Jump to content



Q9650 Official Thread!


Strategos

Recommended Posts

Μίας και πέσανε οι τιμές στους q9650 και οι ακόμα έχοντες 775 θα μπουν στον πειρασμό είπα να κάνω ενα θέμα να ανταλλάξουμε γνώμες. Θα πρότεινα να δίνουμε αναλυτικές πληροφορίες για την σταθερότητα και τα ρεύματα που έχουμε δώσει.

Cpu Info Q9650@h2o

VID:1.25

FPO:L825B347

MB

Rampage Formula bios 701 stock cooling

Για αρχή οταν ξεκίνησα της δοκιμές με το cpu προσπαθησα να μπω windows με 1.27v και μπήκε κανονικα χωρις lockup και BSOD. Απο εκει και πέρα είδα οτι ποιο πολύ με έκοβε η μητρική παρα ή cpu, δυστηχως στους x48 ειναι δυσκολο να ανεβάσεις fsb χωρις νερό ή καποιο καλο φανακι πανω απο το nb γιατι με πανω απο 1.50v στο nb ειδα βαθμους 60+++.

Δοκιμασα να κανω test για αρχη με super pi 1m αλλα οταν ανοιγα 4 super pi απο διαφορετικους φακέλους crashαρε και μου εφαγε αρκετη ωρα να καταλαβω οτι δεν εφταιγε καποια απο τις ρυθμισεις που εβαζα, αφου ακομα και ολα default crashare (δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι, vista; 64bit; ).

Οπότε ειπα να δοκιμασω με το προγραμμα που προτειμουν και στο xs δηλαδη το OCCT v3.

Για το 450fsb στην rampage ηθελα τις παρακάτω ρυθμίσεις(ολα τα παρακατω ρευματα ειναι το τι επιλογη εβαλα εγω και οχι τι πραγματικα δινει αφου η rampage δινει τα δικα της)

vnb:1.49v

vpll:1.56v

vtt:1.38v

cpu gtl:0.63

nb gtl:0.67

vsb:1.1v

vsb 1.5:1.5v

Για να παιξει η cpu στα 4050mhz(450*9) stable ηθελε 1.35v set(1.33 real) ισως να παιζει και ποιο κατω αλλα ειχα δοκιμασει μεχρι 1.3 και ειχα fail, θα το ψαξω και για ποιο κατω voltages.

testtf0.jpg

Θα προσπαθήσω ξανα για 475 fsb αν και το βλεπω πολυ δυσκολο για 24/7 stable γιατι νομιζω οτι θα θελει τουλαχιστον 1.58v στο nb για να παιξει (ισως επειδη εχω raid και crossfire να θελει και περισσοτερα ρευματα σε μενα) εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Ξαναδοκίμασα για 467++ fsb ακομα και με 1.6v nb αλλα τιποτα για prime stable οποτε εχω βγαλει το συμπερασμα οτι οταν παιζεις 1:1 τις μνημες ζορίζεται ακομα περισσοτερο το nb και θελει τρελα ρευματα που χωρις νερο στο nb δεν μπορεις να τα δωσεις. Οποτε για να δωσεις πανω απο 460 fsb(σε x48) θες καλη ψυξη ή μνημες που να ανεβαινουν 1100 ++, θα συνεχισω τις προσπαθειες αλλα δεν βλεπω να καταφέρνω και πολλα.

Απο την αλλη στην cpu καταφερα να ρίξω και αλλο το ρευμα :victory:

test3ne6.jpg

w1333.png

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκα κι εγώ με ένα Q9650 εύκολα και γρήγορα, χωρίς περιττά έξοδα και κόπο για νέα μητρική και μνήμες.

Ένας core i7 920 όμως, νομίζω ότι έχει καλύτερες επιδόσεις και είναι φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ αραγε το 790i πως τα παει με υψηλο fsb σε quad, σαν cpu ο q9650 φαινεται οτι ακομα και τα 4500ghz εχει για την πλακα αλλα το θεμα ειναι στο fsb και απο οτι βλεπω στο xtremesystems μονο με p45 βλεπεις fsb 475++ χωρις νερο και τρελα ρευματα στο northbridge.

Ένας core i7 920 όμως, νομίζω ότι έχει καλύτερες επιδόσεις και είναι φθηνότερος.

Καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο, αν και στα games στις μεγαλες αναλυσεις ισως και λογο μικρης l2 cache οι i7 δεν τα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα review αν δεις παιχνιδια 1680χ1050 και πανω θα δεις οτι για καποιο λογο ή ειναι στα ιδια οι χάνουν οι ι7 μαλλον λογο μικρης l2 cache, βεβαια απο την αλλη οι ι7 σε encoding πετανε.

Παρε ενα πχ απο δικο μας παιδι :happy:

http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=3253&garpg=20

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκίμασα για 467++ fsb ακομα και με 1.6v nb αλλα τιποτα για prime stable οποτε εχω βγαλει το συμπερασμα οτι οταν παιζεις 1:1 τις μνημες ζορίζεται ακομα περισσοτερο το nb και θελει τρελα ρευματα που χωρις νερο στο nb δεν μπορεις να τα δωσεις. Οποτε για να δωσεις πανω απο 460 fsb(σε x48) θες καλη ψυξη ή μνημες που να ανεβαινουν 1100 ++, θα συνεχισω τις προσπαθειες αλλα δεν βλεπω να καταφέρνω και πολλα.

Απο την αλλη στην cpu καταφερα να ρίξω και αλλο το ρευμα :victory:

Με τι ρυθμίσεις έριξες το ρεύμα στη cpu? vtt? Σε λίγες μέρες έλεγα θα τον χτυπήσω και γω...αλλά με έβαλες σε σκέψεις με το ζόρισμα που λες ότι τρώει η μητρική. Στα 450 fsb πως είσαι από θερμοκρασίες στη μητρική? Εμένα μου αρκεί το 450 για 24/7 γιατί είμαι με αερόψυξη

Link to comment
Share on other sites

Τα ρευματα ειναι οπως τα βλεπεις στο πρωτο post της μητρικης, η μητρικη παιζει ανετα στα 450 με αυτα τα ρευματα εκτος αν βαλεις τις μνημες 1:1 που σε αυτη την περίπτωση θα έχεις πρόβλημα, αν οι μνημες σου παιζουν στα 1080 θα εισαι οκ. Δυστηχως οι quad στο θεμα fsb παιζουν καλυτερα σε p45 σε x48 θες μεγαλυτερα ρευματα σε nb για το ιδιο fsb. Στο 450 fsb με 1.49v με stock ψυξη στην μητρικη ειναι νορμαλ αλλα αν πας για μεγαλυτερο fsb και δωσεις κανα 1.6v θα δεις το nb να φτανει 60+ και με 1.65 να φτανει 70+ οποτε δεν το προτεινω. Ο cpu, γενικα ολοι οι q9650 φαινετε να εχουν τα 4ghz με <1.35v οποτε μην σε απασχολει αυτο. Με το voltage που ειμαι στο cpu τωρα με νερο ειδα θερμοκρασιες μεχρι 62 βαθμους στον εναν πυρηνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα και γω να παίξω με τον q9650 που μου ήρθε προχτές αλλά με τη p5q deluxe και όχι με την rampage formula. Για αρχή θα πω για την μητρική ότι ενώ θέλει πολύ πιο χαμηλά ρεύματα σε vtt και nb δεν με αφήνει να πάω πιο κάτω από 1.25v στο cpu voltage (δεν έχει μικρότερες τιμές) οπότε στην συγκεκριμένη μητρική δεν θα μάθω ποτέ αν μπορεί ο cpu να παίξει κάποια ghz με λιγότερο ρεύμα. Για το batch που έχω διάβασα στο xs από 1-2 άτομα ότι έχει με ~1.23v τα 450x9 (σχετικό είναι αυτό βέβαια).

Επίσης τα temps του πρώτου πυρήνα είναι μονίμως 6-8 βαθμούς πάνω από τα αντίστοιχα των υπόλοιπων 3 και μάλλον αυτό θα με φρενάρει στο να πάω στα 4.2-4.3ghz για 24/7 αφού ο core0 θα αγγίζει και μπορεί και να ξεπερνάει τους 70 βαθμούς (σε full load).

FPO/BATCH #: L824B277

VID: 1.25

Waffer Code: 3582758-9A2065

450 x 9 (true120)

cpu voltage : 1.25v (πραγματικά δίνει 1.288v-idle / 1.304v-load)

cpu gtl (0/2) : 0.630

cpu gtl (1/3) : 0.630

pll : 1.50v

vtt : 1.32v

nb : 1.28v

nb gtl : 0.660

sb : 1.10v

sb 1.5 : 1.5v

orthos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι με αέρα είμαι (true120), τώρα για την θερμοκρασία δωματίου θα σε γελάσω....κάπου στους 23. Στα 4ghz είσαι με 1.55v?

Ναι,γιατι ? τοσο παραλογο ειναι ?Θα ανεβασω ss οταν μου φτιαχτει το Internet σπιτι...(πΟΤΕ :rant: )

στα 3.6 ειμαι με 1.32v:cool:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρει...δεν είναι παράλογο. Ανόμοια πράγματα συγκρίνεις πάντως. Εσύ όπως βλέπω έχεις ένα πολύ καλό κομμάτι 65nm (1.32v @ 3.6ghz WTF!!) εγώ έχω μάλλον ένα καλούτσικο κομμάτι 45nm (δυστυχώς δεν με αφήνει η μητρική να δω αν μπορεί και με λιγότερο ρευμα στα 450x9)

Απο την άλλη όμως, εγώ με νερό θα ήμουν 10 βαθμούς τουλάχιστον πιο κάτω και συ με αέρα μάλλον δεν θα τον άφηνες ποτέ στα 4ghz

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.