Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

Πραγματικα αυτο που κανεις δεν εχει κ πολυ νοημα...

Οσα επιχειματα κ να σου φερουν εσυ επαναλαμβανεις εκφρασεις

"οι κουμουνιστες ειναι πιο καπιταλιστες"

"κουμουνιστες με δεξια τσεπη"

εχω εξηγησει εδω κ 2 ποστ οτι αυτες οι εκφρασεις δεν ισχυουν εσυ απλα δεν αιτιολογεις τιποτα απλα τις "πετας" κ μιας κ μιλαμε για quotes

One fool can ask more questions in a minute than twelve wise men can answer in an hour

Nikolai Lenin

(χωρις βεβαια να θεωρω τον εαυτο μου wise και σενα fool)

It takes less mental effort to condemn than to think

Emma Goldman

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply
Eιπα να μη πολυδιαβαζω το συγκεκριμενο τοπικ για να μη συνχιζομε.

Αλλα λεω ας ριξω μια ματια να δω τι εγινε.

Μπραβο παλικαρια μου. Βρηκατε καποιον που υποστηριζει πως ειναι πιο καπιταλιστης κι απ τους καπιταλιστες να σας εκπροσωπισει.Αξιοι.

Βλεπω οτι μεγαλη παρερμηνια εχει γινει στην εκφραση που χρησιμοποιησα ''δεξια τσεπη''.

Με την λεξη τσεπη δεν εννοω τα λεφτα.Εννοω τα συμφεροντα.

Στα famous quotes εχει μεινει το ...“Communism is a Christian heresyc3.gifRichCarrel

Υπαρχουν και εταιριες (μεγαλες οχι μικροεπιχειρησεις) που δινουν μετοχες στους εργαζομενους τους καθε χρονο ως πριμ αποδοτικοτητας.

Και αλλοι μιλαν για τον κομμουνισμο σαν να ειναι το εργατικο κινημα και τιποτα αλλο.

@seven Μιλας για τον Sowell.Δε θα πω αυτο που ειπε ηδη (σωστα κατ'εμε) ο tsakonas.

Αλλα θα πω το εξης.

Καποιος που ισχυριζεται πως ειναι πιο καπιταλιστης απο τους καπιταλιστες , αλλα μιλαει και αντιπροσωπευει τους κομμουνιστες (ενθερμα θα λεγα) , τι ειναι?

Εγώ είμαι τώρα αυτός;

Έτυχε να έχω πολλούς φίλους αριστερούς (τίνγκα είναι η Ελλάδα, δεν το 'χω ξαναδεί αυτό το πράγμα πουθενά και έχω κάνει σπουδές σε 2 διαφορετικές χώρες του εξωτερικού ένα φεγγάρι) και κάθε φορά που πιάνουμε κουβέντα με έναν μη-κομμουνιστή θα ξεφύγει από το θέμα και θα κολλήσει στις τσέπες και σε αυτά που γράφεις εσύ. Και ποτέ δεν συζητάμε επί της ουσίας, για το βασικότερο θέμα του σοσιαλισμού, το "economic calculation problem" που λέμε... ή για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ή για το θέμα της γραφειοκρατίας και των ατομικών δικαιωμάτων. Ασχολουμαστε με τσεπες και με ανουσια πραγματα. Γιαυτό πήρα θέση γιατί έχω ψιλοβαρεθεί... να μην μιλάμε για τα ζητήματα και την ιδεολογία μόνο να ξεφεύγουμε σε θέματα μηδενικής σημασίας. Τώρα εάν αυτό συνιστά "αντιπροσωπεία" και μάλιστα ένθερμη, τότε έγινε. Είμαι αντιπρόσωπος και ένθερμος υποστηρικτής των κομμουνιστών.

Και τι πάει να πει ισχυρίζομαι ότι είμαι καπιταλιστής; καταρχήν δεν είμαι καπιταλιστής γιατί δεν έχω κανένα σοβαρό κεφάλαιο. Ό,τι λεφτά βγάλω τα τρώω - hand to mouth που λέμε. Ύστερα, είμαι ΕΝΘΕΡΜΟΣ υποστηρικτής του laissez-faire, του μιναρχισμού και του φιλελευθερισμού. Δεν με ρώτησε κανείς εδώ πέρα "γιατί οι κομμουνιστές λένε μπούρδες;" - να σου γράψω εκθέσεις... εδώ συζητάμε για το ποιοί ειναι οι "αληθινοι" κομμουνιστές... σαν να λέμε δηλαδή ποιοί είναι οι καλοί χριστιανοί...

Ύστερα αυτά που γράφεις για το εργατικό κίνημα και τον κομμουνισμό εγώ δεν τα καταλαβαίνω... άμα θες εξήγησε.

Τέλος, για τον Sowell εγώ εξηγήθηκα. Εάν δεν σου αρκεί δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Συγχαρητήρια στον Tsakona.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας πω ποια ειναι η μεγαλη και βασικη διαφορα μας.

Η διαφορα μας ειναι οτι οι (πλουσιοι) κομμουνιστες μπορουν και μιλαν εκ του ασφαλους.

Τι εννοω?

Εννοω πως υποστηριζουν ενα συστημα το οποιο ειναι 100% βεβαιο οτι δε προκειτε να ισχυσει.

Δε προκειτε να ψηφιστει και δε προκειτε ποτε ουτε να κυβερνησει ουτε να εφαρμοστει.

Το 8% των τελευταιων 40 ετων δεν προκειτε ποτε να γινει 40%+.

Αν υπηρχε η πιθανοτητα να εχουμε κομμουνισμο στην Ελλαδα πραγματικα δε ξερω το κατα ποσο ολοι αυτοι οι (πλουσιοι) κομμουνιστες θα ηταν προθυμοι να μοιρασουν την περιουσια τους στο λαο και να μοιραστουν τα παντα με τους συμπολιτες τους...Να αγοραζουν κρεας με κουπονι , ψωμι με κουπονι κτλπ.

ΤΟ ξαναλεω και παλι δε μιλαω για αυτους που βλεπουν τον κομμουνισμο σαν lifestyle (αυτους που αναφερετε στα ποστς σας ως μαλιαδες με λιωμενα τζιν)

Ουτε για τους φτωχους, τους αρρωστους και γενικα για αυτους που παλευουν για ενα κομματι ψωμι-που ενα συστημα σαν τον κομμουνισμο οντως θα τους συνεφερε, και οντως τους πιστευω οτι ειναι κομμουνιστες.

Αναφερομαι συγκεκριμενα στους λεφταδες , που καναν περιουσια μεσα σε ενα σοσιαλιστικο συστημα που δινει ευκαιριες σε καπιταλιστες.

Αναφερομαι μονο σ αυτους , σε ολα μα ολα τα ποστς μου,(που δεν αποτελουν και τοσο μεγαλο ποσοστο ακομα κι αν οντως ψηφιζουν αυτο που λενε - αντε να αποτελουν το 4% των ψηφοφορων - υποθετοντας οτι οι μισοι κομμουνιστες ειναι πλουσιοι - που δε νομιζω να ειναι ουτε τοσοι-αλλα λεμε τωρα)

Εσεις μου λετε αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Ακομα και για το Μαρξ.

Ας υπηρχε περιπτωση να βγει κομμουνισμος κυβερνηση και θα εβλεπα κατα ποσο κομμουνιστης θα ηταν κι αυτος.

Θυμαμαι τι ειχε πει σε βιβλιο του , για το με ποιον τροπο να καταπολεμησουμε τον πληθωρισμο.

Ειναι απλο ειχε πει.

Βαζουμε λεφτα σε αεροπλανα και τα πεταμε απ τον αερα στον λαο.

Αφου ειναι τοσο απλο αυτος γιατι δε το κανε με τα δικα του τα λεφτα για να απαληνει τις πληθωριστικες πιεσεις εστω και λιγο?

Θα μου πεις δεν εχει πει και σωστα πραγματα?

Οπως και ο Sowell ελεγε μακακιες αλλα ειπε και ενα δυο σωστα , ετσι και ο Μαρξ μπορει να ειπε σωστα πραγματα αλλα ελεγε κι αυτος καποιες μακακιες.

Θα τον θαψουμε τελειως?

Οχι.Ανθρωποι ειναι ολοι με ατελειες.

Τωρα εσεις μπορειτε να εχετε σαφως τις δικες σας αποψεις και αντιπαραθεσεις αλλα δε με νοιαζει και ιδιαιτερα.

Εγω βλεπω πως ο ανθρωπος κοιταει παντα το συμφερον του.

Τωρα αν θελει να δηλωνει αγιος (κομμουνιστης) εκ του ασφαλους και νιωθει καλα με αυτο , ας το κανει.

Εγω ομως οπως προειπα , να τον πιστεψω δεν προκειτε.

Μου αναφερετε καμποσους πλουσιους θεωρητικους που λετε οτι αδιαμφισβητα βοηθησαν με το εργο τους τον κομμουνισμο και ας ηταν και πλουσιοι.

Και εγω λεω οτι στα λογια ολοι καλοι ειναι, και ολα γινονται.

Και οι Ελληνες πολιτικοι ολων των κομματων στα λογια μια χαρα δεν ειναι?

Σε προεκλογικες περιοδους μια χαρα δε τα λενε?

Τι λεμε ομως ολοι οι πολιτες?

ΠΡΑΞΕΙΣ λεμε ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

Εκει ξερετε να φωναζετε οτι λενε μονο λογια και δε κανουν πραξεις.

ΓΙα τους πλουσιους θεωρητικους του κομμουνισμου ομως που εγω αντιπαραθετω εσεις μου λετε :Κομμουνιστες ειναι οχι ηλιθιοι για να κανουν πραξεις αυτα που λενε.

Δεν σας κατηγορω που αυτοαναιρητε αυτα που λετε. (ειστε στην κατηγορια 2 που γραφω πιο κατω).

Για να μπορεσουμε να κανουμε λογικη κατ εμε συζητηση θα πρεπει να εχουμε και ενα κοινο σημειο αναφορας.

Θα πρεπει να παραδεχτουμε πρωτον οτι ο ανθρωπος εχει στο αιμα του - το να θελει να ικανοποιησει ολοενα και περρισσοτερο τις ολοενα και περισσοτερες αναγκες του (δημιουργημενες ή μη) και οχι απλα τις αναγκες που εχει για επιβιωση (ρουχα φαγητο στεγη).

Και δευτερον οτι ο ανθρωπος κοιταει παντα το δικο του συμφερον και μονον , και συμφωνει με τους αλλους μονον οταν η αποψη των αλλων θα μπορεσει να τον βοηθησει στο να βγει κι ο ιδιος περισσοτερο κερδισμενος, προωθοντας κι αλλο τα δικα του συμφεροντα.

Πιστευω οτι κανενας ανθρωπος δε θελει να εχει ποτε χασιμο.

To θεωρω δηλαδη εκ φυσεως λογικο κανεις να μη θελει να χανει.

Δεν ειναι ντροπη να παραδεχτουμε ολοι μας οτι ψηφιζουμε αυτο που μας συμφαιρει.

Αν ρωτησεις τον οποιοδηποτε ψηφοφορο γιατι ψηφιζει οτι ψηφιζει , θα σου απαντησει ''γιατι αυτο με συμφερει''

Ειναι απολυτα λογικο.

Αν δε μπορουμε να συμφωνησουμε στα 2 ανωτερω , δεν γινετε να συμφωνησουμε ποτε σε τιποτα.

Πειτε με ηλιθιο , πειτε με κολημενο , πειτε με οτι θελετε.

Εγω προτιμω να με αποκαλω ''ρεαλιστη''.

Και μια ρητορικη ερωτηση ετσι για το τελος γιατι δε νομιζω να ασχοληθω αλλο με το συγκεκριμενο τοπικ (γιατι οτι ηταν να πω το πα απ τη μερια μου και δε προκειτε να αλλαξετε ουτε εσεις ουτε εγω γνωμη)

Οι Μαρξ/Ενγκελς το κομμουνιστικο μανιφεστο λετε να το μοιραζαν δωρεαν στο λαο ή εναντι αντιτίμου?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπηρχε η πιθανοτητα να εχουμε κομμουνισμο στην Ελλαδα πραγματικα δε ξερω το κατα ποσο ολοι αυτοι οι (πλουσιοι) κομμουνιστες θα ηταν προθυμοι να μοιρασουν την περιουσια τους στο λαο και να μοιραστουν τα παντα με τους συμπολιτες τους...Να αγοραζουν κρεας με κουπονι , ψωμι με κουπονι κτλπ.

εχει ξαναρωτηθει απειρες φορες...

αλλα απο ποτε ισχυει οτι για να εισαι αριστερος η κομμουνιστης πρεπει να μοιρασεις αυτα που(νομιμα)εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

εχει ξαναρωτηθει απειρες φορες...

αλλα απο ποτε ισχυει οτι για να εισαι αριστερος η κομμουνιστης πρεπει να μοιρασεις αυτα που(νομιμα)εχεις ?

Στα λογια μου ερχεσε ρε Κωστα :)

Απο τοτε που αυτη ειναι η φιλοσοφια ενος σωστου -by the book- κομμουνισμου που ολα ειναι ισα για ολους (αλλα και που ποτε δε προκειτε να εφαρμοστει).

Αυτο ειναι ο κομμουνισμος.

Η ισοτητα για ολους.

Το να μην υπαρχουν ταξικες διαφορες (κατι το οποιο δεν επιτυνχανετε οταν ο ενας ζει σε παραγκα και ο αλλος σε παλατι).

Link to comment
Share on other sites

Στα λογια μου ερχεσε ρε Κωστα :)

Απο τοτε που αυτη ειναι η φιλοσοφια ενος σωστου -by the book- κομμουνισμου που ολα ειναι ισα για ολους (αλλα και που ποτε δε προκειτε να εφαρμοστει).

Αυτο ειναι ο κομμουνισμος.

Η ισοτητα για ολους.

Το να μην υπαρχουν ταξικες διαφορες (κατι το οποιο δεν επιτυνχανετε οταν ο ενας ζει σε παραγκα και ο αλλος σε παλατι).

ωπα

αν ο αλλος ειναι τεμπελης αχρηστος δε σημαινει οτι αξιζει την ιδια μοιρα με καποιον που ειναι εργατικος και πιανουν τα χερια του.

γι αυτο μιλησα για νομιμα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

ωπα

αν ο αλλος ειναι τεμπελης αχρηστος δε σημαινει οτι αξιζει την ιδια μοιρα με καποιον που ειναι εργατικος και πιανουν τα χερια του.

γι αυτο μιλησα για νομιμα λεφτα.

Α μπραβο.

Αυτη ακριβως ειναι και η φιλοσοφια του καπιταλισμου.

Αν δουλευεις περρισσοτερο να παιρνεις και περρισσοτερα.

Εσυ που δουλευεις δεν πρεπει να εχεις την ιδια μοιρα με αυτον που ειναι τεμπελης (ή εστω λιγοτερο εργατικος).

Αυτο ακριβως λεει ο καπιταλισμος.Οτι ειναι αδικο.

Και επειδη αυτη την αποψη συμμεριζονται και οι περισσοτεροι - γι αυτο δεν βγαινει και ο κομμουνισμος κυβερνηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δε βλεπω αυτο σημερα

βλεπω τεμπεληδες και αχρηστους με λεφτα επειδη ειναι λαμογια.

E ναι.

Κανενα συστημα δεν ειναι τελειο.

Ο καπιταλισμος οπως και ο κομμουνισμος και η βασιλεια και ολα ειναι αψεγαδιαστα συστηματα αν γινουν ολα by the book.

Αλλα ως γνωστον τπτ δε γινετε by the book.

Σε οποιδηποτε συστημα τα λαμογια παντα θα υπαρχουν και παντα θα καθονται και θα παιρναν καλα ειτε ειχαμε κομμουνισμο ειτε ειχαμε σοσιαλισμο ειτε διδακτατορια κτλπ.

Ο τσακωμος γινετε για το πιο σου ταιριαζει ιδεολογικα.

Η υλοποιηση ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Link to comment
Share on other sites

Α μπραβο.

Αυτη ακριβως ειναι και η φιλοσοφια του καπιταλισμου.

Αν δουλευεις περρισσοτερο να παιρνεις και περρισσοτερα.

Εσυ που δουλευεις δεν πρεπει να εχεις την ιδια μοιρα με αυτον που ειναι τεμπελης (ή εστω λιγοτερο εργατικος).

Αυτο ακριβως λεει ο καπιταλισμος.Οτι ειναι αδικο.

Και επειδη αυτη την αποψη συμμεριζονται και οι περισσοτεροι - γι αυτο δεν βγαινει και ο κομμουνισμος κυβερνηση.

η φιλοσοφία του κομμουνισμου δεν είναι να δουλεύουν όλοι και να παίνρουν ίδιο μισθο.(άλλο το οτι έτσι κατέληξε)

είναι το γεγονος οτι τα μέσα παραγωγής πρέπει να ανήκουν στο εργαζομενο.

αυτο που λές οτι όποιος είναι καλύτερος και πιο εργατικός παίρνει περισσότερα, θα ίσχυε, αν ξεκινούσαμε όλοι απο την ίδια βάση.(ποιος έχει περισότερες προοπτικές για επιτυχία στη ζωή του εσύ η ο γιός του λάτση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.lawnet.gr/news.asp?cat=2&article=19547&ref=rightCol

στην λαικη δημοκρατια -ντριμ στεητ Κινα,οποιος τολμησει να πει οτι καλο ειναι να υπαρχουν παραπανω απο ενα κομματα,καταδικαζεται σε δεκαετη καθειρξη (δηλ.φυλακιση) επειδη αυτο θεωρειται συνωμοσια για την ανατροπη της κρατικης εξουσιας.

Οποτε η ηγεσια της λαικης αυτης δημοκρατιας θα γιορτασει τωρα ανενοχλητη τα 60 χρονια κομμουνιστικης διακυβερνησης και τα 20 χρονια απο τοτε που ενα λαικο-εργατικο-τανκ ,παλευοντας για τα δικαιωματα των τεθωρακισμενων οχηματων και των βληματων,πατησε εναν αλητηριο τερατομορφο καπιταλιστη οππορτουνιστη ρεφορμιστη προδοτη φοιτητη που τολμησε να σταθει μπροστα του -τιεν αν μιεν-.Γιατι οπως ξερουμε ολοι,οι αοπλοι φοιτητες συνηθιζουν να καταπιεζουν τα λαικα τεθωρακισμενα

Ξεχασα.

"Η κινα δεν εχει κομμουνισμο".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα ειναι 20χρονια απο την πτωση του τειχους.Αξιζει να δειτε 2-3 γερμανικα σαιτς σχετικα.

Και για να δουμε τι ειδους παραδεισο αφησαν πισω τους οι "ευρωδουλοι" ανατολικογερμανοι :

http://www.lawnet.gr/news.asp?cat=3&article=19722&ref=rightCol

στην δημοκρατικοτατη λαικη δημοκρατια της Κινας θεωρειται προοδος οτι στα κεντρα απεξαρτησης εθισμενων στο Ιντερνετ εχουν διακοπει τα ηλεκτροσοκ σαν θεραπευτικη μεθοδος και τωρα πια ειπαν να απαγορευσουν σιγα σιγα και τους ξυλοδαρμους.Ε βεβαια εχουν που και που κατι λιγο collateral damage (ενας 15 χρονος νεκρος)...

Link to comment
Share on other sites

Φτανει πια με την καραμελα πως η Κινα ειναι κομμουνιστικη/σοσιαλιστικη ρε μαστορα...

Εχει κουρασει τους παντες...

Επειδη ετσι λενε αυτοι,σημαινει πως ισχυει κιολας?

Και ο ΓΑΠ,δηλωνει πως το ΠΑΣΟΚ εφηρμοζε/θα εφαρμωσει Σοσιαλισμο,τι παει να πει αυτο?Πως το κανει κιολας?

Τον Ομπαμα στην Αμερικη τον κατηγορουν οι πολιτικοι του αντιπαλοι πως ειναι κομμουνιστης...Το αλλο με τον Τοτο το ξερουν?:dance3:

Οσο για τους ΑνατολικοΓερμανους,μεγαλο κεφαλαιο οσον αφορα το τι προσεφερε τελικα η DDR (οχι οι Ram :D ) και τι οχι.

Ο καθενας ζει με τις επιλογες του και ο γερμανικος λαος πηρε την δικη του.

Τωρα κατα ποσο η παρουσα κατασταση που επικρατει στην Γερμανια,η οποια σημειωνει ανωτατα ρεκορ στα ποσοστα ανεργιας στις μερες μας,ειναι καλυτερη η χειρωτερη και αν εχει κανεις μετανιωσει για αυτην την αλλαγη ειναι επισης αλλο μεγαλο κεφαλαιο προς συζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Φτανει πια με την καραμελα πως η Κινα ειναι κομμουνιστικη/σοσιαλιστικη ρε μαστορα

το κομμα που την κυβερνα βλεπω.

Τωρα κατα ποσο η παρουσα κατασταση που επικρατει στην Γερμανια,η οποια σημειωνει ανωτατα ρεκορ στα ποσοστα ανεργιας

ενω ο ανατολικογερμανος φρουρος των συνορων που ειναι στο ντοκιμαντερ της Deutsche Welle(1989-Η πτωση του τειχους) και τον επιασε η καμερα να παρατα την σκοπια του τρεχοντας για να αυτομολησει στην ανατολικη γερμανια ηταν τρισευτυχισμενος...

Επρεπε να ζουσες αθηνα και να περνουσες σημερα μια βολτα απο το Goethe Institut.

Link to comment
Share on other sites

Πως καταφερνεις καθε φορα,να παιρνεις κομματια των οσων λεει καποιος και να τα κανεις να μοιαζουν τοσο αδιαφορα δεν το καταλαβαινω...

Παμε λοιπον

γιατι μαλλον δεν επιασες τι γραφω...
το κομμα που την κυβερνα βλεπω.
Φτανει πια με την καραμελα πως η Κινα ειναι κομμουνιστικη/σοσιαλιστικη ρε μαστορα...

Εχει κουρασει τους παντες...

Επειδη ετσι λενε αυτοι,σημαινει πως ισχυει κιολας?

Και ο ΓΑΠ,δηλωνει πως το ΠΑΣΟΚ εφηρμοζε/θα εφαρμωσει Σοσιαλισμο,τι παει να πει αυτο?Πως το κανει κιολας?

Τον Ομπαμα στην Αμερικη τον κατηγορουν οι πολιτικοι του αντιπαλοι πως ειναι κομμουνιστης...Το αλλο με τον Τοτο το ξερουν?:dance3:

ενω ο ανατολικογερμανος φρουρος των συνορων που ειναι στο ντοκιμαντερ της Deutsche Welle(1989-Η πτωση του τειχους) και τον επιασε η καμερα να παρατα την σκοπια του τρεχοντας για να αυτομολησει στην ανατολικη γερμανια ηταν τρισευτυχισμενος...

Επρεπε να ζουσες αθηνα και να περνουσες σημερα μια βολτα απο το Goethe Institut.

Οσο για τους ΑνατολικοΓερμανους,μεγαλο κεφαλαιο οσον αφορα το τι προσεφερε τελικα η DDR (οχι οι Ram :D ) και τι οχι.

Ο καθενας ζει με τις επιλογες του και ο γερμανικος λαος πηρε την δικη του.

Τωρα κατα ποσο η παρουσα κατασταση που επικρατει στην Γερμανια,η οποια σημειωνει ανωτατα ρεκορ στα ποσοστα ανεργιας στις μερες μας,ειναι καλυτερη η χειρωτερη και αν εχει κανεις μετανιωσει για αυτην την αλλαγη ειναι επισης αλλο μεγαλο κεφαλαιο προς συζητηση.

P.S

Προφανως εννοεις ο ανατολικογερμανος => αυτομολησε στην Δυτικη πλευρα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εννοεις ο ανατολικογερμανος => αυτομολησε στην Δυτικη πλευρα ετσι?

δατ ιζ κορρεκτ.

Τωρα κατα ποσο η παρουσα κατασταση που επικρατει στην Γερμανια,η οποια σημειωνει ανωτατα ρεκορ στα ποσοστα ανεργιας στις μερες μας,ειναι καλυτερη η χειρωτερη και αν εχει κανεις μετανιωσει για αυτην την αλλαγη ειναι επισης αλλο μεγαλο κεφαλαιο προς συζητηση.

http://www.spiegel.de/flash/flash-12125.html

arbeitslos=ανεργος.

κυλωντας το ποντικι πανω απο την περιοχη που θες βλεπεις και την ανεργια της περιοχης.Οσο πιο εντονο κοκκινο εχει μια περιοχη,τοσο περισσοτερη ανεργια.

Μεσος ορος ανεργιας στην ευρωπη : 6,7%

Εμεις εδω στο ελλαντα γκρινιαζουμε που μας πηγε πισω ο πολεμος πριν 60 χρονια ,αυτοι πως να μην εχουν ζημιες απο ενα πολιτευμα που σταματησε μολις πριν 20 χρονια και τους κρατουσε αποκλεισμενους σχεδον απο τον δυτικο κοσμο?

Αν δεις οι δυτικες πολιτειες της γερμανιας,που αναπτυσσονταν τοσα χρονια μαζι με τον πολιτισμενο κοσμο,εχουν ρεκορ πολυ χαμηλοτερα ποσοστα ανεργιας(τσεκαρε κατι 5,1% και συγκρινε τα με τον μεσο ορο της ευρωπης),και ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα της συγχρονης γερμανιας ηταν να φερει την καταρρακωμενη πρωην ανατολικη στα επιπεδα της δυτικης.

Με τοσους ανθρωπους που σηκωνονταν και εφευγαν κακην κακως τοσα χρονια απο την ανατολικη γερμανια για να πανε στην δυτικη ,πως να μην εχει μεινει πισω?(Και αυτοι που εφευγαν δεν θαταν τιποτα μρ average guy ,αλλα συνηθως επιστημονικο δυναμικο,γενικα κοσμος που δεν μπορει να προοδευσει σε ενα τετοιο ισοπεδωτικο καθεστως)

Το "καθεστως" της ανατολικης γερμανιας,για να τους συγκρατησει εχτισε το τειχος(και συρματοπλεγματα κλπ) και αναγκαστηκε απο ενα σημειο και μετα να τσιμεντωσει και τα παραθυρα των πολυκατοικιων που ηταν πανω στα ορια.

(ναι ναι ξερω τι θα πεις,το καναν για να γλιτωσουν την κατασκοπεια της κακης δυσης ,μην παει κανας αμερικανος και δει καμμια παρελαση τους)

Τωρα στην στατιστικη του κεραση,δεν μπορω να βρω κατι ζουπερ καινουριο και διαφωτιστικο.

Λεει σε γενικες γραμμες οτι το συγχρονο οικονομικο συστημα εχει προβληματα,και χρειαζονται μεταρρυθμισεις κλπκαι καλη θαταν λιγη παραπανω επεμβαση απο το κρατος κλπ.

Οποτε το πρωτο μερος της επιστημονικης μου ερμηνειας ειναι

,

Εεεεεεεεεεεεεεεεεελα!

Δηλαδη ειμαι τρελλος εγω που μου φαινεται οτι ολοι οι πολιτικοι πριν τις εκλογες λενε πανω κατω τα ιδια με αυτα?Δηλ ολοι αυτοι οι πολιτικοι ονειρευονται ενα κομμουνιστικο καθεστως?Εγω αμα πω οτι ειναι λογικα και πιστευτα αυτα που λεει σημαινει οτι υποστηριζω και την ddr?

Οι ερωτησεις της ερευνας ειναι υπερβολικα γενικολογες για να υποστηριξουν καποια συγκεκριμενη θεση

Δηλ πχ αν εγω ερθω και ρωτησω τον κεραση

"Θα σου αρεσε ενα κρατος οπου η αστυνομια πυροβολει και σκοτωνει χωρις πολλα πολλα.,και μου απαντουσε "Οχι" τι θα σημαινε?

α)οτι αποκηρυξε την ddr ,αφου εκει επεφτε σφαιρα αν πηγαινες να φυγεις απο τα συνορα (Αυτο θα σκεφτομουν εγω εχοντας αυτη την εικονα στο μυαλο μου)

β)οτι δεν γουσταρει την ελλαδα (αυτο θα προκυπτε απο καποιον που θα διαβαζε αυτη την ερωτηση υπο το φως του γεγονοτος του δεκεμβρη)

γ)οτι απλα δεν του αρεσει η ενοπλη βια

Εγω νομιζω το Γ.

Δηλαδη ελεος,και τον CEO της Μαρφιν να ρωτησεις αν εχει προβληματα ο συγχρονος καπιταλισμος "ναι" θα σου πει.

Τι το φοβερο απεδειξε η ερευνα?

Απο εκει και περα σε θεματα κρατικου παρεμβατισμου (οπου συμφωνα με την ερευνα,καποιοι τιθενται υπερ του),δεν μπορω να καταλαβω τι απιστευτο δειχνει η ερευνα...

Πχ οταν η ΕΕΤΤ επεμβαινει στις τιμες ιντερνετ και αναγκαζει τον ΟΤΕ να ανεβασει τις τιμες για να επιβιωσουν και 5-6 αλλοι ισπς στην αγορα,κρατικος παρεμβατισμος δεν ειναι?Η μηπως ειναι καλος μονο στα χαρτια,και οταν αγγιζει τον ΟΤΕ ειναι ουουουουοουου 666 αντικραιστ?

Οταν η ΕΕ ριχνει προστιμο 1 δις ευρω στην Ιντελ για παραβαση του δικαιου του ανταγωνισμου (νομιζω επεμβαση στους προμηθευτες υπολογιστων ηταν ) -υπερ-κρατικος παρεμβατισμος δεν ειναι?Δηλαδη το απολυτως φιλελευθερο θα ηταν "βγαλτε τα ματια σας με την amd,best man wins και μην με πολυζαλιζετε"!Αλλα κατα τα αλλα η ΕΕ ειναι οργανο του διεθνους κεφαλαιου μπλα μπλα κλπ

Οταν Αμερικανικο δικαστηριο τρεχει την Nvidia για παραβαση του δικαιου του ανταγωνισμου (ΑΤΙ) κρατικος παρεμβατισμος δεν ειναι?(αλλο που σταματησε η υποθεση επειδη οι προμηθευτες τσεπωσαν ενα ποσο και προχωρησαν σε συμβιβασμο)....Αλλα η Αμερικη ειναι η προσωποποιηση του στατανικου καπιταλισμου.

Οταν η ΕΕ φορολογει τα εξωκοινοτικα προιοντα ενω επιβαλλει την καταργηση των δασμων για τα ενδοκοινοτικα, υπερ-κρατικος παρεμβατισμος δεν ειναι?

Οταν η ΕΕ βαζει ποσοστωσεις για την γεωργικη παραγωγη "εσυ θα παραγεις μεχρι τοσο κλπ " για να μην γεμισει η αγορα απο συγκεκριμενα γεωργικα προιοντα και ξεφτιλιστουν οι τιμες τους η μεινουν απουλητα υπερ-κρατικος παρεμβατισμος δεν ειναι?Αλλα βγαινουν τα κομματικα μαγαζακια και λενε για αυτες τις ποσοστωσεις λες και ειναι κανα εγκλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η πλειοψηφία του ερωτηθέντος κόσμου στην έρευνα θεωρεί πως θα έπρεπε το κράτος να έχει στην ιδιοκτησία του τις επιχειρήσεις. Κάτι που δεν μπορεί να γίνει στον καπιταλισμό, αλλά σε κάποιο άλλο σύστημα.

Ο ποιητής/συγγραφέας για τον οποίο έγινε λόγος παλιότερα στο ίδιο thread και για τον οποίο έβαλες όρια από τους ποιους θα αναφέρεται, δεν θυμάμαι να έφυγε με καμιά σφαίρα από την Ανατολική Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.