Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

Και κάτι ακόμα στο θέμα 32bit vs 64bit οι μόνες διαφορες είναι να βλεπει περισσότερο ραμ η και τπτ άλλο? Επίσης αξίζει από 7 να πάω στα 8.? Έχει καλύτερες επιδόσεις?

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το ZTE-BLADE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις 64bit hardware είναι κατά κανόνα προτιμότερο να εγκαταστήσεις 64bit OS, γιατί έχεις τη δυνατότητα να τρέχεις και 64μπιτες εφαρμογές. Επίσης κρατάς και ανοιχτή τη δυνατότητα να προσθέσεις περισσότερη μνήμη στο μέλλον.

Για τις εφαρμογές, (ανάλογα με τον τρόπο που δουλεύουν) συνήθως κερδίζεις λίγο σε ταχύτητα, ενίοτε καθόλου και παραδόξως μερικές τρέχουν και πιο αργά :).

Η συμπεριφορά των Win8 είναι αρκετά διαφορετική από τα 7 - έχουν πάντως μικρές αλλά σημαντικές βελτιώσεις. Προς το παρόν οι γνώμες είναι ανάμικτες. Αν προσαρμόζεσαι δύσκολά, θα σου έλεγα να μείνεις προς το παρόν στα 7, είναι λειτουργικό που μπορείς να κρατήσεις άνετα για λίγα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τον internet explorer τότε όχι δεν μπορείς να τον έχεις στα 7άρια γιατί απλά δεν υπάρχει για windows7. Υποτίθεται ότι θα βγει κάποια στιγμή αν και χλωμό το βλέπω...

Υπάρχει το preview αλλά το preview δεν είναι τελική έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ο windows explorer αποτελεί βασικό τμήμα των windows.Αυτός των 8 υπάρχει μόνο σε αυτά όπως πχ ο windows explorer των 7 ή των Vista υπάρχει μόνο σε αυτά και όχι στα Windows XP.

Συμπλήρωση:Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις την εμφάνιση του windows explorer των 7 να μοιάζει με αυτή του windows explorer των 8.Λειτουργίες όπως η προσωρινή παύση κατά την αντιγραφή αρχείων δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει ο φιλος θελει να αντικαταστησει την λειτουργεια Copy - Cut - Paste που ειναι 1 μερος του windows explorer.

Να ''δειχνει'' οπως των Windows 8 δεν ωφελεί καπου.

Μπορεις να δοκιμασεις το TeraCopy for Microsoft Windows - Code Sector για να αντικαταστήσεις την λειτουργεια με κατι πιο σιγουρο.

Το να το κανεις να φαίνεται το κανεις μονο με πειραγμα Style και θα βρεις λογικα απειρα Pack στο νετ!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει ο φιλος θελει να αντικαταστησει την λειτουργεια Copy - Cut - Paste που ειναι 1 μερος του windows explorer.

Να ''δειχνει'' οπως των Windows 8 δεν ωφελεί καπου.

Μπορεις να δοκιμασεις το TeraCopy for Microsoft Windows - Code Sector για να αντικαταστήσεις την λειτουργεια με κατι πιο σιγουρο.

Το να το κανεις να φαίνεται το κανεις μονο με πειραγμα Style και θα βρεις λογικα απειρα Pack στο νετ!

Το θέμα είναι αν εννοούσε με ή χωρίς την χρήση κάποιου άλλου προγράμματος.Πιστεύω ότι εννοούσε χωρίς οπότε δεν γίνεται.Aν θέλει να δοκιμάσει με κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα ας δοκιμάσει το Tera copy τότε.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω καταλαβει ο φιλος θελει να αντικαταστησει την λειτουργεια Copy - Cut - Paste που ειναι 1 μερος του windows explorer.

Να ''δειχνει'' οπως των Windows 8 δεν ωφελεί καπου.

Μπορεις να δοκιμασεις το TeraCopy for Microsoft Windows - Code Sector για να αντικαταστήσεις την λειτουργεια με κατι πιο σιγουρο.

Το να το κανεις να φαίνεται το κανεις μονο με πειραγμα Style και θα βρεις λογικα απειρα Pack στο νετ!

Δεν καταλαβες καλα δεν θελω μονο να φαινετε σαν των win8 αλλα να λειτουργει και σαν αυτων.

Οσο τωρα αφορα το teracopy που λες τι ακριβως ειναι αυτο?

Και μπαινει σε οποιαδηποτε windows?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες καλα δεν θελω μονο να φαινετε σαν των win8 αλλα να λειτουργει και σαν αυτων.

Οσο τωρα αφορα το teracopy που λες τι ακριβως ειναι αυτο?

Και μπαινει σε οποιαδηποτε windows?

Δεν γίνεται αυτό που θες και αν γινει κανεις δεν σου εγυατε σωστη λειτουργεια.

One of the most common complaints about newer versions of Windows is the slow copying speed, especially when transferring lots of files over the network. If you want to speed up your copying or if you regularly transfer large amounts of data and have to stop the process to perform some other disk-intensive task, this program may be just what you need.

TeraCopy is designed to copy and move files at the maximum possible speed. It skips bad files during the copying process, and then displays them at the end of the transfer so that you can see which ones need attention. TeraCopy can automatically check the copied files for errors by calculating their CRC checksum values. It also provides a lot more information about the files being copied than its Windows counterpart. TeraCopy integrates with Windows Explorer's right-click menu and can be set as the default copy handler.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συνηθως σε εξωτερικο δισκο ή φλασακι μου βγαζει το παρακατω προβλημα οταν το συνδεω σε win7.

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει κατι τετοιο?

Μηπως γιατι μερικες φορες τον βγαζω χωρις ασφαλης καταργηση?

image.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συνηθως σε εξωτερικο δισκο ή φλασακι μου βγαζει το παρακατω προβλημα οταν το συνδεω σε win7.

Ξερει κανεις γιατι συμβαινει κατι τετοιο?

Μηπως γιατι μερικες φορες τον βγαζω χωρις ασφαλης καταργηση?

image.png

Ακριβώς, επειδή τον αποσυνδέεις χωρίς ασφαλή κατάργηση...

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθάτε, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα από την αρχή. Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω, ίσως αυτό που θέλω να πω έχει συζητηθεί παλαιότερα.

Μέχρι τώρα είχα WinXP SP3 και δεν τα άλλαζα με τίποτα. Εδώ και μια εβδομάδα όμως είπα να δοκιμάσω για πρώτη φορά τα 7. Δεν μου άρεσαν αρκετά πράγματα, με το ζόρι τα κρατάω ακόμα και δεν έχω επιστρέψει στα XP.

Σήμερα όμως έκανα κάτι που τα έκανε πιο επιθυμητά για μένα. Είπα να το γράψω στο ΠΟΘ, αλλά για να μη φωνάζει ο γνωστός admin, το βάζω εδώ:

Voila!!

attachment.php?attachmentid=54782&stc=1&d=1361064000

post-4802-1416077078,7876_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το παλιομοδίτικο Start menu, πολύς κόσμος το προτιμούσε κατά την πρώτη του μετάβαση σε Vista/7, αλλά νομίζω μακροπρόθεσμα το "νέο" ήταν πιο παραγωγικό.

Εξάλλου είναι πλέον ετεροχρονισμένη η συζήτηση με τα 8 να έχουν ξεπροβάλλει. Πλέον η κουβέντα είναι εάν θα έχεις Start menu ή όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Για καποιον που είχε το μενού του τακτοποιημένο και οργανωμένο, το μενου των 7 είναι tragic. Για 8 δεν συζητάμε... Μόνο οι νέοι χρήστες που δεν έχουν μέτρο συγκρισης!

Αν σε ενοχλεί το μενού, βάζεις αυτό και καθάρισες:

Classic Shell: Features

Συνολικά σου κάνει ένα start menu με τα πλεονεκτήματα όλων των start menu (xp/vista/7).

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε σαν μπαρμπάδες! 16 χρόνια χρήστης windows, μια χαρά τα συνήθισα τα win8, όπως μια χαρά συνήθισα τα win7, και τα winxp. Απλά πρέπει να ξεβολευτείτε λίγο να δείτε τα πράγματα λίγο γενικότερα και να αναπροσαρμόσετε τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζετε το θέμα windows desktop.

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION] εσύ έχεις ξεμείνει από τα windows 2000. Το μενού έναρξης των winxp πέρασε και δεν άγγιξε, ε; :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.