Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

Έλεγε ένας κομμουνιστής συνοδηγός στον φίλο του κομμουνιστή οδηγό....

-Αριστερά το τιμόνι.....όταν είχε αριστερή στροφή.

-"Αλλιώς" το τιμόνι.....όταν είχε δεξιά......

Περί ελευθερίας.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply

Ποια ελευθερία μωρέ; Οι ίδιοι που τώρα σκούζουν για την ελευθερία του λόγου κάθε φορά που βγαίνει μια ****** καμαρωτή σε θέατρα κινηματογράφους κτλ με αντιεθνικό περιεχόμενο είναι οι ίδιοι που όταν βγήκε το "Ελένη" την έστηναν έξω απο τους κινηματογράφους. Μερικές φορές αναρωτιέμαι ποιος νίκησε σε εκείνον τον έρμο τον εμφύλιο.

Link to comment
Share on other sites

"Ελένη"

Ω!το βιβλιο του Γκατζογιαννη (αναφερεται στην μητερα του),η οποια προσπαθησε να αποφυγει την υποχρεωτικη στρατευση της κορης της απο τους ανταρτες και εκτελεστηκε μετα απο μια παρωδια δικης?

(λεμε για μητερα που απλα δεν ηθελε να αφησει απροστατευτο το παιδι της και για αυτο εκτελεστηκε...)

είναι οι ίδιοι που όταν βγήκε το "Ελένη" την έστηναν έξω απο τους κινηματογράφους.

,οπως και οι ιδιοι που ειχαν περικυκλωσει το κτιριο της ΕΡΤ οταν ο Κουλογλου τολμησε να βγαλει μια σειρα ντοκιμαντερ με συνεντευξεις με απογοητευμενα πρωην μεγαλα στελεχη του ΚΚΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ελευθερία μωρέ; Οι ίδιοι που τώρα σκούζουν για την ελευθερία του λόγου κάθε φορά που βγαίνει μια ****** καμαρωτή σε θέατρα κινηματογράφους κτλ με αντιεθνικό περιεχόμενο είναι οι ίδιοι που όταν βγήκε το "Ελένη" την έστηναν έξω απο τους κινηματογράφους. Μερικές φορές αναρωτιέμαι ποιος νίκησε σε εκείνον τον έρμο τον εμφύλιο.
Ω!το βιβλιο του Γκατζογιαννη (αναφερεται στην μητερα του),η οποια προσπαθησε να αποφυγει την υποχρεωτικη στρατευση της κορης της απο τους ανταρτες και εκτελεστηκε μετα απο μια παρωδια δικης?

(λεμε για μητερα που απλα δεν ηθελε να αφησει απροστατευτο το παιδι της και για αυτο εκτελεστηκε...)

,οπως και οι ιδιοι που ειχαν περικυκλωσει το κτιριο της ΕΡΤ οταν ο Κουλογλου τολμησε να βγαλει μια σειρα ντοκιμαντερ με συνεντευξεις με απογοητευμενα πρωην μεγαλα στελεχη του ΚΚΕ.

χαχα, να κάνω μια πρόταση; Κάποιος να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε "Αντικομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ."

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το κομουνιστικό ιδεώδες γράφτηκε μια εποχή που φάνταζε σαν όαση στην έρημο για τους ανθρώπους, που βρίσκονταν τότε στον τελευταίο κρίκο της αλυσίδας της κοινωνίας (οι οποίοι ήταν και η πλειοψηφία)... κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι πραγματικά μπορούν να επιτευχθούν τα όσα λέει, ούτε κατά διάνοια και φυσικά όχι από αυτούς που τα αντιπροσωπεύουν σήμερα... Στην Ελλάδα πχ ο κομμουνισμός είναι περισσότερο το ανάθεμα προς τα κυβερνητικά κόμματα από τους αγανακτισμένους πολίτες, παρά μια ιδέα, το μαξιλαράκι δηλαδή... αλλά πλέον ο ανταγωνισμός στα μαξιλάρια είναι μεγάλος...

Όσων αφορά τον κομμουνισμό γενικά όμως, όπως και να το κάνουμε η κοινωνία χρειάζεται διαφοροποιήσεις και κλιμακώσεις... τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι βλέποντας την συμπεριφορά και τα ένστικτα του ανθρώπου ως ζώου... όπως όλες οι ομάδες στα υπόλοιπα ζώα έχουν αρχηγούς, έτσι και οι άνθρωποι (το συντριπτικό ποσοστό δηλαδή) δείχνουν ότι έχουν την ανάγκη ενός αρχηγού, σε όλες τις πλευρές της ζωής τους, από το σπίτι τους, μέχρι την δουλειά τους, την ομάδα τους και την κυβέρνησή τους... αυτό ο κομουνισμός όμως δεν το επιτρέπει, γιατί όλοι είναι ίσοι... οπότε δεν θα πρέπει να υπάρχει αστυνομία με καμιά εξουσία, δικαστήρια με εξουσίες, αφεντικά με εξουσίες και γενικά κανένα είδος εξουσίας... αυτό ενώ μπορεί αρχικά να ακούγεται ωραίο, δεν είναι... παρόλ' αυτά ακούγεται όμορφο, γιατί τώρα το δικό μας το πρόβλημα είναι ότι οι έχοντες τις εξουσίες αυτές, είναι άνθρωποι αμόρφωτοι, υλιστές, διεφθαρμένοι, καιροσκόποι και αδίστακτοι... αν ήταν κάποιοι άλλοι που μπορούσαν να εκμεταλλευτούν σωστά και ανθρωπιστικά την εξουσία τους, δεν θα μας ένοιαζε, γιατί δεν θα μας ενοχλούσε η ποιότητα της ζωής μας...

Ωστόσο ο κομουνισμός λέει κάποια σωστά πράγματα, αλλά όλο το πακέτο δεν έχει καμία τύχη... επίσης οι εκφραστές του κομουνισμού στην Ελλάδα (δεν ξέρω για τις άλλες χώρες), μόνο ισότητα και εργατική τάξη δεν αποπνέουν...

Link to comment
Share on other sites

Πού όμορφη η πρώτη σου παράγραφος Jaco.

Στην δεύτερη όμως αυτό που προσπαθείς να περιγράψεις ""οπότε δεν θα πρέπει να υπάρχει αστυνομία με καμιά εξουσία, δικαστήρια με εξουσίες, αφεντικά με εξουσίες και γενικά κανένα είδος εξουσίας... αυτό ενώ μπορεί αρχικά να ακούγεται ωραίο, δεν είναι..."" δεν είναι κομμουνισμός αλλά μια Αναρχία στο ανώτατο στάδιο της.

Όντως θα ήταν υπέροχη αλλά προϋποθέτει μια ωριμότητα που αμφιβάλλω αν υπάρχει όχι σε ένα μικρό κομμάτι πληθυσμού αλλά σε έναν τουλάχιστον άνθρωπο πάνω στον πλανήτη. Όσο ανέφικτος είναι ο κομμουνισμός άλλο τόσο ανέφικτο είναι οι άνθρωποι που κινούν τα νήματα να είναι ευσυνείδητοι. Ίσως αυτοί (ο παράγοντας άνθρωπος γενικότερα) να ευθύνονται και για το πρώτο.

Όσο για την "ισότητα και εργατική τάξη"... Ποιός είπε ότι ο κομμουνιστής πρέπει να προέρχεται από την εργατική τάξη; Αυτή είναι μια εσκεμμένη σύγχυση (όχι από σένα) όπως επίσης για παράδειγμα η άποψη που θέλει τον κομμουνιστή να δρα ως χριστιανό (ο έχων τους δύο χιτώνες κλπ κλπ).

Link to comment
Share on other sites

χαχα, να κάνω μια πρόταση; Κάποιος να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε "Αντικομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ."

Νομίζω ότι ο τίτλος του τόπικ είναι μια χαρά. Εκτός και αν κάνω λάθος και ηλίθιοι στενόμυαλοι κτλ κτλ υπάρχουν μόνο στη μια πλευρά του πολιτικού κόσμου και όχι και στην άλλη. Άρα όταν το θέμα μας προτρέπει να τα πούμε όλα για τον κουμουνισμό είμαστε μια χαρά ον τόπικ αν μιλήσουμε και για τα στραβά του.

Ναι;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο τίτλος του τόπικ είναι μια χαρά. Εκτός και αν κάνω λάθος και ηλίθιοι στενόμυαλοι κτλ κτλ υπάρχουν μόνο στη μια πλευρά του πολιτικού κόσμου και όχι και στην άλλη. Άρα όταν το θέμα μας προτρέπει να τα πούμε όλα για τον κουμουνισμό είμαστε μια χαρά ον τόπικ αν μιλήσουμε και για τα στραβά του.

Ναι;

Θα μπορούσες να το θέσεις έτσι εξ αρχής και όχι να "επιτεθείς" με την Ελένη, γιατί τέτοια παραδείγματα μπορούμε να φέρουμε εκατέρωθεν και πίστεψέ με μπορώ να φέρω πάρα πολλά. Αλλά μια τέτοια κουβέντα ούτε ουσία έχει, ούτε βγάζει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

τι να κανουμε ξυδακι...

ελεοc...

καλα Τζακονι,δεν το συζητω οτι με καλυψες σε τεραστιο βαθμο.Απλα η δικη μου μικρη εμπειρια στην μελετη πολιτευματων εχει καταληξει στο οτι σε ολα μα ολα τα πολιτικοοικονομικα συστηματα οι κυβερνωντες παρεκτρεπονται συχνοτατα,και η εξουσια ειναι σαν τα βαρια αναλγητικα φαρμακα ..Ειναι αναγκαια,μα οσο υπαρχει αυτη,θα υπαρχει και η καταχρηση της...Η λυση κατα την ταπεινη μου γνωμη βρισκεται σε ενα συστημα που σπαει την εξουσια σε "κομματακια" και αποτρεπει μεχρι ενος σημειου την καταχρηση της.Παντα η συγκεντρωση των εξουσιων οδηγει σε καταπιεση...(δηλ πχ ο ιδιος να φτιαχνει τον νομο,ο ιδιος να τον εφαρμοζει και ο ιδιος να δικαζει σχετικα με την εφαρμογη του)

PS: ενα απλο παραδειγμα,προσιτο στους παντες...Σε ενα φορουμ σαν αυτο,που ο ενας δεν εχει αντικρουομενα συμφεροντα με τον αλλον και κερδος δεν υπαρχει πουθενα (κοντολογις δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε βρε παιδι μου) υπαρχουν μοντς και αδμινς ...Μηπως αυτο δεν αποδεικνυει την αναγκαιοτητα των εξουσιαστικων μηχανισμων και των κατασταλτικων μεθοδων (βλ ban)?

¨

Κάποιος να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε "Αντικομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ."

ειδες κανεναν να διαγραφει η να απαγορευει μηνυματα της μιας η της αλλης πλευρας?εκτος αν πιστευεις οτι σε ενα φορουμ 10.000 ατομων ανοιχτο στον οποιονδηποτε εχει ξεκινησει εκστρατεια παραπλανησης του λαου απο σκοτεινες δυναμεις.

και όχι να "επιτεθείς" με την Ελένη,

Τωρα δαιμονοποιηθηκε και η αναφορα σε βιβλια/ταινιες???

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δαιμονοποιηθηκε και η αναφορα σε βιβλια/ταινιες???

Όχι, αλλα έχει σημασία ο τρόπος που παρουσιάζεις κάτι. Όταν το βάζεις σημαία σου και λες, "να αυτοί είναι οι κομμουνιστές" ή οποιοσδήποτε άλλος, τότε δεν μου φαίνεται σαν κριτική εμένα.

Μόνο για τον charly θα συμφωνήσουμε εμείς οι 2 :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλα έχει σημασία ο τρόπος που παρουσιάζεις κάτι. Όταν το βάζεις σημαία σου και λες, "να αυτοί είναι οι κομμουνιστές" ή οποιοσδήποτε άλλος, τότε δεν μου φαίνεται σαν κριτική εμένα.

Μάλιστα. Όταν μιλάμε δλδ με παραδείγματα "πιανόμαστε απο κάπου" όταν δε μιλάμε με παραδείγματα αερολογούμε.

Και ναι όσο και αν δε σου αρέσει, αυτοί είναι ΚΑΙ οι κουμουνιστές.

Μήπως να πω για τους αριστερούς υπέρμαχους των ελευθεριών μέσα στα πανεπιστήμια και για το πόσοι οικοδόμοι προκύπτουν να είναι φοιτητές που σκάνε στην αποθέωση της δημοκρατίας που ακούει στο όνομα "ψηφίζουμε δια βοής";

Όσον αφορά τα δικά σου παραδείγματα, be my guest mate. Έχω ακούσει τόσα για την κακιά δεξιά που πλέον έχω πάθει ανοσία, αλλά εδώ δεν είναι το τόπικ ούτε του καπιταλισμού ούτε της δεξιάς

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πολύ βολικά όλα αυτά παιδιά. Το να καταδικάζουμε έτσι απλά τον εμφύλιο (ο θεός να τον κάνει). Να μαθαίνουμε και λίγη ιστορία. Τις εκλογές του '46, το Γ' ψήφισμα που έστειλε χιλιάδες κόσμου σε εξορίες, στα εκτελεστικά αποσπάσματα, που στέρησε στοιχειώδη κοινωνικά δικαιώματα κ.α.

Ακόμα και ο Νίκος Καζαντζάκης σε ταξίδι του στην Αγγλία είχε παραδεχτεί πως οι εκλογές δεν ήταν τίμιες.

Να μαθουμε ιστορια...

βασιλικο διαταγμα 2/12/1944:αποφαση κυβερνησης για αποστρατευση ΕΛΑΣ και αλλων οργανωσεων και παραδοση του οπλισμου τους.,υπουργοι ΕΑΜ παραιτουνται,ΕΛΑΣ βρισκει την ευκαιρια να προσπαθησει να καταλαβει την εξουσια με τα οπλα..

μαχες στην Αθηνα,αγγλοι κλπ...

ΕΛΑΣ συλλαμβανει ομηρους,τους εκτελει..κοινη γνωμη εναντιον τους...(Αντ.Παντελης,Συνταγματικη Ιστορια σε "Εγχειριδιο Συνταγματικου Δικαιου,σελ.262)...

Αντιβασιλεας δαμασκηνος με δακτυλο Churchill

αναγκαστικος νομος 119/1945 για παροχη αμνηστιας στα πολιτικα αδικηματα,συντακτικη πραξη 14/1945 για αρση του στρατιωτικου νομου που δεν ειχε αρθει απο το 1940...

συμφωνια βαρκιζας προβλεπε για το 1945 πρωτα δημοψηφισμα,μετα εκλογες...Οι συμμαχοι δεν πολυγουσταραν τον king,οποτε υποδεικνυουν να γινουν οι εκλογες

Τις εκλογες διεξαγει η αμιγως βενιζελικη κυβερνηση Σοφουλη,που εχει την ανοχη ΚΚΕ-ΕΑΜ..Αντιδρουν τα φιλοβασιλικα κομματα...

Οι εκλογες της 31ης μαρτιου 1946 γινονται με το αναλογικο συστημα -δηλαδη 40% σε ψηφους=40% σε εδρες και οχι οπως σημερα που το 40% σε κανει κυβερνηση- ωστε να συμμετασχει το ΚΚΕ...Αλλα απο οτι φαινεται δεν θελει καθολου τις εκλογες και αλλους τετοιους αστικους κοινοβουλευτικους χαζοδημοκρατικους θεσμους,απεχει απο τις εκλογες μαζι με αλλα αριστερα κομματα και σε μια επιδειξη δημοκρατικοτητας,επιτιθεται την παραμονη των εκλογων στον σταθμο χωροφυλακης στο Λιτοχωρο Ολυμπου και ακολουθει εμφυλιος..... ...

Κατα την εκτιμηση του Α.Παντελη,εαν το ΚΚΕ ειχε προτιμησει τις εκλογες αντι για την σφαγη,η τοτε Βουλη θα εβγαζε αντιβασιλικη πλειοψηφια...

Link to comment
Share on other sites

Τσάκο, χωρίς να είμαι ειδεικός στο θέμα, το ΚΚΕ έκανε αποχή, επειδή μέλη του παρά τη παροχή αμνηστίας κυνηγιόντουσαν, σε όλη τη χώρα.Τώρα το άν έπρεπε να κάνει αποχή είναι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.