Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply
φασιστακο δεν τοξερες οτι ο συγγραφεας του εργου αυτου ηταν πρακτορισκος των γερμανων?

Πράκτορας των γερμανών ίσως όχι αλλά νοσταλγός του τσαρισμού και ακραίος αντισημίτης ναι. Γραφικός για τους συμπατριώτες του βραβεύτηκε στα τελευταία του από τον Πουτιν.

Παρά όλα αυτά βρήκα ενδιαφέρον και διάβασα μονορούφι στο παρελθόν το «Μια ημέρα του Ιβάν Ντενίσοβιτς». Εξαίρετο έργο αλλά όχι και για νόμπελ! Όμως ως γνωστόν τα νόμπελ εξυπηρετούν σκοπιμότητες

Το «Αρχιπέλαγος Γκούλαγκ» ξεκίνησα να το διαβάζω και το άφησα. Πρόκειται για την ίδια ιστορία δοσμένη με περισσότερες λεπτομέρειες

Η δυτική προπαγάνδα χρησιμοποίησε στο έπακρο τον Σολζενίτσιν ενώ οι αριστεροί τον έθαβαν . Συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση

Link to comment
Share on other sites

οπότε συμφωνείς ότι οι αντιφρονούντες ανήκουν στην φυλακή, μάλιστα

Χεχε, πιστεύεις οτι αυτό το τρικ θα πιάσει;

Αυτό που εσύ και κάποιοι άλλοι πιστεύουν πως ήταν τσουβάλιασμα αντιφρονούντων και μόνο σαν τέτοιο παρουσιάζεται, στην πραγματικότητα ήταν οι φυλακές της Σ. Ένωσης.

Υπήρχαν αντιφρονούντες μέσα;

Ναι, αλλά όχι μόνο σαν αντιφρονούντες, αλλά σαν εμπράκτως πολέμιοι του συστήματος.

Όσο για το The Way Back που προτείνει ο Hydra, η ιστορία του συγγραφέα έχει τόσες τρύπες όσες έχει και το leerdammer.

Και για να επιστρέψω, το έγκλημα είναι πόσες φυλακές έχει μια χώρα;

Link to comment
Share on other sites

Χεχε, πιστεύεις οτι αυτό το τρικ θα πιάσει;

Αυτό που εσύ και κάποιοι άλλοι πιστεύουν πως ήταν τσουβάλιασμα αντιφρονούντων και μόνο σαν τέτοιο παρουσιάζεται, στην πραγματικότητα ήταν οι φυλακές της Σ. Ένωσης.

Υπήρχαν αντιφρονούντες μέσα;

Ναι, αλλά όχι μόνο σαν αντιφρονούντες, αλλά σαν εμπράκτως πολέμιοι του συστήματος.

Όσο για το The Way Back που προτείνει ο Hydra, η ιστορία του συγγραφέα έχει τόσες τρύπες όσες έχει και το leerdammer.

Και για να επιστρέψω, το έγκλημα είναι πόσες φυλακές έχει μια χώρα;

Τρικ? Ποιο Τρικ? Μόνος σου τα λές. Αν πέταγα γιαούρτι στον σύντροφο, back-in-the-day, προφανώς θα ήμουν "εμπράκτως πολέμιος του συστήματος" και θα κατέληγα στα υπέροχα ξενοδοχεία της αλυσίδας Gulag Marriott.

Αν επιθυμείς να στρουθοκαμηλίζεις ή/και να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα, πως στο δι@ολο θα διορθώσεις τα λάθη του παρελθόντος, σε ένα πιθανό μελλοντικό <<ιδανικό>> κομμουνιστικό καθεστώς; Ή μήπως δεν είναι επιθυμητό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε JaguarOne, σε είχα παρεξηγήσει. Δεν είχα καταλάβει οτι επιθυμείς τον σοσιαλισμό/κομμουνισμό καλύτερο απ' οτι έχει υπάρξει μέχρι τώρα.

Γιάγκο, δε μιλάμε για τον καπιταλισμό και τα επιτεύγματά του τώρα, (Μακρόνησος, Αϊ Στράτης, Γυάρος κλπ) μιλάμε για την Σ. Ένωση και τα εγκλήματά της. (Γκούλαγκ)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όχι μόνο σαν αντιφρονούντες, αλλά σαν εμπράκτως πολέμιοι του συστήματος.

Να επιμείνω λιγάκι στην ερώτηση; Γιατί το bold σου φαίνεται δικαιολογημένο, είναι ικανός λόγος να στείλεις κάποιον στην φυλακή; Όταν ο Μαΐλης λέει "εμείς στο ΚΚΕ είμαστε αντίθετοι με το Σύνταγμα" αυτό σημαίνει ότι με βάση την δική σου παραπάνω απάντηση πρέπει οι κομμουνιστές στην Ελλάδα να φυλακιστούν;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν που υπερασπίζεται το κάθε σύστημα, ναι. Ουκ ολίγες φορές οι αστοί πολιτικοί της Ελλάδας ανά τα χρόνια έχουν δηλώσει πως "το ΚΚΕ κινείται στα όρια της νομιμότητας".

Πόσοι από μας στο thread "Χρεοκοπία Ελλάδας" έχουν πει "να πάνε φυλακή οι κλέφτες" κλπ;

Άποψη μου λοιπόν, για ένα σύστημα που υπερασπίζεται τον εργάτη και τα δικαιώματα του, αυτός που προσπαθεί να το ανατρέψει και να φέρει την "δημοκρατία", την "ελευθερία του λόγου" και την ελεύθερη αγορά και ότι αυτά συνεπάγονται και ζούμε σήμερα, ε ναι, πρέπει να συμμορφωθεί.

Μην παίζουμε λοιπόν με το κοινό αίσθημα περί δικαίου και αδίκου όταν πρόκειται για τον σοσιαλισμό και για τον καπιταλισμό να μη γίνεται ούτε ο μισός ντόρος.

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα του capitalism vs communism (με βάση την αληθινή εφαρμογή του) είναι ότι στο καπιταλισμό τελικά γίνεται της πόπης, όπως και προβλέπεται. Όλοι το ξέρουν απλά όλοι κράζουν το πότε -τελικά- το ρημάδι το σύστημα έρχεται σε ισορροπία.

Απο την άλλη κομμουνισμός υπόσχεται με το καλημέρα ισορροπία αλλά τελικά γίνεται της πόπης.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν που υπερασπίζεται το κάθε σύστημα, ναι. Ουκ ολίγες φορές οι αστοί πολιτικοί της Ελλάδας ανά τα χρόνια έχουν δηλώσει πως "το ΚΚΕ κινείται στα όρια της νομιμότητας".

Πόσοι από μας στο thread "Χρεοκοπία Ελλάδας" έχουν πει "να πάνε φυλακή οι κλέφτες" κλπ;

Άποψη μου λοιπόν, για ένα σύστημα που υπερασπίζεται τον εργάτη και τα δικαιώματα του, αυτός που προσπαθεί να το ανατρέψει και να φέρει την "δημοκρατία", την "ελευθερία του λόγου" και την ελεύθερη αγορά και ότι αυτά συνεπάγονται και ζούμε σήμερα, ε ναι, πρέπει να συμμορφωθεί.

Μην παίζουμε λοιπόν με το κοινό αίσθημα περί δικαίου και αδίκου όταν πρόκειται για τον σοσιαλισμό και για τον καπιταλισμό να μη γίνεται ούτε ο μισός ντόρος.

Δεν σου ζήτησα να μου κάνεις διαφήμιση του ΚΚΕ, ούτε να μου βγάλεις πολιτικό λόγο. Με ένα ναι ή ένα όχι ζήτησα απάντηση. Και από ότι κατάλαβα, η απάντηση είναι ναι. Τους πετάμε στην φυλακή χωρίς μα και μου και άμα θέλουμε ακούμε και την δική τους εκδοχή (όχι δημοσίως προφανώς). Και μην ξεχνάς ότι κάθε σύστημα, ακόμα και το χειρότερο φασιστικό, στο όνομα της προστασίας του εργάτη, του πολίτη, του έθνους, φυλακίζει και σκοτώνει.

Link to comment
Share on other sites

«Δεν θα ευχόμουν ποτέ σ’ ένα σκυλί, δεν θα ευχόμουν ποτέ σε ένα φίδι,

δεν θα ευχόμουν ποτέ στο πιο χαμερπές και δυστυχισμένο πλάσμα της γης,

να περάσει όσα υπέφερα εγώ, για πράγματα για τα οποία δεν είμαι ένοχος.

Αλλά έχω πειστεί πως είμαι ένοχος για όλα όσα υποφέρω. Υποφέρω γιατί είμαι

ριζοσπάστης και, αλήθεια, είμαι ριζοσπάστης. Υποφέρω γιατί είμαι Ιταλός και,

αλήθεια, είμαι Ιταλός. Υποφέρω περισσότερο απ’ όλα για την οικογένειά μου

και την αγαπημένη μου, παρά για τον εαυτό μου. Αλλά είμαι τόσο σίγουρος πως

έχω το δίκιο με το μέρος μου, ώστε αν μπορούσατε να με εκτελέσετε δυο φορές,

και αν μπορούσα να ξαναγεννηθώ ακόμα δύο, θα ζούσα την ίδια ζωή και θα

έκανα ότι έχω ήδη κάνει.

"Bartolomeo Vanzetti»

Link to comment
Share on other sites

Το να εκφράζεις τις πολιτικές σου απόψεις και προτιμήσεις είναι δικαίωμα σου και το έχεις.

Τα αποτελέσματα των επιλογών σου όμως τα υπολόγισες;

Τι εντύπωση θα έχει για εσένα ένας άνθρωπος που δεν σε ξέρει αλλά είναι οι επιλογές του αντίθετες από τις δικές σου;

Μπορεί να είσαι ο καλύτερος άνθρωπος, να είσαι σαν τον χριστό, εάν οι άλλοι “καπιταλιστές” είναι αντίθετοι με τους “κομμουνιστές”, τότε δεν θα έχεις την εκτίμηση τους. Και σαν να μην φτάνει αυτό, πιθανό είναι να λάβεις μίσος και αντιπαλότητα, σαν τους ανεγκέφαλους χουλιγκανς που χτυπούν τους αντίθετους φιλάθλους…

Έτσι καλύτερα είναι να δώσουμε προσοχή στα ουσιώδη όπως

Σύμφωνα με το μεγάλο Ινδό ηγέτη, Μαχάτμα Γκάντι τα παρακάτω συνιστούν τα 7 αμαρτήματα της κοινωνίας.

Στην κοινωνία που αυτός οραματίστηκε οι άνθρωποι δεν πρέπει να έχουν:

1. Πλούτο χωρίς μόχθο

2. Απόλαυση χωρίς συναίσθημα

3. Εμπόριο χωρίς ήθος

4. Γνώση χωρίς χαρακτήρα

5. Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά

6. Λατρεία χωρίς θυσία

7. Πολιτική χωρίς αρχές

Link to comment
Share on other sites

Το να εκφράζεις τις πολιτικές σου απόψεις και προτιμήσεις είναι δικαίωμα σου και το έχεις.

Τα αποτελέσματα των επιλογών σου όμως τα υπολόγισες;

Τι εντύπωση θα έχει για εσένα ένας άνθρωπος που δεν σε ξέρει αλλά είναι οι επιλογές του αντίθετες από τις δικές σου;

Μπορεί να είσαι ο καλύτερος άνθρωπος, να είσαι σαν τον χριστό, εάν οι άλλοι “καπιταλιστές” είναι αντίθετοι με τους “κομμουνιστές”, τότε δεν θα έχεις την εκτίμηση τους. Και σαν να μην φτάνει αυτό, πιθανό είναι να λάβεις μίσος και αντιπαλότητα, σαν τους ανεγκέφαλους χουλιγκανς που χτυπούν τους αντίθετους φιλάθλους…

Έτσι καλύτερα είναι να δώσουμε προσοχή στα ουσιώδη όπως

Σύμφωνα με το μεγάλο Ινδό ηγέτη, Μαχάτμα Γκάντι τα παρακάτω συνιστούν τα 7 αμαρτήματα της κοινωνίας.

Στην κοινωνία που αυτός οραματίστηκε οι άνθρωποι δεν πρέπει να έχουν:

1. Πλούτο χωρίς μόχθο

2. Απόλαυση χωρίς συναίσθημα

3. Εμπόριο χωρίς ήθος

4. Γνώση χωρίς χαρακτήρα

5. Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά

6. Λατρεία χωρίς θυσία

7. Πολιτική χωρίς αρχές

Αν αντί να προσπαθείς να συμβουλέψεις με θολά κουτσομπολιά και γλυκανάλατα τσιτάτα, διάβαζες και ασχολιόσουν με σοβαρότητα, θα γνώριζες ότι:

Ο Μαχάτμα Γκάντι ευτύχησε να διαβάσει το βιβλίο του Χένρι Ντέιβιντ Θόρω περί "πολιτικής ανυπακοής" το οποίο και έκανε πράξη, επιτυγχάνοντας να ελευθερώσει την πατρίδα του από την τυραννική αγγλική αυτοκρατορία.

Οι κανόνες που εφήρμοσε ο Γκαντι την περίοδο που ήταν ηγέτης στον αγώνα της Ινδίας για την ανεξαρτησία:

1 Ένας πολιτικός αντιρρησίας (ή satyagrahi) δεν εκφράζει ποτέ την οργή του.

2 Μερικές φορές μπορεί να χρειαστεί να υποστεί την οργή του αντιπάλου.

3 Με τον τρόπο αυτό θα αποδεχθεί τις επιθέσεις από τον αντίπαλο, ποτέ όμως δεν θα προβεί σε αντίποινα. Αλλά δεν θα καταβληθεί, από το φόβο της τιμωρίας ή παρόμοιων απειλών, από οποιαδήποτε μεγέθους οργή.

4 Όταν κάποιο μέλος της αρχής προσπαθήσει να συλλάβει έναν πολιτικό αντιρρησία, αυτός θα υποβληθεί οικειοθελώς στη σύλληψη, και δεν θα αντισταθεί στην κατάσχεση ή την αφαίρεση της περιουσίας του, όταν αυτή επιδιώκεται να κατασχεθεί από τις αρχές.

5 Αν δε ένας πολιτικός αντιρρησίας έχει στην κατοχή του κάποια περιουσιακά στοιχεία ως διαχειριστής και φύλακας, θα αρνηθεί να τα παρατήσει, έστω και αν κατά την υπεράσπιση αυτή θα μπορούσε να χάσει τη ζωή του. Ποτέ, όμως, δεν θα προβεί σε αντίποινα.

6 Στα αντίποινα περιλαμβάνονται και οι βωμολοχίες και οι βρισιές.

7 Κατά συνέπεια, ένας πολιτικός αντιρρησίας δεν προσβάλει ποτέ τον αντίπαλό του, και δεν λαμβάνει μέρος στις πρόσφατα επινοημένες κραυγές οι οποίες είναι αντίθετες προς το πνεύμα της ahimsa.

8 Ένας πολιτικός αντιρρησίας δεν μπορεί να χαιρετά τη σημαία του Ηνωμένου Βασιλείου, αλλά δεν θα προσβάλει αυτή ή τους δημόσιους υπαλλήλους, Άγγλους ή Ινδούς.

9 Αν κατά τη διάρκεια του αγώνα κάποιος προσβάλει τέτοιον υπάλληλο ή επιτεθεί εναντίον αυτού, ένας πολιτικός αντιρρησίας υποχρεούται να προστατεύσει τον εν λόγω υπάλληλο ή υπαλλήλους από την προσβολή ή την επίθεση ακόμη και με κίνδυνο της ζωής του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.