Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

τελικα υπαρχει καποιο κολπο για το πως κανουμε εγκατασταση τα WIN 7 ???

εχω βαλει και τα 32 και τα 64 , κανει boot απο dvd κανονικα κανει load windows και meta μενει σε μια οθονη σιελ με κατι γιρλαντεσ και αυτο ηταν !!

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεστε τόσο με τη μνήμη. Πριν τα 7 η MS φόρτωνε προληπτικά διάφορα τα οποία τα ξεφόρτωνε όταν υπήρχε ανάγκη μνήμης αλλού. Τώρα για να κάνει γρήγορο το boot στα 7, φορτώνει ελάχιστα και το delay πάει στην εκίνηση των εφαρμογών.

Όσοι δεν προσέχουν και κάνουν blind installs, μόλις βάλουν Office, Acrobat κτλ, με τα τόσα load optimizers ...την έκατσαν τη βάρκα (τα 7).

Δηλαδη τι πρεπει να προσεξουμε φιλε μου??/

Καντο λιγο πιο λιανα!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω τώρα... είναι μεγάλη ιστορία. Να σου πω παραδείγματα που μου ερχονται στο μυαλό, θα καταλάβεις φαντάζομαι.

ATI και nVidia drivers: φορτώνουν από 2-3 services που πρακτικά είναι άχρηστα.

Office: προ-φορτωνει κάποια libraries (DLLs) για να ξεκινάνε πιο γρήγορα οι εφαρμογές του Office.

Acrobat: τα ίδια με το Office (Acrobat pre-loader)

Java Runtime: τρέχει τον updater (λες και αν χάσεις το update θα χαθεί ο κόσμος)

QTime: Apple Quick Time pre loader

Αν δεν ψάξεις το ενδότερα (τι ετρεχε πριν το install, τι τρέχει μετά το install, ρυθμίσεις μέσα από τις εφαρμογές, services, κτλ) όσο βάζεις, βαραίνει η βάρκα.

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο τελείωσε το format.

Windows 7 RC1 X64 build 7100 up and running........εγκατεστημένοι drivers, office 2007, windows live messenger και ulead Corel photoimpactX3.

το μηχανάκι πετάει και η διαχείριση μνήμης είναι ακόμα καλύτερη από την 7077.

εύγε στην MS για την συνεχή βελτίωση,....ακόμα και οι 9.4 catalyst δουλεύουν σωστά:hehe:

post-596-1416073950,3848_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αυτή ήταν η πρώτη μουθ εντύπωση, αλλά ώρεα ώρες παρατηρώ καποια ψιλοκολλήματα, αλλα μάλλον φταίει το MediaPlayer.

Όντως οι 9.4 είναι comple , άν και δεν έχω βάλει κανένα απαιτητικό game.

Link to comment
Share on other sites

εγω μια που τα εβαλα και μια που εκανα φορματ παλι :)

καποια παιχνιδια δεν παιζουνε ακομη , εικονικο δισκο εβαλα 3 προγραμματα τα οποια δεν δουλευανε και γενικα μεχρι την επισημη εκδοση τους κατα τη γνωμη παντα πολυ δυσκολα θα τα παρατησω τα ΧΡ

να αναγνωρισω βεβαια οτι ειναι αρκετα γρηγορα !!

Link to comment
Share on other sites

εγω μια που τα εβαλα και μια που εκανα φορματ παλι :)

καποια παιχνιδια δεν παιζουνε ακομη , εικονικο δισκο εβαλα 3 προγραμματα τα οποια δεν δουλευανε και γενικα μεχρι την επισημη εκδοση τους κατα τη γνωμη παντα πολυ δυσκολα θα τα παρατησω τα ΧΡ

να αναγνωρισω βεβαια οτι ειναι αρκετα γρηγορα !!

για τα παιχνίδια δοκίμασε compatibility mode........εγώ παίζω starcraft1 /red alert2 /battlefield1942 σε compatibility mode χωρίς κανένα πρόβλημα.

για εικονικό δίσκο το μόνο που παίζει σωστά είναι το

http://www.softpedia.com/get/CD-DVD-Tools/Virtual-CD-DVD-Rom/Virtual-CloneDrive.shtml

Εμενα τωρα τελευταια ο media player crashάρει με build 7068 :( Ουτε ενα mp3 δεν μπορω να ακουσω γμτ.. Φταιει το λειτουργικο ή την ακουσε κανας δισκος?

δοκίμασε το k-lite mega codec pack 4.7.5 full.

επίσης Fox-it με τα χίλια........ο acrobat reader έχει ξεχαστεί προ πολλού από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βλέπω τόσο καιρό διάφορες εικόνες από τα windows 7 που άλλες μοιάζουν οπτικά με τα Vistaκαι άλλες όπως στην παρακάτω εικόνα... Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή κάποιο κόλπο για να κάνω κάτι παρόμοιο όπως στην εκόνα παρακάτω όταν εγκαταστήσω αυτές τις μέρες τα W7; έχω κάνει κόκκινο κυκλάκι στα σημεία που αναφέρομαι , ευχαριστώ.

windows7t.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την taskbar λέω που κάνει τα δικά της.

Οκ απενεργοποίησα του γκρουπάρισμα αλλά και πάλι είναι για κλωτσιές...

κατέβασε τα εικονίδια όλα κάτω αντί να βγαίνουν με το βελάκι και δοκίμασε να αφήσεις ενεργά μόνο τα notifications.

@ anthis

δοκίμασε αυτό που σου απάντησα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ωχ το ειχα ξαναγραψει το προβλημαα πωωω και δεν ειχα προλαβει να δω καν την απαντηση.. Χαχαχαχ!! Εχω βαλει K-Lite 4.75 full εξαρχης, με το update fix που εχει βγει.. Κατι αλλο πρεπει να ειναι.. ΣΚαναρω για ιους τωρα και θα κανω update στην build 7100 μηπως φτιαξει.. Αν δεν φτιαξει τοτε κατι θα φταιει στους δισκους λογικα..

Thanks για το advice παντως!! :);)

Link to comment
Share on other sites

"Επίσημο" hack απο την Microsoft για να γινει αναβαθμιση των Windows 7 70xx σε 7100.

http://blogs.msdn.com/e7/archive/2009/04/07/delivering-a-quality-upgrade-experience.aspx

για εικονικό δίσκο το μόνο που παίζει σωστά είναι το

http://www.softpedia.com/get/CD-DVD-Tools/Virtual-CD-DVD-Rom/Virtual-CloneDrive.shtml

Και το Magic Disc 1.06 παιζει κανονικα. Εχει και εκδοση για Windows 7 x32/x64

http://www.magiciso.com/tutorials/miso-magicdisc-overview.htm

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.