Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

παιδια να ρωτησω λιγο περι οδηγου για σωστη εγκατασταση win vista σε ssd?

εψαξα το forum αλλα δε βρηκα κατι...

τι ειναι καλο να απενεργοποιησουμε απο τις λειτουργίες των vista και πως γίνεται το καθένα?

ένα σίγουρα που ξέρω είναι το hibernation, απο εκει και περα? indexing, search και όλα τα άλλα ποια ειναι και απο που απενεργοποιούνται?

και πως αλαζουμε cluster size και ποιο είναι τελικά το κατάλληλο μεγεθος?

thanks in advance!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δώσε λεπτομέρειες, τι SSD είναι ? Ανάλογα τον SSD κόβεις και ράβεις, όσο πιο γρήγορος είναι τόσα λιγότερα κόβεις. Τα έχουμε γράψει παραπάνω και υπάρχει και το link για το review του vouda που τα έχει μαζεμένα.

Για το cluster size τα έχουμε πει παραπάνω :

1) partition με /Boot folder & /bootmgr αναγκαστηκά 4Κ cluster, partition με Vista ότι cluster size θές

2) ολος ο SSD 1 partition τότε αναγκαστηκα 4Κ cluster

Search and you will find

Link to comment
Share on other sites

το review του vouda θα μου ξέφυγε, θα το ξαναψαξω...

περιμενω να μου ερθει ενας 32gb samsung SLC, και σε κανα μηνα μαλλον θα παω σε 2ο για raid0.

το 1ο partition για /Boot folder & /bootmgr ποσο μέγεθος να εχει? και πως οριζω οτι εκει θα ειναι τα /Boot folder & /bootmgr? και πως το 4Κ cluster?

thanks!

Link to comment
Share on other sites

το review του vouda θα μου ξέφυγε, θα το ξαναψαξω...

περιμενω να μου ερθει ενας 32gb samsung SLC, και σε κανα μηνα μαλλον θα παω σε 2ο για raid0.

το 1ο partition για /Boot folder & /bootmgr ποσο μέγεθος να εχει? και πως οριζω οτι εκει θα ειναι τα /Boot folder & /bootmgr? και πως το 4Κ cluster?

thanks!

To review του Vouda εδω

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=3745

και για το cluster στα vista εδω

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=2524

To outofspecs.gr θελει registration για να δεις τις εικονες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα αυτον εχτες με βιστα ουλτιματε http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1160362&Manufacturer=Memoright&category=1000000373&catalog=20 χρειαζεται να κανω κατι με τα παραπανω που λετε θα δω μεγαλη διαφορα απο οτι να τον αφησω ετσι---ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@Jofa: τίποτα μην κάνεις, δεν "μασάει" αυτός. Το hybernation μόνο απενεργοποίησε να κερδίσεις τα GB της μνήμης που έχεις.

Edit: και το defragmentation των Vista

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

και ένα bench από εμένα σε 790gx gigabyte με Phenom ii στα 3600 με 2 samsung slc 64gb σε raid 0 σε Amd raid

A να κι ενας που του δουλεψε σε amd το raid...

Ειχες κανα προβλημα με το setup ρε φιλε ή πηγαν ολα νορμαλ στην gigabyte?

Παντως δεν βλεπω καποια τραγικη διαφορα στα 4κ σε σχεση με μονο δισκο, οποτε δεν ξερω αν αξιζει η φαση...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα εγκατάσταση αλλά με acronis έκανα clone τον δίσκο και το λειτουργικό μου είναι xp και κατάφερα από έναν δίσκο wd 640 παω σε raid ήταν δηλωμένος από το bios σαν ide , σίγουρα τα 4κ δεν κάνουν την διάφορα , επίσης μια και είχα αγοράσει και τον δίσκο του Chosen 128gb mlc που έδωσε έχω κάνει ένα συγκριτικό, επίσης να προσθέσω ότι στα windows 7 ver 7048 64bit άλλα στήθηκαν μια χαρά με drivers απο vista 64bit και δεν μου έκανε κανένα κουφό απλά δεν έκανα ένα bench για να δούμε ίσως να τα ξαναστήσω αύριο να τσεκάρω και θα ανεβάσω κάνα screen shot

post-498-1416073894,5934_thumb.jpg

post-498-1416073894,6116_thumb.jpg

post-498-1416073894,6293_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από george1551
Link to comment
Share on other sites

Samsung 32Gb SSD SLC

εβαλα το 1ο partition με 200mb και 4κ, και offset μου βγηκε λιγο μεγαλυτερο απο το 128κ που ειχα δει καπου, δλδ εγινε στα 1024κ

εβαλα τα vista στο 2ο partition με 16κ.

χρησιμοποιησα και το προγραμματακι SSDTweaker.

και registry defrag και κανονικο defrag.

στο BIOS τον sata controller να τον οριίσω ως AHCI ή Standar IDE?

γενικά απο ρυθμίσεις στο bios τι εχετε να προτινετε?

απο αριστερα προς τα δεξια:

1η μέτρηση, 2η με SSDTweaker.

post-4526-1416073897,2528_thumb.jpg

post-4526-1416073897,4076_thumb.jpg

post-4526-1416073897,4536_thumb.jpg

post-4526-1416073897,5037_thumb.jpg

post-4526-1416073897,6048_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η συγκινηση ειναι τεραστια!!

Αsrock + Sammy SLC@raid0 @ Perc5i !!!!!!!!!!!!111!one hundred and eleven!!1

Δουλεψαν με το τριτο install αφου για καποιο λογο εχανε το boot partition τις 2 πρωτεσ φορες. Ειμαι σιγουρος οτι θα το ξαναχασει και θα τρεχω να ξαναβαζω λειτουργικο καποια στιγμη... αλλα και παλι ειμαι πολυ συγκινημενος που η σιχαμενη μητρικη :inlove: ειδε τον perc!!

omguwx.th.jpg

Ξερω οτι τα αποτελεσματα ειναι λογω της cache και ελαχιστη σχεση εχουνε με την πραγματικοτητα, αλλα αρκει που ειναι καλυτερα απο τους καινουργιους vertex του... τοφαλου :tongue:

Link to comment
Share on other sites

@SLN. Μονο το CrystalDiskMark χρησιμοποιει την cache οπως φαινεται. Το ΑΤΤΟ σου ειναι νορμαλ.

Αν και στο CrystalDiskMark βαλεις το test file να ειναι 1000ΜΒ, ωστε να μην χωραει στην cache του Perc, τοτε θα δεις κι εκει σωστα νουμερα, λογικα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.