Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

Προφανως μιλας για laptop και διαφορετικα σεταρισμενα ρουτερ σε διαφορετικα σπιτια.

Καθε νεος ρουτερ εχει διαφορετικη IP διευθυνση και προφανως δωριζει και διαφορετικη IP διευθυνση στην καρτα δικτυου του laptop σου.

O μονος τροπος να το αποφυγεις αυτο ειναι να ορισεις συγκεκριμενη IP διευθυνση σε ολες τις συσκευες του δικτυου σου.

Τωρα στο pc/laptop ειναι ευκολο να το κανεις αυτο. Στα ρουτερ ομως δεν ξερω αν γινεται ή με ποιο τροπο μπορεις να αλλαξεις την ip του στο τοπικο δικτυο. :hm:

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μιλας για laptop και διαφορετικα σεταρισμενα ρουτερ σε διαφορετικα σπιτια.

Καθε νεος ρουτερ εχει διαφορετικη IP διευθυνση και προφανως δωριζει και διαφορετικη IP διευθυνση στην καρτα δικτυου του laptop σου.

O μονος τροπος να το αποφυγεις αυτο ειναι να ορισεις συγκεκριμενη IP διευθυνση σε ολες τις συσκευες του δικτυου σου.

Τωρα στο pc/laptop ειναι ευκολο να το κανεις αυτο. Στα ρουτερ ομως δεν ξερω αν γινεται ή με ποιο τροπο μπορεις να αλλαξεις την ip του στο τοπικο δικτυο. :hm:

Όχι απολύτως καμία σχέση.

Για desktop μιλάω και το ότι το κάθε ρουτερ παίρνει διαφορετική ip στο ίντερνετ είναι λογικό αφού η σύνδεση του σπιτιού είναι δυναμική.

Μιλάω για διαφορετικής μάρκας router αλλά με την ίδια σύνδεση σπιτιού και με ενδιαφέρει αυτό που είπα και ποιο πάνω.

Λογικό μου φένεται να αλάζει το δίκτυο αφού βάζεις νέο router. Το θέμα είναι ότι σε επηρεάζει πουθένα εσένα αυτό ?

Το λογικο που το ειδες δεν μπορω να καταλαβω....

Στα windows xp και πριν γιατί ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ κάτι τετοιο δηλαδη?

Εεε δεν μπορούμε να κανουμε και τα win7 64bit να συμπεριφέρονται έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε astrolabos τι να ξανά ρυθμίζεις με δουλεύεις?????

Δηλαδη στα win xp ξανά ρυθμίζεις τίποτα σε κάθε αλλαγή ρουτερ ειδικά αν ήταν είδη ρυθμισμένο για την εκάστοτε σύνδεση?

Μην με τρελάνεις.

Ε αυτό ακριβώς ΔΕΝ ΘΕΛΩ να δημιουργεί νέο profile σε κάθε ρουτερ είναι τρομερά ανούσιο και σπαστικό δεν υπάρχει τρόπος να το απενεργοποιήσω εντελώς κάτι τετοιο?

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συγνώμη αλλά είδη είπα ότι εχω Ελληνικά win7 64bit ultimate και δεν εχω συνδεδεμένες ασύρματες συσκευές πάνω στο desktop μου μόνο ενσύρματα ρουτερ(Ένα τη φορά) οπότε δεν μπορώ να καταλάβω και πως ακριβώς σβήνω τα αλλά profile.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά με τα αγγλικά είναι ίδια. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι το Network and Sharing Center σημαίνει Κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης, τότε συγνώμη δε μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απολύτως καμία σχέση.

Για desktop μιλάω και το ότι το κάθε ρουτερ παίρνει διαφορετική ip στο ίντερνετ είναι λογικό αφού η σύνδεση του σπιτιού είναι δυναμική.

Μιλάω για διαφορετικής μάρκας router αλλά με την ίδια σύνδεση σπιτιού και με ενδιαφέρει αυτό που είπα και ποιο πάνω.

Ρε μαν ανεφερα τιποτα εγω για ιντερνετ;

Ο καθε ρουτερ εχει δικια του ip διευθυνση στο τοπικο δικτυο. Ειναι της μορφης 192.168.xxx.xxx .

Την διευθυνση δλδ που γραφεις στον browser για να μπεις στα settings του ρουτερ.

Τωρα πως μπορεις να ορισεις την ιδια διευθυνση σε ολα τα ρουτερ ωστε να windows να μη αντιλαμβανονται την αλλαγη δεν γνωριζω.

Τελος στο λινκ που σου εδωσε ο αστρολαβος αναφερει αυτο που ζητας απλα διαβασε ολα τα ποστς του thread.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που στο λέω αλλά και σε αυτό εχεις ΑΔΙΚΟ γιατί μπορείς να ρυθμίσεις σε κάθε ρουτερ σε ποια ip θα μπαίνει στο μενού του και ακόμα και την ίδια ip να βάλεις σε όλα τα ρουτερ δηλαδη την 192.168.1.1 πάλι θα κάνει καινούργιο profile σε κάθε ρουτερ οπότε απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λες.

Όσο για το λινκ που είπε ο astrolabos το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να σβήσεις ή να συγχωνεύσεις τα είδη υπάρχον profile δεν σου αναιρεί τη δημιουργία νέων profile αν βάλεις καποιο άλλο ρουτερ οπότε ΔΕΝ είναι αυτό που ζητάω εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες όμως αν έχεις κάποιο πρόβλημα απο την δημιουργία των profiles. Δεν βλέπεις τα pc στο δίκτυο σου όταν αλλάζει δίκτυο ή τπτ τέτοιο? ή απλά δεν θές να βλέπεις το "Οικιακό δίκτυο 2", "Οικιακό δίκτυο 3" για ψυχολογικούς λόγους? Γιατι άμα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα δεν έχει νόημα να κολάς σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά δεν θέλω να δημιουργεί νεο profile για κάθε ρουτερ το βρίσκω ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ και ανούσιο.

Στα windows xp και πριν δηλαδη που δεν δημιουργούσε νέο profile σε κάθε ρουτερ δεν δούλευαν όλα καλά?

Δηλαδη αν απλά κατεβάσω και τρέξω το αρχείο "Disable_Changing_All_Networks_Location.reg" δεν θα δημιουργεί νέο profile σε κάθε ρουτερ και θα χειρίζεται όλα το κάθε ρουτερ με το ΙΔΙΟ PROFILE?

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Εσύ δε θέλεις. Ένας που έχει ένα λαπτοπ και το πηγαινοφέρνει σε σπίτι δουλειά, του είναι πολύ χρήσιμο. Από ό,τι βλέπω, αυτό δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί. Τα Vista και τα 7 δουλεύουν έτσι και έχει βγάλει το πονοκέφαλο του σεταρίσματος κάθε φορά από πολλούς ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να μου λές ότι έχεις ένα ψυγείο που σου έχει διακόπτη για να ρυθμίζεις τη θερμοκρασία στο επίπεδο που θες εσύ και να παραπονιέσαι γιατί δεν έχει κουμπί on/off όπως παλιά. Είναι αδόκιμο και από τη στιγμή που μπορείς να διαγράψεις/μετονομάσεις τα δίκτυά σου κατα το δοκούν, θεώρησαν προφανώς ότι δεν ειναι σημαντικό να έχουν ενεργοποιήση/απενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μια φορά ΜΕΓΑ μλκια τους για εμενα.

Θα προτιμούσα να σου δίνουν το δικαίωμα επιλογής σαν τα νέα win7 ή σαν τα παλιοτερα windows xp.

και όχι όπως είναι τώρα.

Ακόμα όμως δεν μου απαντήσατε αν κάνω την εντολή "Disable_Changing_All_Networks_Location.reg" θα εχω το αποτέλεσμα που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.