Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

PC φίλου, έβγαλε στα καλά καθούμενα το παρακάτω μήνυμα. Καμιά ιδέα για troobleshοoting εξ αποστάσεως γιατί δεν ευκαιρώ να πάω από εκεί υπάρχει;

Ή μήπως ο δίσκος ετοιμάζεται απλά να αφήσει την τελευταία του πνοή;

P7080008.jpg

Σε περίπτωση φίλου μου ότι και να έκανα δεν διορθώθηκε με τίποτα (για Windows 7).

Αναγκάστηκα να κάνω Format :( :(

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όμως κρύβεται και όταν είμαι στο desktop. Θέλω να είναι όπως στα xp - δε γίνεται;

Επίσης, έβαλα το windows live το 9 (το καινούριο δε μου άρεσε καθόλου) και όλα τα chat μου τα ανοίγει minimized και δε μπορώ να τα επαναφέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όμως κρύβεται και όταν είμαι στο desktop. Θέλω να είναι όπως στα xp - δε γίνεται;

Επίσης, έβαλα το windows live το 9 (το καινούριο δε μου άρεσε καθόλου) και όλα τα chat μου τα ανοίγει minimized και δε μπορώ να τα επαναφέρω...

Πως γινότανε στα ΧΡ;;; Ποια η διαφορά;

Τι εννοείς minimized; Εάν πατήσεις στο εκάστοτε παράθυρο στην taskbar δεν στα επαναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω αυτόματη απόκρυψη της μπάρας - θέλω να μην είναι always on top. Στο desktop να φαίνεται πάντα και να εξαφανίζεται όταν κάνω κάτι maximize. Ε, στα 7 ΔΕΝ το έχει αυτό και την τρώω στη μάπα σε οτιδήποτε δεν είναι παιχνίδι - στο desktop δε, για να τη δω πρέπει να κάνω mouse over. Έλεος...

Σε όποια έκδοση messenger και να δοκίμασα, τα chats ξεκινάνε όλα minimized και δε μπορώ να τα επαναφέρω-ανοίξω με τίποτα...

Καλά, το ότι στα 7 δεν έχει hardware sound acceleration (πέρα από openal που το χρησιμοποιεί μόνο ο gates για την ώρα) το αφήνω ασχολίαστο...

Το ίδιο και το ότι αρκετά games (1-2 χρόνια το πολύ παλιά) που δεν τρέχουν καν...

Έγινε επεξεργασία από Occultist
Link to comment
Share on other sites

Μαν θα με τρελανεις και ανοιξα το λαπτοπ που εχω ΧΡ.

Και στα ΧΡ οταν κανεις maximize ενα παραθυρο, παλι στα ορια της taskbar εφαρμοζει και δεν την "παταει" απο πανω, οπως και στα 7.

Και ποια παιχνιδια ακριβως δεν σου τρεχουν σε 7;

Μεχρι και το max payne το 1, μια χαρα μου παιζει...

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνεις. Κάνε δεξί κλικ στη task bar των xp και βγάλε την επιλογή always on top (χωρίς auto hide) και πες μου ξανά πως το κάνει...

Από παιχνίδια, το dawn of war 2 ας πούμε ΔΕΝ τρέχει...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση φίλου μου ότι και να έκανα δεν διορθώθηκε με τίποτα (για Windows 7).

Αναγκάστηκα να κάνω Format :( :(

Υπάρχουν οδηγίες στο νετ για το πως να το φτιάξεις.. Στα XP το έλυσα, στα 7 βαρέθηκα να το λύσω, ήταν λίγο μανούρα αλλά σίγουρα λιγότερη από το φορμάτ και εγκατάσταση τα πάντα.

Αλλά αφού δεν σε πρόλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κάνεις. Κάνε δεξί κλικ στη task bar των xp και βγάλε την επιλογή always on top (χωρίς auto hide) και πες μου ξανά πως το κάνει....

Φιλε εχεις δικιο 8 χρονια ΧΡ, δεν το ειχα προσεξει/χρησιμοποιησει ποτε.

Το googlαρα και ειδα οτι αυτη η επιλογη εχει αφαιρεθει απο τα 7 και μαλιστα μεσα σε μεγαλη κατακραυγη.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω αυτόματη απόκρυψη της μπάρας - θέλω να μην είναι always on top. Στο desktop να φαίνεται πάντα και να εξαφανίζεται όταν κάνω κάτι maximize. Ε, στα 7 ΔΕΝ το έχει αυτό και την τρώω στη μάπα σε οτιδήποτε δεν είναι παιχνίδι - στο desktop δε, για να τη δω πρέπει να κάνω mouse over. Έλεος...

Taskbar Always On Top - Disable or Enable - Windows 7 Forums

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι με 3rd party utility, που ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΤΡΕΧΕΙΣ ΣΕ ΚΑΘΕ SESSION! Και παίζει να σου κάνει και fubar τη μπάρα...

Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά δε θα το προτιμήσω...

Για τον ήχο δεν παίζει να ξαναδώ hardware acceleration ε;...

Τεσπα, μου φαίνεται τελικά αυτοί που κάνουν τόσο ντόρο για τα 7 είναι απλώς όσοι θέλουν να δικαιολογήσουν τα λεφτά της κάρτας γραφικών στο dx11...

Σχεδόν σε όλα τα άλλα είναι χειρότερα από τα xp...

Έγινε επεξεργασία από Occultist
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες..! Ο μικρος μου αδερφος τα εκανε λιγο Π*****α και διελυσε ολα τα shortcut's απο το pc!

Εδω θελω βοηθεια λοιπον..! Ολα τα shortcut τα εμφανιζει και τα ανοιγει με τον internet explorer! ( λολ ? :p )

Το κακο ειναι οτι δεν ξερει πως το εκανε..! Λεει πως κολαγε ο Chrome και τον εκανε επαν-εγκατασταση.

Πως θα τα επαναφερω οπως ηταν ? εχουμε κανενα τιπ ? Βαριεμαι να κανω φορμαρισματα :p

Ευχαριστω!

http://i520.photobucket.com/albums/w329/ProPitsirikos/Untitled-10.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι malware. Μου εχει τυχει κι εμενα.

Φτιαξε ενα καινουριο προφιλ χρηστη και ολα θα δουλευουν κανονικα.

αυτο δεν ειναι και απο τις καλυτερες λυσεις στην περιπτωση μου..! θα περιμενω καμια μερα εαν απαντησει κανεις με κανενα νεο αλλιως παλι φορματ..:tomato:

Ευχαριστω παντος παιδες..!

YΓ: Το Malware δεν μου το ανοιγει..! εκανα επαν-εγκατασταση το προγραμμα και παλι τιποτα..! Τωρα εβαλα ενα full scan στο avast μπας και εντοπισει τιποτα.

Έγινε επεξεργασία από ProPitsiriko$
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος. Απο τη στιγμη που θα φτιαξεις νεο προφιλ, μετεφερε και ολα σου τα πραγματα και εισαι ετοιμος.

Ουτε φορματ, ουτε εγκαταστασεις προγραμματων, οδηγων και λοιπα.

Reset to association δεν μπορεις να το κανεις γιατι απο default τα .lnk αρχεια δεν ανοιγουν με συγκεκριμενο προγραμμα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει ειπωθει ξανα θαθελα ομως να ρωτησω, στα Win 7 δινεται στα updates σαν optional επιλογη το silverlight και δεν το εγκαθιστω, καλως ή κακως; τι κανει αυτο ξερει καποιος να πει;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.