Jump to content



INTEL X25-E 2.5'' SSD 32GB SLC


Pantelis_83

Recommended Posts

Χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια σας,προκειται να παρω τον Intel SSD X25-E 32 GB στον οποιο θα βαλω τα vista ultimate 64 bit.Θα μπει σε μητρικη Gigabyte ex58 Extreme.

Θελω να μου πειτε πως πρεπει να τον δηλωσω στα bios πριν περασω τα vista,να τον δηλωσω IDE η ACHI;

Και επισης ποιες λειτουργιες του σκληρου πρεπει να απενεργοποισησω μεσα στα Windows γιατι αν εχω καταλαβει καλα πρεπει να απενεργοποιησω λειτουργιες οπως το defrag και το indexing.

Ποιες λειτουργιες ακριβως να απενεργοποιησω;

Eυχαριστω προκαταβολικα και περιμενω τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να με συγχωρΝάτε για το ΟΤ αλλά μιας αναφέρατε το θέμα μεγέθους, να ρωτήξω κάτι που το έχω απορία (μιας και δεν έχω ακουμπήσει ακόμα SSD) ;

Καλά, είναι 2,5ηδες πχ.

Το πάχος τους όμως είναι το κλασικό των 2,5 μαγνητικών;

Χωράνε δλδ σε laptop;

Ή είναι σας τους VelociRaptor (φτου-κακά Chosen) που είναι ʽχοντροίʼ;

Είναι standard το, όποιο, πάχος τους;

Sorry για το OT (και τα σεξουαλικά υπονοούμενα για τον SLN – αυτό κολλάει παντού).

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να παρεις τον Χ18-Μ? υπαρχει λογος που θελεις να ειναι τοσο μικρος ο δισκος?

τον ειδα αγγελια για αυτο ρωταω αλλα microsata to sata converters που μπορω να βρω και γενικα αν εχει προβληματα τα γνωστα με mlc

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρΝάτε για το ΟΤ αλλά μιας αναφέρατε το θέμα μεγέθους, να ρωτήξω κάτι που το έχω απορία (μιας και δεν έχω ακουμπήσει ακόμα SSD) ;

Καλά, είναι 2,5ηδες πχ.

Το πάχος τους όμως είναι το κλασικό των 2,5 μαγνητικών;

Χωράνε δλδ σε laptop;

Ή είναι σας τους VelociRaptor (φτου-κακά Chosen) που είναι ʽχοντροίʼ;

Είναι standard το, όποιο, πάχος τους;

Sorry για το OT (και τα σεξουαλικά υπονοούμενα για τον SLN – αυτό κολλάει παντού).

Χωρανε, αλλωστε στα laptops απευθυνονταν κυριως μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

@Voudas: Τις διαστάσεις τις γράφει ο κάθε κατασκευαστής, αλλά οι 2.5 99.9% μπαίνουν σε laptop μιας και έχουν 9.5mm ύψος.

@Christaras :Micro SATA 16 pin data and power socket 1.8 inch drives

Επίσεις κάτι τέτοιο : http://www.national.com/mpf/LM/LM3940.html να κολήσεις ή http://www.ulinktech.com/products/hw_adapter.html.

Link to comment
Share on other sites

Prefetching should be turned off. Prefetch places the bootup items (copy) in a different spot so that it could be loaded quicker sequentially. But that's not necessary with SSDs and adds writes.

Defrag should be turned off. Defrag isn't strictly unnecessary, but the built-in defrag doesn't do it right for SSDs and adds writes.

Superfetch should be left on. Data is read from the disk so that's safe for the SSD. Fast as SSD's are, RAM is still faster.

Page file should be left on unless you can put it on a different drive.

Write cache should be left on unless your system is prone to crashing in the middle of disk activity. If it's your primary workstation, this should not be happening; find and fix the problem. If this is your extreme workstation, then a little disk corruption shouldn't matter.

Indexing is a tossup. Even a SSD is not fast enough to null the need for indexing. Indexing does put a very modest number of writes when it creates and updates the index (in the overall view of things, it's trivial). Reading the index obviously has no penalties and as usual RAM is far faster than even a SSD. Remember, you're not supposed to index everything, only things you want instant-search on.

Link

Link to comment
Share on other sites

Οι ΟΕΜ Samsung μπαίνουν μια χαρά σε όλους τους φορητούς.

Οι retail Samsung έχουν ένα ανάγλυφο λογότυπο "Samsung" πάνω τους, που ναι μεν τους κάνει πολύ σέξυ, αλλά αυτό το έξτρα μισό χιλιοστό στο πάχος δημιουργεί προβλήματα με φορητούς που παίρνουν τον σκληρό συρταρωτό από το πλάι (κάτι XPS και Latitude π.χ.)

Αυτά τα ολίγα για την ερώτηση του Σύριου.

Όσο για το θέμα των 1.8" δίσκων, όντως θέλουν ένα ανταπτοράκι, αλλά κατά τ'άλλα δεν έχουν διαφορές σε επιδόσεις από τους 2.5άρηδες. Ίσα ίσα που σε κανα χρόνο που θα πάρεις άλλον SSD, πετάς αυτόν μέσα σε ένα Netbook και γίνεσαι άρχων :D

post-129-1416073898,576_thumb.jpg

post-129-1416073898,6115_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.