Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

τελικα δεν εχουν windows movie maker τα 7..κατεβασα το 2.6 και κολλαει

Για χάρη της σουίτας windows live πετσόκοψαν κάποια πράγματα - windows mail, movie maker, photo gallery... τα έχουν ενσωματώσει πλέον εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω ολο το απογευμα να βαλω τα x64 rtm και ενω μπαινουν ωραια μετα απο μερικα restart και αφου βαλω drivers και καποια προγραμματα, μου λεει boomgr missing.. Βαζω το DVD να κανω repair, επιλεγω startup repair και δεν βρισκει προβλημα.. Παω μετα command prompt γραφω rebuildbdc κλπ μου λεει operation succesfull, παλι τα ιδια μετα ομως.. Εκανα και μια αλλη λυση που γραφεις πιο πολλες εντολες (τη βρηκα σε κατι site) και πααααλι τα ιδια!! Τρεις φορες ολο αυτο το σκηνικο..

Εχει κανεις καμμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο?? Χαλασε ο SSD??

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και από εμένα. Χωρίς να έχω διαβάσει το threat αυτό έκανα στο pc μου dual boot με winXP kai Seven.

Έβαλα την 7100 κατεβασμένη από το site της Microsoft. Κατεβάζω όμως και την MICROSOFT.WINDOWS.7.ULTIMATE.7600.16385.RTM.X64.RETAIL.ENGLISH να δοκιμάσω μπας και μου λύσει το πρόβλημα που έχω με τον ήχο.

Έχω εδώ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια μια Sound Blaster Live! 5.1 για την οποία βέβαιος δεν μπορώ να βρώ drivers και μάλιστα για 64bit περιβάλλον. Οπότε λέω δεν πειράζει γιατί και η onboard κάρτα ήχου της Asus P5QL-E είναι μια χαρά. Το πρόβλημα με αυτήν είναι το εξής: στο site της Asus δεν έχει drivers για τα 7 οπότε δοκίμασα και τους XP64bit kai Vista64bit και ενώ από το control panel του ήχου με τα τεστ που έχει τεσταρει και δουλεύουν κανονικά και τα 5 μου ηχεία σε καμιά άλλη περίπτωση δεν δουλεύουν 5.Δλδ ακόμα και όταν ακούω μουσική και από τον ρυθμιστή έντασης των ηχείων βάλω να δουλεύουν μόνο τα μπροστά ηχεία ΟΚ αλλά όταν το πάω στα πίσω μόνο εκεί δεν ακούω τπτ. Λέτε να στρώσει με την 7600 έκδοση???

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και από εμένα. Χωρίς να έχω διαβάσει το threat αυτό έκανα στο pc μου dual boot με winXP kai Seven.

Έβαλα την 7100 κατεβασμένη από το site της Microsoft. Κατεβάζω όμως και την MICROSOFT.WINDOWS.7.ULTIMATE.7600.16385.RTM.X64.RETAIL.ENGLISH να δοκιμάσω μπας και μου λύσει το πρόβλημα που έχω με τον ήχο.

Έχω εδώ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρόνια μια Sound Blaster Live! 5.1 για την οποία βέβαιος δεν μπορώ να βρώ drivers και μάλιστα για 64bit περιβάλλον. Οπότε λέω δεν πειράζει γιατί και η onboard κάρτα ήχου της Asus P5QL-E είναι μια χαρά. Το πρόβλημα με αυτήν είναι το εξής: στο site της Asus δεν έχει drivers για τα 7 οπότε δοκίμασα και τους XP64bit kai Vista64bit και ενώ από το control panel του ήχου με τα τεστ που έχει τεσταρει και δουλεύουν κανονικά και τα 5 μου ηχεία σε καμιά άλλη περίπτωση δεν δουλεύουν 5.Δλδ ακόμα και όταν ακούω μουσική και από τον ρυθμιστή έντασης των ηχείων βάλω να δουλεύουν μόνο τα μπροστά ηχεία ΟΚ αλλά όταν το πάω στα πίσω μόνο εκεί δεν ακούω τπτ. Λέτε να στρώσει με την 7600 έκδοση???

Δύσκολο, και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα στην 7600 ακόμα και με την onboard κάρτα ήχου όταν συνδέω στο μπροστινό πάνελ ακουστικά (όταν είναι plugged in λέει πως μόλις έβγαλα τη συσκευή και τούμπαλιν).

Έγινε επεξεργασία από Τζώρτζης
Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που σου βγάζει το μύνημα bootmgr missing αν κάνεις reset τότε κάνει boot κανονικά ?

Καλημερα!! Ο μονος τροπος για να μπουταρει ειναι να τρεξω το repair απο το DVD και να κανω απο κει restart.. Εκει μπουταρει.. Αν κανει απο μονο του reboot το συστημα ή το κλεισω και το ανοιξω βγαζει αυτο το μυνημα..

Δοκιμαζω τωρα να κανω εγκατασταση μονο με τον SSD πανω, εβγαλα ολους τους δισκους μηπως παιζει κατι με αυτο..

Link to comment
Share on other sites

παντως η διαφορα σε σχεση με τα βιστα ειναι κατι παραπανω απο χαοτικη :hang3:

Ειναι απιστευτο το τι μπορει να κανει το marketing μιας εταιριας. Μας πλασαρουν το ιδιο προιον , με ελαχιστες διαφορες για τον μεσο χρηστη και ξαφνικα ανακαλυφθηκε το καλυτερο λειτουργικο.

Πολυ θα ηθελα να μαθω σε ποιες χαοτικες διαφορες αναφερεσαι. Χρησιμοποιω τα vista απο οταν βγηκαν και εχω δοκιμασει ολες τις beta εκδοσεις των win 7 μεχρι και την rtm και μπορω να πω οτι τα 7 ειναι λιγο ελαφρυτερα (δεν δεσμευουν ολη τη μνημη οπως τα vista , οχι απαραιτητως καλο) και εχουν βελτιωμενο prefetcher. Απο εκει και περα καμμια αλλαγη , καμμια νεα δυνατοτητα (για τον μεσο χρηστη παντα , δεν ξερω ποσοι θα χρησιμοποιησουν το bitlocker για παραδειγμα). Θα εχει πλακα να βγει η microsoft και να πει οτι τα νεα windows δεν ειναι τιποτα αλλο παρα τα vista sp3. Περισσοτερες αλλαγες ειχαν τα vista σε σχεση με τα xp , εκει πραγματι ειχες στα χερια σου κατι νεο.

Υπηρξε μια προκαταληψη σε σχεση με τα vista και υπαρχει και ενας ενθουσιασμος με τα win 7 , και τα 2 αδικαιολογητα κατα τη γνωμη μου.

Παρ'ολα αυτα , τα 7 ειναι σιγουρα ενα βημα μπροστα (μισο βημα για την ακριβεια). Θα περιμεναμε ομως και κατι νεο , οπως π.χ. καλυτερη αξιοποιηση των τετραπυρηνων επεξεργαστων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπηρξε μια προκαταληψη σε σχεση με τα vista και υπαρχει και ενας ενθουσιασμος με τα win 7 , και τα 2 αδικαιολογητα κατα τη γνωμη μου.

Συμφωνώ απολύτως :T:

Μικρές διαφορές τα 7 από τα Vista.

Ένας χρήστης που ήξερε να φέρει τα Vista στα μέτρα του και να κάνει τα σωστά optimizations δε θα αντιληφθεί κάτι διαφορετικό στη συμπεριφορά των 7.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ οτι μονίμως η physical μνήμη είναι "0" 7/vista μιας και την cacharei συνεχώς με όσες εφαρμογές τρέχεις, και όταν τις κλείνεις δεν επανέρχεται απλά θα γραφτούν τα καινούργια δεδομένα πάνω στα άλλα.

Υπάρχει τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα να καθαρίζεις την cached μνήμη?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ οτι μονίμως η physical μνήμη είναι "0" 7/vista μιας και την cacharei συνεχώς με όσες εφαρμογές τρέχεις, και όταν τις κλείνεις δεν επανέρχεται απλά θα γραφτούν τα καινούργια δεδομένα πάνω στα άλλα.

Υπάρχει τρόπος ή κάποιο πρόγραμμα να καθαρίζεις την cached μνήμη?

Στα vista χρησιμοποιουσα το freemem.exe που βρισκεται στον φακελο c:/windows , στα 7 υπαρχει αλλα δεν βλεπω να κανει κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες μια ερώτηση. Κατέβασα αυτό MICROSOFT.WINDOWS.7.ULTIMATE.7600.16385.RTM.X64.RETAIL.ENGLISH το έκαψα σε ένα dvd, έκανα πάλι φορμάτ για να το περάσω ,αλλά πάλι στην επιφάνεια εργασίας και το default wallpaper μου λέει ότι η έκδοση είναι η 7100.

Έχω κάνει κάτι λάθος η την κανονική έκδοση την βλέπουμε κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες μια ερώτηση. Κατέβασα αυτό MICROSOFT.WINDOWS.7.ULTIMATE.7600.16385.RTM.X64.RETAIL.ENGLISH το έκαψα σε ένα dvd, έκανα πάλι φορμάτ για να το περάσω ,αλλά πάλι στην επιφάνεια εργασίας και το default wallpaper μου λέει ότι η έκδοση είναι η 7100.

Έχω κάνει κάτι λάθος η την κανονική έκδοση την βλέπουμε κάπου αλλού?

κανονικα δεν αναφερομαστε σε filesharing εδω

anyway,

προφανως ο τυπος που το ανεβασε εβαλε εσκεμμενα λαθος τον τιτλο . υπαρχουν πολλοι @#%$ που τα κανουν αυτα σε torrents :smoke:.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί σε κάποια προηγούμενη σελίδα, απλώς είναι πολλές και δεν μπορώ να τις διαβάσω όλες.:to_pick_ones_nose:

Εγκατέστησα σήμερα τα Windows 7 x64 για πρώτη φορά (τόσο καιρό χρησιμοποιούσα Vista x64) και η αλήθεια είναι ότι δεν εντυπωσιάστικα...

Έχω μία απορία όμως.

Η απορία είναι η εξής...

Ότι παράθυρο ανοίξω δεν καταλαμβάνει αυτόματα κάποιο συγκεκριμένο χώρο στην taskbar, αλλά αντίθετα όλα τα παράθυρα καταχωρούνται σε ένα τετραγωνάκι του Windows Explorer, το οποίο δεν με βολεύει πραγματικά καθόλου. Ξέρετε αν γίνεται το κάθε παράθυρο να ανοίγει και να εμφανίζεται στην taskbar όπως σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις των Windows;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.:fist:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.