Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

Virtualization πέφτει ή τι?

Δεν καταλαβαίνω με ποιο τρόπο οι επιδόσεις ενός δίσκου, πολλαπλασιάζονται σε raid-0 με δύο δίσκους.

Μετρήσεις με ένα δίσκο του chsin7 http://www.thelab.gr/showpost.php?p=885976&postcount=208

Μετρήσεις με δύο δίσκους του chsin7 http://thelab.gr/showpost.php?p=886129&postcount=225

Για παράδειγμα το write στο ATTO 0.5ΚΒ, με ένα δίσκο δίνει 7χιλ και με δύο σε RAID-0 πάει στις 53χιλ!!!

Ομοίως ...

1ΚΒ από 14χιλ πάει 108χιλ

2ΚΒ από 25χιλ πάει 189χιλ.

4ΚΒ από 40χιλ πάει 198χιλ

8ΚΒ από 52χιλ πάει 201χιλ.

Μήπως κάτι δεν κατάλαβα καλά?

Συνωμοτουμε ολοι μαζι να σας πεισουμε οτι οι SSD ειναι γρηγοροι. Οταν θα αγορασουν σχεδον ολοι, θα πουλησουμε τους δικους μας και μετα θα σας κοροϊδευουμε.

Οσο για την παραπανω ερωτηση το ιδιο συμβαινει και με τους μηχανικους. Ή μηπως δεν το ηξερες?

Ονομαζεται Enable Write Caching και βρισκεται μεσα στον Intel Matrix Storage Manager.

Απο την αλλη για nvidiots βρισκεται μεσα στα properties του raid array του Device Manager.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

@jax7480: Δεν τους πιάνει όλους το ψέκασμα που κάνουμε έτσι ? :hehe: :hehe:

@Georgesod : Ποιό να βάλω 64Κ το cluster size ? Μα αυτό λέω από 64Κ (1η φώτο πάνω αριστερά) σε 16Κ (2η φωτο) είδα διαφορά προς το καλύτερο στα μικρά read/writes 0.5, 1, 2, & 4

Link to comment
Share on other sites

Παιξτε με 4Κ (τουλαχιστον σε single) εγω εχασα τον καιρο μου με τα αλλα cluster sizes.

Εβαλα τον 2ο χθες το βραδυ στο λαπτοπ της αδερφης μου (για εκει αγοραστηκε). 945/ΙCH7 και αυτο αλλα δεν εχει επιλογη στο bios για το AHCI. Απ οτι καταλαβα το εχει ενεργοποιημενο γιατι με τις ιδιες ρυθμισεις με το δικο μου laptop βγαζει πολυ πιο κατω...

Εκανα διαφορες δοκιμες στα windows και βρηκα οτι με enable write caching, αλλα disable advance performance (στην ουσια τα default των vista, αλλα εγω παντα τα αλλαζα) εχει δωσει καλυτερα νουμερα απο τον αλλο! Στο XP startup επιασε 50+ ΜΒ/s!

Link to comment
Share on other sites

Συνωμοτουμε ολοι μαζι να σας πεισουμε οτι οι SSD ειναι γρηγοροι. Οταν θα αγορασουν σχεδον ολοι, θα πουλησουμε τους δικους μας και μετα θα σας κοροϊδευουμε.

Οσο για την παραπανω ερωτηση το ιδιο συμβαινει και με τους μηχανικους. Ή μηπως δεν το ηξερες?

Ονομαζεται Enable Write Caching και βρισκεται μεσα στον Intel Matrix Storage Manager.

Απο την αλλη για nvidiots βρισκεται μεσα στα properties του raid array του Device Manager.

Για κάτσε λίγο γιατί δεν το κατάλαβα αυτό.

Τι σχέση έχει η θεωρία συνωμοσίας?

Μου φάνηκε παράξενο που δύο δίσκοι δίνουν πολλαπλάσια αποτελέσματα από έναν.

Το Enable Write Caching το ενεργοποιώ πάντα στα Vista από την αρχή και σε απλούς δίσκους και σε raid.

Αλλά δεν το έχω δει να παίρνω πολλαπλάσια αποτελέσματα σε 2Χraid-0 σε μηχανικούς δίσκους.

Ή δεν το πρόσεξα.

Θα το ελέγξω ξανά, τρέχοντας τα ίδια bench σε δύο δίσκους σε raid-0 και σε ένα δίσκο ίδιο που είναι στο ίδιο μηχάνημα.

Επειδή πρόσφατα είχα τρέξει κάποια bench σε virtual machine, σκέφτηκα μήπως ο controller των ssd λειτουργεί με παρόμοιο τρόπο.

Ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία ότι συμβαίνει το ίδιο και στους μηχανικούς δίσκους.

Δεν είμαι αρνητικός στα SSD.

Το αντίθετο. Το ξέρω από παλιά ποστ του Chosen ότι είναι ταχύτατοι.

Αλλά είναι νέα, άγνωστη τεχνολογία και είναι φυσικό να είμαι επιφυλακτικός, όταν δεν την έχω δει.

Απλά προς το παρόν δεν είναι κατάλληλοι για τις δικές μου ανάγκες και προσπαθώ να μάθω μέσα από δικά σας ποστ, κάνοντας συγκρίσεις με ότι έχω.

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αρνητικός στα SSD.

.......

Αλλά είναι νέα, άγνωστη τεχνολογία και είναι φυσικό να είμαι επιφυλακτικός, όταν δεν την έχω δει.

Τωρα αυτο για ανεκδοτο μας το ειπες?

Δεν θελω να το συνεχισω γιατι πολυ απλα ακρη δεν βγαινει. Πιστευε οτι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν είναι νέα τεχνολογία? Λίγοι έχουν SSD. Σε μένα είναι άγνωστη.

Λοιπόν έτρεξα το ATTO σε ένα δικό μου σύστημα που έχει τρεις ίδιους μηχανικούς δίσκους, οι δύο σε raid-0 και πράγματι μου έβγαλε 2.5 φορές καλύτερες επιδόσεις στα μεγάλα αρχεία στο raid. Σκέφτηκα μήπως έχει σημασία πόσο γεμάτοι ήταν οι δίσκοι και τα partition που υπήρχαν.

Αν ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα, τα ανεβάζω. Είναι Hitachi 1TB.

Από wiki.

In 1995 M-Systems introduced flash-based solid-state drives. (SanDisk acquired M-Systems in November 2006). Since then, SSDs have been used successfully as hard disk drive replacements by the military and aerospace industries, as well as other mission-critical applications.

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

Ε ακόμα νέα τη θεωρείς?

Τέλοσπάντων.

Για σύγκριση δύο αποθηκευτικών μέσω έχω κατασταλάξει ότι χρειάζεται

1χ ΑΤΤΟ ΚΑΙ 1χ HD tune random access read ΚΑΙ 1χ HD tune random access write

όλα τα υπόλοιπα ή θα μετράνε λάθος, ή δεν θα μας βοηθάνε καθόλου στο να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα

Τώρα ChSin7,

1) Οι διαφορές πιστεύω είναι μικρές με τα διαφορετικά cluster size. Όταν ζητάς τη μέγιστη απόδοση, ναί, καλό είναι να το ψάχνεις :)

2) Θα δοκιμάσω τη μετατροπή του δικού μου raid-0 με 4Κ σε 8Κ που προτείνεις και θα επανέλθω με pcmark05 και hdtune random access read test

Link to comment
Share on other sites

Οταν αυξανετε το cluster size (πχ απο 4 σε 64) θα αυξησετε το waste (την διαφορα του μεγεθους του αρχειου με αυτο που πιανει πραγματικα στον δισκο)...

οταν κανετε το παρτισιον απο 64 σε 4... το waste αυτο δεν θα χαθει!

Δηλαδη θα εχετε 4Κ με το waste του 64!!!

Σε ssd που ψαχνουμε τα gb με τον φακο δε νομιζω να σας ειναι αδιαφορο αυτο που λεω...

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΦΑΓΑ..... :hehe:

Ενας 300GB Velociraptor (ΟΧΙ RAID) - Σχεδόν γεμάτος - Ξεχασμένος από Defrag - με Λειτουργικό Σύστημα κτλ....κτλ....

i482404_Clip.jpg

Βρε δε το έχετε καταλάβει ακόμη πως οι SSD είναι σκέτη απάτη ?...... :p:slap:

Link to comment
Share on other sites

dag , μολογα τα... :p , αυτο το 100/80 σε read/write στο ΑΤΤΟ που μας εδειξες, σε samsung SLC μυριζει , και οχι στου raptor τα παραπλανητικα SS που μας εδειξες :D

ΝΑΙ ΑΜΕ....

SSD από την Western Digital είναι βρε.... :p

Πετάει ο VELOCI.... τι να λεμε τώρα....:worship:

Link to comment
Share on other sites

dag , μολογα τα... :p , αυτο το 100/80 σε read/write στο ΑΤΤΟ που μας εδειξες, σε samsung SLC μυριζει , και οχι στου raptor τα παραπλανητικα SS που μας εδειξες :D

Απλά το ΑΤΤΟ φταίει....βάλε ένα CrystalDiskMark σε έναν Veloci να δεις τη χαρά στα 4ΚΒ ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά το ΑΤΤΟ φταίει....βάλε ένα CrystalDiskMark σε έναν Veloci να δεις τη χαρά στα 4ΚΒ ;)

CrystalDiskMark Σε Windows7 .....

i482951_Untitled2.jpg

και ΚΑΠΩΣ παράξενα αποτελέσματα σε ΑΤΤΟ μιας και τους βλέπει σαν απλούς ΑΤΑ... :tw:

i482952_Untitled3.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dagalidis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.