Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

Ξερει κανεις καποιο προγραμμα στο οποιο να μπορω να περασω σε ενα και μονο dvd single layer ολες τις εκδοσεις win7 32 & 64 bit & win xp pro sp3 greek ολα αυτα σε ενα και μοναδικο bootable dvd disk......

Αν ναι ποιο ειναι αυτο το προγραμμα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις καποιο προγραμμα στο οποιο να μπορω να περασω σε ενα και μονο dvd single layer ολες τις εκδοσεις win7 32 & 64 bit & win xp pro sp3 greek ολα αυτα σε ενα και μοναδικο bootable dvd disk......

Αν ναι ποιο ειναι αυτο το προγραμμα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Σε ενα μονο DVD no WAY.Θες χωρο.

Σε USB >4GB ισως...

How to Setup XP/2003/Vista/Seven from Multi-Bootable USB..

Link to comment
Share on other sites

Ki oμως σε ενα και μονο δισκακι θελω ΟΧΙ ΣΕ USB FLASH DISK αν ξερεις λοιπον κανενα προγραμμα που να κανει τη δουλεια πες το.

Το nlite κανει τη δουλεια?

Επισης και που ξερεις εγω μπορει να κοψω απο το win7 all editions τις αγγλικες εκδοσεις λη κατι αλλο.

Αν ξερεις κανενα προγραμμα που να μπορει να ενωσει xp & 7 σε ενα bootable iso file τοτε πες το.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ki oμως σε ενα και μονο δισκακι θελω ΟΧΙ ΣΕ USB FLASH DISK αν ξερεις λοιπον κανενα προγραμμα που να κανει τη δουλεια πες το.

το ότι το θέλεις, δεν πάει να πει ότι γινεται κιόλας. αφού σου λέει οτι δεν επαρκεί ο χώρος ενός DVD single layer. Πάρε dual layer να κάνεις τη δουλειά σου άμα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Να το πουμε αλλη μια φορα.

Ρε που κολας εσυ με το χωρο?????

Μπορει να τα βαλω σε ενα dual layer dvd που κολας με το χωρο εσυ?

Το αν χωρανε ή οχι ειναι δικο μου θεμα εγω θελω ενα προγραμμα το οποιο να μπορει να το κανει αυτο τοσο απλα....

Αν ξερεις πες το αν οχι παλι αστα τα χωραει, δε χωραει....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ και αντε να το πω και τριτη φορα γιατι δεν θελετε να καταλαβετε...

Αν το γραψω σε dual layer xωραει?????????

Σας καλυψα για ποιο λογο να φτιαξουν τετοιο προγραμμα????

ΡΕ ΣΚΑΛΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΤΕ ΩΡΕΣ - ΩΡΕΣ και εγω σας λεω οτι και σε απλο δισκακι χωραει αναλογα τη releases της καθε εκδοσης windows θα βαλετε μεσα.

Οποτε σας ελυσα την απορια για ποιο λογο να φτιαξουντετοιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ και αντε να το πω και τριτη φορα γιατι δεν θελετε να καταλαβετε...

Αν το γραψω σε dual layer xωραει?????????

Σας καλυψα για ποιο λογο να φτιαξουν τετοιο προγραμμα????

ΡΕ ΣΚΑΛΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΤΕ ΩΡΕΣ - ΩΡΕΣ και εγω σας λεω οτι και σε απλο δισκακι χωραει αναλογα τη releases της καθε εκδοσης windows θα βαλετε μεσα.

Οποτε σας ελυσα την απορια για ποιο λογο να φτιαξουντετοιο προγραμμα?

ηρέμησε και μίλα καλύτερα. δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να σου απαντήσει.:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εκδόσεις που έχεις στο μυαλό σου είναι πειρατικές και δεν επιτρέπονται συζητήσεις για τέτοια εδώ. Τώρα, όπως σου είπαν και οι άλλοι μίλα καλύτερα ή περίμενε να σου φερθούν όπως φέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ηρέμησε και μίλα καλύτερα. δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να σου απαντήσει.:p

Αυτο εννοειτε αλλα καλο ειναι να απαντας ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ και οχι απλα να κανεις παρατηρησεις στον αλλον ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ετσι...

Και δεν εβρισα κανεναν για το να μιλαω καλυτερα που λες.

Αν εβριζα τοτε ναι να μου τη λεγατε...

Έχω 2 ερωτήσεις/απορίες

1 Ερώτηση:

Γιατί οποιοδήποτε ρουτερ και να δοκιμάσω μετά την πρώτη φορά σύνδεσης του όταν κατεβάζω ένα αρχείο με τη μέγιστη ταχύτητα στο netbook και επίσης στέλνω ένα αρχείο από το ίδιο netbook στο desktop πάντα μια από τις δυο μεταφορές σέρνετε μέχρι να τελειώσει η άλλη και να ανέβει πάλι στα μέγιστο ενώ την πρώτη φορά που συνδέω το οποίο ρουτερ στέλνει και το αρχείο αλλά και κατεβάζει με το μέγιστο των ταχυτήτων που μπορεί.

Δηλαδή αντιγραφή από netbook σε desktop με ταχύτητα 1.100-1.200 kbps & παράλληλα κατέβασμα αρχείο στο netbook ή desktop πάλι με την ίδια ταχύτητα.

Μιλάω πάντα για 100 θήρες δικτύου έτσι.

Λογικά είναι θέμα προτεραιοτήτων που δίνει ο κάθε υπολογιστής επομένως έρχομαι στο ερώτημα πως μπορώ να δηλώσω ΕΓΩ να χρησιμοποιεί πάντα το μέγιστο των επιδόσεων/ταχυτήτων στα πάντα ακόμα και παράλληλα να τα κάνω......

2 Ερώτηση:

Γιατί κάθε φορά που συνδέω ένα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΡΟΥΤΕΡ σε έναν υπολογιστή με τα win7 μου βγάζει δίκτυο 1 μετά δίκτυο 2 κ.τ.λ.

Δεν μου βγάζει την επιλογή από μόνο του αν ξανά έχω συνδέσει το ίδιο ρουτερ παλιότερα.

Υπάρχει επιλογή να ΜΗΝ δημιουργεί κάθε φορά νέο δίκτυο ή ομάδα δικτύου και να χρησιμοποιεί πάντα την μια και μοναδική που έχει?

Αν ναι πως γίνεται κάτι τέτοιο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Να το πουμε αλλη μια φορα.

Ρε που κολας εσυ με το χωρο?????

Μπορει να τα βαλω σε ενα dual layer dvd που κολας με το χωρο εσυ?

Το αν χωρανε ή οχι ειναι δικο μου θεμα εγω θελω ενα προγραμμα το οποιο να μπορει να το κανει αυτο τοσο απλα....

Αν ξερεις πες το αν οχι παλι αστα τα χωραει, δε χωραει....

Να το πουμε κι εμεις αλλη μια φορα.

Ρε στο google κοιταξες καθολου?????

Using MagicISO to create multiple bootable CD/DVD image file

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΕΧΕΤΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ και αντε να το πω και τριτη φορα γιατι δεν θελετε να καταλαβετε...

Αν το γραψω σε dual layer xωραει?????????

Σας καλυψα για ποιο λογο να φτιαξουν τετοιο προγραμμα????

ΡΕ ΣΚΑΛΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΡΩΤΕ ΩΡΕΣ - ΩΡΕΣ και εγω σας λεω οτι και σε απλο δισκακι χωραει αναλογα τη releases της καθε εκδοσης windows θα βαλετε μεσα.

Οποτε σας ελυσα την απορια για ποιο λογο να φτιαξουντετοιο προγραμμα?

Οριακα θα χωρεσουν σε DL.

nlite κανει μονο για XP κ δεν κανει την δουλεια που θελεις. Ειναι κυριως για να αφαιρεις πραγματα απο το λειτουργικο (αν βεβαια ξερεις να το κανεις).

SARDU - Multiboot USB or DVD Builder

Δες αυτο δεν ξερω αν παιζει βεβαια..αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το θελεις σε USB? (Oo) Και για λαπτοπ κανει..κ για desktop.. που κολλάς?Θα γινεται κ πιο γρηγορα η διαδικασία του φορματ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι εκδόσεις που έχεις στο μυαλό σου είναι πειρατικές και δεν επιτρέπονται συζητήσεις για τέτοια εδώ. Τώρα, όπως σου είπαν και οι άλλοι μίλα καλύτερα ή περίμενε να σου φερθούν όπως φέρεσαι.

Υπαρχουν και ISO απο MSDN..και υπαρχουν και Official Τοοl για να τα κανεις σε USB.δεν υπαρχει πειρατεια...αλλιως δεν θα απαντουσα καν..γιου νοου μι.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω τα win7 να ΜΗΝ φτιάχνουν νέο profile κάθε φορά που τους συνδέω νέο ρουτερ ή ασύρματο δίκτυο.

Π.χ. δίκτυο 1.... δίκτυο 2 ή το όνομα του κάθε δικτύου ή ρουτερ.

Και να χρησιμοποιούν ΠΑΝΤΑ ένα και μοναδικό profile δικτύου και αν μπορώ από κάπου να σβήσω όσα profile έχει αποθηκεύσει έως τώρα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω τα win7 να ΜΗΝ φτιάχνουν νέο profile κάθε φορά που τους συνδέω νέο ρουτερ ή ασύρματο δίκτυο.

Π.χ. δίκτυο 1.... δίκτυο 2 ή το όνομα του κάθε δικτύου ή ρουτερ.

Και να χρησιμοποιούν ΠΑΝΤΑ ένα και μοναδικό profile δικτύου και αν μπορώ από κάπου να σβήσω όσα profile έχει αποθηκεύσει έως τώρα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Control Panel -> Network and Sharing Center μετά πας Manage wireless Networks από εκεί μπορείς να σβήσεις τα profiles που έχει αποθηκεύσει εως τώρα.To άλλο που ρωτάς νομίζω δεν γίνεται.Για κάθε νέο router ή ασύρματο δίκτυο τα windows φτιάχνουν νέο profile.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αφαιρέσεις παλιά δίκτυα*, αλλά εξ' όσων γνωρίζω δεν υπάρχει τρόπος να μην μαθαίνει νέα με αύξοντα αριθμό.

*Πρέπει να ψάξω γιατί δεν τον θυμάμαι ακριβώς, αλλά εάν δε με απατά η μνήμη μου, θέλει registry+restart. Εάν ο λόγος είναι μόνο αισθητικός, η δική μου πρόταση είναι να ζήσεις με το νουμεράκι στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια το αρχειο "mscorlib.exe" γιατι μου το φορτωνει καθε φορα που ξεκινανε τα win7 64bit greek ultimate sp1 και το θεμα δεν ειναι οτι το φορτωνει αλλα οτι τρωει και κοντα στον μισο επεξεργαστη.

Δοκιμασα να το απενεργοποησω απο τα αρχεια που ξεκινανε με τα win7 με τα tune up utilties 2012 αλλα τσιφος παλι το τρεχει...

EDIT:

Δεν εχω ιδεα τι κανει αυτο το αρχειο.

Εκανα φουλ σκαν αλλα τιποτα.

Τελικα απλα το εσβησα εντελως εκανα και ενα one-click tune up utitlities 2012 scan και μετα fix.

Μετα ενα restart pc για να δω αν θα το ξανατρεξει και δεν το ξανατρεξε και ολα καλα λοιπον...

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω τη χρηση του...

Παντως το microsoft security essentials 4 64bit δεν το ειδε σαν ιο...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...

Απο τη στιγμη που το εσβησα και ολα καλα κανενα προβλημα με εμενα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από μια επανεκκίνηση, σταμάτησα να έχω transparency στο Aero (είμαι σε aero basic)

  • Επειδή η επανεκκίνηση έγινε για να περάσει τον IE10 preview, θεώρησα ότι ίσως φταίει αυτός. Έφαγε σουτ, αλλά το πρόβλημα παραμένει
  • Πέρασα καινούριους drivers, τσέκαρα βαθμολογία (windows rating ή όπως λέγεται), έπαιξα και παιχνίδι, όλα καλά (δε φταίει η κάρτα γραφικών)
  • Χρησιμοποίησα το troubleshooter των windows, για το aero, τα βλέπει όλα καλά (...)
  • Άλλαξα τα performance settings, ουδεμία αλλαγή.
  • Δοκίμασα να πατσάρω το σχετικό .dll, αλλά και να το επαναφέρω, τίποτα
  • Τώρα βρήκα κι έτρεξα το Microsoft Fix it και μου λέει ότι είναι θέμα της κάρτας γραφικών (της ίδιας που είχα και πριν το restart :p). Συγκεκριμένα μου λέει:
    Issues found
    Video card doesn't support required display settingsVideo card doesn't
    support required display settings
    Your video card doesn't support DirectX 9.0 or higher, Pixel Shader Model
    2.0 or higher, or doesn't have sufficient memory or memory bandwidth
    required to display Aero effects such as transparency.Not fixed
    Install an Aero-compatible video card

καμιά ιδέα κανείς; Κυρίως θέλω το peek, το οποίο πάει πακέτο με το transparency.

Link to comment
Share on other sites

Το transparency ρυθμίζεται από Control Panel > Personalization > Window Color. Ούτε από εκεί επανέρχεται?

Α, μπράβο! κι έλεγα τι ξέχασα να αναφέρω ότι δοκίμασα. Εμφανίζει αυτό:

attachment.php?attachmentid=53302&stc=1&d=1352932467

Εναλλακτικά, δεν κάνεις και μια όπισθεν σε registry....

Καλή ιδέα, αλλά δεν κρατάω back up της registry, εκτός από τις φορές που κάθομαι να κάνω cleanup. Οπότε το back up είναι 5 μηνών :/

post-4171-1416076787,9648_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.