο τους νικητές και ποτέ δεν είναι ορθή ή αληθής.

Έχετε ταυτίσει τον ελληνισμό είτε με την ορθοδοξία είτε με τον κουμμουνισμό. Στοιχεία ξένα, κατασκευασμένα απο τις πένες και τα τυπογραφεία των ζώων που έφεραν την δημοκρατία.

Σκότωσαν την λατρεία του ανθρώπου και της φύσης που είναι the real greek way και το αντικατέστησαν με τον τρόπο των σκλάβων και του φόβου.

Είστε φερέφωνα άλλων και σίγουρα άξιοι της πενιχρής σας μοίρας ..

Πολεμικά δικός σας...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τρελή πλύση εγκεφάλου στην ελληνική και γενικότερα παγκόσμια κοινωνία.

Εξυμνείτε και οι 3 πλευρές τέρατα της ιστορίας, χωρίς να αντιλαμβανεστε οτι τα πιστεύω σας είναι απλά τα τέκνα της προπαγάνδας των τύπο γράφων, τραπεζιτών που σας πίνουν το αίμα..

Οσο εσείς μαλώνετε και φιλονικειτε για τα ήθη και τις αξίες σας(sic) τα παχυδερμα πλουτίζουν και τρίβουν τα χέρια τους με χαρά μεγάλη.

Καλά το πας αλλά σκόνταψες στη φιλονικία. Πρόκειται για ανταλλαγή απόψεων σε φόρουμ

Ντροπή σας..

Επιστρέφετε προς ιδίαν χρίση. Να το επανακατευθύνης σε αυτούς που απέτυχαν να σε διδάξουν ευγένεια.

Νομίζετε ότι ξέρετε τι έχει παιχτεί πριν απο 20/50/2000 χρόνια αλλά είσαστε γελασμένοι. Η ιστορία γράφεται πάντα απο τους νικητές και ποτέ δεν είναι ορθή ή αληθής.

Κλασική περίπτωση ερμηνείας καφενείου!! Άλλο εννοεί ο ποιητής

Η ιστορία γράφετε από τους Ιστορικούς, και όποιος ενδιαφέρετε την μαθαίνει.

Έχετε ταυτίσει τον ελληνισμό είτε με την ορθοδοξία είτε με τον κουμμουνισμό. Στοιχεία ξένα, κατασκευασμένα απο τις πένες και τα τυπογραφεία των ζώων που έφεραν την δημοκρατία.

Για την Ορθοδοξία ένα δίκιο το έχεις. Είναι εβραϊκό δημιούργημα που εξάπλωσε ο πονηρός Ρωμαίος. Στην πορεία βέβαια έγινε φορέας της πολιτιστικής μας παράδοσης.

Για τον κομουνισμό άνοιξε την εγκυκλοπαίδεια στο Σίγμα. Ψάχνεις την λέξη Σπαρτιάτες.

Σκότωσαν την λατρεία του ανθρώπου και της φύσης που είναι the real greek way και το αντικατέστησαν με τον τρόπο των σκλάβων και του φόβου.

Δεν το κατάλαβα αυτό το ξενόφερτο "πατριώτη"! Για το "σκλάβων" έχεις δίκιο. Σκλάβοι ήμαστε από τον καιρό των Ρωμαίων και δεν ελευθερωθήκαμε ποτέ. Άλλοτε πολύ άλλοτε λίγο εμείς οι μάγκες δουλεύουμε για να μας τα παίρνουν άλλοι κατώτεροι λαοί.

Είστε φερέφωνα άλλων και σίγουρα άξιοι της πενιχρής σας μοίρας ..

Πολεμικά δικός σας...

Σιγά μη σκίσεις κάνα καλτσόν! Έλεος με τις "βαρύγδουπες" μεγαλοστομίες! Σε φόρουμ γράφεις δεν παίζεις τραγωδία στην Επίδαυρο!

Link to comment
Share on other sites

Για την Ορθοδοξία ένα δίκιο το έχεις. Είναι εβραϊκό δημιούργημα που εξάπλωσε ο πονηρός Ρωμαίος. Στην πορεία βέβαια έγινε φορέας της πολιτιστικής μας παράδοσης.

Για τον κομουνισμό άνοιξε την εγκυκλοπαίδεια στο Σίγμα. Ψάχνεις την λέξη Σπαρτιάτες.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rFsHc7k0eX0]Ρένος Αποστολίδης (Το τροπάρι των Μανιφέστων) - YouTube[/ame]

επικριτικότατο και συνάμα κωμικό. :hehe:

Προσέξτε το σταυροδρέπανο στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που ειδα τα τελευταια 3 χρονια που ετυχε να μεταπηδησω σε δικηγορια πολυ πιο ζορικη απο αυτην που εκανα μεχρι το 2009 και αρχισα να ζω απο κοντα καθε ειδους διαφορες και ανθρωπους, με οδηγησαν στο συμπερασμα πως ειναι μαλλον βλακωδες το διλημμα "ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΩΣΕ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ" και "ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ ΜΟΝΟ Ο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ"

στον καπιταλισμο, το κεφαλαιο θα προσπαθει να μεγενθυνει τα κερδη ριχνοντας συνεχεια το κοστος κοβοντας απο τους εργαζομενους και αυξανοντας τις τιμες, ακομη και αν προκειται για κρατος (μεγιστοποιηση των χρεων του με νομικα τρικ και αλλες μεθοδους, προς οφελος αλλων κρατων και μεγαλοτραπεζων).

στον κομμουνισμο παλι, οι κυβερνωντες, με το προσχημα των λαικων συμφεροντων θα καλλιεργουν για τον εαυτο τους μια εξουσια που καταληγει να καταπιεζει τους παντες, ενω οι ιδιοι θα διατηρουν τα προνομια τους. Με λιγα λογια, ο,τι κανει μια επιχειρηση στους εργαζομενους της στον καπιταλισμο, στον κομμουνισμο θα το κανει το ιδιο το κρατος στους πολιτες του.

Δυστυχως ο ανθρωπος ειναι χυδαιο πλασμα. Οταν αποκτησει προνομια (=γλυκαθει απο την εξουσια η/και τα λεφτα), θα τα εκμεταλλευτει και θα κανει τα παντα για να τα μεγιστοποιησει. Παντου. Χωρις εξαιρεσεις. Βλεπε πως την ψωνιζουν οι ωραιες μπιτσιζ (αλλο που "βουλιαζουν" στα 30-35 επειδη ερχονται οι νεες 22αρες), βλεπε ποσο επικινδυνοι γινονται στον δρομο οσοι μεχρι χθες οδηγουσαν yugo και ξαφνικα αποκτουν ferrari/bmw/porsche κλπ, βλεπε ποσο αυταρχικοι και απατεωνες γινονται οι καπς με το που πιασουν δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Καλά το πας αλλά σκόνταψες στη φιλονικία. Πρόκειται για ανταλλαγή απόψεων σε φόρουμ

Επιστρέφετε προς ιδίαν χρίση. Να το επανακατευθύνης σε αυτούς που απέτυχαν να σε διδάξουν ευγένεια.

'Εχεις ενα δίκιο εδώ ζητώ συγγνώμη αν σε έθιξα,αν και δεν απευθυνόμουν σε σένα προσωπικά..Τώρα αν ανήκεις σε κάποια απο τις κατηγορίες(κομμουνιστής,φασίστας,καπιτάλας) να το επαναδιατυπώσω..

an_hero3.jpg

Κλασική περίπτωση ερμηνείας καφενείου!! Άλλο εννοεί ο ποιητής

Η ιστορία γράφετε από τους Ιστορικούς, και όποιος ενδιαφέρετε την μαθαίνει.

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφω...rince repeat μερικές φορές,ίσως το πιάσεις..

Για τον κομουνισμό άνοιξε την εγκυκλοπαίδεια στο Σίγμα. Ψάχνεις την λέξη Σπαρτιάτες.

Οι σπαρτιάτες που λες, πλέον είναι τουρκόσποροι.Τότε ήταν απλά σύλλογος ανεγκέφαλων ομοφυλόφιλων..αν θεωρείς οτι είναι η απαρχή του κουμμουνισμού εκεί ,εγώ μαζί σου!

Δεν το κατάλαβα αυτό το ξενόφερτο "πατριώτη"!

Είσαι σε τεχνολογικό φόρα..Η μη γνώση αγγλικών είναι τουλάχιστον απαράδεκτη..pun intended

Σιγά μη σκίσεις κάνα καλτσόν! Έλεος με τις "βαρύγδουπες" μεγαλοστομίες! Σε φόρουμ γράφεις δεν παίζεις τραγωδία στην Επίδαυρο!

Να παραθέσω τα δικά σου post μήπως απο πάνω?Τουλάχιστον χρησιμοποιώ δικά μου λόγια και δεν κάνω copy paste μεγαλοστομίες άλλων..

Link to comment
Share on other sites

.....

Δυστυχως ο ανθρωπος ειναι χυδαιο πλασμα. Οταν αποκτησει προνομια (=γλυκαθει απο την εξουσια η/και τα λεφτα), θα τα εκμεταλλευτει και θα κανει τα παντα για να τα μεγιστοποιησει. Παντου. Χωρις εξαιρεσεις. Βλεπε πως την ψωνιζουν οι ωραιες μπιτσιζ (αλλο που "βουλιαζουν" στα 30-35 επειδη ερχονται οι νεες 22αρες), βλεπε ποσο επικινδυνοι γινονται στον δρομο οσοι μεχρι χθες οδηγουσαν yugo και ξαφνικα αποκτουν ferrari/bmw/porsche κλπ, βλεπε ποσο αυταρχικοι και απατεωνες γινονται οι καπς με το που πιασουν δουλεια...

Θωρείς ότι ο άνθρωπος γεννιέται έτσι ή τον "μετατρέπει" ο καπιταλισμός μέσω των ιδεολογημάτων που αναπαράγονται απο τους ιδεολογικούς μηχανισμούς του κράτους ?

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο προς ολους τους ανθρωπους που γραφουν εδω θελω να κανω μια παρατηρηση.

Οταν στη προσπαθεια να μιλησουμε-γραψουμε για ενα θεμα υπαρχει φανατισμος, ζηλωτισμος, εγωισμος κτλπ ειναι πολυ δυσκολο να οδηγησει ο διαλογος σε κατι ωφελιμο και για τις δυο πλευρες ή εστω για τη μια. Δεν οδηγει πουθενα και το μονο που γινεται ειναι να "ταιζουμε" τον υπερμετρο εγωισμο-εγωκεντρισμο μεσω του φανατισμου-ζηλωτισμου.

Μια σκεψη μου απλα διατυπωσα. Αν καποιος δεν συμφωνει, δικαιωμα του. Αν καποιος ενοχληθηκε, ζητω συγνωμη αλλα δεν ειχα ως στοχο αυτο.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

αυτα που ειδα τα τελευταια 3 χρονια που ετυχε να μεταπηδησω σε δικηγορια πολυ πιο ζορικη απο αυτην που εκανα μεχρι το 2009 και αρχισα να ζω απο κοντα καθε ειδους διαφορες και ανθρωπους, με οδηγησαν στο συμπερασμα πως ειναι μαλλον βλακωδες το διλημμα "ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΩΣΕ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟ" και "ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ ΜΟΝΟ Ο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ"

στον καπιταλισμο, το κεφαλαιο θα προσπαθει να μεγενθυνει τα κερδη ριχνοντας συνεχεια το κοστος κοβοντας απο τους εργαζομενους και αυξανοντας τις τιμες, ακομη και αν προκειται για κρατος (μεγιστοποιηση των χρεων του με νομικα τρικ και αλλες μεθοδους, προς οφελος αλλων κρατων και μεγαλοτραπεζων).

στον κομμουνισμο παλι, οι κυβερνωντες, με το προσχημα των λαικων συμφεροντων θα καλλιεργουν για τον εαυτο τους μια εξουσια που καταληγει να καταπιεζει τους παντες, ενω οι ιδιοι θα διατηρουν τα προνομια τους. Με λιγα λογια, ο,τι κανει μια επιχειρηση στους εργαζομενους της στον καπιταλισμο, στον κομμουνισμο θα το κανει το ιδιο το κρατος στους πολιτες του.

Δυστυχως ο ανθρωπος ειναι χυδαιο πλασμα. Οταν αποκτησει προνομια (=γλυκαθει απο την εξουσια η/και τα λεφτα), θα τα εκμεταλλευτει και θα κανει τα παντα για να τα μεγιστοποιησει. Παντου. Χωρις εξαιρεσεις. Βλεπε πως την ψωνιζουν οι ωραιες μπιτσιζ (αλλο που "βουλιαζουν" στα 30-35 επειδη ερχονται οι νεες 22αρες), βλεπε ποσο επικινδυνοι γινονται στον δρομο οσοι μεχρι χθες οδηγουσαν yugo και ξαφνικα αποκτουν ferrari/bmw/porsche κλπ, βλεπε ποσο αυταρχικοι και απατεωνες γινονται οι καπς με το που πιασουν δουλεια...

Καλησπέρα

Παρά το like που πήγαινε στη δεύτερη παράγραφο γιατί μου θύμισε το τσιτάτο ''Ο καπιταλισμός είναι η εκμετάλλευση του ανθρώπου από άνθρωπο. Ο σοσιαλισμός είναι το ακριβώς αντίθετο'', Στην τρίτη νομίζω υπερβάλλεις. Είναι άδικο να χαρακτηρίζεις το ανθρώπινο γένος ως χυδαίο, τη στιγμή που δεν κάνει τίποτα παραπάνω (λόγω πεπερασμένων δυνατοτήτων) από ότι κάνουν τα λοιπά έμβια όντα στη φύση. Απλά η διαφορά μας είναι πως ένα εργαλείο που λέγεται κοινωνικό συμβόλαιο, θα έπρεπε (και σε ορισμένα κράτη είναι εφαρμοσμένο καλύτερα και αλλού πάλι χειρότερα/καθόλου), να αναλάβει να βάλει σε τάξη αυτά τα ''μειονεκτήματα'' (πλεονεξία, υστεροβουλία, ζήλια) έτσι ώστε να μπορούμε να συνυπάρξουμε σε κοινωνίες. Το εργαλείο αυτό υπάρχει, αλλά ουσιαστικά ακυρώνεται από τη στιγμή που δεν υπάρχει βούληση να εφαρμοστεί χωρίς παρεκκλίσεις, οι οποίες τελικά γεννούν το αίσθημα έλλειψης δικαίου

Link to comment
Share on other sites

Οι σπαρτιάτες που λες, πλέον είναι τουρκόσποροι.Τότε ήταν απλά σύλλογος ανεγκέφαλων ομοφυλόφιλων..αν θεωρείς οτι είναι η απαρχή του κουμμουνισμού εκεί ,εγώ μαζί σου!

What the actual fack?

O κομουνισμός είναι η καλύτερη θεωρία συμβίωσης των ανθρωπων.

Και ως συνήθως, when the human variant enters everything goes to hell.

Θεωρητικα μαμάει.

Πρακτικα δερνει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

What the actual fack?

O κομουνισμός είναι η καλύτερη θεωρία συμβίωσης των ανθρωπων.

Και ως συνήθως, when the human variant enters everything goes to hell.

Θεωρητικα μαμάει.

Πρακτικα δερνει κιολας.

Αμα ημουνα μπιατς, μετα από αυτο θα σου ειχα κατσει. Μαζι με τις φιλες μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.