Jump to content



Κομμουνισμός. Πείτε τα όλα εδώ.


darthtony

Recommended Posts

Κάτσε μισό. Λαικό πραξικόπρημα είναι απλά ένας πολύ ωραίος τρόπος για να πεις στρατιωτική δικτατορία(κατά το "Εκαμαμεν επανάσταση") ή εγώ έχασα κάποιο επεισόδιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 689
  • Created
  • Last Reply
Κάτσε μισό. Λαικό πραξικόπρημα είναι απλά ένας πολύ ωραίος τρόπος για να πεις στρατιωτική δικτατορία(κατά το "Εκαμαμεν επανάσταση") ή εγώ έχασα κάποιο επεισόδιο;

ετσι ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Τσάκο, μελετούσες τόσες μέρες;

Η απόφαση για αποχή του ΚΚΕ από τις εκλογές πάρθηκε από το γεγονός οτι ένα χρόνο μετά τη υπογραφή της Συμφωνίας της Βάρκιζας, η οποία έγινε από το ΚΚΕ με καλές προθέσεις απέναντι στον ελληνικό λαό που υπέφερε, η δημοκρατία δεν είχε εγκαθιδρυθεί και ούτε η ανεξαρτησία. Οι δυνάμεις που πήρανε την εξουσία, την πήρανε με την βοήθεια και μετά από εντολή των Άγγλων. Και όλα όσα είχανε διακηρύξει δεν τα τηρήσανε.

Παράλληλα οι κομμουνιστές και πολλοί αγωνιστές κυνηγιόντουσαν και στέλνονταν στις εξορίες ώστε να αποδυναμωθεί το ΚΚΕ και η προοπτική να πάρει την εξουσία ο λαός.

Όταν ο Καζαντζάκης είπε στην Αγγλία προσκαλεμένος του Βρετανικού Σμβουλίου οτι οι εκλογές του '46 δεν ήταν τίμιες, ένας Βρετανός επίσημος του είπε πως σύμφωνα με τις πληροφορίες του, οι κομμουνιστές στην Ελλάδα είναι ένα 5%, ο Καζαντζάκης του απάντησε πως είναι 25%.

Και για να πούμε και για τα περί βίας, ο Παναγιώτης Κανελλόπουλος, μέλος της πρώτης κυβέρνησης μετά τις εκλογές της 31 Μάρτη, είχε δηλώσει το εξής:

"Η Μακρόνησος είναι υπέροχον σχολείον μετανοίας και αναβαπτίσεως των ασώτων υιών της Ελλάδος". Την είχε παρομοιάσει και με τον Παρθενώνα.

Link to comment
Share on other sites

Τσάκο, μελετούσες τόσες μέρες;

i was born μελετημενος.απλα πρεπει να βαζω και τις παραπομπες...

απόφαση για αποχή του ΚΚΕ από τις εκλογές πάρθηκε από το γεγονός οτι ένα χρόνο μετά τη υπογραφή της Συμφωνίας της Βάρκιζας, η οποία έγινε από το ΚΚΕ με καλές προθέσεις απέναντι στον ελληνικό λαό που υπέφερε, η δημοκρατία δεν είχε εγκαθιδρυθεί και ούτε η ανεξαρτησία. Οι δυνάμεις που πήρανε την εξουσία, την πήρανε με την βοήθεια και μετά από εντολή των Άγγλων. Και όλα όσα είχανε διακηρύξει δεν τα τηρήσανε.

Παράλληλα οι κομμουνιστές και πολλοί αγωνιστές κυνηγιόντουσαν και στέλνονταν στις εξορίες ώστε να αποδυναμωθεί το ΚΚΕ και η προοπτική να πάρει την εξουσία ο λαός.

δεν νομιζω να μαι ο μονος που ολα αυτα μου φαινονται παρα πολυ αοριστα...και χωρις καμμια -αμεροληπτη- πηγη...(στην ιστορια συνηθως ειναι απολυτως απαραιτητες οι πηγες...)

ουτε η αμνηστια μου φαινεται λιγο πραγμα,ουτε το οτι υπηρχε κατα τις εκλογες κυβερνηση ανοχης εστω του ΚΚΕ...για να μην πω για την απλη αναλογικη(που ακομη και σημερα ειναι αιτημα του κκε θαρρω) και ειναι δωρο για μικρο κομμα

ο Καζαντζάκης του απάντησε πως είναι 25%.

οοοοχι δα...

ο mr Παντελης-που ως πηγες χρησιμοποιει τα "Κειμενα Συνταγματικης Ιστοριας των Κουτσουμπινα/Γεροζηση/Παντελη -αναφερει πως στις εκλογες του 1946 η αποχη για κομματικους λογους(δηλ ΚΚΕ+λοιποι) ανηλθε στο 9,3%...25% ακουγεται τεραστιο

υγ:επειδη μου μυριζει επερχομενο σχολιο για πανεπιστημιακο κατεστημενο κλπ η εν λογω φουρνια καθηγητων ειναι κατα πλειοψηφιαν Γαλλο-σπουδαγμενοι

(ασε με να μαντεψω=το "25%" θεωρεις οτι,συρρικνωθηκε στο 7-8% των μεταδικτατορικων χρονων λογω των εκτελεσεων?)

Η Μακρόνησος είναι υπέροχον σχολείον μετανοίας και αναβαπτίσεως των ασώτων υιών της Ελλάδος". Την είχε παρομοιάσει και με τον Παρθενώνα.

το προσφατο ενθετο της ελευθεροτυπιας (ουτε μηνα δεν εχει),με περιγραφες απο ατομα που εκαναν χρονο εκει,λεει κατι περιεργα πραγματα...πχ καμαρωνουν οτι τον ελευθερο χρονο συγκεντρωνονταν κ εκαναν μαθηματα για τεχνες επιστημες-και θεωρια βεβαιως βεβαιως...αναρωτιεμαι ομως με το τσακωνομυαλο μου...μια φυλακη οπου μεσα μπορεις να κανεις και συγκεντρωσεις,και εκει μεσα να διδασκεις και θεωρητικους του κομμουνισμου...ποσο αυστηρη επιτηρηση εχει?

(εκτος αν ειναι μουφα τα περι μαθηματων και απλα οι γραφοντες στα ντοκουμεντα του ενθετου ηθελαν να πωλησουν μουρην)

εξαλλου,τα ατομα της αριστερας που πηγαν να επιβαλλουν το δικο τους με τα οπλα(εστω κι αν το θεωρουν δικαιο) κατα την αποχωρηση των γερμανων...θα μπορουσαν αραγε οι τοτε κρατουντες να τους πουν "δεν πειραζει βρε,γινονται αυτα,καθιστε εδω γυρω..."???

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες αποχωρώ απο το τόπικ για λίγο. Δέκα χρόνια που ασχολούμε με ελληνικά φόρα κάθε φορά που μίλησα για το συμμοριτοπόλεμο τη γλύτωσα στην καλύτερη με ένα μήνα ban(δεν είναι μομφή or something). Αυτολογοκρίνομαι και το βουλώνω

Link to comment
Share on other sites

η οποία έγινε από το ΚΚΕ με καλές προθέσεις απέναντι στον ελληνικό λαό που υπέφερε
Πώς το εννοείς αυτό;
να αποδυναμωθεί το ΚΚΕ και η προοπτική να πάρει την εξουσία ο λαός.

Πώς συνδέονται αυτά τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι ομως με το τσακωνομυαλο μου...μια φυλακη οπου μεσα μπορεις να κανεις και συγκεντρωσεις,και εκει μεσα να διδασκεις και θεωρητικους του κομμουνισμου...ποσο αυστηρη επιτηρηση εχει?

Ώπα, Τσάκωνα, basta. Κι εγώ δεν πολυπάω το ΚΚΕ για χίλιους δυο λόγους, αλλά άλλο πράγμα οι εξορίες των αριστερών. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, οι εξορίες ήταν κάτι το πολύ άσχημο. Α, και εξορίες υπήρξαν και από τις δύο πλευρές. Καλό θα είναι κάποιοι να παραδεχθούν και να απολογηθούν και για τις δικές τους πράξεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, οι εξορίες ήταν κάτι το πολύ άσχημο.

υπηρχαν ρε παιδι μου,δεν ειπα κατι αντιθετο...Αλλα οταν εκει στελναν τους ανεπιθυμητους στρατιωτικους/στρατιωτες...του φουστη δηλαδης,με τι αφοσιωση θα εκαναν κι αυτοι την δουλεια τους?Θα λεγαν δηλαδη "γιεα,το εθνος με εστειλε διακοπες στο Makronisos beach,κατσε να τρεξω σημερα τους κατσαπλιαδες για να στρωσουν" ή "φακ,παλι στο κ@λονησο,αντε να ξεμπερδευουμε να παρουμε την γ@μωμεταθεση"???

μιας και μου ανοιξε τωρα η ορεξη με την ιστορια,παμε σιγα σιγα να δουμε τι το τοσο φρικτο ειχε εκεινο το ψηφισμα του 1946 που αναφερει ο κερασης λες και ειναι το τελος του κοσμου...

προκειται για το ψηφισμα Γ/1946(τευχος 203 ΦΕΚ) ,παραθετω 1ο και 2ο αρθρο με μεταφορα στην μαλλιαρη (δημοτικη) απο την αφεντια μου(οποιος θελει την εκδοση σε καθαρευουσα,μπι μαι γκεστ)

1)οποιος,θελοντας να αποσπασει μερος του εδαφους της χωρας,η να διευκολυνει τετοια σχεδια,συνωμοτησε η παρακινησε σε ανταρσια,η συνεννοηθη με ξενο [/b](πχ ΕΣΣΔ ,λεμε τωρα)συγκροτησε ενοπλες ομαδες,η συμμμετειχε σε τετοιες προδοτικες ενωσεις,τιμωρειται με θανατο

2)καθε δολια προπαρασκευαστικη ενεργεια της προηγουμενης πραξης τιμωρειται με φυλακιση.και αν υπαρχουν επιβαρυντικες περιστασεις με καθειρξη 5χρ-εως ισοβια.Ως προπαρασκευαστικη πραξη θεωρειται,και η με οποιοδηποτε τροπο,αμεσα η εμμεσα,προσπαθεια που εγινε για διαδοση,αναπτυξη και εφαρμογη ιδεων που τεινουν σε αποσπαση η αυτονομηση μερους της επικρατειας,η η ενεργεια προσηλυτισμου σε τετοιες ιδεες.

Δηλαδη ειναι τοσο παραλογο,με τον εμφυλιο να τρεχει,να υπαρχει νομος για να εκτελουνται οι εχθροι?Ετσι δεν γινεται σε καθε πολεμο?Η μηπως το να κανει καποιος πολεμο μεσα στην χωρα με οδηγιες απο ΕΣΣΔ(και χρησιμοποιω ελαφρια εκφραση) ειναι τιποτα αθωο?Δεν επρεπε η επισημη εξουσια να παρει μετρα να προστατεψει την χωρα μην διαμελιστει??

φυσικα ομως το ΚΚΕ,απο εκεινη την εποχη κιολας,ηταν μεσα στην πρωτοτυπια,και πολυ μπροστα για την εποχη του.στις 30-31 ιανουαριου 1949,και ενω ο πολεμος πλησιαζει πια στα τελη του.....,στην 5η Ολομελεια της Κ.Ε....θετει θεμα για την ανεξαρτησια της Μακεδονιας(δικαιωνοντας ετσι με τον χειροτερο τροπο το προαναφερθεν ψηφισμα)...Και μετα λεει κανεις για τους οικολογους πρασινους και τον συριζα..αυτοι αργησαν 60 χρονια...

και στα θεματα εξοριας κλπ:με το ψηφισμα ΟΓ/1949 συνισταται ο οργανισμος αναμορφωτηριων Μακρονησου

(επειδη εχει τυχει να διαβασω κατι παραλογους αριθμους αλλου,παραθετω στοιχεια απο Ν.Αλιβιζατο)

Ιουνιο Ιουλιο 1948 βρισκονταν στην Μακρονησο γυρω 16.000

απο Ιουλιο 1946-Οκτωβριο 1951 απαγγελλονται 7500 θανατικες καταδικες.Απο αυτες εκτελεστηκαν οι 4-5000.......

το 1952 πια,το κκε παιζει γυρω στο 10%...και οπως βλεπουμε και απο τα συγχρονα του νουμερα δεν μπορεις να πεις οτι πηγε και καλα τα τελευταια 57 χρονια....

Link to comment
Share on other sites

η συνεννοηθη με ξενο [/b](πχ ΕΣΣΔ ,λεμε τωρα)συγκροτησε ενοπλες ομαδες,η συμμμετειχε σε τετοιες προδοτικες ενωσεις,τιμωρειται με θανατο

ο όρος περι συνεννόησης με ξένο δε νομίζω ότι στοχεύει στο ΚΚΕ.

περισσότερο στοχεύει στους έλληνες που συνεργάστηκαν με τον κατακτητή (Γερμανούς) και απ' οσο ξέρω μπήκε κατ' απαίτηση του ΚΚΕ. Αναφέρεται στις δωσίλογες κυβερνήσεις Τσολάκογλου, Ράλλη+τάγματα ασφαλείας.

Το ζήτησαν οι εκπρόσωποι του ΚΚΕ στις συμφωνίες Καζέρτας και Βάρκιζας, και το δέχθηκαν όλοι οι συμμετεχοντες σε αυτές.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπήρχε πρόθεση ανάληψης της εξουσίας και εγκαθίδρυσης κομμουνιστικού καθεστώτος από τους εγχώριους κομμουνιστές, γιατί δεν υπήρχε πρόθεση και από τη Μόσχα.

Αυτό δε σημαίνει ότι δε με ενοχλεί αυτή ακριβώς η ανοικτή γραμμή και ο καθορισμός κάθε κίνησης από τη Μόσχα. Θεωρώ πως είναι από μόνη της επιλήψιμη.

Link to comment
Share on other sites

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=33677

Δεν το έχω δει, αλλά από το πρόλογο της Ελευθεροτυπίας του Συγκροτήματος μάλλον έχει δίκιο ο Τσάκωνας.

Ledra Marriott και βάλε...

Link to comment
Share on other sites

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=33677

Δεν το έχω δει, αλλά από το πρόλογο της Ελευθεροτυπίας του Συγκροτήματος μάλλον έχει δίκιο ο Τσάκωνας.

Ledra Marriott και βάλε...

Κατι αντιστοιχο με τα γκουλαγκ...

Link to comment
Share on other sites

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=33677

Δεν το έχω δει, αλλά από το πρόλογο της Ελευθεροτυπίας του Συγκροτήματος μάλλον έχει δίκιο ο Τσάκωνας.

Ledra Marriott και βάλε...

εμαθες για την υπαρξη του βιβλιου,διαβασες και τον προλογο του,σου μενει να το διαβασεις και να δεις αυτα που ανεφερα για οργανωση μαθηματων και την μακρονησο ως τοπο υπηρεσιας ανεπιθυμητων στρατιωτικων.στο επομενο stage(οπου και θα παρεις extra XP) ειναι και ο σχετικος προβληματισμος.

περισσότερο στοχεύει στους έλληνες που συνεργάστηκαν με τον κατακτητή (Γερμανούς) και απ' οσο ξέρω μπήκε κατ' απαίτηση του ΚΚΕ.

χαζη ερωτηση απο εμενα ακολουθει:

δηλ απο την μια το κκε εν ετει 1946 "διωκοταν",αλλα απο την αλλη καταφερνε και τροποποιουσε νομοθετικα κειμενα με απαιτησεις του?Μηπως το ενα αποκλειει το αλλο?Γιατι πχ η 17Ν δεν θυμαμαι να τροποποιησε πολλους νομους...

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπήρχε πρόθεση ανάληψης της εξουσίας και εγκαθίδρυσης κομμουνιστικού καθεστώτος από τους εγχώριου

το πιστεψε ο Μαρκος Βαφειαδης πχ στις 23/12/1947,,οταν ο ελεγχομενος απο το ΚΚΕ δημοκρατικος στρατος ελλαδας ιδρυει την "προσωρινη δημοκρατικη κυβερνηση της ελευθερης ελλαδας....Ως οργανα αυτης της κυβερνησης προβλεπονταν τα λαικα συμβουλια "σοβιετ"...βρε τι μου θυμιζουν αυτα τα "λαικα συμβουλια"..τι μου θυμιζουν....

υγ:απο Κ.Σ.Ι.,τομος Β,σελ 924)

2ο υγ:βιβλιο ειναι,με τα ματακια μου το διαβασα

Link to comment
Share on other sites

Για ντοκυμανταίρ πρόκειται απ΄οτι κατάλαβα, εκτός αν μιλάς για άλλο βιβλίο.

Τώρα είναι δυνατόν να μου λες για οργάνωση μαθημάτων και δεν ξέρω γω τι άλλο; Καθαρά λέει για βασανιστήρια και για καταράκωση του ηθικού. Δηλαδή ο άλλος γιατί να υπογράψει δήλωση μετανοίας αν μια χαρά περνάει; Ή μήπως έβλεπε το φως το αληθινό;

Link to comment
Share on other sites

εμαθες για την υπαρξη του βιβλιου,διαβασες και τον προλογο του,σου μενει να το διαβασεις και να δεις αυτα που ανεφερα για οργανωση μαθηματων και την μακρονησο ως τοπο υπηρεσιας ανεπιθυμητων στρατιωτικων.στο επομενο stage(οπου και θα παρεις extra XP) ειναι και ο σχετικος προβληματισμος.

το πιστεψε ο Μαρκος Βαφειαδης πχ στις 23/12/1947,,οταν ο ελεγχομενος απο το ΚΚΕ δημοκρατικος στρατος ελλαδας ιδρυει την "προσωρινη δημοκρατικη κυβερνηση της ελευθερης ελλαδας....Ως οργανα αυτης της κυβερνησης προβλεπονταν τα λαικα συμβουλια "σοβιετ"...βρε τι μου θυμιζουν αυτα τα "λαικα συμβουλια"..τι μου θυμιζουν....

υγ:απο Κ.Σ.Ι.,τομος Β,σελ 924)

2ο υγ:βιβλιο ειναι,με τα ματακια μου το διαβασα

Δεν ξέρεις οτι το ΚΚΕ μιλάει για λαϊκή εξουσία/οικονομία; Αφού το ξέρεις; Τι σε ενοχλέι; Η μετάφραση του λαϊκού συμβουλίου που είναι σοβιέτ; Εσύ θέλεις να το μεταφράζεις σαν "κόλαση" ή "σατανάς" ή "οεξαποδώ".

Για το βιβλίο νόμιζα οτι αναφερόσουν στο δικό μου λινκ, αν είχες βάλει σε προηγούμενο ποστ κάποιο λινκ μου διέφυγε.

Link to comment
Share on other sites

χαζη ερωτηση απο εμενα ακολουθει:

δηλ απο την μια το κκε εν ετει 1946 "διωκοταν",αλλα απο την αλλη καταφερνε και τροποποιουσε νομοθετικα κειμενα με απαιτησεις του?Μηπως το ενα αποκλειει το αλλο?Γιατι πχ η 17Ν δεν θυμαμαι να τροποποιησε πολλους νομους...

Το ενα αποκλείει το άλλο αν μείνουμε στην απλή παράθεση των γεγονότων. Είναι πρόβλημα της Ιστορίας (globally) η στεγνή παράθεση των κύριων γεγονότων της εποχής. Πρέπει να προσμετρήσουμε την κοινωνική διάσταση του εμφυλίου. Το κλίμα της εποχής επίσης. Ναι μεν οι κομμουνιστές είχαν σηκώσει την κόκκινη σημαία, αλλά και ο στρατός ή η άρχουσα τάξη καθοδηγούμενη από φιλικές δυνάμεις ήταν.

Σίγουρα υπήρξε μια ιδεολογική διαβάθμιση από την άκρα αριστερά μέχρι την άκρα δεξιά. Αυτή τι ρόλο έπαιξε στα γεγονότα ;

Ακόμη και οι ενδοπαραταξιακές αντίροπες τάσεις διαμόρφωσαν πολιτικές ως ενα βαθμό.

Στην ερώτηση η απάντηση μου είναι ναι.

Το ΚΚΕ διώκοταν. Η πρότερη της κατοχής κατάσταση ήταν το καθεστώς του Μεταξά το οποίο δίωξε του κομμουνιστές. Παράλληλα στελέχωσε και εμφύσησε τα ιδεώδη του σε μεγάλο μέρος των σωμάτων ασφαλείας, ενόπλων δυνάμεων και του κρατικού μηχανισμού γενικότερα. Σίγουρα τα τέσσερα χρόνια ζωής του καθεστώτος δεν είναι πολλά για να ασκήσουν καθολική επιρροή. Ο Μεταξάς πάντως κατέβαλε προσπάθειες και σε κοινωνικό επίπεδο, καθώς είχε ιδρύσει την ΕΟΝ.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9F%CF%81%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7_%CE%9D%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%B1%CF%82

Το ΚΚΕ μπορούσε να τροποποιήσει νομοθετικά κείμενα. Απλά γιατί το 25% που αναφέρθηκε παραπάνω είναι ρεαλιστικό κατα την άποψη μου. Το '46 η δύναμη του ΚΚΕ στην επαρχία είναι πολύ μεγάλη. Και μου φαίνεται λογικό καθώς οι χωρικοί της υπαίθρου που είχαν σχέσεις αγάπης με τον ΕΛΑΣ, έβλεπαν κάποιους αντάρτες να πολεμούν τον κατακτητή. Αμφιβάλλω αν το μυαλό τους έφτανε μέχρι το κόκκινο χρώμα των ανταρτών.

Επίσης δεν είχαν δει τις θηριωδίες που ακολούθησαν. Για την ακρίβεια στα μέσα του '45 είχαμε τα πρώτα εμφυλιακά περιστατικά, ως μεμονομένες συγκρούσεις στην ύπαιθρο.

Συνεπώς η φωνή του ΚΚΕ όφειλε να γίνει ακουστή από τους εταίρους του. Κατ΄αρχήν επρόκειτο για ενα μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού που είναι ένοπλο, και κατα δεύτερο δε μπορούν να του αρνηθούν αυτό που ζητάει. Ζητάει την καταδίκη όσων Ελλήνων συνεργάστηκαν με τον κατακτητή καθ' οιονδήποτε τρόπο, πάγιο αίτημα όλων των συμμετεχόντων στις συμφωνίες της εποχής.

Σε αυτό ακριβώς το σημείο θεωρεί το ΚΚΕ ότι είναι ριγμένο. Στη μη τήρηση των συμφωνηθέντων και στην έναρξη των διωγμών τους παράλληλα.

το πιστεψε ο Μαρκος Βαφειαδης πχ στις 23/12/1947,,οταν ο ελεγχομενος απο το ΚΚΕ δημοκρατικος στρατος ελλαδας ιδρυει την "προσωρινη δημοκρατικη κυβερνηση της ελευθερης ελλαδας....Ως οργανα αυτης της κυβερνησης προβλεπονταν τα λαικα συμβουλια "σοβιετ"...βρε τι μου θυμιζουν αυτα τα "λαικα συμβουλια"..τι μου θυμιζουν....

Η ημερομηνία είναι 1,5 χρόνο μετά τις πρώτες ένοπλες συγκρούσεις. Συνεπώς μιλάμε για εναν εμφύλιο σε εξέλιξη, για συσωρευμένο μίσος και έντονα πάθη. Περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα έχει καθώς είσαι ηδη σε πόλεμο με το συντεταγμένο κράτος. Πως μπορείς να ιδρύεις κυβέρνηση ; Λόγοι ανύψωσης του ηθικού και πιθανώς πιο ''επίσημης'' μάντρωσης των χωρικών που αναφέρω παραπάνω.

Και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι ένας τύπος σα το Στάλιν θα είχε την παραμικρή αναστολή να χωρίσει την Ελλάδα στα δυο, έχοντας μάλιστα τη δεδομένη υπεροχή του ΚΚΕ έξω από τα αστικά κέντρα. Απλά δεν ήθελε.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, το οτι ο καθένας έχει την δικιά του πολιτική άποψη, ειναι αδιαμφισβήτητο..απο εκεί και πέρα,οταν έχεις γνωρίσει ανθρώπους που πήγανε σε αυτο το ωραίο θέρετρο διακοπών, και σου έχουν εξιστορίσει το πόσο καλά περνούσανε εκεί, τόσο πολύ τους άρεσε που έμειναν για 20 χρόνια, το λιγότερο τα πέρνω οταν διαβάζω τέτοια ποστ..............

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια μετά και χωρίς να έχουμε ιδία εμπειρία από τις εξορίες το μόνο που έχουμε είναι εξιστορήσεις, βιβλία και ντοκιμαντέρ. Δεν είναι όλα ψέματα και σίγουρα η αλήθεια κρύβεται κάπου στη μέση. Επειδή όμως δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι εγώ προτείνω να κρίνουμε τα γεγονότα πηγαία, στη βάση τους.

Δηλαδή: Κάποιοι άνθρωποι εξορίστηκαν, χώρισαν οικογένειες και βάζοντάς τους σε ένα νησί με φρουρούς και φύλακες τους στέρησαν την ελευθερία τους. Τώρα ότι και να έγινε εκεί το ίδιο το γεγονός στη βάση του είναι κακό και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενα αποκλείει το άλλο αν μείνουμε στην απλή παράθεση των γεγονότων. Είναι πρόβλημα της Ιστορίας (globally) η στεγνή παράθεση των κύριων γεγονότων της εποχής. Πρέπει να προσμετρήσουμε την κοινωνική διάσταση του εμφυλίου.

μα τα sheer facts ειναι τα μονα αναμφισβητητα,γιαυτο και ξεκιναει κανεις απο αυτα.Τωρα η"κοινωνικη διασταση του εμφυλιου" και λοιπες ευηχες διατυπωσεις ειναι απλα,η αποψη της μιας μονο πλευρας με πιο βαρυγδουπες λεξεις.Κι αν δεν μπορουμε να δουμε το κλιμα της εποχης απο τα γεγονοτα,απο τι θα το δουμε??

Το ΚΚΕ μπορούσε να τροποποιήσει νομοθετικά κείμενα. Απλά γιατί το 25% που αναφέρθηκε παραπάνω είναι ρεαλιστικό κατα την άποψη μου. Το '46 η δύναμη του ΚΚΕ στην επαρχία είναι πολύ μεγάλη. Και μου φαίνεται λογικό καθώς οι χωρικοί της υπαίθρου που είχαν σχέσεις αγάπης με τον ΕΛΑΣ, έβλεπαν κάποιους αντάρτες να πολεμούν τον κατακτητή.

Μα αφου νομοθετικα κειμενα τα φτιαχνει η κυβερνηση..Δηλ απο την μια διωχνει καποιος καποιον και απο την αλλη του λεει "ελα,πες μας και τι να κανουμε?"...Αν οντως η κυβερνηση λαμβανε υποψη την γνωμη του λιγοτερο απο 10% μαλλον δεν ηταν και τοσο αντιλαικη...Κατι απο τα δυο "βρισκει" λοιπον

Το κακο με τον υπολοιπο συλλογισμο σου ειναι οτι ξεκινας λαμβανοντας ως δεδομενο κατι εντελως αναποδεικτο,αρα ολος ο συλλογισμος σου εχει προβλημα.Οταν το κκε καλεσε σε αποχη το 1946,η αποχη (η οποια ελεγχεται πανευκολα μεσα απο εκλογικους καταλογους,ηταν 9.3% .Ειναι παραλογο να λαμβανει κανεις ως δεδομενο....το 3πλασιο του!!!...

στις εκλογες της 26ης ιανουαριου 1936 παντως (που και αυτες εγιναν με απλη αναλογικη),το "παλλαικο μετωπο" μαζεψε 5,76% και ο αρχηγος του σκλαβαινας κανει συμφωνιες με τον αρχηγο των φιλελευθερων σοφουλη (γιου νοου σοφουλης,ο πρωθυπουργος στις εκλογες του 46) (ΚΣΙ,τ Β. σελ 455)

Και 2ον,οταν λες οτι "οι χωρικοι τους εβλεπαν να πολεμουν τον κατακτητη",φοβαμαι πως περναμε στα χωραφια...της προπαγανδας..Ενα 5-10% του ελλ.λαου δεν μπορει να ειναι "πανταχου παρον"...

και β'-->ομιλια του Γ.παπανδρεου απο το λιβανο στις 17/5/1944 :

"το ΕΑΜ δεν απεβλεψε μονον εις τον απελευθερωτικον αγωνα,αλλα και στην μεταπολεμικη του επικρατησιν.Δια τουτο επεδιωξε πρωτον,την μονοπωλησιν του εθνικου αγωνος..Και επεδιωξε,δευτερον,την τρομοκρατησιν και εξοντωσιν των πολιτικων του αντιπαλων.Εταυτισεν αυτο με το κρατος.Αλλα αυτο ημπορει να συμβαινει μονον εις τον φασισμον,οπου το κομμα ταυτιζεται με το κρατος"

Ζητάει την καταδίκη όσων Ελλήνων συνεργάστηκαν με τον κατακτητή καθ' οιονδήποτε τρόπο, πάγιο αίτημα όλων των συμμετεχόντων στις συμφωνίες της εποχής.

αυτη η "μονοπωλησις " συνεχιζεται και σημερα φοβαμαι....

έναρξη των διωγμών τους παράλληλα.

οι διωγμοι (αν και απο το 1936 το κκε ειχε κοσμο στην Βουλη),στο βαθμο που εγιναν,εχουν αμεση σχεση φοβαμαι με τις εκτεταμενες σχεσης ΕΣΣΔ-κκε.

Περισσότερο συμβολικό χαρακτήρα έχει καθώς είσαι ηδη σε πόλεμο με το συντεταγμένο κράτος

αμαν πια με τα "συμβολικα"."Συμβολικη η εννοια της δικτατοριας του προλεταριατου,συμβολικο το ενα,συμβολικο το αλλο..Δυσκολο να πει κανεις τι ειναι συμβολικο και τι οχι,γιατι με αυτη την λογικη,οτι κακο κανει καποιος το βαφτιζουμε συμβολικο και οτι καλο το βαφτιζουμε πραγματικο και ξεμπερδεψαμε..Εγω ομως,σαν απλος παρατηρητης,βλεπω ενα κομμα που στις εκλογες του 46,αντι να ζητησει τιμια την ψηφο του λαου, ξεκινα πολεμο και μετα απο ενα χρονο,παραλειπει ψηφοφοριες,εκφραση της λαικης βουλησης και τετοιες δημοκρατικες φλωριες,και φτιαχνει μια κυβερνηση οπως την θελει αντιγραφοντας την ΕΣΣΔ..Μια τετοια κυβερνηση,μονο λαικη δεν ειναι

ο μουστακιας ,μην ξεχνας ηταν σε "ψυχρο πολεμο"...αν εκανε επιθεση απευθειας στο πατριντα,θα ξεκινουσε ο 3ος παγκοσμιος!!!!!!

Για το βιβλίο νόμιζα οτι αναφερόσουν στο δικό μου λινκ,

παιζει να το πετυχεις στα περιπτερα.Ασπρο εξωφυλλο εχει.Απο ελευθεροτυπια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.