Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

αναφερεσαι σε ενα νομικο κειμενο,σου απαντω με εκλαικευμενη νομικη αναλυση του θεματος και μου λες για τον μανωλιο.Εισαι πολυ κοντα στο να με πεισεις.

Λοιπόν επειδή κι εγώ εκλαϊκευμένα μιλάω και αυτό που εννοώ με τη λαϊκή ρήση "άλλαξε ο μανωλιός καί έβαλε τα ρούχα του αλλιώς", είναι πως η ουσία της οδήγίας δεν αλλάζει παρά τον "καλλωπισμό" της.

Όπως και με την έκθεση Σέρκας* που βάζει ακριβώς ότι έβαζε και το σχέδιο τον υπουργών εργασίας και απασχόλησης των χωρών της ΕΕ, με την μόνη διαφορά οτι κάποια από τα μέτρα μπαίνουν πιλοτικά. Τα εφαρμόζουμε και βλέπουμε στην πορεία λένε, αν δεν μας κάνουν τα αλλάζουμε.

Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού, πόσο μάλλον με το πρόσχημα της κρίσης.

*Ενεργός/Ανενεργός χρόνος εργασίας, εργάσιμη βδομάδα 3ων και 4ων ημερών και πολλά άλλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply

Καλά Τσάκωνα τα Rohs και τα rma, σοβαρά τα εννοείς ή πλάκα κάνεις; Να ξέρω αν θα κάνω τον κόπο να σου απαντήσω.

Τροφή για σκέψη: http://www.wiseupjournal.com/?p=173 ,ναι είναι μεγάλο, αλλά δες το, δε θα πάθεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι, με αυτο τον νομιμο, ηθικο και διαφανη τροπο το αφεντικο εγινε ιδιοκτητης μεγαλης μαντρας, αντιπροσωπειας κτλ...

Ε όχι και ηθικό μην τρελαθούμε τελείως.

Δεν μεσολαβής σε πώληση (χωρίς να είναι το επάγγελμα σου) εάν δεν είναι φίλος σου ο αγοραστής. Στην πλάτη "φίλου" του οικονόμησε.

Επίσης το πόσο καπάτσος ταλιροφονιάς είναι κάποιος, δεν έχει σχέση με τις άνισες ευκαιρίες μόρφωσης που έθιξα με το παράδειγμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μην κρυβόμαστε. Ο σημερινός άνθρωπος όσο πετυχημένος και να είναι μπορεί να φτάσει σε ένα σημείο Α. Μετά από κει πρέπει να μπει σε ένα Β κύκλωμα με πολλά "κλαδιά" ώστε να αναδειχθεί και άλλο.

Link to comment
Share on other sites

και αυτό που εννοώ με τη λαϊκή ρήση "άλλαξε ο μανωλιός καί έβαλε τα ρούχα του αλλιώς", είναι πως η ουσία της οδήγίας δεν αλλάζει παρά τον "καλλωπισμό" της.

λες τι θεωρεις εσυ κακο απο μια οδηγια που δεν εχεις διαβασει ποτε στην ζωη σου απο πρωτο χερι,σου λεω πως αυτο δεν υπαρχει ,αλλα η "ουσια" της σε ενοχλει.Τιποτα συγκεκριμενο,πχ αυτη η η αλλη ρυθμιση,αλλα η ουσια της.Μηπως η ουσια της για σενα ειναι απλα και μονο οτι ειναι γεννημα της ΕΕ και για αυτο ΠΡΕΠΕΙ να σε ενοχλει ??

Καλά Τσάκωνα τα Rohs και τα rma, σοβαρά τα εννοείς ή πλάκα κάνεις; Να ξέρω αν θα κάνω τον κόπο να σου απαντήσω.

Τροφή για σκέψη: http://www.wiseupjournal.com/?p=173 ,ναι είναι μεγάλο, αλλά δες το, δε θα πάθεις τίποτα.

ω...βιντεο εξ Ιρλανδιας ?πολυ ενδιαφερον,θα του αφιερωσω τον χρονο μου συντομα...

αλλα γνωριζουμε τι επαγγελλεται (νομιμα και φανερα ,οχι κρυφα ;) ) και ποιους εχει πελατες o κυριουλης που σπονσοραρει(παλι νομιμα) την καμπανια εναντιον της ΕΕ?

ΥΓ:cherryman,μην ανοιξεις το λινκ του DJD,κοιτα τι προπαγανδα προωθουν οι αληταραιοι:

http://www.wiseupjournal.com/?p=869

και φυσικα ,απο την αλλη πλευρα το εν λογω σαιτ δεν κανει τον κοπο να αναφερει εστω μια λεξη βρε παιδι μου για το παλαι ποτε "αντικομμουνιστικο μνημονιο" της ΕΕ ...

(ΥΓ:το βιντεακι αυτο "κουμπωνει" μια χαρα με την ερωτηση για τους πελατες του κυριουλη ;) ;) ;) )

ετσι, με αυτο τον νομιμο, ηθικο και διαφανη τροπο το αφεντικο εγινε ιδιοκτητης μεγαλης μαντρας, αντιπροσωπειας κτλ...

δεν ειναι μεγαλη αντιπροσωπεια,μαγαζι στα νοτια ειναι...Δισεκατομμυρια δεν βγαζει,αλλα συντηρει μικρο ταχυπλοο 2-3 σπιτια 2-3 αυτοκινητα και 4 παιδια...οποτε μαλλον δεν φυτοζωει.

αν δεν τα κληρονομήσεις η τα κλέβεις η τα παντρεύεσαι.

Μα βεβαια,εκεινη η Ροουλινγκ τα κλεψε απο εναν Χαρυ Ποτερ.

(tsakonas made easy : ταλεντο : δεν αναγνωριζει νομοτελεια.)

Link to comment
Share on other sites

Πίστευε οτι θέλεις για μένα σχετικά με το αν ξέρω τι λέει η οδηγία γενικά ή δεν ξέρω. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι προσπαθείς να αφήσεις εντυπώσεις. Εγώ λέω ξεκάθαρα για 2 σημεία 2 ξεχωριστών νομοθετημάτων της ΕΕ και το τι σηματοδοτούν και εσύ το πας στο οτι αντιδράω μόνο και μόνο επειδή φέρουν την υπογραφή της ΕΕ.

Δεν έχεις και πολύ άδικο όμως καθώς μέχρι τα τώρα οτιδήποτε φέρει την υπογραφή της ΕΕ, αντιδραστικό είναι και χτυπάει τα λαϊκά συμφέροντα. Έρχονται και άλλα.

Άκουσες για τις προτάσεις του ΔΝΤ; Δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων και Επίδομα Αδείας στους συνταξιούχους; ΓΙΑΤΙ; Τι να τα κάνουν; Θεωρείς οτι αυτά δεν θα δρομολογηθούν αργότερα και για τους εν ενεργεία πολίτες; (aka εργαζόμενους)

ΥΓ. Α και μια διευκρίνηση. Όταν βλέπεις DJD, σημαίνει DJD και όχι cherryman. Και τούμπαλιν. Είμαστε 2 διαφορετικά πρόσωπα.

Link to comment
Share on other sites

με το αν ξέρω τι λέει η οδηγία γενικά ή δεν ξέρω.

συνηθιζω να διαχωριζω τα ατομα απο τις αποψεις.Αλλα κι εσυ φανταζομαι,αν ερχοταν να σου μιλησει για υπολογιστες ενα ατομο που λεει οτι πχ ενας επεξεργαστης 2.4 ghz μπορει να κανει παρεμβολες στο wifi μαλλον θα το αντιμετωπιζες λιγο περισσοτερο σκεπτικα.

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι προσπαθείς να αφήσεις εντυπώσεις.

Αναφερω απλουστατα καθημερινα παραδειγματα(rma-rohs) τα οποια μπορεις να διασταυρωσεις οποτεδηποτε για να αποφυγω να χρησιμοποιω το δικο σου υφος αυθεντιας "Η οδηγια λεει αυτο κι αυτο και θα καταληξει εκει επειδη ετσι λεει το basement cat που κρυβεται πισω απο ολα αυτα".

Ελα να δωσω λιγο παραπανω φτηνο εντυπωσιασμο διασταυρωσιμο απο ολους :

Δες την αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου σου.1η σελιδα ,4η-5η γραμμη.Γραφει "Euro x".Οσο μεγαλυτερο ειναι το χ τοσο πιο αυστηρες προδιαγραφες ρυπων πληροι το οχημα. πχ Euro 4 =οι προδιαγραφες του 2004 .Euro 5 =οι προδιαγραφες του 2005.Και ποιος δημιουργει καθε χρονο αυτην την ολο και αυστηροτερη νομοθεσια?Ω ναι.Η ΕΕ.

Ουαν μοαρ.

Το ξερουμε φανταζομαι οτι στην ελλαδα πληρωνουμε πολυ ακριβοτερα απο τις αλλες ευρωπαικες χωρες τα αυτοκινητα ε (τοπικ:τελη ταξινομησης)?Η σατανικη ΕΕ ριχνει αβερτα κουβερτα προστιμα στο πατριντα για να καταργησει τα τελη ταξινομησης (που δεν ειναι 50 και 100 ευρω,αλλα κατι χιλιαδες ευρω αναλογως της αξιας του αυτοκινητου)...Ειδαμε τωρα μεχρι τις 7/8 πως μειωθηκαν προσωρινα .Αυτο οφειλοταν στις συνεχεις ευρωπαικες πιεσεις...

Φυσικα οταν ψηφιστει το ευρωσυνταγμα ,ολα αυτα τα τελη θα ειναι παρελθον (οπως και στην Ιταλια πχ,οπου ενα γερμανικο αυτοκινητο κανει σχεδον οσο και στην γερμανια)...Οσο ομως διατηρουνται κερδιζει παρανομα το κρατος εις βαρος οποιουδηποτε αγοραζει αυτοκινητο.

Μηπως οσο λες κατι τετοια

μέχρι τα τώρα οτιδήποτε φέρει την υπογραφή της ΕΕ, αντιδραστικό είναι και χτυπάει τα λαϊκά συμφέροντα

συντηρεις αυτα τα κερδη...?

Εγώ λέω ξεκάθαρα για 2 σημεία 2 ξεχωριστών νομοθετημάτων της ΕΕ και το τι σηματοδοτούν και εσύ το πας στο οτι αντιδράω μόνο και μόνο επειδή φέρουν την υπογραφή της ΕΕ.

Στο πρωτο σε ενοχλει κατι που καταργηθηκε και στο 2ο δεν εχεις αποφανθει καν αν ειναι οδηγια η εκθεση.Γιατι ξερεις απεχουν πολυ αυτα τα 2 μεταξυ τους.Εκθεση : Αποτελεσμα ερευνας/γνωμοδοτηση που υποβαλλεται σε οργανο χωρις να ειναι δεσμευτικη(αν βγει μια ερευνα που υποστηριζει οτι οποιος τρωει φασολακια ψηλωνει δεν σημαινει οτι υποχρεουνται ολοι οι κοντοι να τρωνε φασολακια) . Οδηγια: (χονδροειδως)Πραξη ευρωπαικου οργανου,απευθυνομενη στα κρατη μελη,μη αμεσα δεσμευτικη .Μονη υποχρεωση των κρατων ειναι να θεσπισουν κατα την κριση τους εσωτερικα νομοθετικα μετρα,συμφωνα με την οδηγια...

Και β)Ενα περιεργο πραγμα:Ξερεις(η μαλλον σου προωθουνται) τις οδηγιες συνδυασμενες με ονοματα φυσικων προσωπων και οχι με τον κωδικο τους (πχ 76/768) ωστε να μπορεσει κανεις να διασταυρωσει τι στο καλο λενε πια και τις δαιμονοποιεις βασει των συμπερασματων που εχει βγαλει για αυτες ενας τριτος.Ποτε βασει ενος πρωτοτυπου κειμενου.Ειναι λοιπον πολυ επισφαλη τα συμπερασματα σου μιας και εκκινουν απο σαθρες βασεις.

Άκουσες για τις προτάσεις του ΔΝΤ; Δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων και Επίδομα Αδείας στους συνταξιούχους; ΓΙΑΤΙ; Τι να τα κάνουν;

Ενα επισημο κειμενο για να βγαλω μονος μου τα συμπερασματα μου υπαρχει?Δεν μου πολυαρεσουν τα ετοιμα συμπερασματα.

λιγος ακομα φτηνος εντυπωσιασμος :

Erasmus..καταδικες του κρατους απο το Ευρωπαικο δικαστηριο δικαιωματων του ανθρωπου( www.echr.coe.int ) για καθυστερηση στην απονομη της δικαιοσυνης (ω ναι,αυτη η σατανικη ευρωπαικη συμβαση δικαιωματων του ανθρωπου εξασφαλιζει και δικαιωμα στην εντος ευλογου χρονικου διαστηματος απονομη της δικαιοσυνης)

ααα

και οσο για την ευρωπη της καταστολης και τα λοιπα χαριτωμενα,κοιτα εναν τυπο που αδικηθηκε απο το κρατος αλλα δικαιωθηκε απο το Ευρ.Δικαστηριο δικαιωματων του ανθρωπου και αναγκαστηκε το πατριντα να του δωσει και αποζημιωση...

http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=serifis%20%7C%20GREECE%20%7C%2027695/03%20%7C%2027695/03&sessionid=27854509&skin=hudoc-en

(ω ναι,ειναι ο σεριφης που ειχε συνδυαστει το ονομα του με την 17Ν)

Link to comment
Share on other sites

συνηθιζω να διαχωριζω τα ατομα απο τις αποψεις.Αλλα κι εσυ φανταζομαι,αν ερχοταν να σου μιλησει για υπολογιστες ενα ατομο που λεει οτι πχ ενας επεξεργαστης 2.4 ghz μπορει να κανει παρεμβολες στο wifi μαλλον θα το αντιμετωπιζες λιγο περισσοτερο σκεπτικα.

Αναφερω απλουστατα καθημερινα παραδειγματα(rma-rohs) τα οποια μπορεις να διασταυρωσεις οποτεδηποτε για να αποφυγω να χρησιμοποιω το δικο σου υφος αυθεντιας "Η οδηγια λεει αυτο κι αυτο και θα καταληξει εκει επειδη ετσι λεει το basement cat που κρυβεται πισω απο ολα αυτα".

Ελα να δωσω λιγο παραπανω φτηνο εντυπωσιασμο διασταυρωσιμο απο ολους :

Δες την αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου σου.1η σελιδα ,4η-5η γραμμη.Γραφει "Euro x".Οσο μεγαλυτερο ειναι το χ τοσο πιο αυστηρες προδιαγραφες ρυπων πληροι το οχημα. πχ Euro 4 =οι προδιαγραφες του 2004 .Euro 5 =οι προδιαγραφες του 2005.Και ποιος δημιουργει καθε χρονο αυτην την ολο και αυστηροτερη νομοθεσια?Ω ναι.Η ΕΕ.

Ουαν μοαρ.

Το ξερουμε φανταζομαι οτι στην ελλαδα πληρωνουμε πολυ ακριβοτερα απο τις αλλες ευρωπαικες χωρες τα αυτοκινητα ε (τοπικ:τελη ταξινομησης)?Η σατανικη ΕΕ ριχνει αβερτα κουβερτα προστιμα στο πατριντα για να καταργησει τα τελη ταξινομησης (που δεν ειναι 50 και 100 ευρω,αλλα κατι χιλιαδες ευρω αναλογως της αξιας του αυτοκινητου)...Ειδαμε τωρα μεχρι τις 7/8 πως μειωθηκαν προσωρινα .Αυτο οφειλοταν στις συνεχεις ευρωπαικες πιεσεις...

Φυσικα οταν ψηφιστει το ευρωσυνταγμα ,ολα αυτα τα τελη θα ειναι παρελθον (οπως και στην Ιταλια πχ,οπου ενα γερμανικο αυτοκινητο κανει σχεδον οσο και στην γερμανια)...Οσο ομως διατηρουνται κερδιζει παρανομα το κρατος εις βαρος οποιουδηποτε αγοραζει αυτοκινητο.

Μηπως οσο λες κατι τετοια

συντηρεις αυτα τα κερδη...?

Μήπως στο γενικό κλίμα της κρίσης κερδισμένοι από αυτό βγήκανε οι αυτοκινητοβιομηχανίες; Μήπως αυξήσανε τις πωλήσεις τους; Κερδισμένοι να βγήκαμε εγώ κι εσύ, δεν το νομίζω. Δεν πληρώσαμε 10.000 € αλλά πληρώσαμε 9.000. **** η φοράδα στ' αλώνι.

Στο πρωτο σε ενοχλει κατι που καταργηθηκε και στο 2ο δεν εχεις αποφανθει καν αν ειναι οδηγια η εκθεση.Γιατι ξερεις απεχουν πολυ αυτα τα 2 μεταξυ τους.Εκθεση : Αποτελεσμα ερευνας/γνωμοδοτηση που υποβαλλεται σε οργανο χωρις να ειναι δεσμευτικη(αν βγει μια ερευνα που υποστηριζει οτι οποιος τρωει φασολακια ψηλωνει δεν σημαινει οτι υποχρεουνται ολοι οι κοντοι να τρωνε φασολακια) . Οδηγια: (χονδροειδως)Πραξη ευρωπαικου οργανου,απευθυνομενη στα κρατη μελη,μη αμεσα δεσμευτικη .Μονη υποχρεωση των κρατων ειναι να θεσπισουν κατα την κριση τους εσωτερικα νομοθετικα μετρα,συμφωνα με την οδηγια...

Και β)Ενα περιεργο πραγμα:Ξερεις(η μαλλον σου προωθουνται) τις οδηγιες συνδυασμενες με ονοματα φυσικων προσωπων και οχι με τον κωδικο τους (πχ 76/768) ωστε να μπορεσει κανεις να διασταυρωσει τι στο καλο λενε πια και τις δαιμονοποιεις βασει των συμπερασματων που εχει βγαλει για αυτες ενας τριτος.Ποτε βασει ενος πρωτοτυπου κειμενου.Ειναι λοιπον πολυ επισφαλη τα συμπερασματα σου μιας και εκκινουν απο σαθρες βασεις.

Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ε; Άντε να στα εξηγήσω για άλλη μια φορά, απλά, χωρίς νομικίστικους όρους. Πρώτα απ' όλα όσον αφορά την οδηγία Μπόλκενσταιν ή 25345/346/3463636 όπως σου αρέσει εσένα, τίποτα δεν έχει καταργηθεί σχετικά με τις αμοιβές εργαζομένων που αλλού εργάζονται και αλλού εδρεύει η εταιρεία τους.

Κατά δεύτερον, ο Σέρκας είναι Ισπανός Ευρωβουλευτής, πλέον μπορεί και να μην είναι μετά τις πρόσφατες Ευρωεκλογές, γι' αυτό θα με συγχωρέσεις, αλλά δεν το γνωρίζω, ο οποίος τι έκανε; Πήρε την πρόταση οδηγίας των υπουργών απασχόλησης από το 2005 και της έκανε ένα λίφτινγκ που την έκανε πιο ελκυστική, χωρίς να αλλάζει η ουσία της. Π.χ. Εκεί που η πρόταση οδηγίας προέβλεπε καθιέρωση του ενεργού/ανενεργού χρόνου εργασίας, η έκθεση δέχεται το σύνολο του εργάσιμου χρόνου σαν ενεργό, αλλά υπάρχει πλέον ο διαχωρισμός, δεν καταργείται σαν έννοια, οπότε μελλοντικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί εφόσον το θελήσει κάποιος εργοδότης. Άλλωστε ακόμα και στη χώρα μας σε κάποιες επιχειρήσεις έχει ισχύσει η μικρότερη εργάσιμη εβδομάδα. Να δουλεύουν 4ήμερο π.χ.

Και τελικά αυτή η Έκθεση Σέρκας υπερψηφίστικε στο ευρωκοινοβούλιο.

Ενα επισημο κειμενο για να βγαλω μονος μου τα συμπερασματα μου υπαρχει?Δεν μου πολυαρεσουν τα ετοιμα συμπερασματα.

λιγος ακομα φτηνος εντυπωσιασμος :

Erasmus..καταδικες του κρατους απο το Ευρωπαικο δικαστηριο δικαιωματων του ανθρωπου( www.echr.coe.int ) για καθυστερηση στην απονομη της δικαιοσυνης (ω ναι,αυτη η σατανικη ευρωπαικη συμβαση δικαιωματων του ανθρωπου εξασφαλιζει και δικαιωμα στην εντος ευλογου χρονικου διαστηματος απονομη της δικαιοσυνης)

ααα

και οσο για την ευρωπη της καταστολης και τα λοιπα χαριτωμενα,κοιτα εναν τυπο που αδικηθηκε απο το κρατος αλλα δικαιωθηκε απο το Ευρ.Δικαστηριο δικαιωματων του ανθρωπου και αναγκαστηκε το πατριντα να του δωσει και αποζημιωση...

http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=serifis%20%7C%20GREECE%20%7C%2027695/03%20%7C%2027695/03&sessionid=27854509&skin=hudoc-en

(ω ναι,ειναι ο σεριφης που ειχε συνδυαστει το ονομα του με την 17Ν)

http://news.ert.gr/el/25554-prostheta-metra-proteinei-i-ekthesi-tou-dnt.htm

Ορίστε ένα λινκ που δεν είναι από το ριζοσπάστη, τώρα αν ήθελες απευθείας κάποιο λινκ του ΔΝΤ, δεν έφτασα τόσο βαθειά.

Τώρα αυτά που λες για δικαίωση από Ευρωπαϊκά δικαστήρια κλπ δεν έχουν καμία σχέση με τον απλό καθημερινό εργαζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση του Δ.Ν.Τ. για περικοπή των δώρων στους συνταξιούχους είναι κάτι που γράφτηκε και ακούστηκε σε πολλά μέσα ενημέρωσης. Το ότι σήμερα είναι Τρίτη, πρέπει να βρω κάποιο site που το γράφει για να επιβεβαιωθεί; Αν στην Ευρώπη μιλάμε για καταστολή, τότε στην Κίνα και στη Βόρειο Κορέα για τι πράγμα πρέπει να μιλήσουμε; Όσο για το ποιος βγήκε κερδισμένος: πότε, σε ποιο κράτος και με ποιο οικονομικό σύστημα βγήκε ο λαός κερδισμένος; Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχουν οικονομικά συστήματα σωστά. Όσο όμως στον άνθρωπο υπάρχει η πλεονεξία, τόσο όσο δεν είναι στην καρέκλα θα αμφισβητεί και όταν κάτσει, θα τρώει με δέκα χέρια.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο γενικό κλίμα της κρίσης κερδισμένοι από αυτό βγήκανε οι αυτοκινητοβιομηχανίες; Μήπως αυξήσανε τις πωλήσεις τους; Κερδισμένοι να βγήκαμε εγώ κι εσύ, δεν το νομίζω. Δεν πληρώσαμε 10.000  αλλά πληρώσαμε 9.000. **** η φοράδα στ' αλώνι

Δηλ ειναι ψηλες οι τιμες? "ουααα δεν εχω να αγορασω" ,πεφτουν? "ουααα κερδισαν οι αυτοκινητοβιομηχανιες"...???

Και η μειωση ηταν αρκετα παραπανω απο 10%...

Απο την στιγμη παντως που 1000 ευρω μειον σου φαινονται ποσο δια αφοδευσιν φοραδος,δεν καταλαβαινω γιατι παραπονεισαι για τους μισθους :hehe: .

τίποτα δεν έχει καταργηθεί σχετικά με τις αμοιβές εργαζομένων που αλλού εργάζονται και αλλού εδρεύει η εταιρεία τους.

βλεπεις πως κανεις λαθος αλλα επιμενεις.η οδηγια ειναι η 2006/123 και απλα δεν ισχυει αυτο που λες.Εφαρμοζεται η οδηγια για τους εκτος εδρας εργαζομενους και ο κανονισμος ρωμη 2 (ακα ιδιωτικο διεθνες.).Δεν μπορω να καταλαβω γιατι σου φαινεται νομικισμος να καθομαι να σου εξηγω ακριβως πως λειτουργει κατι.

Το δευτερο κατεβατο σε σχεση με τον Ισπανο μπαζει ολιγον.

Η νομοπαρασκευαστικη διαδικασια στην ΕΕ δεν ειναι οπως στο εσωτερικο του κρατους.Δηλ δεν λειτουργει μονο του το ευρω-κοινοβουλιο(δεν εχει το "δικαιωμα της τελευταιας λεξης"),αλλα εχει συγκεκριμενες αρμοδιοτητες σε συγκεκριμενους τομεις-τις δεσμευτικες προτασεις πχ τις κανει η επιτροπη-.Οποτε η πηγη σου μαλλον δεν εχει πολυ καλη ιδεα για το πως λειτουργει η ΕΕ η κανει επιτηδες πολλες σοβαρες παραλειψεις...

β)το ευρωπαικο δικαιο ειναι κανονισμοι και οδηγιες.Εκθεσεις δεν γνωριζω να εχουν δεσμευσει ποτε καποιον..

Ορίστε ένα λινκ που δεν είναι από το ριζοσπάστη, τώρα αν ήθελες απευθείας κάποιο λινκ του ΔΝΤ, δεν έφτασα τόσο βαθειά.

κατι προχωραει τωρα...αλλα και παλι αυτο το 2ο χερι με ενοχλει...

Τώρα αυτά που λες για δικαίωση από Ευρωπαϊκά δικαστήρια κλπ δεν έχουν καμία σχέση με τον απλό καθημερινό εργαζόμενο.

Μα και βεβαια,ο σεριφης ηταν γνωστος μεγαλοβιομηχανος.

Αυτα που λεω για δικαιωση ειναι ενα απλο δειγμα του τι παραπληροφορηση υφιστασαι για "ευρωπη της καταστολης κλπ"...

υγ:οσο για το ποσο ευκολο ειναι να ξεγελασεις εντελως καποιον με το φιλτραρισμα της πληροφοριας ,οριστε απλο παραδειγμα...

"μλκ βγηκε νεος νομος οτι ολοι οι καταστηματαρχες πρεπει να επιστρεφουν το τιμημα οσων αγοραστηκαν!θα κλεισουν ολα τα μαγαζια!!"

(λεω την αληθεια εδω αλλα παραλειπω να πω οτι αυτο γινεται μονο αν το προιον ειναι ελαττωματικο και δεν υπαρχει αλλο ιδιο προς αντικατασταση)

Link to comment
Share on other sites

Το περί αφόδευσης πήγαινε για τις βιομηχανίες που σε καιρό κρίσης πήρανε 9 και όχι 10. Και τα νούμερα ήτανε σχηματικά. Κέρδος έχουνε και πάλι. Και άσε που αναφέρθηκε και στο ΠΟΘ από κάποιον άλλον ότι η συντριπτικη πλειοψηφία των αγορών αυτοκινήτου γίνεται με δάνεια. Τελευταία υπήρχε και η μόδα του leasing, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν υφίσταται ακόμα κάτι τέτοιο.

Ανέφερα στο τέλος πως η εν λόγω έκθεση υπερψηφίστικε. Και γνωρίζω πως η εθνικές νομοθεσίες υπερισχύουν των οδηγιών και των κανονισμών της ΕΕ, αλλά όπως βλέπεις, για τη χώρα μας τουλάχιστον, ασφαλιστικό - εργασιακά - υγεία ευθυγραμμίζονται σιγά σιγά με τις οδηγίες της ΕΕ. Γι' αυτό και το ΔΝΤ κάνει λόγο για αυστηρότερα μέτρα κλπ κλπ και σπρώχνει προς τα κει.

Το περσινό πρωτάθλημα το πήρε ο Ολυμπιακός. Έτσι άκουσα στα αθλητικά του MEGA, δεν το διάβασα σε επίσημη ανακοίνωση της ΕΠΟ. Μπορεί και να μην είναι έτσι προφανώς.

Δεν έχουν όλοι την δυνατότητα να έχουν επαφή με επίσημες ιστοσελίδες οργανισμών και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, ο κοσμάκης από την τηλεόραση ενημερώνεται, από τις εφημερίδες και από το ραδιόφωνο. Και δεν λέω πως ενημερώνεται σωστά από αυτά γιατί, τα έχω ξαναπεί, η πλειοψηφία του Τύπου σε επιχειρηματίες ανήκει και τα συμφερόντα τους προστατεύουν. Δεν θα βάλουν τα χέρια τους να βγάλουν τα μάτια τους.

Ευρώπη της Καταστολής:

Τσεχία

Απαγορεύτηκε η δράση της Κομμουνιστικής Ένωσης Νεολαίας Τσεχίας ναι ή όχι; Αυτή είναι η ελευθερία και η δημοκρατία της ΕΕ;

Λετονία

Έχει απαγορευτεί η ύπαρξη του ΚΚ εδώ και 18 χρόνια, τα πρώην μέλη του απαγορεύεται να θέσουν υποψηφιότητα όχι μόνο για το εθνικό κοινοβούλιο, αλλά ούτε για αξιώματα Τοπικής Αυτοδιοίκησης.

Πάμε Ελλάδα

Πολλές εταιρείες στις συνεντεύξεις που κάνουνε για πρόσληψη εργαζομένων κάνουν εκτός των άλλων και τις 2 αυτές πολύ ωραίες ερωτήσεις. Τι σχέση έχετε με τη πολιτική και αν πρόκειται για γυναίκες, τη γνώμη έχουν για την οικογένεια. Δίωξη συνδικαλιστικής δράσης δηλαδή και αποφυγή πρόσληψης εργαζόμενου που πιθανότατα θα είναι ζημιογόνος για την επιχείρηση.

Και εν τέλει συμφωνώ μαζί σου για το ζήτημα του φιλτραρίσματος και το πως θα παρουσιάσεις μια είδηση. Γι' αυτό χρειάζονται ταξικά κριτήρια για να επεξεργάζεσαι και να κρίνεις ορθώς.

Link to comment
Share on other sites

Τσεχία

Απαγορεύτηκε η δράση της Κομμουνιστικής Ένωσης Νεολαίας Τσεχίας ναι ή όχι; Αυτή είναι η ελευθερία και η δημοκρατία της ΕΕ;

Εαν εδω ιδρυοταν ενα κομμα "Συνταγματαρχες για την προοδο" "Πατρις Θρησκεια Οικογενεια 2009" ποσες μερες υπαρξης θα ειχε πριν κηρυχθει παρανομο?Πρεπει να υπολογιζει κανεις και τα "ιστορικα" αντανακλαστικα μιας κοινωνιας,μιας και καποτε τα μελη του εν λογω κομματος(στην τοτε τσεχοσλοβακια) ηταν η κυβερνωσα ελιτ...(ηταν αδυνατο για οποιονδηποτε να προχωρησει στην ζωη του αν δεν ηταν μελος..ολοι οι καθηγητες πανεπιστημιου πχ ηταν μελη).

Οσον αφορα το κκ της λετονιας,καποια στιγμη ειχε συγχωνευθει με το κκσε και μεχρι την πτωση της ΕΣΣΔ ηταν βασει συνταγματος η μονη και η αρχουσα πολιτικη δυναμη (οπως και στο συνταγμα της Κουβας ;) ;) ) ..Οποτε μετα την ανεξαρτητοποιηση της Λετονιας απαγορευτηκε η λειτουργια του με αποφαση συνταγματικου δικαστηριου διοτι η υπαρξη του ηταν απειλη για την εθνικη ανεξαρτησια.

(για να εχει απαγορευθει παντως το παλαι ποτε κραταιο στη χωρα αυτη κομμα κατι μου λεει οτι δεν τα πολυπερασαν οι Λετονοι καλα τον καιρο εκεινο)

Α,btw η αποφαση για την απαγορευση της λειτουργιας του κκλ εκδοθηκε το 1990 και η Λετονια προσχωρησε στην ΕΕ το 2004...

στην γειτονα χωρα παντως,το ΕΔΔΑ δικαιωσε το κκ τουρκιας ---> http://cmiskp.echr.coe.int/tkp197/view.asp?item=1&portal=hbkm&action=html&highlight=TURKEY%20%7C%20communist&sessionid=27879717&skin=hudoc-en (και υπαρχουν καμια 50αρια παρομοιες αποφασεις μονο για την τουρκια ;) ) ..

αληθεια το γραψε αυτο κανας ριζοσπαστης η κι αυτος ασχολειται μονο με τα κκ στην πρωην ΕΣΣΔ?γιατι θαρρω για να κρινεις δικαια εναν ευρωπαικο θεσμο θα πρεπει να ξερεις πληρως τις λειτουργιες του...

Και γνωρίζω πως η εθνικές νομοθεσίες υπερισχύουν των οδηγιών και των κανονισμών της ΕΕ

αυτο ειναι λαθος.Οι κανονισμοι και οι οδηγιες υπερισχυουν των εθνικων νομοθεσιων.

Το περσινό πρωτάθλημα το πήρε ο Ολυμπιακός. Έτσι άκουσα στα αθλητικά του MEGA, δεν το διάβασα σε επίσημη ανακοίνωση της ΕΠΟ.

αλλο το ποιος πηρε το πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο (που ειναι κατι το οποιο απανταται με ενα ναι η με ενα οχι) και αλλα τα ζητηματα που θιγεις ..ειναι πολυ πιο πολυπλοκα.Εκτος αν αντιμετωπιζεις ολη αυτην την αλληλεπιδραση σαν ποδοσφαιρο χωρις μπαλα και πιστευεις οτι η -κατα συμπτωσιν κοκκινη- ομαδα σου βρεξει χιονισει θα πρεπει να λες οτι ειναι η καλυτερη....

Τι σχέση έχετε με τη πολιτική και αν πρόκειται για γυναίκες, τη γνώμη έχουν για την οικογένεια.

Εκει ο εργαζομενος εχει ξεκαθαρα δικαιωμα ψευδους.Δεν πιστευω ναναι πολλες εταιριες με ιδιοκτητο ανιχνευτη αληθειας.

Δίωξη συνδικαλιστικής δράσης δηλαδή και αποφυγή πρόσληψης εργαζόμενου που πιθανότατα θα είναι ζημιογόνος για την επιχείρηση.

το χοντραινεις..οχι και διωξη λες και τους περασαν χειροπεδες.Αν και νομιζω πως δικαιωμα του καθενος να προσλαβει στην δουλεια του οποιον θελει,οπως κι εγω εχω δικαιωμα να μην παω τον ψιτ σε ενα συνεργειο που ο μηχανικος περδεται δυνατα πχ.

YΓ:τσακωνοπροσφορα μονο για σημερα...

Οδηγια 2006/123 ακα οδηγια μπολκενσταιν

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:376:0036:0068:EN:PDF

Link to comment
Share on other sites

Και σε ελληνικά

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32006L0123:EL:HTML

και πάρε αυτό εδώ επίσης

http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5180943&publDate=18/7/2009

αντιπαράθεσέ τα και πες μου που ψεύδεται η φυλλάδα.

Όπως προείπα, άλλαξε ο Φριτς κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

Και τώρα πάμε πίσω σε προηγούμενα θέματα όπου το 57% των Ανατολικογερμανών αναπολεί την DDR γιατί τότε ζούσε καλύτερα και επίσης στο ότι ο Στάλιν και ο Λένιν είναι μέσα στις 3 μεγαλύτερες προσωπικότητες της ιστορίας της Ρωσίας. (μετά από επανάληψη της δημοσκόπησης γιατί τα αποτελέσματα φέρνανε τον Στάλιν πρώτο και δεν άρεσε).

Ξέρεις δεν νομοθετεί ο κόσμος, οπότε δεν αντανακλά και την λαϊκή θέληση το οτι απαγορεύτηκε η δράση του ΚΚΛ και της ΚΕΝ Τσεχίας.

Ωραία η λογική σου, μπορούμε να τη σκαπουλάρουμε με ένα ψεματάκι, δεν τρέχει τίποτα. Αλλά αφού περάσει το ψεματάκι, μετά τι γίνεται; Φοβάσαι να κάνεις οτιδήποτε επειδή ξέρεις πως με τη πρώτη έχεις πάρει πόδι. Κι από πίσω τρέχουν λογαριασμοί, τρέχουν οι υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

(14) Η παρούσα οδηγία δεν θίγει τους γενικούς και ειδικούς όρους απασχόλησης, όπως τις μέγιστες περιόδους εργασίας και τις ελάχιστες περιόδους ανάπαυσης, την ελάχιστη διάρκεια της ετήσιας άδειας μετ’ αποδοχών και τα ελάχιστα όρια μισθού, καθώς επίσης τους κανόνες για την υγεία, την ασφάλεια και την υγιεινή στην εργασία, τους οποίους τα κράτη μέλη εφαρμόζουν σύμφωνα με το κοινοτικό δίκαιο, ούτε επηρεάζει τις σχέσεις μεταξύ των κοινωνικών εταίρων, συμπεριλαμβανομένων των δικαιωμάτων διαπραγμάτευσης και σύναψης συλλογικών συμβάσεων, του δικαιώματος απεργίας και του δικαιώματος συλλογικής δράσης σύμφωνα με το εθνικό δίκαιο και τις εθνικές πρακτικές που σέβονται το κοινοτικό δίκαιο, ούτε θίγει τις υπηρεσίες που παρέχονται από γραφεία εύρεσης προσωρινής εργασίας. Η παρούσα οδηγία δεν θίγει τη νομοθεσία των κρατών μελών στον τομέα της κοινωνικής ασφάλισης.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 16

Ελεύθερη παροχή υπηρεσιών

1. Τα κράτη μέλη σέβονται το δικαίωμα των παρόχων υπηρεσιών να παρέχουν υπηρεσίες σε κράτος μέλος διαφορετικό από αυτό στο οποίο εδρεύουν.

3. Το κράτος μέλος στο οποίο μετακομίζει ο πάροχος υπηρεσιών δεν μπορεί να εμποδιστεί να επιβάλλει απαιτήσεις που αφορούν τη δραστηριότητα παροχής υπηρεσιών και δικαιολογούνται για λόγους δημόσιας τάξης, δημόσιας ασφάλειας, δημόσιας υγείας ή προστασίας του περιβάλλοντος και σύμφωνα με την παράγραφο 1. Το εν λόγω κράτος μέλος δεν μπορεί επίσης να εμποδιστεί να εφαρμόσει, σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία, τους εγχώριους κανόνες του σχετικά με τις συνθήκες απασχόλησης, συμπεριλαμβανομένων όσων καθορίζονται σε συλλογικές συμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ για την Λετονία:

Δικαιολογημένα λοιπόν κατ' εσέ έχουν απαγορεύσει την δράση του ΚΚ γιατί προφανώς ήταν ένα απάνθρωπο κόμμα.

Το γεγονός πως διευκολύνουν εκδηλώσεις φασιστών πως το εκλαμβάνεις;

Ένας λόγος παραπάνω να πιστεύω πως καμμία σχέση δεν έχουν αυτές οι αποφάσεις με την θέληση του Λετονικού λαού.

Link to comment
Share on other sites

Το <3> το βαζεις για να υποστηριξεις την δικη σου αποψη η την δικη μου :hehe: ???σου λεει οτι η χωρα προορισμου(σου βαζει και ενα τεραστιο επισης) δεν μπορει να εμποδιστει να εφαρμοσει τις ΣΣΕ της.Δηλ αν ερθει εδω μια γαλλικη επιχειρηση θα εφαρμοζεται το μινιμουμ που διασφαλιζουν οι ελληνικες ΣΣΕ.(και βρισκεται σε αρμονια με το 16 του προοιμιου που ανεφερα)

δεν γνωριζω για συγκεντρωσεις φασιστων εις την Λετονια αλλα προτιθεμαι να μαθω περαιτερω.Και το διευκολυνω πως το εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Το επίσης πάει για τον πάροχο τον υπηρεσιών, γι' αυτό σε παραπέμπει στην παράγραφο 1, εκτός αν θέλεις να παίξουμε το παιχνίδι του ποιος ξέρει καλύτερα ελληνικά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.