Jump to content



stickακι και προστασία εγγραφής?


Vamire

Recommended Posts

Καλησπερα!!!Συντανο ενα προβλημα!

Εκανα format το stickακι μου που ηταν 1gb και πηγε στα 8!

To προβλημα ειναι πως ναι μεν πηγε στα 8 αλλα δεν μπορω να γραψω τιποτα!

Μου βγαζει μηνυμα οτι η δισκετα εχει προστασια εγγραφης εννοω στο στικακι πανω δεν εχει κατι τετοιο...

plz HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εκανα φορματ οραια?

Μετα ειδα οτι πηγε 8 gigabyte ετσι λεει τουλαχιστον οταν το ειδα επαθα λεω μαλλον κανα κολημα θα ειναι μετα λοιπον αφου δοκιμασα και σε αλλο pc οτι ειναι 8gb εβαλα κατι βιντεοs μεσα.

Στο 4το σταματησε η αντιγραφη και μου πεταξε το παραθηρακη η δισκετα εχει προστασια εγγραφης!:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

οχι 15 βιντεακια εβαλα και πανω που πηγε να γραψει το 4ο τοτε μου εβγαλε αυτο το μήνυμα και απο τοτε ουτε format μπορω να κανω ουτε τιποτα.

Η τα κακαρωσε η δεν ξερω και εγω

Το θεμα ειναι οχι το stickακι αλλα γιατι εγινε αυτο και γιατι πλεον δεν μπορω να γραψω :p

Link to comment
Share on other sites

Άν έχεις κάποιο liveCD από κάποια διανομή Linux, τότε boot-αρε από αυτήν και στην συνέχεια αφου φορτώσει, βάλε το usb και μόλις το βρει άνοιξε ένα terminal... Aν το stick το έχει βρει πχ σαν sda1, τότε με την εντολή

#mkfs.fat /dev/sda1

Άν δεν έχεις ιδέα από Linux μην το ρισκάρεις, γιατί το αποτέλεσμα μπορεί να είναι κάτι του στυλ "C:/>format c:"... και μπορεί να χάσεις δεδομένα...

Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα παιδεύεσαι, πάρε ένα άλλο 5 ευρώ κάνει. ;)

Εμ ναι το θεμα δεν ειναι το αν κανει 5 η 105 το θεμα ειναι να καταλαβω πως εγινε αυτο?

Με Firmware πεζει να κανει τιποτα?Παντως 2 πραγματα με απασχολουν περισσοτερο το μεγεθος που πηγε στα 8 αν πηγε δηλαδη και δεν ειναι εικονικο και το αν τα εφτησε γινετε να αναπαραγει τα βιντεο απο μεσα?δεν νομιζω γιαυτο και το ψαχνω να καταλαβω τι παιζει ακριβως :banging:

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος που πήγε στα 8 δεν είναι δα και μυστήριο.

Νομίζεις ότι οι γραμμές παραγωγής τέτοιων μνημών είναι 1, 2, 4, 8 κλπ κλπ gb;

Απλώς το δικό σου ήταν ένα 8άρι με 7gb bad sectors. Έτσι "κλειδώθηκε" από το εργοστάσιο στο 1gb. Οπότε κάτι συνέβη και σου ξεκλείδωσε μεν όλα τα bad sectors και ταυτόχρονα μπλόκαρε. Σαν τα pipelines που ανοίγαμε παλιά στις vga ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος που πήγε στα 8 δεν είναι δα και μυστήριο.

Νομίζεις ότι οι γραμμές παραγωγής τέτοιων μνημών είναι 1, 2, 4, 8 κλπ κλπ gb;

Απλώς το δικό σου ήταν ένα 8άρι με 7gb bad sectors. Έτσι "κλειδώθηκε" από το εργοστάσιο στο 1gb. Οπότε κάτι συνέβη και σου ξεκλείδωσε μεν όλα τα bad sectors και ταυτόχρονα μπλόκαρε. Σαν τα pipelines που ανοίγαμε παλιά στις vga ένα πράγμα.

Ναι φιλε μου το γνωριζω αυτο κατι τετοιο ειχα κανει και παλια με μια 16mb μνημη nokia και την εκανα 64 :smoke:

Τωρα εδω τι κανουμε ομως?

Γιατι αν ειναι να εχει 8 gb πραγματικα μεσα τοτε πρεπει να βρω μια λυση και μετα να σας πω να παρετε και εσεις τετοια με 10 € :haha:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να "παίξεις" με την χωρητικότητα του stick, καθώς και να κοιτάξεις για bad sectors με τα Alcor tools (πιο συγκεκριμένα με το AlcorMP εκδοση 081010 ). Είναι το εργαλείο που χρησιμοποιούν κάποιοι απατεώνες στο Ebay για να διαμορφώσουν τα στικάκια τους.

Αν και δεν πιστεύω να έχει ζωή το δικό σου.

Φιλικά,

Αντρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφερω το θεμα γιατι σημερα ξαφνικα σε transcent 8GB δεν μπορουσα να κανω τιποτα αφου μου εβγαζε οτι εχει προστασια εγγραφης.

Αφου δοκιμασα τα παντα και ημουνα ετοιμος να το πεταξω .......ειπα να κανω μια δοκιμη με fdisk.:hmm::hmm::hmm:

Boot με cd windows 98:tongue:και κατευθειαν τρεχω το fdisk.....διεγραψα το διαμερισμα που ηταν ntfs.....μπηκα μετα κανονικα στα windows και το διαμορφωσα απο την διαχειρηση δισκων.

Πλεον λειτουργει κανονικα:hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.