Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

Την ίδια ποσότητα και την ίδια ποιότητα όμως?

Αν ναι, τότε θα πρέπει να τρώμε όλη μέρα το χυλό του matrix για να ζήσουμε την Αφρική και την Κίνα.

Δεν συζητάμε αν είναι καλό ή όχι, συζητάμε τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply
Την ίδια ποσότητα και την ίδια ποιότητα όμως?

Αν ναι, τότε θα πρέπει να τρώμε όλη μέρα το χυλό του matrix για να ζήσουμε την Αφρική και την Κίνα.

Νομιζω πως με βαση την παγκοσμια παραγωγικη δυνατοτητα + το γεγονος οτι επι χρονια "καταστρεφονται παραγωγικοι συντελεστες" + την επιδοτουμενη "καταστροφη" προιοντων (πχ βλεπε τα οσα ειδη γεωργικων προιόντων η Ευρ Εν χρηματοδοτει τα κρατη μελη της για να τα πεταξουν στις χωματερες),μονο χυλο δεν θα τρωμε....

Αν βαλλεις κατω το γαλα και τα φρουτα που πεταξε η Ελλαδα μονο,ανετα ταιζεις μια μεγαλη αφρικανικη χωρα...

Και σκεψου πως στην παρουσα φαση,η παραγωγη ειναι οργανωμενη και στημενη με μοναδικο γνωμονα το κερδος.Αν δηλαδη (στο υποθετικο σεναριο το οποιο συζηταμε),εκτος απο την παραγωγικη δυνατοτητα που ειναι δεδομενη σημερα,προσθεσεις και την σωστη οργανωση της παραγωγης προς την επιθυμητη κατευθυνση,τοτε το φαγητο θα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα μας ανησυχει...

Το προβλημα στις συγκρισεις που κανετε πολλοι,ειναι πως περιγραφετε μια παραγωγικη διαδικασια πριν απο 30-100 χρονια και την συγκρινεται με το σημερα που οι παραγωγικη διαδικασια εχει αλλαξει τελειως (οχι ποιοτικα για να μην παρεξηγηθω,αλλα ποσοτικα).Οταν το 1920 στην ΕΣΣΔ προσπαθουσαν να οικοδομησουν Σοσιαλισμο,οργωναν τα χωραφια με τα χερια και τα βοδια.Τωρα με τα συγχρονα μεσα με ενα τρακτερακι εχεις κανει 1000x την ιδια δουλεια και φυσικα εχεις υπερπολλαπλασια παραγωγη :dirol:

Η υπερσυσωρευση πλουτου απο λιγα προσωπα δεν ειναι σημερινο φαινομενο εξαλλου.

Μονο τα λεφτα του Mr Ikea και του Μπιλυ Μικρομαλακου (Μ$) να βαλλεις κατω,ξεπερνανε κατα πολυ το ΑΕΠ αρκετων απο τις λεγομενες "υποαναπτικτες χωρες"....αθροιστικα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που λες, CrazyAnt.

Ξεχνάς όμως κάτι.

Την "πολυτέλεια".

Π.χ. εγώ θέλω να τρώω βιολογικές γευστικές ντομάτες και όχι κόκκινο σανό (προσωπικό παράδειγμα).

Αυτή την πολυτέλεια, δύναμαι να την πληρώνω (σιγά την πολυτέλεια, λέμε τώρα).

Επίσης κάτι άλλο:

λες για σήμερα κλπ κλπ.

Θεωρείς δηλαδή ότι με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ καθεστώς, η Κίνα μπορεί αντί για ρύζι να τρώει πιτόγυρα? Μιλάμε για Δισεκατομμύρια πιτόγυρα πλέον.

Σίγουρα όλοι διαφωνούμε με την υπερσυσσώρευση πλούτου. Γι' αυτό και ο λαός υποστηρίζει τον κρατικό παρεμβατισμό (π.χ. παραβιάζει τους νόμους μονοπωλίων Microsoft/Intel/Amd/whatever = πρόστιμο), αλλά σίγουρα όταν κάποιος κάνει κάτι και αυτό "πιάσει" (και σαφώς παραβεί και 15000 νόμους) και κάνει μια περιουσία, θα πρέπει να σκεφτείς αν αυτός ο ίδιος ασχολούνταν με αυτό το κάτι αν ήταν να τρώει χυλό ολημερίς (ή έστω, τη βιολογικά μεταλλαγμένη τομάτα - Α, το ΚΚΕ λογικά ως οικολογικό και αριστερό κόμμα θα είναι ενάντια στα GMO, όμως αν με τα GMO ταΐζεις την Αφρική και χωρίς αυτά πεθαίνεις, μάλλον είναι άλλη μια περίπτωση . . . ηγετών και εκ του ασφαλούς πολιτικής - εμείς έχουμε να φάμε, οι άλλοι ας ψοφίσουν :)

Link to comment
Share on other sites

ω ναι...αυτη η σατανικη ευρωπαικη ενωση που μας βαζει και πεταμε τα προιοντα μας...

φυσικα για κατι επιδοτησαρες http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/1849&format=HTML&aged=0&language=EL&guiLanguage=fr ουτε λογος,ουτε λογος για τις επιδοτησαρες λογω καταστροφων,ουτε λογος για τα εμπορικα αντιποινα των ΗΠΑ σε βαρος των ευρωπαικων γεωργικων προιοντων (απο την αλλη πλευρα εχουν αρχισει να "φοβουνται" τα γεωργικα της προιοντα της ΕΕ αλλα εμεις ειμαστε εξυπνοι και μας ενοχλει αυτη η σατανικη ΕΕ,κι ας ειναι ο φοβος κι ο τρομος της αμερικης που ολοι αγαπαμε να μισουμε)

τον μισουμε τον ρημαδη τον φιλελευθερισμο του καπιταλισμου και φωναζουμε για περισσοτερο κρατος.Μα τωρα που καποιος επιδοτει και λεει "κοιτα μην το παρακανεις με την παραγωγη και μετα αναγκαστεις να πουλας για ψιχουλα" φοβομαστε πως θα πεινασει η αφρικη.

Οταν βγαινουν στην τηλεοραση εξοργισμενοι οι παραγωγοι γαλακτος/γεωργικων προιοντων και χυνουν τα γαλατα και τα πορτοκαλια στην εθνικη,ειναι λαικος αγωνας και κλασικα "υποστηριζουμε τον δικαιο αγωνα τους εναντια στην πλουτοκρατια μπλα μπλα".Αν αυτο γινει με οδηγια της ευρωπαικης ενωσης τοτε ειναι απανθρωπο-σατανικο.

Ειναι κανεις γεωργος διατεθειμενος να χυσει τον ιδρωτα του δωρεαν στο χωραφι για να φανε στην αφρικη?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέποντας το θρέντ πρώτη φορά θέλω να πώ την άποψη μου όχι για τον κομμουνισμό τις ιδεολογικές απόψης του το οικονομικοπολιτικό σύστημα που προβάλει κλπ αλλά για τν κομμούνισμο στην Ελλάδα και το ΚΚΕ.

Έχω παρατηρήσει στην μικρή εμπειρία της ζωής μου θετικά και αρνητικά πράγματα στο ΚΚΕ ώς κόμμα της αριστεράς . Το ΚΚΕ αφενός είναι ένα κόμμα που πάει κόντρα σε αντιλαικά μέτρα μάχαιτε και αγωνίζετε με τον δικό του τρόπο κατά της αντίθετης ιδεολογίας που κυριαρχεί τον καπιταλισμό και προσπαθεί και κατα την γνώμη μου κάνει την πιο σοβαρή αντιπολίτευση στην βουλή κατά της κεντροδεξιάς..

Ως νεαρός και ανέμπειρος άνθρωπος πάντα είχα την απορία.. Γιατί η αριστερά δεν είναι ενωμένη.. Γιατί το ΚΚΕ βρίζει ΝΔ-ΠΑΣΟΚ αλλά σε μεγάλο διάστημα μιας ομιλίας θα τσακωθεί με ΣΥΡΙΖΑ ΜΛ-ΚΚΕ ΚΛΠ. Πως γίνετε να μην είναι ενωμένοι έστω και λίγο ως αριστεροί πως γίνετε να κράζουν πολλές φορες και περισσότερο τους αριστερούς απο τους δεξιούς.. Είναι ένα κομμάτι που διαφωνώ με το ΚΚΕ ! Ένα κόμμα με πολλά καλά και πολλά λάθη επίσης (συνθήκη της Βαρκιζας κλπ )

Σιγά σιγά καταλαβαίνω σε ένα βαθμό γιατί το ΚΚΕ δεν μπορεί να τα βρεί με τα άλλα κόμματα της αριστερας

Είναι απλό: Ο συναπισμός και πολλά άλλα κόμματα δεν έχουν πει αν είναι υπερ ή κατά της ΕΕ. Δεν έχουν ΞΕΚΑΘΑΡΑ προβάλει οικονομικόπολιτικό σχέδιο . Το ΠΑΣΟΚ λεει ''σοσιαλισμός'' (ρε παιδιά σκέτο σοσιαλισμός δεν υπάρχει. Ο σοσιαλισμός εμπεριέχετε στον κομμούνισμο) η ΝΔ λέει καπιταλιστικό σύστημα.. Το ΣΥΡΙΖΑ λέει? Ριζοσπαστική αριστερά? Είναι αυτό συστημα και δεν το ξέρω??? Το ΚΚΕ λεει η εξουσία πηγάζει απο τον λαό. Ο εργάτης η δύναμη το κράτος ο λαός! Και έχει κομμουνιστικό σύστημα και οργάνωση.

Επίσης πως ο συριζα θα περάσει αριστερά νομοσχέδια στην ΕΕ?? Πώς θα περάσει αριστερό σύστημα στην ΕΕ αφού θα τ απορρίψουν?? Αυτά είναι μερικά απο τα σκεπτικά μου για το θέμα αυτό..

Η βασική μου διαφωνία όμως με το ΚΚΕ είναι άλλη.. Ο κομμουνισμός έρχετε μέσω ψηφορίας του λαού. Αλλά δεν είναι κοινοβουλευτικό κόμμα!! γιατί το κκε είναι στην βουλή. Μια καλή απάντηση ειναι ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ . Όμως αρκεί αυτή η απάντηση για μια σημαντική ρήξη των ιδεών που λέει ότι ο κομμουνισμός έρχετε με Επανασταση και όχι με βουλευτικές εκλογες..

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που λες, CrazyAnt.

Ξεχνάς όμως κάτι.

Την "πολυτέλεια".

Π.χ. εγώ θέλω να τρώω βιολογικές γευστικές ντομάτες και όχι κόκκινο σανό (προσωπικό παράδειγμα).

Αυτή την πολυτέλεια, δύναμαι να την πληρώνω (σιγά την πολυτέλεια, λέμε τώρα).

Επίσης κάτι άλλο:

λες για σήμερα κλπ κλπ.

Θεωρείς δηλαδή ότι με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ καθεστώς, η Κίνα μπορεί αντί για ρύζι να τρώει πιτόγυρα? Μιλάμε για Δισεκατομμύρια πιτόγυρα πλέον.

Σίγουρα όλοι διαφωνούμε με την υπερσυσσώρευση πλούτου. Γι' αυτό και ο λαός υποστηρίζει τον κρατικό παρεμβατισμό (π.χ. παραβιάζει τους νόμους μονοπωλίων Microsoft/Intel/Amd/whatever = πρόστιμο), αλλά σίγουρα όταν κάποιος κάνει κάτι και αυτό "πιάσει" (και σαφώς παραβεί και 15000 νόμους) και κάνει μια περιουσία, θα πρέπει να σκεφτείς αν αυτός ο ίδιος ασχολούνταν με αυτό το κάτι αν ήταν να τρώει χυλό ολημερίς (ή έστω, τη βιολογικά μεταλλαγμένη τομάτα - Α, το ΚΚΕ λογικά ως οικολογικό και αριστερό κόμμα θα είναι ενάντια στα GMO, όμως αν με τα GMO ταΐζεις την Αφρική και χωρίς αυτά πεθαίνεις, μάλλον είναι άλλη μια περίπτωση . . . ηγετών και εκ του ασφαλούς πολιτικής - εμείς έχουμε να φάμε, οι άλλοι ας ψοφίσουν :)

Εαν η ερωτηση ειναι : Κατα ποσο η Κινα εχει την παραγωγικη δυνατοτητα να προσφερει δισεκατομμυρια πιτογυρα,τοτε η απαντηση ειναι, Ναι,εχει αυτην την δυνατοτητα.

Αυτο ομως υπο συνθηκες που ανεφερα πιο πανω.Οτι δλδ η παραγωγη ειναι στραμενη προς μια διαφορετικη κατευθυνση.Γιατι υπεισερχονται παρα πολλοι παραγωντες που καθοριζουν περα απο αν θελουν να εχουν τετοια παραγωγη και το κατα ποσο μπορουν αυτη τη στιγμη και αν θελουν κατι τετοιο.Γιατι η Κινα δεν εχει τετοια κατευθυνση ετσι και αλλιως.Κρατικο Καπιταλισμο εχει και μαλιστα της χειριστης μορφης.

Τωρα αν θελεις να μιλησουμε για ποιες ειναι οι συνθηκες εκεινες που θα δειναν την δυνατοτητα σε μια Σοσιαλιστικη χωρα σοτ σημερα,να παραγει αυτα που θελει σε αφθονια,ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα.Γιατι προφανως και στην προσπαθεια οικοδομησης Σοσιαλισμου,δεν θα ειναι απο την αρχη τα πραγματα ετσι για εναν βασικο λογο.Οτι υπαρχουν εξωγενεις παραγοντες οι οποιοι επιρεαζουν την πολιτικη που χαραξει η αντιστοιχη ωρα.Για πχ,σε περιοδο ψυχρου πολεμου,οταν η ΕΣΣΔ,ξοδευε το ~40% του budget της για πολεμικο εξοπλισμο,αντικειμενικα δεν μπορει να εχει την ιδια παραγωγικη δυνατοτητα που θα ειχε αν η παραγωγη ηταν στραμμενη μονο προς την ιακονοποιηση των αναγκων του κοινωνικου συνολου.

Εγω αναφερθηκα στην παραγωγικη δυνατοτητα στο σημερα,με τα σημερινα τεχνολογικα μεσα.

ω ναι...αυτη η σατανικη ευρωπαικη ενωση που μας βαζει και πεταμε τα προιοντα μας...

φυσικα για κατι επιδοτησαρες http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/1849&format=HTML&aged=0&language=EL&guiLanguage=fr ουτε λογος,ουτε λογος για τις επιδοτησαρες λογω καταστροφων,ουτε λογος για τα εμπορικα αντιποινα των ΗΠΑ σε βαρος των ευρωπαικων γεωργικων προιοντων (απο την αλλη πλευρα εχουν αρχισει να "φοβουνται" τα γεωργικα της προιοντα της ΕΕ αλλα εμεις ειμαστε εξυπνοι και μας ενοχλει αυτη η σατανικη ΕΕ,κι ας ειναι ο φοβος κι ο τρομος της αμερικης που ολοι αγαπαμε να μισουμε)

τον μισουμε τον ρημαδη τον φιλελευθερισμο του καπιταλισμου και φωναζουμε για περισσοτερο κρατος.Μα τωρα που καποιος επιδοτει και λεει "κοιτα μην το παρακανεις με την παραγωγη και μετα αναγκαστεις να πουλας για ψιχουλα" φοβομαστε πως θα πεινασει η αφρικη.

Οταν βγαινουν στην τηλεοραση εξοργισμενοι οι παραγωγοι γαλακτος/γεωργικων προιοντων και χυνουν τα γαλατα και τα πορτοκαλια στην εθνικη,ειναι λαικος αγωνας και κλασικα "υποστηριζουμε τον δικαιο αγωνα τους εναντια στην πλουτοκρατια μπλα μπλα".Αν αυτο γινει με οδηγια της ευρωπαικης ενωσης τοτε ειναι απανθρωπο-σατανικο.

Ειναι κανεις γεωργος διατεθειμενος να χυσει τον ιδρωτα του δωρεαν στο χωραφι για να φανε στην αφρικη?

Εξακολουθεις,ειναι η γνωμη μου,μεσα απο τις απαντησεις σου να συμπεριφερεσαι σαν να μην καταλαβαινεις τι λεω.

Εγω μιλησα για καταστροφη προιοντων και παραγωγικων δυναμεων.Προφανως και η ΕΕ δινει κινητρα για αυτην την πραξη αλλιως δεν θα γινονταν.Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος πως τα προιοντα που καταστρεφονται,αν δεν ηταν πολιτικη κατευθυνση να καταστρεφονται,θα μπορουσαν να ταισουν εκατομμυρια πεινασμενα στρωματα...

Αυτο δεν νομιζω να το αμφισβητεις.

Επισης οσον αφορα το θεμα του κρατικου παρεμβατισμου,που συνεχεια καποιος κραζει,αν βαλλεις κατω τα στοιχεια,η κυβερνηση της ΝΔ,για παραδειγμα,ειχε περισσοτερο κρατος απο οτι οι προηγουμενες (γεγονος για το οποιο εχει κατηγορηθει επανελημμενα).Ειναι στη φυση του Καπιταλισμου να μην μπορει να αποδεσμευτει απο τον Κρατικο παρεμβατισμο,γιατι μονο ετσι μπορει να δημιουργει ασφαλιστικες δυκλιδες για να μπορεσει να εξισσοροπησει τις εν γενει αντιθεσεις του.

Ακομα και στην Αμερικη,την μητερα της "Ελευθερης Αγορας",κρατικος παρεμβατισμος υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εαν η ερωτηση ειναι : Κατα ποσο η Κινα εχει την παραγωγικη δυνατοτητα να προσφερει δισεκατομμυρια πιτογυρα,τοτε η απαντηση ειναι, Ναι,εχει αυτην την δυνατοτητα.

Αυτο ομως υπο συνθηκες που ανεφερα πιο πανω.Οτι δλδ η παραγωγη ειναι στραμενη προς μια διαφορετικη κατευθυνση.Γιατι υπεισερχονται παρα πολλοι παραγωντες που καθοριζουν περα απο αν θελουν να εχουν τετοια παραγωγη και το κατα ποσο μπορουν αυτη τη στιγμη και αν θελουν κατι τετοιο.Γιατι η Κινα δεν εχει τετοια κατευθυνση ετσι και αλλιως.Κρατικο Καπιταλισμο εχει και μαλιστα της χειριστης μορφης.

Τωρα αν θελεις να μιλησουμε για ποιες ειναι οι συνθηκες εκεινες που θα δειναν την δυνατοτητα σε μια Σοσιαλιστικη χωρα σοτ σημερα,να παραγει αυτα που θελει σε αφθονια,ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα.Γιατι προφανως και στην προσπαθεια οικοδομησης Σοσιαλισμου,δεν θα ειναι απο την αρχη τα πραγματα ετσι για εναν βασικο λογο.Οτι υπαρχουν εξωγενεις παραγοντες οι οποιοι επιρεαζουν την πολιτικη που χαραξει η αντιστοιχη ωρα.Για πχ,σε περιοδο ψυχρου πολεμου,οταν η ΕΣΣΔ,ξοδευε το ~40% του budget της για πολεμικο εξοπλισμο,αντικειμενικα δεν μπορει να εχει την ιδια παραγωγικη δυνατοτητα που θα ειχε αν η παραγωγη ηταν στραμμενη μονο προς την ιακονοποιηση των αναγκων του κοινωνικου συνολου.

Εγω αναφερθηκα στην παραγωγικη δυνατοτητα στο σημερα,με τα σημερινα τεχνολογικα μεσα.

Επειδή έχουμε δει σε λειτουργία τέτοια καθεστώτα, το τι "θέλει" ο λαός, το κανόνιζαν πάντα οι εκπρόσωποι, κοινώς τα κομματόσκυλα :)

Το καλό της χρήσης του χρήματος ως μέσο συναλλαγών και όχι του κομματικού . . . ήθους, είναι ότι έτσι:

1. κερδίζεις κάποια points πραγματικής ηθικής (και όχι . . . κομματικής!)

2. κερδίζεις μια κάποια ανεξαρτησία στις συναλλαγές σου

Βέβαια σαφώς θα μου πεις πολλοί πιστεύουν ότι δεν έχουμε φράγκο και τα supermarket είναι γεμάτα.

Δεκτόν.

Απλά εγώ το αποδίδω στον ελλειπή κρατικό έλεγχο στους υπάρχοντες τρόπους παραγωγής, και στη μεγιστοποίηση του κέρδους (ενώ κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο πλαφόν κέρδους).

Παρ'όλ'αυτά, το να περάσεις τα πάντα υπό κρατικό έλεγχο, απλά θα τα ρημαδιάσεις, διότι το δημόσιο (είτε κομμουνιστικό, είτε καπιταλιστικό, είτε . . . σοσιαλιστικό) είναι γνωστό με το τι έωλα κριτήρια κινείται, στις περισσότερες των περιπτώσεων :)

Επίσης μια μικρή υπενθύμιση:

x-ΕΣΣΔ (νυν Ρωσία), Κίνα, ΗΠΑ είναι/ήταν χώρες:

1. Τεράστιες σε έκταση

2. Τεράστιες σε πληθυσμό

3. Πλούσιες σε διάφορα αγαθά / ορυκτό πλούτο κλπ.

Το να θεωρείς ότι η Ελλάδα μπορεί να κλειστεί στο καβούκι της, να ορθώσει τοίχος στα σύνορα και να παράγει αυτά που καταναλώνει, είναι λίγο ουτοπικό.

Θα πρέπει να ξεχάσεις όλα αυτά που εισάγονται, και πολλά από αυτά που εισάγονται ανήκουν στην χαμηλή κατηγορία τιμής.

Απλά να σου πω ξέχνα λίγο την παραγωγική διαδικασία των τροφίμων (που εντάξει, χωρίς μπανάνες και ανανάδες θα την παλέψουμε), αλλά για δες λίγο ηλεκτρονικά, ηλεκτρικές συσκευές και γενικά προϊόντα τεχνολογίας.

Αντίθετα, η Ε.Ε. σαφώς και μπορεί να είναι ένας τέτοιος πόλος ανάπτυξης.

Όμως τι ακριβώς λέμε εδώ?

Στην Ε.Ε. (που είναι καπιταλιστική 100%) να δοθούν στο λαό τα μέσα παραγωγής?

Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι ένα σενάριο που μπορεί να χρήζει εφαρμογής.

Οπότε ας μιλήσουμε με βάση το υπάρχον καθεστώς, όχι με ευχολόγια, ούτε με οιωνεί επαναστάσεις, και κυρίως όχι με προπαγανδισμένα κείμενα που υπαγορεύουν ότι η σοσιαλιστική Μέκκα του σήμερα θα παράγει αυτά που θέλει :)

Παραείναι απλοποιημένα και στρογγυλεμένα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι η Κινα δεν εχει τετοια κατευθυνση ετσι και αλλιως.Κρατικο Καπιταλισμο εχει και μαλιστα της χειριστης μορφης.

Στην οποια κατευθυνση ,την οδηγησε....ποιος ειπαμε? :hehe:

Για πχ,σε περιοδο ψυχρου πολεμου,οταν η ΕΣΣΔ,ξοδευε το ~40% του budget της για πολεμικο εξοπλισμο

με τετοιους φυσικους πορους και τετοια εσοδα που ειχε(στην ουσια-χονδροειδως- ενα κρατος με ολα τα μεσα παραγωγης στα χερια του ηταν),δεν νομιζω να της ηταν και πολυ μεγαλο προβλημα οι εξοπλισμοι.

Απλα ειναι μαλλον τακτικη των δικτατορων ηθελημενοι λιμοι,ετσι για να μην σηκωνει κεφαλι κανεις.

(βλ Μαο στην Κινα και Σταλιν στην ΕΣΣΔ)

Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος πως τα προιοντα που καταστρεφονται,αν δεν ηταν πολιτικη κατευθυνση να καταστρεφονται

Μα ποια πολιτικη κατευθυνση?Αν μπουκωσει η αγορα με Α προιοντα,ο αγροτης που θα πουλησει σε γελοιες τιμες και δεν θα εχει ευρω,πολιτικη κατευθυνση θα φαει ?

Τι σημασια εχει τι θα μπορουσαν?

Επισης οσον αφορα το θεμα του κρατικου παρεμβατισμου,που συνεχεια καποιος κραζει,αν βαλλεις κατω τα στοιχεια,η κυβερνηση της ΝΔ,για παραδειγμα,ειχε περισσοτερο κρατος απο οτι οι προηγουμενες (γεγονος για το οποιο εχει κατηγορηθει επανελημμενα).

Αυτο που σου εξηγω εγω ειναι οτι ΕΕ και ΗΠΑ,εχουν μορφες κρατικου παρεμβατισμου που δεν ειναι ευρυτερα γνωστες,αλλα κατα ταλλα πανευκολα τρωνε κραξιμο ανευ λογου απο οποιονδηποτε θεωρητικο επαγγελεται λαγους με πετραχηλια σε υποθετικα σεναρια "μικρο σπιτι στο λιβαδι".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 8 months later...

http://cebil.gr/news/F-Kastro-Den-einai-leitoyrgiko-to-koybaniko-montelo-

αααααντε!!!

προσφατως σε εφημεριδα ευρειας κυκλοφοριας δημοσιευτηκε και συνεντευξη της ανιψιας του (κορης του αδελφου του) που ελεγε για το ντρημ στεητ Κουβα οπου η αστυνομια κανει εφοδους και ασκει βια σε στεκια ομοφυλοφυλων αλλα φυσικα,ειναι ενα μικροπροβλημα μιας ονειρεμενης χωρας...

Link to comment
Share on other sites

Να τολμήσω να ρωτήσω γιατί σε όλα τα site που αναφέρεται η είδηση είναι γραμμένη με καρμπόν; Ακόμα και στις Ελευθεροτυπία και Έθνος.

Ο Τζέφρι Γκόλντμπεργκ, συντάκτης του περιοδικού «Atlantic Monthly» έγραψε σε ένα μπλογκ ότι ρώτησε τον Κάστρο

Τσάκωνα, έλα, με έχεις μάθει αλλιώς, μη μου τα γυρίζεις τώρα.

http://www.theatlantic.com/international/archive/2010/09/fidel-cuban-model-doesnt-even-work-for-us-anymore/62602/

Τι να περιμένεις από αστικά ΜΜΕ όμως; Να παρουσιάσουν την είδηση όπως είναι; Κόψιμο ράψιμο και βουαλά.

Ναι και οι αλλαγές ΑΝ ενδιαφέρουν

http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5777205

Κάποιους όμως μάλλον περισσότερο τους ανησυχεί να αποδείξουν πως απέτυχε κάτι που στους ίδιους δεν αρέσει παρά η αλήθεια καθ' αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Τι να περιμένεις από αστικά ΜΜΕ όμως; Να παρουσιάσουν την είδηση όπως είναι; Κόψιμο ράψιμο και βουαλά.

κειμενο πριν το υποτιθεμενο "κοψιμο και ραψιμο" υπαρχει καπου?γιατι φανταζομαι για να πω πως ο δημοσιογραφος παραποιησε τα λεγομενα του μουσια χρειαζεται να δω και ενα διαφορετικο κειμενο απο τον μουσια...

οσο για τις "αλλαγες" ..τι να πω..δεν βλεπω ο αδελφος του μουσια να λεει κατι συγκεκριμενο η κατι διαφορετικο απο τον γιωργακη η τον κωστακη ...

Σε πρώτο στάδιο σημείωσε για το πρώτο τρίμηνο του επόμενου έτους θα υπάρξουν σημαντικές εισηγήσεις όσον αφορά στις αποδοχές και τις εργασιακές συνθήκες, με στόχο να καταπολεμηθούν οι πατερναλιστικές τάσεις που υφέρπουν στην διοίκηση, που υποτιμάνε την αναγκαιότητα της εργασίας και κατ' αυτό τον τρόπο θα μειωθούν οι μη αναγκαίες και μη παραγωγικές δαπάνες ενώ θα εξασφαλιστεί η ισότητα στις αποδοχές. Θα ενισχυθούν παραγωγικοί τομείς όπου υπάρχει έλλειψη εργατικού δυναμικού. Δίν εται η δυνατότητα επέκτασης της αυτοαπασχόλησης και στην περίπτωση που μισθώνονται εργαζόμενοι θα πρέπει να τηρείται η εργατική νομοθεσία και να πληρώνεται η ανάλογη φορολογία τόσο για τα προσωπικά εισοδήματα όσο και για τα κέρδη από τις πωλήσεις.

ΑΑΑΑΑΑΑ ωστε τους αρεσει η αυτοαπασχοληση..ρε παιδι μου κι εγω που νομιζα πως ετσι συγκεντρωνει κανεις κεφαλαιο και βγαζει κερατακια και ουριτσα...

αλλα εχεις δικιο,χαλια μαυρα τα αστικα ΜΜΕ...

δεν ειπαν ποτε τιποτα για αυτο εδω ---> http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5521179&publDate=26/2/2010

δηλαδης για να καταλαβω.Στην Ελλαδα αμα πεθανεις απο απεργια πεινας εισαι ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΑΤΕΓΚΤΗ ΚΡΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ.

Στην Κουβα αμα πεθανεις απο απεργια πεινας 85 ημερων εισαι ΑΙΣΧΡΟΣ ΜΙΣΘΟΦΟΡΟΣ ΤΩΝ ΗΠΑ.

Ο ριζοσπαστης μας δεν κανει καν τον κοπο να μας πει ποιο ηταν το εγκλημα του αισχρου μισθοφορου που ειχε φυλακιστει.Τωρα ομως που διαβασα παρακατω ειδα και φωτιστηκα

είχαν συναντήσεις με τον τότε πρέσβη των ΗΠΑ στη χώρα, Τζέιμς Κέισον, έκαναν προπαγάνδα υπέρ του οικονομικού αποκλεισμού (πράγμα που τιμωρείται με ποινές φυλάκισης σύμφωνα με τα άρθρα 5.1 και 6.1 του νόμου Νο. 88 για την Προστασία της Εθνικής Ανεξαρτησίας και της Οικονομίας) και οι 75 είχαν στην κατοχή τους ταυτότητες ελεύθερης πρόσβασης στο κτίριο της διπλωματικής αποστολής των ΗΠΑ, ενώ κατά τη διάρκεια της σύλληψής τους είχαν στα χέρια τους χιλιάδες δολάρια...

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΙΜΟΣΤΑΓΕΣ ΘΗΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ.ΑΚΟΥ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ.

Προφανως ομως ο αισχρος αυτος πρωην φυλακισμενος αμερικανοδουλος απανθρωπος αντεπαναστατης απεργος πεινας θα ειχε και συνεργους.Αλλα το καθεστως του μουσια τους φροντισε κι αυτους.ΑΑΑΑΜ ΠΩΣ?

http://www2.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=5422354&publDate=22/12/2009

κάτι που φάνηκε και από την σύλληψη Αμερικανού πολίτη που «επιδιδόταν στην παράνομη διανομή εκλεπτυσμένων μέσων δορυφορικής επικοινωνίας σε ομάδες της "κοινωνίας των πολιτών" μηχανορραφώντας κατά του λαού μας».

Ακου εκει οι αλητες οι αμερικανοφιλοι..Να θελουν επαφη με τον εξω κοσμο.Δηλαδη το Καστρεικο το ρωτησαν αν επιτρεπουν ο λαος να επικοινωνει με τον εξω κοσμο?Σα δεν ντρεπονται λιγο!!!

(σ.σ. :η κλασικοτερη ενεργεια των δικτατοριων ειναι να απομονωνουν τον λαο απο εξωτερικες επιρροες,να μην μπορει με τιποτα να ξεφυγει απο την κρατικη προπαγανδα και να καταπινει αμασητο οτι του πασαρει ο κρατικος μηχανισμος.Και απο οτι φαινεται,η δημοκρατικη Κουβα τα καταφερνει μια χαρα.)

υποστήριξη μιας υποτιθέμενης δημοκρατίας και την προάσπιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου». Σημειώνεται ότι νωρίτερα, το υπουργείο Εξωτερικών των ΗΠΑ είχε ανακοινώσει πως από τις 5 Δεκεμβρίου κρατείται ένας Αμερικανός πολίτης ο οποίος διένειμε φορητούς υπολογιστές και κινητά τηλέφωνα στους λεγόμενους Κουβανούς «αντιφρονούντες», δηλαδή στους μισθοφόρους των ΗΠΑ

αλλος ενας αλητηριος αμερικανος κατω.Τωρα ο κοσμος μας κινδυνευει λιγοτερο απο δωρεαν κινητα και δωρεαν λαπτοπς.

Ας δωσουμε ομως λιγο βαση στα μπολνταρισμενα να δουμε λιγο την μεθοδο του ριζοσπαστη...

οπως ξερει οποιοσδηποτε εχει τελειωσει και λυκειο,αντιφρονων σημαινει αυτος που φρονει το αντιθετο,που διαφωνει.Πχ σε μια κοινωνια με χορτοφαγους,ο τσακωνας ο μπριζολοφαγος θα ηταν αντιφρονων.

Οριστε η εξηγηση που πασαρει ο ριζοσπαστης μας μασημενη για τον οικοδομο/μαθητη/ατομο που δεν εχει -ακομα- την μορφωση να κρινει μονος του...Αντιφρονων=μισθοφορος των ΗΠΑ,κακος,εχθρος. Σαν να μας λεει "Διαφωνια με το κρατος=Εγκλημα""" Διαμορφωση γνωμης=Εγκλημα

(υγ:δεν εχεις παραπονο,ολοκληρο τσακωνοποστ αστικα λινκς 0 )

Link to comment
Share on other sites

Κανένα παράπονο, τα λινκς που παρέθεσες απαντούν και σε ό,τι γράφεις.

Επίσης αφέθηκαν ελεύθεροι αυτοί που λες και το λέει και στον πρώτο σύνδεσμο που έβαλα. Αυτό το στυγερό καθεστώς τους άφησε. Με τους 5 κουβανούς τι γίνεται;

Ρε φράγμα, από αντίδραση και μόνο ευχαριστείς; Δικαίωμά σου, δε λεώ. Αλλά τι υποστηριζεις τελικά;

Με αυτούς δεν είσαι;

http://www.syn.gr/gr/keimeno.php?id=6057

Link to comment
Share on other sites

το thanks δε πάει απαραίτητα μόνο στο τι υποστηρίζω αλλά και στο τι διαβάζω ως αντίλογο.

αν θεωρώ οτι ο αντίλογος έχει βάση και ουσία που μου δημιουργεί δίψα να ψάξω κάτι περισσότερο θα πατήσω το κουμπάκι......

το έχω αντιληφθεί λάθος?

Link to comment
Share on other sites

http://cebil.gr/news/F-Kastro-Den-einai-leitoyrgiko-to-koybaniko-montelo-

αααααντε!!!

προσφατως σε εφημεριδα ευρειας κυκλοφοριας δημοσιευτηκε και συνεντευξη της ανιψιας του (κορης του αδελφου του) που ελεγε για το ντρημ στεητ Κουβα οπου η αστυνομια κανει εφοδους και ασκει βια σε στεκια ομοφυλοφυλων αλλα φυσικα,ειναι ενα μικροπροβλημα μιας ονειρεμενης χωρας...

Αν αποφασίσεις να μετρήσεις τις ψείρες, δεν έχει σημασία ποια μαϊμού θα διάλεξης. Όλες έχουν ψείρες.

Τέτοια επιφανειακή προσέγγιση μόνο τους "πωρωμένους οπαδούς" ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ατάκες αυτό το φόρουμ γιαυτό γουσταρίζω,

για μένα καρκίνος είναι απλά αργός θάνατος,

ο ψυχικός καρκίνος ή για μένα=κομματοσκύλιασμα είναι χειρότερος,

το συμφέρον τους θέλουν μόνο και ξαφνικά σταματάνε να σε πρίζουν όταν 'βολευτούν',

Δεν το βρίσκω ακραίο να σχολείται κάποιος και να κρίνει-σχολιάζει κτλπ αλλά το σίγουρο είναι ότι τα πιο πολλά συμπεράσματα είναι replay από κάτι που έχει ήδη γίνει και το έχει γράψει η ιστορία με το δικό της έμμεσο αλλά αλάνθαστο τρόπο.

Γιατί οι όλοι να θέλουμε να είμαστε σωστοί(να βάλω και τον εαυτό μου μέσα) εκεί που δε μπορούμε να κάνουμε κάτι; Είναι μάλλον πιο εύκολο αυτό ώστε να ρίξουμε το φταίξιμο/υποχρέωση σε άλλους μήπως; Τέσπα, θα συνεχίσω πάλι γενικευμένα και αόριστα και θα πώ με ψιλή φωνή αλά ζουγανέλης :" Ο κομμουνισμός πέθανε, κάποιοι ακόμη δεν το έχουν καταλάβει ".

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Χριστούγεννα και πρωτοχρονιά στην Κούβα για όποιον ενδιαφέρεται να δει από κοντά ενα κομμουνιστικό καθεστώς και να μη διαβάζει απλώς για αυτό στον τύπο. Η εκδρομή περιλαμβάνει κοκτέιλ στη Βαραντέρο και τις άλλες παραλίες, πολλά πούρα και βραδιές ερωτικές, ό,τι έχει να προσφέρει δηλαδή.

Από το wikitravel:

Contact

Cuba is, by design, one of the most expensive countries in which to communicate. Incoming phonecalls to Cuba cost about €1 / minute, even through services like Skype. Outgoing calls from Cuba are similarly expensive, and can be as high as €5 per minute for making international when roaming with your cellphone from overseas. Having internet access at your house is illegal, though illegal connections (usually through a modem set up at a school or workplace) can be obtained for about 30 CUC per month.

In many cities the only way for tourists to access the internet is through the government's communications centers. Look for buildings bearing the name "ETECSA", which stands for Empresa de Telecomunicaciones de Cuba S.A. ETECSA also has internet stations in some of the larger government hotels and resorts.

The connection speed is comparable to analog dial-up speed in Havana or slower in smaller locations, at a cost of 6 CUC / hour.

This is payable by purchasing a prepaid scratch card with a PIN code granting you access for one hour. The same card can be used throughout the country at any ETECSA terminal, allowing you to disconnect after your session and use the remaining time on the card further at the next hotel/city you go to.

WI-FI in hotels and restaurants is certainly uncommon if not non-existent and tourists should not rely on this being available when planning their means of communication.

Χεχ χεχ ιντερνετ μπορεί να μην έχουν, αλλά έχουν δωρεάν εκπαίδευση και δωρεάν (κατευθυνόμενη) παιδεία.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέμε το ίδιο πράγμα. Εκτός αν θεωρείς ότι είναι το ίδιο να σου πιπιλάνε το μυαλό μέρα νύχτα και να μην έχεις εναλλακτική πηγή γνώσης με το να σου μαθαίνουν την ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας για παράδειγμα από τη σκοπιά του Έλληνα και όχι του Τούρκου. Αν και με το βιβλίο της ιστορίας και τη μικρασιατική καταστροφή τείνω να αμφιβάλλω τίνος την ιστορία θέλουν να διδαχθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.