Jump to content



Γνώμες για μητρική + επεξεργαστή για SLI GΤΧ 285 ή CF 4870x2


MV040

Recommended Posts

Θέλω ένα gaming PC για σύνδεση με 37” LCD σκέφτομαι κάτι σαν αυτό


  1. DFI LP DK X48-T2RS (s775, DDR2, X48)
  2. Intel Core 2 Duo 8500
  3. CF sapphire 4870x2

Αλλά ψάχνομαι ακόμα και δεν έχω καταλήξει.. Οπότε θέλω τις γνώμες σας για

κάτι σε απόδοση και τιμή ανάλογη των παραπάνω.

Με ενδιαφέρει και AMD σύστημα. Αλλά δεν ξέρω τίποτα για τους πρόσφατους

Eπεξεργαστέ,ς ούτε πόσο/πως ανεβαίνουν, ούτε πόσο δυνατοί/αδύναμοι είναι

σε σχέση με τους INTEL. Οπότε βασίζομαι σε εσάς.

Link to comment
Share on other sites

αν θα πας σε αναβαθμιση θα προτεινα ι7 920, rampage extreme2, 295gtx και θα σαι σουπερ,τωρα αν θες να μειωσεις εξοδα παρε 285gtχ.ξεφευγει λιγο σε χρηματα αλλα θα εχεις οτι καινουργιο κυκλοφορει

Link to comment
Share on other sites

αν θα πας σε αναβαθμιση θα προτεινα ι7 920, rampage extreme2, 295gtx και θα σαι σουπερ,τωρα αν θες να μειωσεις εξοδα παρε 285gtχ.ξεφευγει λιγο σε χρηματα αλλα θα εχεις οτι καινουργιο κυκλοφορει

Οχι Rampage Extreme 2...

Καταρχας πες μας το budget σου..και ποσα δινεις :)

Και μετα ριχνουμε επιλογες..:daisy:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα τι ποσό διαθέτεις και αν έχεις αγοράσει κάτι μέχρι τώρα. αν επίσης θέλεις να πας για amd πλατφόρμα καλό θα ήταν να περιμένεις λίγο ακόμα μιας και το πολύ σε 1 μήνα θα υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε σχέση με τώρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ήθελα για λόγους κόστους μετάβαση σε i7 και ddr3. για τις καρτες γραφικών το κόστος είναι παρόμοιο... θα πάω για 2 GTX 285 ή 2 4870χ2 (εννοείται η δεύτερη οτι κι αν είναι θα μπει εκ των υστερων) αλλά μάλλον οχι 2 GTX295 λόγω κόστους... για τη μητρική και τον επεξεργαστή θα έλεγα γύρω στα €400 +/-5%

Link to comment
Share on other sites

με τπτ δεν χρειαζεσαι 2χ295 ή 2χ4870χ2 για 1920χ1280.. τρελο overkill. επισης 2χ285 μια απο τα ιδια μιας και αν καταλαβα καλα δεν θα clockαρεις ουτε το σκορ θα κυνηγησεις... μια 295 και εισαι αρχηγος..

Link to comment
Share on other sites

απο ποτε το χ48 υποστηριζει sli?????χ48 μονο cf

ναι για το X48 εννοειται CF... :)

για SLI ρώτησα ποιο πολύ τις γνώμες σας σε ΑΜD και INTEL.

κάτι άλλο... από drivers πως πάει η ΑΤΙ;;;

ρωτάω γιατί ακούω παράπονα με crashes κτλ...

Link to comment
Share on other sites

και 200" να ηταν η οθονη ,η αναλυση ειναι που μετραει.Οποτε για 1920χ1080 δε θες 2χ285

πίστευα ότι η διαγώνιος παίζει ρόλο... στην ισχύ που χρειάζεται για να απεικονίζονται - 'ζωγραφίζονται' (το λέω

πολύ χύμα τώρα αλλά δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό) τα pixel. μήπως σχετίζεται η διαγώνιος με τη

μνημη της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

πίστευα ότι η διαγώνιος παίζει ρόλο... στην ισχύ που χρειάζεται για να απεικονίζονται - 'ζωγραφίζονται' (το λέω

πολύ χύμα τώρα αλλά δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό) τα pixel. μήπως σχετίζεται η διαγώνιος με τη

μνημη της κάρτας;

οχι οχι καμια σχεση.

ετσι οπως τα λες.... γνωμη μου παρε ΜΟΝΟ μια VGA και θα εισαι ok.

δεν υπαρχει λόγος να αλλαξεις m/b τωρα αν δεν κανεις τωρα CF/SLI

το βλέπεις αργοτερα.

2Χ285 2Χ4870 και 295 απευθυνονται κυριως σε αυτους που εχουν 2560 x 1600 (αναλυση monitors)

και σαυτους που τις επαιρναν ετσι κι αλλιως.....

και η εποχη απο αποψη τιτλων και σαν επενδυση να το δεις δεν ειναι καλη η αγορα για 295GTX....θα καθεται τζαμπα και οταν θα την χρειαστεις πραγματικα θα ειναι ξεπερασμενη.

η δικη σου αναλυση θα ειναι 1900χ1200 οπως λεει και gomar δεν χρειαζεσαι 2 καρτες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα μιλατε σοβαρα εχω μια 24 samsung και ειχα πανω 2χ9800GX2 ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

1900Χ1200 και μολις ανεβαζα τις ρυθμισεις στο flightsim-x κολλουσε,ποιος σας ειπε οτι 2χ295GTX η 2χ285 σε καποια παιχνιδια δεν ανεβαζουν πολυ τα frame?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τωρα μιλατε σοβαρα εχω μια 24 samsung και ειχα πανω 2χ9800GX2 ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

1900Χ1200 και μολις ανεβαζα τις ρυθμισεις στο flightsim-x κολλουσε,ποιος σας ειπε οτι 2χ295GTX η 2χ285 σε καποια παιχνιδια δεν ανεβαζουν πολυ τα frame?

def πρέπει να υπολογίσεις και τον παράγοντα scaling της απόδοσης του SLi, ακόμα και τυχόν ασυμβατότητες με το παιχνίδι.. Επειδή εχω περάσει και απο το στρατόπεδο του Quad-SLi με 2x9800GX2 πρέπει να σου πώ, οτι στα πιο ευοίωνα σενάρια είδα scaling της τάξης του 20-30%... Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να διπλασιαστούν τα frames με δυο κάρτες... Πολύ δύσκολο, ειδικά οταν ο drivers εχει το δύσκολο έργο να αναθέσει φορτίο σε 4 πυρήνες...

Link to comment
Share on other sites

def πρέπει να υπολογίσεις και τον παράγοντα scaling της απόδοσης του SLi, ακόμα και τυχόν ασυμβατότητες με το παιχνίδι.. Επειδή εχω περάσει και απο το στρατόπεδο του Quad-SLi με 2x9800GX2 πρέπει να σου πώ, οτι στα πιο ευοίωνα σενάρια είδα scaling της τάξης του 20-30%... Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να διπλασιαστούν τα frames με δυο κάρτες... Πολύ δύσκολο, ειδικά οταν ο drivers εχει το δύσκολο έργο να αναθέσει φορτίο σε 4 πυρήνες...

συγνωμη κιολας,αλλα το flightsim-x αυτην την στιγμη ειναι το πιο βαρυ παιχνιδι που κυκλοφορει με το συστημα υπογραφης ακομα σε φουλ ρυθμισεις κολλαει απελπιστηκα και τα fps πεφτουν σε 8-9,αλλα πιστεψε με εχει πολυ μεγαλη διαφορα σε σχεση με μια 9800GX2 285GTX 295GTX,ΤΟ SLI

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας,αλλα το flightsim-x αυτην την στιγμη ειναι το πιο βαρυ παιχνιδι που κυκλοφορει με το συστημα υπογραφης ακομα σε φουλ ρυθμισεις κολλαει απελπιστηκα και τα fps πεφτουν σε 8-9,αλλα πιστεψε με εχει πολυ μεγαλη διαφορα σε σχεση με μια 9800GX2 285GTX 295GTX,ΤΟ SLI

η γνώμη σου είναι ότι χρειάζεται να πάω σε CF ή SLI από ότι καταλαβαίνω. η πρόταση σου ποια είναι για κάρτα.

ρωτάω γιατί απο ότι βλέπω έχεις 2 295GTX. οπότε έχεις δει τα υπέρ και τα κατά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.