Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

αααχχ, αααααχ δεν μπορώ, με έχει πιάσει φαγούρα στα δάχτυλα.

Τραγική ειρωνία είναι που ακούω Μotorhead καθώς ο Lemmy έχει δηλώσει αντικομμουνιστής; Να σταματήσω να ακούω Μotorhead και καμιά διακοσαριά άλλα συγκροτήματα μαζί;

Το ΚΚΕ που έχει τιμήσει και τιμάει διαρκώς καλλιτέχνες που ουδεμία σχέση είχανε με τον πολιτικό αυτό χώρο, λάθος κι αυτό; Πέρυσι έκανε συναυλία στη μνήμη του Χατζιδάκι στην Ρωμαϊκή Αγορά στη Πλάκα. Ουδεμία σχέση ο Χατζιδάκις με το ΚΚΕ, γνωστό αυτό.

Φτάνεις σε σημείο ο ίδιος να βάζεις ταμπέλες στους καλλιτέχνες και να δρομολογείς τον καθένα στα καλλιτεχνικά μονοπάτια που του αρμόζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply

Τι σημασια εχει το τι εχει δηλωσει πως ειναι ο χ γνωστος τραγουδιστης ή ο ψ γνωστος ηθοποιος ή ο ζ γνωστος ποδοσφαιριστης?

Απο τη στιγμη που παιρνουν 4-5 χιλιαδες ευρω τη μερα καπιταλιστες του κερατα ειναι ολοι τους.

Ποσοι κομμουνιστες υπαρχουν με δεξια τσεπη......

Εκατομμυρια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τιποτα με την ελευθερια της τεχνης (ουτε και της διδασκαλιας :hehe: )

Αλλα μου φαινεται πως κουμπωνει ακριβως στον ορισμο της τραγικης ειρωνειας(για αυτο και τον παρεθεσα) το οτι ο πρωτουλης,βαζει σαν διακοσμητικο στο self made εγκωμιο της εγκληματικης πραξης του τους στιχους τους οποιους εμπνευστηκε ο Μπιρμαν οταν υφιστατο ο ιδιος -αναμεσα στα αλλα - και λογοκρισια ,απο τους ομοιους του πρωτουλη,στα πλαισια ενος καθεστωτος που στο μυαλο του πρωτουλη -και των ψηφοφορων του- ειναι ο παραδεισος στη γη,μα στη ζωη του Μπιρμαν ηταν η κολαση...

(υγ...:εννοω τραγικη ειρωνεια με την εννοια που απαντα στην αρχαια τραγωδια)

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασια εχει το τι εχει δηλωσει πως ειναι ο χ γνωστος τραγουδιστης ή ο ψ γνωστος ηθοποιος ή ο ζ γνωστος ποδοσφαιριστης?

Απο τη στιγμη που παιρνουν 4-5 χιλιαδες ευρω τη μερα καπιταλιστες του κερατα ειναι ολοι τους.

Ποσοι κομμουνιστες υπαρχουν με δεξια τσεπη......

Εκατομμυρια...

δηλαδη για να εισαι αριστερος πρεπει να μην εχεις λεφτα?

εγω θα λεγα να εχεις αρκει να ειναι νομιμα και δικαια;)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να εισαι αριστερος πρεπει να μην εχεις λεφτα?

εγω θα λεγα να εχεις αρκει να ειναι νομιμα και δικαια;)

Ο πυρηνας και η βασικη ιδεα στην οποια στηριζεται ο κομμουνισμος ποια ειναι?

Να λειτουργουμε σαν community και να ειναι τα παντα υπο common ownership.

Πειτε μου εσεις τωρα ποιος απο ολους αυτους τους κομμουνιστες (στο ονομα - γιατι στη πραξη επιμενω πως ειναι καπιταλιστες του κερατα) θα δεχοταν να μοιραστει το οτιδηποτε εχει δικο του με αλλους συνανθρωπους...

Και νομιμα ή οχι τα λεφτα που βγαζει - απο τη στιγμη που πασχιζει στο να βγαλει περισσοτερα και να ανεβασει το status quo του με το να παρει μια ferrari και μια βιλλα παραπανω - παλι καπιταλιστη του κερατα τον λεω.

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρηνας και η βασικη ιδεα στην οποια στηριζεται ο κομμουνισμος ποια ειναι?

Να λειτουργουμε σαν community και να ειναι τα παντα υπο common ownership.

Πειτε μου εσεις τωρα ποιος απο ολους αυτους τους κομμουνιστες (στο ονομα - γιατι στη πραξη επιμενω πως ειναι καπιταλιστες του κερατα) θα δεχοταν να μοιραστει το οτιδηποτε εχει δικο του με αλλους συνανθρωπους...

Και νομιμα ή οχι τα λεφτα που βγαζει - απο τη στιγμη που πασχιζει στο να βγαλει περισσοτερα και να ανεβασει το status quo του με το να παρει μια ferrari και μια βιλλα παραπανω - παλι καπιταλιστη του κερατα τον λεω.

Συγγνώμη ρε φίλε αλλά αυτά που γράφεις είναι γελοιότητες. Πέραν του ότι κάνεις υποθέσεις για το αν "μοιραστεί" ή δεν "μοιραστεί" κάποιος την περιουσία του χωρίς να τον ξέρεις...

Ο Ένγκελς εάν ζούσε σήμερα ξέρεις τι θα ήταν; Βιομήχανος με φεράρι και βίλλες. Η οικογένεια του Κάστρο, ο πατέρας του, ήταν ή δεν ήταν πλούσιος βιομήχανος και εκείνος; (βιομηχανία με ζαχαρότευτλα). Την περίοδο εκείνη δεν είχανε να φάνε οι Κουβανοί και ο πατήρ Κάστρο έστελνε τον γιό του (τον Φιντέλ) σε ιδιωτικά σχολεία να σπουδάσει. Θες να πιάσουμε και τον Μαρξ; ο Μαρξ δηλαδή τι ήταν, προλετάριος; ή φούρναρης; Σε μια ευκατάταστη οικογένεια με πατέρα μεγαλοδικηγόρο γεννήθηκε και μέχρι που έγινε 25 δεν είχε δουλέψει ποτέ του. Και μετά έγινε συγγραφέας... και ζούσε εν πολλοίς με τα δάνεια από τον Ένγκελς και από λεφτά από αρθρογραφίες και από την περιουσία που την άφησαν!!! Η γυναίκα του ήταν αγρότισσα ή μεγαλοαστή με βασιλικούς τίτλους; αυτό το ΦΟΝ που είχε η γυναίκα του στο όνομα της (φον βεστφάλεν) την ακυρώνει από οποιαδήποτε προσπάθεια να θεωρηθεί κομμουνιστρια π.χ.; γιατί το φον δηλώνει "έχω φράγκα μαλάκα ψωμολύσσα". Θες να πιάσουμε και τον γαμπρό του Μαρξ να δεις γέλια; γιός πλουσιοτάτου ΕΜΠΟΡΟΥ (το πιο μισητό επάγγελμα για τον Μαρξ) γαλλικών κρασιών από το Μπορντώ (ξες αυτά που πίνουν αυτοί που χλευάζεις). Ψιλο-αναρχικός και ο γαμπρός... ο Λαφάργκ εννοώ βέβαια. Μην πιάσουμε τώρα και τους αναρχικούς που από τον Μπακούνιν μέχρι τον Κροπότκιν ήταν πρίγκιπες...(επειδή μίλησες για αριστερές τσέπες - που θα ασχοληθώ παρακάτω - τους ανέφερα αυτούς όντας αριστεροί).

Όλοι αυτοί οι άνθρωποι γεννήθηκαν σε πλούσιες οικογένειες και είχαν μια προνομιακή αρχή. Γιαυτό και κατάφεραν ό,τι κατάφεραν. Δεν ήταν προλετάριοι ούτε τρώγανε μπάμιες στο φτωχικό τις κερά Βούλας... Πάρτυ με σαμπάνια και κρασία στο προαστειακό σπίτι του Μαρξ στο Λονδίνο κάνανε... (βέβαια ο Μαρξ έζησε μια περίοδο ψιλοάφραγκος επειδή βασικά ήταν υπερσπάταλος όχι ότι δεν είχε λεφτά να πληρώσει το νοίκι).

Και να ξεκαθαρίσω εγώ με τους κομουνιστές η μέρα με την νύχτα... Δύσκολα θα βρω κάποια άλλη πολιτική παράταξη με την οποία μπορώ να διαφωνησω περισσοτερο (μαζι με τα φασιστακια βεβαια). ΟΜΩΣ αυτες οι κατινιές μας βγάζουν από το θέμα. Το ότι έχει φεράρι και είναι πλούσιος κάποιος είναι ΑΣΧΕΤΑ με το πόσο ενδιαφέρεται με την κοινωνική αλλαγή (ήτοι την επανάσταση). Διότι όταν ο άλλος καλεί για κολλεκτιβισμό των μέσων παραγωγής δεν με ενδιαφέρει εμένα εάν είναι πλούσιος ή φτωχος. Καταργείται η ατομική ιδιοκτησία. ΤΕΛΟΣ. Τι πάει να πει είναι αριστερός με δεξιά τσέπη; δηλαδή αν είναι δυνατόν αυτή η έκφραση με φέρνει στα όρια μου... Η αριστερή τσέπη είναι άδεια δηλαδή; και η δεξιά γεμάτη; εμένα ο πατέρας μου είναι δεξιός και όταν ήταν 15 δεν είχε ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ να βάλει. Να του την πω που είναι δεξιός και έχει "αριστερή τσέπη"; Ο μονος διαχωρισμος που κανω εγω μεταξυ αριστερων και δεξιων ειναι οι ιδεες και τις θεσεις που περνουν στο "εργατικό κίνημα". Εάν το υποστρίζουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ δεν καταλαβαίνω που κολλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Seven,

Μου αναφερεις τα ονοματα καμποσων πλουσιων πεθαμενων κομμουνιστων.

Και λοιπον? Τι ακριβως αποδεικνυεις μ αυτο?

To οτι υπηρξαν καποτε πλουσιοι που ηταν αναμφισβητα και κομμουνιστες?

Ε ωραια καποτε (οταν ο κομμουνισμος ηταν στα φορτε του) ειχε και ενθερμους υποστηρικτες.

Τωρα?

Να παω να ζησω παρεα με τον Μαρξ?

Να γερασω γενικα μηπως? (απο 29 να γινω 75 μιας και η ηλικια φαινετε οτι σε ενοχλει)

Να γυρισω το χρονο 150 χρονια πριν ισως?

Ωραιες οι ιδεες και οι πολιτικες τοποθετησεις δε λεω, (πως θα περασει η ζωη αν δεν εχουμε να μιλαμε για κατι)

Αλλα να ξεχωριζουμε και τους κομμουνιστες στο ονομα - απ τους κομμουνιστες στην πραξη.

Το να λεω οτι ειμαι ενθερμος κομμουνιστης εχοντας αμυθητη περιουσια (εκ του ασφαλους δλδ)

παλι ουσιαστικα κομμουνιστης στο ονομα δεν θα μαι?

Μηπως αυτοι ολοι που αναφερεις τι ειναι?

Γνωστοι για τις θεωριες τους ειναι , οχι επειδη καναν φιλανθρωπιες στο ονομα του κομμουνισμου.

Θα αντιγραψω απο κειμενο του Sowell (επισης οικονομολογος) που λεει

“Most people who read "The Communist Manifesto" probably have no idea that it was written by a couple of young men who had never worked a day in their lives, and who nevertheless spoke boldly in the name of "the workers".”

Και γυριζω στην αρχη.

Οι τεραστια διαφορα κομμουνισμου-σοσιαλισμου/καπιταλισμου ποια ειναι?

Ο κομμουνισμος λεει δουλευουμε οσο μπορουμε και ο καθενας παιρνει οσα χρειαζεται.

Ο σοσιαλισμος/καπιταλισμος λεει οσοι δουλευουν περισσοτερο θα πρεπει να παρουν περισσοτερα.

Ο καθενας πανω σε αυτες τις τοποθετησεις μπορει να πιστεψει και να υποστηριξει οποια του αρεσει και τον εκφραζει καλυτερα.

Αλλα ΔΕΝ θα δεχτω απο καποιον που ακολουθει στη ζωη του, την πολιτικη του καπιταλισμου, να μου λεει οτι ειναι κομμουνιστης.

Μπορει να λεει οτι θελει.Εχω ματια ομως και γω και βλεπω.

Κατι τελευταιο.

Αναφερεσε στον πατερα σου οταν ηταν σε ηλικια 15 χρονων.

Λες οτι δεν ειχε παπουτσια να φορεσει.

Ειχε γεννηθει σε φτωχη οικογενεια.

Δεκτον.Δε γινετε ολοι να γενιουντε σε πλουσιες οικογενειες, αλλα δεν ειναι και κατι που επελεξε.

Αν μπορουσαμε να επιλεξουμε, πιστευω οτι ολοι σε μια πλουσια οικογενεια θα επιλεγαμε να γεννηθουμε.

Στα 15 του λοιπον (και νωριτερα) εποιασε δουλεια για να μην πεινασει.

Ηταν σοσιαλιστης και δουλευε πολυ για να παιρνει περισσοτερα.

Στη ζωη του δεν αγορασε παπουτσια λοιπον?

Δε μεγαλωσε και ενα παιδι?

Σου ελειψε κατι για να του 'την πεις' οτι απετυχε σαν καπιταλιστης?

Ποσο χρονων εισαι και σκεφτεσαι ετσι? :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Seven,

Μου αναφερεις τα ονοματα καμποσων πλουσιων πεθαμενων κομμουνιστων.

Και λοιπον? Τι ακριβως αποδεικνυεις μ αυτο?

To οτι υπηρξαν καποτε πλουσιοι που ηταν αναμφισβητα και κομμουνιστες?

Ε ωραια καποτε (οταν ο κομμουνισμος ηταν στα φορτε του) ειχε και ενθερμους υποστηρικτες.

Τωρα?

Να παω να ζησω παρεα με τον Μαρξ?

Να γερασω γενικα μηπως? (απο 29 να γινω 75 μιας και η ηλικια φαινετε οτι σε ενοχλει)

Να γυρισω το χρονο 150 χρονια πριν ισως?

Ωραιες οι ιδεες και οι πολιτικες τοποθετησεις δε λεω, (πως θα περασει η ζωη αν δεν εχουμε να μιλαμε για κατι)

Αλλα να ξεχωριζουμε και τους κομμουνιστες στο ονομα - απ τους κομμουνιστες στην πραξη.

Το να λεω οτι ειμαι ενθερμος κομμουνιστης εχοντας αμυθητη περιουσια (εκ του ασφαλους δλδ)

παλι ουσιαστικα κομμουνιστης στο ονομα δεν θα μαι?

Μηπως αυτοι ολοι που αναφερεις τι ειναι?

Γνωστοι για τις θεωριες τους ειναι , οχι επειδη καναν φιλανθρωπιες στο ονομα του κομμουνισμου.

Θα αντιγραψω απο κειμενο του Sowell (επισης οικονομολογος) που λεει

“Most people who read "The Communist Manifesto" probably have no idea that it was written by a couple of young men who had never worked a day in their lives, and who nevertheless spoke boldly in the name of "the workers".”

Και γυριζω στην αρχη.

Οι τεραστια διαφορα κομμουνισμου-σοσιαλισμου/καπιταλισμου ποια ειναι?

Ο κομμουνισμος λεει δουλευουμε οσο μπορουμε και ο καθενας παιρνει οσα χρειαζεται.

Ο σοσιαλισμος/καπιταλισμος λεει οσοι δουλευουν περισσοτερο θα πρεπει να παρουν περισσοτερα.

Ο καθενας πανω σε αυτες τις τοποθετησεις μπορει να πιστεψει και να υποστηριξει οποια του αρεσει και τον εκφραζει καλυτερα.

Αλλα ΔΕΝ θα δεχτω απο καποιον που ακολουθει στη ζωη του, την πολιτικη του καπιταλισμου, να μου λεει οτι ειναι κομμουνιστης.

Μπορει να λεει οτι θελει.Εχω ματια ομως και γω και βλεπω.

Κατι τελευταιο.

Αναφερεσε στον πατερα σου οταν ηταν σε ηλικια 15 χρονων.

Λες οτι δεν ειχε παπουτσια να φορεσει.

Ειχε γεννηθει σε φτωχη οικογενεια.

Δεκτον.Δε γινετε ολοι να γενιουντε σε πλουσιες οικογενειες, αλλα δεν ειναι και κατι που επελεξε.

Αν μπορουσαμε να επιλεξουμε, πιστευω οτι ολοι σε μια πλουσια οικογενεια θα επιλεγαμε να γεννηθουμε.

Στα 15 του λοιπον (και νωριτερα) εποιασε δουλεια για να μην πεινασει.

Ηταν σοσιαλιστης και δουλευε πολυ για να παιρνει περισσοτερα.

Στη ζωη του δεν αγορασε παπουτσια λοιπον?

Δε μεγαλωσε και ενα παιδι?

Σου ελειψε κατι για να του 'την πεις' οτι απετυχε σαν καπιταλιστης?

Ποσο χρονων εισαι και σκεφτεσαι ετσι? :p

Καταρχήν ο κομουνισμός δεν είναι φιλανθρωπία. Έχεις μπερδέψει μου φαίνεται τον κομμουνισμό με τον Χριστιανισμό. Οι κομμουνιστές θέλουν οι εργάτες να καταλάβουν τα μέσα παραγωγής... επειδη (υποστηριζουν) ότι τα δουλευουν εκεινοι. Δεν θελουν καμια χαρη ουτε καμια φιλανθρωπια. Το εργοστασιο σου λεει, ποιος το δουλευει; εμεις. Το σουβλατζιδικο; εμεις. Δεν λενε πεσε πιτα να σε φαω. Θα τα δουλεψω και θα τα φαω. Οποτε δεν καταλαβαινω τι λες με τις φιλανθρωπιες...

Και ο Καστρο δεν ηταν θεωρητικος... υπηρχε τεραστια πιθανοτητα οταν αρχισε την επανασταση στην Κουβα να πεθανει. Οποτε καμια θεωρια δεν αρχισε... ανταρτης ητανε.

Τέλος πάντων, Το point με το οτι αυτοι οι ανθρωποι γεννηθηκαν σε πλουσιες οικογενειες ειναι οτι τελικως ηταν πλουσιοι οι ιδιοι. Κανεις τους δεν πεινασε ποτε ουτε χρειαστηκε να δουλεψει. Ζουσαν ανετες ζωες. Ο Καστρο π.χ. θα μπορουσε να κατσει στα αυγα του, να ασκει το επαγγελμα του δικηγορου και να ζει ζωη χαρισαμενη. Και οχι να κινδυνευει να σκοτωθει ανα πασα στιγμη (δεν θυμαμαι ποσες αποπειρες εχουν γινει)... ουτε να κουβαλαει ολοκληρο εθνος στις πλατες του.

Και μη μου λες για τον Sowell.. η μεγαλυτερη ξεφτιλα της Αμερικανικης δεξιας... και καλα ελευθεριακός και μετά ζητά να ρίξουν πυραύλους στο Ιράκ γιατί έχει 5 καλάσνικοφ και θα προκαλέσει λέει ζημιά στην κρεατομηχανή της Αμερικής!!! έλεος... σαν να λεμε τωρα οτι εμας θα μας κανουν ζημια οι Σκοπιανοί με τα νεροπιστολα τους π.χ...

Υστερα οταν ζεις στο καπιταλιστικο συστημα ακολουθεις αναγκαστικα αυτο. Τι παει να πει πολιτικη του καπιταλισμου; ο καπιταλισμος ειναι κατι απλο. Τα μεσα παραγωγης ανοικουν σε ιδιωτες. Δεν νομιζω οτι κανενας κομμουνιστης προτιμαει την μισθωτή εργασία απο το να εχει δικη του επιχειρηση... πρεπει να σαι σοβαρος ******* για να το πιστευεις αυτο... στο συστημα μας κανουν οι κομμουνιστες ο,τι κανουν ολοι οι ανθρωποι. Προσπαθουν να ζησουν οσο καλυτερα μπορουν. Δεν ειναι σοβαρο το να ζητας απο ανθρωπους να μεινουν φτωχοι η να μην κοιταξουν να βγαλουν λεφτα γιατι μετα θα ειναι "υποκριτες" σοσιαλιστες. Οταν θα βγαλει λεφτα τι θα τα κανει; να τα μοιρασει στους φτωχους; ποιους φτωχους; 2 εκ. φτωχοι υπαρχουν στην Ελλαδα σε ποιον θα πρωτοδωσεις; γιατι να δωσεις στον ταδε φτωχο και οχι στον αλλον;. Δηλαδη πως γινεται να πιστευεις τετοια σαχλαμαρα;

Και σου δινω ενα παραδειγμα. Ειχα εναν συμμαθητη στο λυκειο ο οποιος ηταν σκραπα τελειως (και κομουνι). Τα παρατησε στην μεση και πηγε και δουλευε σε μια πιτσαρια. Μαζεψε λεφτα και οταν ο ιδιοκτητης πηρε συνταξη του εκανε καλη τιμη και αγορασε ο ιδιος την επιχειρηση... Το κανε πολυ καλο μαγαζι τελικα αυτος, και τωρα ειναι 25 χρονων και βγαζει 4 φορες περισσοτερα λεφτα απο μενα (εγω δουλευω σε μια τραπεζα και βγαζω 1200 ευρώ τον μηνα και τελειωσα λεει και πανεπιστημια). Εδω να πω οτι ειμαι ο πιο χαρντκορ καπιταλιστης του κερατα (ιδεολογικα μιλαω τωρα οχι λεφτας). Ομως λες να παω να του πω "α ρε κομουνιστη στα λογια;" θα με φτυσει και θα χει και δικιο. Γιατι αυτος εβγαλε ο,τι εβγαλε αλλα δεν παυει να πιστευει οτι αμα ξυπνησει η παπαριγα απο τον ταφο, και γινει η ρεβολουσιόν, θα δωσει οχι μονο το μαγαζι και το βρακι του το ιδιο!!! Διοτι στον σοσιαλισμο, παιδεια, υγεια, κτλ θεωρουν τα κομμουνια, οτι θα ειναι τσαμπα και υψηλης ποιοτητας (μαλακιες λεω γω αλλα τεσπα). Συνεπως δεν θα χρειαζεται να χεις μαγαζι για να εξασφαλισεις μια καλη ζωη... σε εξασφαλιζει η κοινοτητα. Δουλευεις για το κοινο καλο. Στον καπιταλισμο δεν γινετια αυτο... οποιος δουλευει, δουλευει για την παρτυ του... δεν γινεται να πεις Α ειμαι κομουνιστης δεν θα δουλεψω στην ταδε εταιρια επειδη ειναι πολυεθνικη και μπορει να βγαλω λεφτα... Και τι θα γινει ρε μαγκα θα μεινεις μια ζωη μιζερος; η ιδεα ειναι να υποστηριζεις μια αλλαγη. Κανεις ο,τι μπορεις εδω και περιμενεις αλλαγη ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ και την υποστηριζεις οσο μπορεις...Με το να μην βγαλεις λεφτα τι θα αλλαξει; το θεμα ειναι να γινει η επαναστασις. Δεν μπορεις να το παιζεις κομανανταντε ζίρο στο καπιταλιστικο συστημα... θα μεινεις στην ψαθα. Ολα κοστιζουν εδω. Η ζωη εχει αντιτιμο.. και για αυτο το αντιτιμο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ οτι θα εκμεταλλευτεις τον αλλον... πως θα βγαλεις λεφτα χωρις να εκμεταλευτεις τον αλλον στο καπιταλιστικο συστημα; ακομη και το οτι το φοραω φορμα adidas 15 ευρω το παντελονι, ειναι εκμεταλευση (κατα τους κομμουνισται) των ταϋλανδεζων 15χρονων που τα φτιαχνουν για μενα... εγω το ξερω και εννοειται οτι θα συνεχισω να παιρνω απο κει. Θα συνεχισω να τους εκμευταλλευομαι γιατι και γω οταν παω στην τραπεζα και φερνω πελατες που δινουν χιλιαδες ευρω τον μηνα και μενα μου δινουν 100 ευρω, με εκμεταλλευοντε. Ειναι αυτο το συστημα... εκμεταλλευση.

Ο,τι εγραψα ειναι ρητορικη της αριστερας ετσι; οχι δικη μου...

Ο πατερας μου ειπα ηταν δεξιος. Οχι σοσιαλιστης. Δεξιός και φτωχομπινές του κερατά. Είχε λίγο εγκέφαλο, σπουδάσε αι νομικαι επιστημαι και επειδη τοτε (το 1950) οι δικηγοροι ηταν κατι σαν να λεμε τωρα εφοπλιστες, εκανε μια αλφα περιουσια. Θελω να πω οτι ηταν και φτωχος (μεχρι τα 24) και φανατικος καπιταλιστης. Δεν ειχε να φαει κι ομως πιστευε οτι το καλυτερο συστημα ειναι το καπιταλιστικο... Ήταν δεξιός με αριστερή τσέπη για να χρησιμοποιησω και τις εκφρασεις σου. Τι ειναι τωρα η αριστερη τσεπη... δεν εχω καταλαβει.

Και για να καταλαβω δηλαδη; ο κομμουνιστης στην πραξη ποιος ειναι; δεν μπορω να καταλαβω... ο κομμουνισμος ειναι μια ιδεολογια δεν ειναι lifestyle. Ο μύγας τσε τσε γκεβαρα ελεγε οτι ειμαι κομμουνιστης οπως ενας βιολογος ειναι παστερικος. Αυτο που θεωρεις εσυ οτι θα ειναι το καλυτερο συστημα για την κοινωνικη ευημερια αυτο υποστηριζεις... δεν σημαινει οτι θα σταματησεις να ζεις μεχρι να εφαρμοστει αυτο το συστημα...και για να σε προλαβω. Δεν μπορεις να βαλεις οριο στο που σταματαει ο κομμουνιστης και αρχιζει ο καπιταλιστης. Δηλαδη, αμα εχεις μερσεντες και οχι φεραρι εισαι κομμουνιστης; πως υπολογιζουμε τι ειναι ενταξει να βγαζεις για να μπορεις να πεις ειμαι κομμουνιστης? δεν υπαρχει αυτο το πραγμα νομιζω...

Την πρωτη παραγραφο δεν καταλαβα καν τι λες... που κολλανε με το να παω να μεινω με τον Μαρξ... Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι ο Μαρξ ηταν αστος και εδωσε περισσοτερα στο εργατικο κινημα απο οτι ο καθε προλεταριος που δεν ξερει να γραψει το ονομα του... συνεπως δεν χρειαζεται να σαι εργατης για να σαι ΧΡΗΣΙΜΟΣ στο εργατικο κινημα. Για να βοηθας το εργατικο κινημα...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ενας ανθρωπος το πε... μπραβο ρε seven

Η εκφραση "αριστερος με δεξια τσεπη" ειναι η πιο ανεγκεφαλη κατηγορια που μπορεις να προσαψεις σε καποιον

καθως οπως ειπε κ ο seven κανεις επαναστατης/αναρχικος/κουμουνιστης που εμεινε στην ιστορια (εκτος απο ισως 1-2 εξαιρεσεις) δεν ηταν φτωχος και αν θες την γνωμη μου κ σημερα να γινοταν κατι αναλογο ουτε παλι θα ταν...

Εδω πρεπει να πω ομως οτι πολλοι σαν τον Κροποτκιν κ τον Μπακουνιν πχ που αναφερει ο seven αρνηθηκαν τα πλουτη τους, φυλακιστικαν, βασανιστικαν,εξωριστικαν κ τελικα πολεμησαν εναντιον της βασιλικης (τσαρικης) καταγωγης τους

Για να ειναι καποιος κουμμουνιστης κατα τον Narzul θα πρεπει να εχει μακρυ μαλλι μουσια να φαραει τα ιδια σκισμενα ρουχα για 6 βδομαδες κ να ειναι πανφτωχος ή αμα εχει 2 ευρο να δινει το ενα στο φτωχο συνανθρωπο του... Αυτο ειναι χριστιανικη λογικη κ ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει με οποιαδηποτε αριστερη ιδεολογια.

Ενας κουμουνιστης σε ενα καπιταλιστικο συστημα εχει καθε δικαιομα στην εργασια, στην ιδιοκτησια, στην φιλοδοξια οπως καθε αλλος μαλιστα θα ελεγα οτι ενας αεργος τεμπελης κινδυνευει να κατηγορηθει σαν μη-κουμουνιστης. Και κατι επιπλεον, για να τα βαλεις με ενα ολοκληρο συστημα προφανως δεν μπορει να ειστε 2 ανθρωποι που περνουν 3 κ 60, θες δυναμη ειτε αυτη λεγετε οικονομικη ειτε πολιτικη ειτε στρατιωτικη...

Link to comment
Share on other sites

Ο πυρηνας και η βασικη ιδεα στην οποια στηριζεται ο κομμουνισμος ποια ειναι?

Να λειτουργουμε σαν community και να ειναι τα παντα υπο common ownership.

Πειτε μου εσεις τωρα ποιος απο ολους αυτους τους κομμουνιστες (στο ονομα - γιατι στη πραξη επιμενω πως ειναι καπιταλιστες του κερατα) θα δεχοταν να μοιραστει το οτιδηποτε εχει δικο του με αλλους συνανθρωπους...

Και νομιμα ή οχι τα λεφτα που βγαζει - απο τη στιγμη που πασχιζει στο να βγαλει περισσοτερα και να ανεβασει το status quo του με το να παρει μια ferrari και μια βιλλα παραπανω - παλι καπιταλιστη του κερατα τον λεω.

εισαι χριστιανος?

ο χριστος ειπε ο εχων 2 χιτωνες να δινει τον εναν

γιατι δεν δινεις τα μισα σου πραγματα στους υπολοιπους?

αν δεν το χεις κανει εισαι ανθρωπος του σατανα

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ενας ανθρωπος το πε... μπραβο ρε seven

Η εκφραση "αριστερος με δεξια τσεπη" ειναι η πιο ανεγκεφαλη κατηγορια που μπορεις να προσαψεις σε καποιον

καθως οπως ειπε κ ο seven κανεις επαναστατης/αναρχικος/κουμουνιστης που εμεινε στην ιστορια (εκτος απο ισως 1-2 εξαιρεσεις) δεν ηταν φτωχος και αν θες την γνωμη μου κ σημερα να γινοταν κατι αναλογο ουτε παλι θα ταν...

Εδω πρεπει να πω ομως οτι πολλοι σαν τον Κροποτκιν κ τον Μπακουνιν πχ που αναφερει ο seven αρνηθηκαν τα πλουτη τους, φυλακιστικαν, βασανιστικαν,εξωριστικαν κ τελικα πολεμησαν εναντιον της βασιλικης (τσαρικης) καταγωγης τους

Για να ειναι καποιος κουμμουνιστης κατα τον Narzul θα πρεπει να εχει μακρυ μαλλι μουσια να φαραει τα ιδια σκισμενα ρουχα για 6 βδομαδες κ να ειναι πανφτωχος ή αμα εχει 2 ευρο να δινει το ενα στο φτωχο συνανθρωπο του... Αυτο ειναι χριστιανικη λογικη κ ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει με οποιαδηποτε αριστερη ιδεολογια.

Ενας κουμουνιστης σε ενα καπιταλιστικο συστημα εχει καθε δικαιομα στην εργασια, στην ιδιοκτησια, στην φιλοδοξια οπως καθε αλλος μαλιστα θα ελεγα οτι ενας αεργος τεμπελης κινδυνευει να κατηγορηθει σαν μη-κουμουνιστης. Και κατι επιπλεον, για να τα βαλεις με ενα ολοκληρο συστημα προφανως δεν μπορει να ειστε 2 ανθρωποι που περνουν 3 κ 60, θες δυναμη ειτε αυτη λεγετε οικονομικη ειτε πολιτικη ειτε στρατιωτικη...

Ο Κροπότκιν αρνήθηκε τίτλους, πλούτη. Ο Μπακούνιν είχε βίλλες στην Ελβετία. Βέβαια ο πρώτος δεν ήταν ότι πέθαινε στην πείνα ή ότι έγινε ταξιτζής (λολ) να βγάλει το μεροκάματο... δεν είχε δουλέψει ούτε κι αυτός κι αυτο και τον αναφερα...

Και να προσθέσω και κάτι με το quote του Sowell γιατί το ξέχασα... ο άνθρωπος είπαμε είναι μπάμιας. Επειδή ο Μαρξ & ο Έγκελς δεν έκαναν ποτέ χειρονακτική εργασία δεν σημαίνει ότι δεν ξέρουν τι είναι καλό για τον εργάτη και τι όχι... ο Ένγκελς είχε γράψει ένα βιβλίο πάνω στην εργατική τάξη στο Μάντσετσερ το οποίο το στήριξε στις εμπειρίες που είχε στο εργοστάσιο του πατέρα του... Δηλαδή άμα ο ψυχίατρος σου δεν έχει περάσει σχιζοφρένεια, δεν ξέρει να σε θεραπεύεσει; ή άμα δεν έχει περάσει καρκίνο ο γιατρός σου, δεν ξέρει τι λέει; αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ομως λες να παω να του πω "α ρε κομουνιστη στα λογια;" θα με φτυσει και θα χει και δικιο. Γιατι αυτος εβγαλε ο,τι εβγαλε αλλα δεν παυει να πιστευει οτι αμα ξυπνησει η παπαριγα απο τον ταφο, και γινει η ρεβολουσιόν, θα δωσει οχι μονο το μαγαζι και το βρακι του το ιδιο!!! Διοτι στον σοσιαλισμο, παιδεια, υγεια, κτλ θεωρουν τα κομμουνια, οτι θα ειναι τσαμπα και υψηλης ποιοτητας (μαλακιες λεω γω αλλα τεσπα). Συνεπως δεν θα χρειαζεται να χεις μαγαζι για να εξασφαλισεις μια καλη ζωη... σε εξασφαλιζει η κοινοτητα.

Πες στο αγόρι να προσέχει μη πάθει καμιά αφυδάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κροπότκιν αρνήθηκε τίτλους, πλούτη. Ο Μπακούνιν είχε βίλλες στην Ελβετία. Βέβαια ο πρώτος δεν ήταν ότι πέθαινε στην πείνα ή ότι έγινε ταξιτζής (λολ) να βγάλει το μεροκάματο... δεν είχε δουλέψει ούτε κι αυτός κι αυτο και τον αναφερα...

Και να προσθέσω και κάτι με το quote του Sowell γιατί το ξέχασα... ο άνθρωπος είπαμε είναι μπάμιας. Επειδή ο Μαρξ & ο Έγκελς δεν έκαναν ποτέ χειρονακτική εργασία δεν σημαίνει ότι δεν ξέρουν τι είναι καλό για τον εργάτη και τι όχι... ο Ένγκελς είχε γράψει ένα βιβλίο πάνω στην εργατική τάξη στο Μάντσετσερ το οποίο το στήριξε στις εμπειρίες που είχε στο εργοστάσιο του πατέρα του... Δηλαδή άμα ο ψυχίατρος σου δεν έχει περάσει σχιζοφρένεια, δεν ξέρει να σε θεραπεύεσει; ή άμα δεν έχει περάσει καρκίνο ο γιατρός σου, δεν ξέρει τι λέει; αν είναι...

Ο Sowell αυτο που εκανε στην ζωη του ειναι να δουλεψει μεχρι τα 20 κ τελικα παει να γινει πεζοναυτης στον πολεμο της Κορεας κ τελικως να σπουδασει οικονομολογος. Μια τυπικη ζωη δηλαδη καθε αμερικανου που θελει να λεγετε "πατριωτης". Ο sowell ουτε βασανιστικε ουτε φυλακιστικε ποτε για αυτα που πιστευε απλα διαλεξε σαν καλος αμερικανος να πολεμησει την κουμμουνιστικη απειλη. Με αλλα λογια η αποψη του ειναι τοσο αντικειμενικη οσο του Αρχιεπισκοπου για τους ομοφυλοφυλους...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.