Jump to content



Mobo problem??


T3rmInAt0r

Recommended Posts

Hi guys και συγχαρητήρια για το super forum που έχετε δημιουργήσει και το ανανεώνεται συνεχεια με πολλά καλούδια για να ενημερωνόμαστε εμείς τα στουρνάρια.

Όπως λέει και το topic του thread αυτού έχω ένα σοβαρό πρόβλημα με την μητρική μου. Μιλάμε για το μοντέλο της gigabyte GA-8Ν-SLI Royal με το πιο "πρόσφατο" BIOS (που έχει βγάλει η εταιρία στο support του 2006) F6. Το μοντέλο το αγόρασα οκτώβριο2005 και λειτουργούσε κανονικά μέχρι πριν από 1 εβδομάδα. (ντάξει... που και που έκανε ********...αλλα είναι αποδεκτες...) Όμως από το σαββατοκύριακο που μας πέρασε και μετά κάνει κάτι περίεργα "νούμερα"...

Όταν το ανοίγω καθυστερεί πάαααααρα πολύ να "δει" RAM και DVD και HD (sata και τα δυο). Δεν είναι κάτι το "βαρύ"... και έπειτα όταν πάει να bootarei OS, ξεκινάει το GRUB (έχω dual boot xp και ubuntu 8.04)

και στην επιλογή των χρ κολλάει στο φόρτωμα (όση ώρα και να το αφήσω, τελευταία φορα ήταν 20' )ενώ στα ubuntu αργεί πάλι να τα φορτώσει και να με "βάλει" στην log in screen (τουλάχιστον ξεκινάνε και μπορώ να κάνω λίγη δουλειά)....

Κάποια ιδεά για το τί μπορεί να έπαθε?

σημείωση1 RAM 2x1GB @ 667Mhz 4-4-4-12 (XMS2 corsair)

σημείωση2 έχω CPU P4@ 3.6 HT (1 πυρήνα ,η έκδοση πριν τον extreme ) και έχει εργοστασιακή ψύκτρα η οποια κάνει ένα περίεργο θόρυβο όταν ξεκινάει και το πρόβλημα αυτό εμφανίστηκε μαζί με το παραπάνω

Σκέφτηκα να πάρω την Thermalright Ultra 120 eXtreme που είδα ότι την παινεύεται πολύ (εκτος αν έχετε κάποια καλύτερη πρόταση) αλλα δε πιστεύω ότι αυτό μπορεί να είναι το πρόβλημα....

Περιμένω με αγωνια οποιαδήποτε απάντηση και ευχαριστώ εκ των προτερων που κάνατε τον κόπο να διάβασε το το πρόβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

1) Format

2) Αλλαγη HDD

3) ΜοΒο

Αν και το οτι καθυστερεί να τα δεί στην αρχή ή κανένα παράξενο USB έχεις απάνω και αργεί να το διαβάσει ή η μητρική παραδίδει πνεύμα.

Στα γρήγορα αδερφέ αυτά θα κοιτούσα, σόρρυ μπορεί να μου ξέφυγε κάτι αλλά το διάβασα πολύ βιαστικά γιατί πνίγομαι, θα το ξαναδώ όταν γυρίσω και αν χρειάζεται ακόμα θα σου απαντήσω πιο αναλυτικά ;)

Link to comment
Share on other sites

format.... είχα κάνει πριν 1 μήνα....

ο σκληρός είναι ο raptor 150GB 6μηνών....

μόνο το mobo είναι παλιό... αλλά ντάξει.... ανά δύο χρόνο θα αλλάζω μητρική??? (αν και τη δική μου "ψήνομαι" να την αλλάξω αλλά μου λείπει ο παράγων χρήματα.....)

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι με το DUAL BIOS?????

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το dual bios δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει, δοκίμασε το εξής αν δεν το έκανες ήδη,

ξήλωσε τα πάντα και άσε μητρικη-επεξεργαστή-μνημες-καρτα γραφικων-οθονη και ποντικι και δες αν συνεχιζει να αργεί να διαβασει την μνήμη

αν συνεχίζει, δοκίμασε μια με τη μια μνημη μια με τν άλλη

αν λειτουργεί καλά έτσι, δοκίμασε να βάλεις ΜΟΝΟ το δίσκο που έχεις το λειτουργικό και δοκίμασε ξανά, και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

ΤΡΑΓΙΚΟ..... το βρήκα το πρόβλημα.... ήταν η σκόνη στα μπροστινά ανεμιστηράκια... είχα ξεχάσει να τα καθαρίσω και οι μνήμες δε ψύχονταν καθόλου.... ΠΡΩΤΗ φορά είχα πρόβλημα από σκόνη..... ΕΛΕΟΣ.....

τι φορμάτ, ψήκτρες και αηδείες.... PHILIPS σκούπα 1600W + πιστολάκι mico 1600W και το πρόβλημα λήθηκε.... κομπιογανίτες :innocent::magic::confused::yes2::yes2::yes2:

Πέρα από την πλάκα, ευχαριστώ θερμά όλους όσους ασχολήθηκαν μαζί μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα θερμοκρασίας στην εκκίνηση? Το αποτέλεσμα ούτε ενα κρασάρισμα, ούτε ένα καμμένο part ( :sorry: :devil::devil: ) αλλά απλά καθυστέρηση? :):p

Πέρα απο την πλάκα

1ον) Sorry απο την βιασύνη δεν είδα οτι αργεί να σου διαβάσει ΚΑΙ τις μνήμες

2ον)

είχα ξεχάσει να τα καθαρίσω και οι μνήμες δε ζεσταίνονταν καθόλου
θα υποθέσω οτι θες να πείς το αντίθετο. Πάντως το να δημιουργούν προβλήματα μνήμες 667Mhz της Corsair απλά λόγο μη αλής κυκλοφωρίας αέρα με βάζει σε υποψίες. Μακάρι να μην σημένει τπτ
Link to comment
Share on other sites

νταξει... τώρα το διόρθωσα.... Για πες τη γνώμη σου δηλαδή τι άλλο υποπτεύεσαι??? Για την ψύκτρα αυτή που πρότεινα είναι καλή? (γιατί εδώ και καιρό ήθελα να αλλάξω την εργοστασιακή)

Link to comment
Share on other sites

Για την Cpu ναι οκ είναι το cooler, με καλη κυκλοφωρία δεν χρειάζεται ούτε fan, υπάρχουν βέβαια και καλές/οικονομικές προτάσεις που ίσως είναι καλύτερα για σενα. Πρόσεχε τις μνήμες σου φίλε, αν ζεματάνε έτσι χωρίς oc και σου κάνουν κολλήματα ίσως πρέπει να τις ζορίσεις λίγο και αμα καούν RMA... Έτσι για να είμαστε σίγουροι :) Κάνε και κανένα memtest

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτομαι τον επόμενο χρόνο να προχωρήσω στην αγορά νέου υπολογιστή (επειδή πλέον με αυτόν δε θα γίνεται η δουλειά μου)... Σε περίπτωση που πάρω την εν λόγω ψύκτρα θα μπορέσω να την εγκαταστήσω σε nehalem η δε θα "κολλάει" λόγω chipset?

Όταν λες RMA (=εγγύση κατασκευαστή) εννοείς να τις χρονίσω και αν πάθουν οτιδήποτε να τις στείλω για αντικατάσταση??? (ανέλυσε τη γνώμη σου, γτ είμαι σε εξεταστική και το μυαλό δεν στροφάρει και πολύ καλά αυτές τις μέρες....)

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχ!!! σε χάνουμε!!! άσε κάτω το βιβλίο!!

θέλει να πει ότι αφού δεν έχεις πειραγμένα ρολόγια, τρέξε κάποιο πρόγραμμα διαγνωστικό, που δουλεύει τη μνήμη και την ελέγχει αν είναι εντάξει ή κατεστραμμένη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει και ο thanassis φίλε μου. To cooler είναι για 775 οπότε σε i7 δεν θα μπαίνει... Άρα όπως είπα καλύτερα να πας σε κάτι απλό και οικονομικό αν χρίζει αλλαγής το δικό σου (π.χ. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1206435&HYPSIKTRAEPEXERGASTES=Intel&catalog=20&category=69977719 ) ή κάτι που θα σε καλύψει και στο μέλλον (π.χ. http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1181475&HYPSIKTRAEPEXERGASTES=Intel&catalog=20&category=69977719 ). Βέβαια αυτά είναι σχετικά απλά cooler τα οποία βρήκα έτσι στα γρήγορα για παράδειγμα, αν ενδειαφέρεσαι για oc αλλάζεις κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τις μνήμες σου φίλε, αν ζεματάνε έτσι χωρίς oc και σου κάνουν κολλήματα ίσως πρέπει να τις ζορίσεις λίγο και αμα καούν RMA... Έτσι για να είμαστε σίγουροι :) Κάνε και κανένα memtest

Έκανα memtest86+ v1.70 και με όλο το εύρος ζώνης και όλη τη RAM και έχω τα παρακάτω αποτελέσματα....

Pass 0%

Test 75%

WallTime Cached RdvdMem MemMap Cache ECC Test Pass Errors ECCErrs

0:00:03 2324M OK e820-All on off std 0 5120 0

το τεστ σταματάει όπως "βλεπεις" πολύ γρήγορα με πολλά λάθη.... πάω για αλλαγή ????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω την Gigabyte GA-965P-DS3 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, έχω πάνω ένα DVD-RW και ένα σκληρό φορμαρισμένο scsi 750gb samsung τα οποία όμως δεν τα βλέπει στον υπολογιστή μου. Τι μπορώ να κάνω? Λογικά κάποια ρύθμιση από το bios :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.