Jump to content



H Seagate αναγνωρίζει τους ελλατωματικούς 7200.11 δίσκους (Updated)


patrik

Recommended Posts

  • Replies 473
  • Created
  • Last Reply

Θέλω να αγοράσω ένα τέτοιο δισκάκι,αλλά έχω αγχωθεί κάπως με την όλη κατάσταση.Όσοι κάνατε το fw update,είδατε κάποιο άλλο πρόβλημα στον δίσκο?Παρουσίαζε προβλήματα απο την πρώτη μέρα που χρησιμοποιήθηκε??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ενα από τα οκ είναι το LC1A αλλά υπάρχουν και άλλα που δεν θυμάμαι. θα βγάλεις πιο εύκολα άκρη αν μας πεις ποιο έχει ο δικός σου.

Δεν εχω αλλα θελω να αγορασω.Θελω να κοιταξω απο κοντα και αν υπαρχει κανενα με καλο fw να τον παρω.

Δεν υπαρχει δηλαδη νορμαλ φw για τον 1.5?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αλλα θελω να αγορασω.Θελω να κοιταξω απο κοντα και αν υπαρχει κανενα με καλο fw να τον παρω.

Δεν υπαρχει δηλαδη νορμαλ φw για τον 1.5?

Οποιος δίσκος έχει firmware CC1H και πέρα δεν επηρεάζεται ούτε από το πρόσφατο πρόβλημα, ούτε από το προηγούμενο που είχε παρουσιασθεί στους 1.5TB δίσκους...

Αλλά θα σου έλεγα να μην το παιδέψεις τόσο...πάρε όποιον βρεις, κι έχε έτοιμο cd με το νέο firmware SD1B αν τύχεις σε SD** firmware, και με CC1H αν τύχεις σε CC1G...φλάσαρέ το πριν αποθηκεύσεις δεδομένα στον δίσκο...

Εδώ θα βρεις το SD1B

και σ' αυτό το φόρουμ το CC1H

Για να μην γίνει και κάποιο λάθος, έλεγξε εδώ τον σειριακό του δίσκου που θα πάρεις...θα σου πει αν έχει πρόβλημα/επηρεάζεται ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δυο 500αρηδες με τα 32 εδώ, και οι δυο επιτυχώς updated χωρις κανενα προβλημα (ουτε πριν, ουτε μετά) και χωρις απώλεια δεδομένων...

Μενει να τους δω τωρα και σε RAID-0 πως συμπεριφέρονται...

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι εκανα κι εγω την μαμακια να παρω το ρισκο με τον 1,5ΤΒ.

Απο γνωστο Πλαισιο με firmware CC1G.

Μετα την 2η μερα απροβληματιστης λειτουργιας, παρουσιασε τα γνωστα κολληματα οπου παγωνουν τα παντα.

Απο οτι διαβασα ουτε το CC1H λυνει τα προβληματα οποτε δεν προκειται να κανω τιποτα. Μαλλον θα παω στην πιο πατενταρισμενη λυση του SATA to USB adapter που λενε οτι λυνει τα προβληματα και οταν καταλαγιασουν τα πραγματα θα παμε σε RMA.

Παντως πολυ σπαστικο προβλημα. Περα απο τα κολληματα/freeze ολου του συστηματος, ακομα κι αν δεν εμπλεκεται καθολου ο προβληματικος σκληρος, η αντιγραφη απο εναν σκληρο σε εναν αλλο, πεφτει στα 20-30ΜΒ/s απο 50-80 που πιανει κανονικα.

Αν το SATA-USB δουλεψει ή αν αποφασισω να κανω κατι με CC1H θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

CC1G χωρις κανενα απολυτως προβλημα εδω και αρκετο καιρο ....τι να πει κανεις....

Ρε Πανο να σε ρωτησω κατι.

Ποσο τον εχεις γεμισει?

Γιατι μεχρι το 60-70% full που του ειχα πεταξει κατι HD μεσα δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα. Μετα που αρχισα να πεταω κατι αρχειακια μεσα και πηγε στο 90% full αρχισε να παρουσιαζει τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

ST31000340AS 1TB εδώ. Έκανα το update, όλα ΟΚ για δυο μέρες και προχθές μου έβγαλε πρόβλημα με στο NTFS και μου ζήταγε να κάνω format το δίσκο. Δεν ξέρω αν σχετίζεται ή με το Firmware ή όχι. Με chkdsk /f φαίνεται να έστρωσε αλλά δεν του έχω καμμιά εμπιστοσύνη του σκληρού, θα γίνει RMA.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα ουτε το CC1H λυνει τα προβληματα οποτε δεν προκειται να κανω τιποτα.

Περα απο τα κολληματα/freeze ολου του συστηματος, ακομα κι αν δεν εμπλεκεται καθολου ο προβληματικος σκληρος, η αντιγραφη απο εναν σκληρο σε εναν αλλο, πεφτει στα 20-30ΜΒ/s απο 50-80 που πιανει κανονικα.

Αν το SATA-USB δουλεψει ή αν αποφασισω να κανω κατι με CC1H θα ενημερωσω.

Πού το διάβασες αυτό; Εχω 2 δίσκους με το CC1H (ο πρώτος ήρθε με το cc1g και αναβαθμίστηκε, ο δεύτερος ήρθε με το cc1H) και δεν παρουσιάζουν το παραμικρό πρόβλημα...όσο το είχα ψάξει πριν από τα χριστούγεννα που διάβαζα για 2 βδομάδες καθημερινά το φόρουμ της Seagate, δεν θυμάμαι να πέτυχα αναφορά προβλήματος με το αναβαθμισμένο firmware...

Κάποιο πρόβλημα είχε προκύψει με προηγούμενη έκδοση των οδηγών nvidia (προβλήματα εγγραφής, μη αναγνώριση του συνόλου του αποθηκευτικού χώρου πχ) οπότε ίσως αναφέρονται σ' αυτό...

Αν έχεις σύνδεσμο, "ρίξ'τον γιατί με ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Πού το διάβασες αυτό; Εχω 2 δίσκους με το CC1H (ο πρώτος ήρθε με το cc1g και αναβαθμίστηκε, ο δεύτερος ήρθε με το cc1H) και δεν παρουσιάζουν το παραμικρό πρόβλημα...όσο το είχα ψάξει πριν από τα χριστούγεννα που διάβαζα για 2 βδομάδες καθημερινά το φόρουμ της Seagate, δεν θυμάμαι να πέτυχα αναφορά προβλήματος με το αναβαθμισμένο firmware...

Κάποιο πρόβλημα είχε προκύψει με προηγούμενη έκδοση των οδηγών nvidia (προβλήματα εγγραφής, μη αναγνώριση του συνόλου του αποθηκευτικού χώρου πχ) οπότε ίσως αναφέρονται σ' αυτό...

Αν έχεις σύνδεσμο, "ρίξ'τον γιατί με ενδιαφέρει...

Τι να σε πω ρε... Χτες μου παρουσιαστηκε το κολλημα και τα διαβαζα ψιλο-αερα/πατερα σε πανικοβλητη κατασταση να δω τι παιζει με firmware. Θυμαμαι κι αυτον με το Nvidia 590 (αν δεν κανω λαθος) που ελεγε οτι τελικα του εφταιγαν οι drivers.

Σποραδικα ποστ απο χρηστες εχω πετυχει που να λενε οτι εβαλα cc1h και δεν ισιωσε το συστημα, αλλα οπως ειπα δεν ειμαι κι εγω σιγουρος αν εχουν καποια αξιοπιστια τα αποτελεσματα τους ή απλα ηταν n00bz που δεν μπορουσαν να κανουν update.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι εκανα κι εγω την μαμακια να παρω το ρισκο με τον 1,5ΤΒ.

Απο γνωστο Πλαισιο με firmware CC1G.

Μετα την 2η μερα απροβληματιστης λειτουργιας, παρουσιασε τα γνωστα κολληματα οπου παγωνουν τα παντα.

Απο οτι διαβασα ουτε το CC1H λυνει τα προβληματα οποτε δεν προκειται να κανω τιποτα. Μαλλον θα παω στην πιο πατενταρισμενη λυση του SATA to USB adapter που λενε οτι λυνει τα προβληματα και οταν καταλαγιασουν τα πραγματα θα παμε σε RMA.

Παντως πολυ σπαστικο προβλημα. Περα απο τα κολληματα/freeze ολου του συστηματος, ακομα κι αν δεν εμπλεκεται καθολου ο προβληματικος σκληρος, η αντιγραφη απο εναν σκληρο σε εναν αλλο, πεφτει στα 20-30ΜΒ/s απο 50-80 που πιανει κανονικα.

Αν το SATA-USB δουλεψει ή αν αποφασισω να κανω κατι με CC1H θα ενημερωσω.

Ειχα τον 1ΤΒ σε κουτι Esata και ειχα ολα τα προβληματα που αναφερεις. Μετα την αναβαθμιση φαινεται πως ο ολα λυθηκαν και ο σκληρος λειτουργει αψογα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν ST3500320AS (7200.11 - SD15) ο οποίος ναι μεν τον βλέπει στο Bios αλλά βγάζει error.

Στα Windows ακριβώς το ίδιο πράγμα. Τον βλέπει στο Device Manager, αλλά μέχρι εκεί.

Του έκανα αναβάθμιση εχθές, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Εκτός από RMA έχει κανείς καμιά ιδέα ;

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έχω έναν 500άρη πάνω σε gigabyte ga-eg31m-s2 (g31) (vista 64bit, 2gb ram). Άρχισε να παγώνει τα windows και να μου γράφει system boot failure, insert boot media κτλ. Μετά έστρωνε. μετά πάλι τα ίδια.

Τον αναβάθμισα στο νέο firmware αλλά κάνει τα ίδια. Να πάει για rma(eshop), ή δεν φταίει αυτός; Να συμπληρώσω ότι σε αυτόν είναι το λειτουργικό.

...Μάλλον για rma θα πάει...

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια έχω έναν 500άρη πάνω σε gigabyte ga-eg31m-s2 (g31) (vista 64bit, 2gb ram). Άρχισε να παγώνει τα windows και να μου γράφει system boot failure, incert boot media κτλ. Μετά έστρωνε. μετά πάλι τα ίδια.

Τον αναβάθμισα στο νέο firmware αλλά κάνει τα ίδια. Να πάει για rma(eshop), ή δεν φταίει αυτός;

Τι άλλο μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.