Jump to content



Ψυκτρα για i7 Nehalem-Bloomfield


stratos1978

Recommended Posts

Πολλες καλες ψυκτρες κυκλοφορανε στο εμποριο , πολλα ακουμε για την καθεμια και εγω προσωπικα εχω "χασει τα αυγα και τα πασχαλια" με τα υπεροχα "διαφημιστικα" reviews που κοσμούν την καθεμια απο αυτες......

Στοχος μου ειναι να "συλλεξουμε" πληροφοριες για ψυκτρες που ηδη κανουν χρηση TheLab-ιστες σε i7 setup-system και να "βγαλουμε" αν οχι την καλυτερη ....τουλαχιστον τις καλυτερες ψυκτρες για αυτον τον θερμο επεξεργαστη....

Τα παρακατω τεστ εγιναν στο ιδιο PC Setup σε εντελως default "κατασταση".......

PC Setup: Asus P6T-Deluxe (1102 bios) - i7 940 - 3X2GB DDR3 G.Skill F3-12800CL9T - Case OPEN

Ψυκτες που δοκιμαστηκαν : Zalman 9700LED with ZM-CS4A Socket 1366 Clip - Noctua NH‑U12P SE1366 with 2 Fan- Thermalright Ultra-120 True Black with 2 Fan

Σε ολα τα τεστ υπηρχε σταθερη θερμοκρασια δωματιου 21c και χρησιμοποιηθηκε απο κοινου θερμοεπαγωγικη παστα Zalman ZM-STG1

ZALMAN 9700LED with ZM-CS4A Socket 1366 Clip Support Kit

Idle

tempzalmanidleri4.jpg

w743.png

Stress 100% with OCCT for 5Minutes

tempzalmanstressxs9.jpg

w743.png

Noctua NH‑U12P SE1366 with 2 Fan

Idle

tempnoctuaidlefj0.jpg

w743.png

Stress 100% with OCCT for 5Minutes

tempnoctuastresscu7.jpg

w742.png

ThermalRight 120 True Black with 2 Fan

Idle

temp120blackidlecp5.jpg

w741.png

Stress 100% with OCCT for 5Minutes

temp120blackstressqu7.jpg

w741.png

post-981-1416073820,3561_thumb.jpg

post-981-1416073820,4043_thumb.jpg

post-981-1416073820,4411_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply
Περιμενω σε 3-4 μερες ( ισως και νωριτερα ) το Thermalright LGA1366 Bolt-Thru-Kit για την Thermalright True Black 120 και την Noctua NH-U12P SE1366 Dual Fan .....ωστε να παραθεσω τα αποτελεσματα μετρωντας τα στο ιδιο Setup-PC...... Ελπιζω η προσπαθεια μου να βοηθησει την επιλογη αγορας για καποιους αλλους.......

Μπραβο .:victory:

Θα ειναι απο τα πιο hot συγκριτικα αυτο τα διαστημα . :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά σήμερα έβαλα την Asus triton 81 στον 920 (σε στοκ ρυθμίσεις) αλλά δεν είχα την τρελλή διαφορά της zalman που είδαμε πιο πάνω...:...: Είχε 36-37 βαθμούς σε 1% με τον ανεμιστήρα στο auto, 34-35 με ανεμιστήρα στο full (2400 rpm) ενώ σε 100% load 56-57. Αισθητά μεγαλύτερη διαφορά από τον στοκ ανεμιστήρα που έφτασε μέχρι 81+!!!. Το τεστ έγινε με prime95..:p Θα επισυνάψω και μερικές φωτο για μελλοντικούς ενδιαφερόμενους... αν με βοηθήσει κάποιος πως να το κάνω βέβαια γιατί πρώτη φορά θα επιχειρήσω...:p

post-11524-1416073811,1092_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κάτι κατάφερα να κάνω :victory:. Βέβαια είχα και κάτι άλλες που έδειχναν ότι υπάρχει χώρος ανάμεσα στις ram και την ψύκτρα αλλά οκ. Κούμπωσε και το καπάκι που πάνω του έχω βάλει 2 120άρια ίσα ίσα ώστε να μη βρίσκει το ένα από αυτά πάνω της. Βέβαια τη στιγμή αυτή που γράφω βλέπω κάτι 38άρια σε χαμηλό load και δεν μάρέσει..:hm: Λοιπόν αν βοήθησα χαίρομαι. Το πράγμα θα δείξει.

Υ.Γ. Έβαλα την πάστα που μου έδινε η asus. Κανένα στοιχείο? (στρώσιμο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι με μια AVC των 25Ε από το ΠΛΑΙΣΙΟ και μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις σε default ταχύτητα 34 βαθμοί σε idle και γενικά σε load στα 4,2ghz δεν ξεπερνούσε τους 75-78 βαθμούς.Πιστεύω πως είναι μια καλή λύση για όσους δεν τρελάινονται για ο/c, αλλά και πολύ θορυβώδης.Πάντως περιμένω και εγώ το bracket για την true black και θα δείξει...:neo:

Link to comment
Share on other sites

Noctua 1366 με τα 2 fun που είχε στη συσκευασία.

asus p6t deluxe i920 3.8 ghz 19 x 200

4 orthos ταυτόχρονα (2 cores τo καθένα) 72 βαθμοί.

Μετά απο πόση ώρα orthos σου έβγαλε τέτοιες θερμοκρασίες? Πόση τάση δίνεις στη cpu?

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες πάω κι εγώ για scythe mugen 2 αλλά δεν ξέρω αν θα με παίρνει σε ύψος γιατί έχω και 2 120άρηδες και τώρα ίσα ίσα χωράει με την asus triton 81.Έχω σκαλώσει και θέλω να δω πολύ χαμηλές θερμοκρασίες... :cool: σίγουρα κάτω από 37-38 (τελικά) που έχω σε idle..:p (Το ξέρω ότι το σκεπτικό μου είναι τελείως λάθος αλλά είναι ψυχολογικό το ζήτημα)

Link to comment
Share on other sites

Στράτο περιμένουμε με αγωνία για να βγάλουμε επιτέλους ένα συγκριτικό που θα μας διαφωτίσει..;). Πάντως σκεφτόμουν το γεγονός ότι έχω ήδη aftermarket ψύκτρα και πήρα κι άλλη... Υπερβολικό και χαζό για κάποιους το ξέρω αλλά...κόλλημα.:to_pick_ones_nose:Επίσης σκεφτόμουν να παραγγείλω άλλη μία κάρτα για να συνδέσω sli αλλά ακόμα βρίσκεται στο στάδιο της σκέψης.:patsak:Μια αφορμή ζητάω από τον αδερφό μου...:devil:

Link to comment
Share on other sites

.......και πιστευω Δευτερα-Τριτη θα εχω και το Thermalright LGA1366 Bolt-Thru-Kit οπου και θα σας παρουσιασω τα αποτελεσματα........

Σαββατο εφυγαν οποτε Δευτερα μαλλον θα ειναι εκει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.