Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

Και γέρος και περίεργος...

Λοιπόν,

το search στο 99% των περιπτώσεων, είναι άχρηστο... γιατί να πληκτρολογείς κάτι το οποίο ξέρεις που είναι ή πως θα πληκτρολογήσεις για να βρεις κάτι που δεν θυμάσαι πως το λένε...?

Είχαν κάτι απλό και λειτουργικό και το έκαναν δύσχρηστο... πχ στο καινούργιο χάνεις την εικόνα του δέντρου το οποίο σε οδήγησε στο μενού που είσαι, δεν θυμάσαι τι είναι πριν και δεν μπορείς να δεις κάποιο προηγούμενο εναλλακτικό παρακλάδι, γιατί βλέπεις πάντα μόνο αυτό στο οποίο είσαι...

Το quick launch πάλι...? wtf... περίοδο είχε αυτή που το έβγαλε...?

Το control panel, για κάποιο λόγο κατάφεραν να το κάνουν δυσανάγνωστο, γιατί δεν μπορείς να βρεις εύκολα αυτό που θες... ο κανόνας λέει ότι όταν σχεδιάζεις ένα gui, πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες και να έχει συνοχή με το υπόλοιπο interface... Γιατί το control panel είναι στοιχειοθετημένο από αριστερά προς τα δεξιά, μετά κάτω αριστερά και συνεχίσει προς τα δεξιά, ενώ τα άλλα list menus (πχ directories) είναι από πάνω προς τα κάτω, μετά δίπλα πάνω και συνεχίζει προς τα κάτω κλπ...? Και το κυριότερο, είναι ότι δεν έχεις επιλογή να το αλλάξεις...

Που στο καλό πήγε το hyper-terminal...? Αυτό τι τους ενόχλησε...?

Γιατί δεν θυμάται τα credentials από τα remote directories και πρέπει να τα βάζω κάθε φορά που συνδέομαι και παρόλο που έχω επιλέξει να τα θυμάται, αυτό τα σβήνει...? Αυτό λέει δεν το θεωρούν bug, αλλά feature...

Και άλλα πολλά, τα οποία βρίσκω, τώρα που τα εγκατέστησα και στο κυρίως μηχάνημα που κάνω το development και χρησιμοποιώ συνέχεια...

Έχουν πολλά καλά τα 7, αλλά έχουν πάρα πολλά ηλίθια λάθη και παραλήψεις που απλά κουνάω το κεφάλι με απορία... απορώ πως κατάφεραν να πείσουν ότι είναι καλύτερα ακόμα στα σημεία που είναι χειρότερα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και γέρος και περίεργος...

Λοιπόν,

το search στο 99% των περιπτώσεων, είναι άχρηστο... γιατί να πληκτρολογείς κάτι το οποίο ξέρεις που είναι ή πως θα πληκτρολογήσεις για να βρεις κάτι που δεν θυμάσαι πως το λένε...?

Είχαν κάτι απλό και λειτουργικό και το έκαναν δύσχρηστο... πχ στο καινούργιο χάνεις την εικόνα του δέντρου το οποίο σε οδήγησε στο μενού που είσαι, δεν θυμάσαι τι είναι πριν και δεν μπορείς να δεις κάποιο προηγούμενο εναλλακτικό παρακλάδι, γιατί βλέπεις πάντα μόνο αυτό στο οποίο είσαι...

Το quick launch πάλι...? wtf... περίοδο είχε αυτή που το έβγαλε...?

Το control panel, για κάποιο λόγο κατάφεραν να το κάνουν δυσανάγνωστο, γιατί δεν μπορείς να βρεις εύκολα αυτό που θες... ο κανόνας λέει ότι όταν σχεδιάζεις ένα gui, πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες και να έχει συνοχή με το υπόλοιπο interface... Γιατί το control panel είναι στοιχειοθετημένο από αριστερά προς τα δεξιά, μετά κάτω αριστερά και συνεχίσει προς τα δεξιά, ενώ τα άλλα list menus (πχ directories) είναι από πάνω προς τα κάτω, μετά δίπλα πάνω και συνεχίζει προς τα κάτω κλπ...? Και το κυριότερο, είναι ότι δεν έχεις επιλογή να το αλλάξεις...

Που στο καλό πήγε το hyper-terminal...? Αυτό τι τους ενόχλησε...?

Γιατί δεν θυμάται τα credentials από τα remote directories και πρέπει να τα βάζω κάθε φορά που συνδέομαι και παρόλο που έχω επιλέξει να τα θυμάται, αυτό τα σβήνει...? Αυτό λέει δεν το θεωρούν bug, αλλά feature...

Και άλλα πολλά, τα οποία βρίσκω, τώρα που τα εγκατέστησα και στο κυρίως μηχάνημα που κάνω το development και χρησιμοποιώ συνέχεια...

Έχουν πολλά καλά τα 7, αλλά έχουν πάρα πολλά ηλίθια λάθη και παραλήψεις που απλά κουνάω το κεφάλι με απορία... απορώ πως κατάφεραν να πείσουν ότι είναι καλύτερα ακόμα στα σημεία που είναι χειρότερα...

Ωραία όλα αυτά που λες για το Control Panel, αλλά με ένα γρήγορο search των λέξεων hyper terminal....voila....μπροστά σου και χωρίς να ψαχτείς καθόλου. Μάθε να χρησιμοποιείς το search και θα δεις ότι κάνει τα πάντα πολύ πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου ότι κάτι χειρότερο είναι καλύτερο, δεν το έχω...

Το hyper terminal, δεν υπάρχει καθόλου, μόνο το google search το βρίσκει και όχι τo search windows και απ' ότι λέει το έχουν βγάλει και τελείως... λαμπρά μυαλά εκεί στην microsoft...

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πεις δικιο εχεις ...

Που δεν μπορεις να κουνησεις τα εικονιδια/αρχεια μεσα στον windows explorer πια, που το βαζεις;

Στο τσακ ειμαι να εγκαταστησω κανεναν alternate windows browser.

Μπορεις να ανεβασεις εδω το classic shell μιας και εισαι ηδη γραμμενος στο site που παρεθεσες;

Απο τα features που προσφερει επιλεγεις ποια να εγκαταστησεις ή μπαινουν ολα μονομιας θες-δε-θες;

Παρεμπιπτόντως αν το quick launch σου εχει λειψει οσο εμενα, κανα δυο σελιδες πιο πισω εχω δωσει λινκ με οδηγιες πως να το επαναφερεις ...

Link to comment
Share on other sites

Έχει απ' ευθείας link ( http://www.codeproject.com/KB/shell/ClassicShell/ClassicShellSetup.zip ), το οποίο πρέπει να παίζει χωρίς να είσαι μέλος, γιατί δεν είχα κάνει ούτε γω login από τα 7άρια...

Εν τω μεταξύ όσο σκέφτομαι πόσα λεφτά τους έχω δώσει τα τελευταία χρόνια, μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι... τέσπα, παρόλο που δεν είμαι hater, τώρα που αναγκάζομαι να δουλεύω μόνιμα σε αυτό το κατασκεύασμα, όλο βρίσκω εμπόδια μπροστά μου κάθε φορά που προσπαθώ να σετάρω κάτι να δουλεύει όπως θέλω... και ας είναι με τον "παλιό τρόπο", τι σημασία έχει, το θέμα είναι ότι δεν με αφήνει να το κάνω όπως θέλω και αυτό μου την βαράει... άλλα 315€ όμως στον λογαριασμό τους...

Τέσπα, πάμε γι' άλλα τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα...

Έβαλα τα 7άρια, εγκατέστησα τους αποκωδικοποιητές του Klite codecpack πακέτου + εκείνους για τα x64 κι αντιμετωπίζω δύο "προβλήματα"

- Δεν εμφανίζει μικρογραφία του περιεχομένου του βίντεο για αρχεία mkv, για τα περισσότερα flv, αλλά και για άλλα φορμάτ, παρόλο που το έχω ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις μέσω Codec Tweak Tool.

Επίσης οι μικρογραφίες, όπου εμφανίζονται αργούν να φορτώσουν ΠΑΡΑ πολύ μέσα σ' ένα παράθυρο.

- Όταν χρησιμοποιώ WMP, κι όταν ο ήχος είναι mp3 (και σε αρχείο avi, δεν έχω επι του παρόντος αρχείο mkv με mp3 ήχο), παράγει μόνο θόρυβο και σπασίματα...την αναπαραγωγή αναλαμβάνει το ffdshow audio (libmad αλλά το ίδιο κάνει και με το libavcodec)...δοκίμασα και με την x86 και την x86_64 έκδοση του WMP και μου κάνουν τα ίδια

Έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδια φαινόμενα; Καμία λύση υπάρχει εύκαιρη;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα...

Έβαλα τα 7άρια, εγκατέστησα τους αποκωδικοποιητές του Klite codecpack πακέτου + εκείνους για τα x64 κι αντιμετωπίζω δύο "προβλήματα"

- Δεν εμφανίζει μικρογραφία του περιεχομένου του βίντεο για αρχεία mkv, για τα περισσότερα flv, αλλά και για άλλα φορμάτ, παρόλο που το έχω ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις μέσω Codec Tweak Tool.

Επίσης οι μικρογραφίες, όπου εμφανίζονται αργούν να φορτώσουν ΠΑΡΑ πολύ μέσα σ' ένα παράθυρο.

- Όταν χρησιμοποιώ WMP, κι όταν ο ήχος είναι mp3 (και σε αρχείο avi, δεν έχω επι του παρόντος αρχείο mkv με mp3 ήχο), παράγει μόνο θόρυβο και σπασίματα...την αναπαραγωγή αναλαμβάνει το ffdshow audio (libmad αλλά το ίδιο κάνει και με το libavcodec)...δοκίμασα και με την x86 και την x86_64 έκδοση του WMP και μου κάνουν τα ίδια

Έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδια φαινόμενα; Καμία λύση υπάρχει εύκαιρη;

απο οσο ξερω τα 7 δεν θελουν codec,δοκιμασε και με αλλον player.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για codecs μη το παιδεύτε!

Shark007.net - Windows 7 Codecs - WMP12 Codecs

Κάνει τον media pleyer να παίζει τα _πάντα_, ακόμη και υπότιτλους. Έχει μέσα τα καλύτερα και με ένα install είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα...

Έβαλα τα 7άρια, εγκατέστησα τους αποκωδικοποιητές του Klite codecpack πακέτου + εκείνους για τα x64 κι αντιμετωπίζω δύο "προβλήματα"

- Δεν εμφανίζει μικρογραφία του περιεχομένου του βίντεο για αρχεία mkv, για τα περισσότερα flv, αλλά και για άλλα φορμάτ, παρόλο που το έχω ενεργοποιήσει στις ρυθμίσεις μέσω Codec Tweak Tool.

Επίσης οι μικρογραφίες, όπου εμφανίζονται αργούν να φορτώσουν ΠΑΡΑ πολύ μέσα σ' ένα παράθυρο.

- Όταν χρησιμοποιώ WMP, κι όταν ο ήχος είναι mp3 (και σε αρχείο avi, δεν έχω επι του παρόντος αρχείο mkv με mp3 ήχο), παράγει μόνο θόρυβο και σπασίματα...την αναπαραγωγή αναλαμβάνει το ffdshow audio (libmad αλλά το ίδιο κάνει και με το libavcodec)...δοκίμασα και με την x86 και την x86_64 έκδοση του WMP και μου κάνουν τα ίδια

Έχει αντιμετωπίσει κανείς ίδια φαινόμενα; Καμία λύση υπάρχει εύκαιρη;

Τελικά διορθώθηκαν τα περισσότερα προβλήματα μετά από επικοινωνία με την υποστήριξη του Klite.

- Οι ρυθμίσεις φαίνονταν να είναι σωστές για την εμφάνιση των μικρογραφιών, αλλά μετά από 1-2 δοκιμές άρχισε να δουλεύει κανονικά.

Η δημιουργία και η εμφάνισή τους όμως οπωσδήποτε είναι σαφώς πιο αργή στα 7άρια απ'ότι στα ΧΡ...δεν ξέρω αν αυτή είναι και η γενική εμπειρία...

Πάντως σε έναν φάκελο με αρχεία βίντεο που δεν μου δημιουργούσε πριν πρόβλημα, όσο είχα τα ΧΡ, τώρα όταν φορτώνει τις μικρογραφίες κρασάρει τις περισσότερες φορές που τον ανοίγω...ίσως φταίει κάποι/α αρχείο/α που βρίσκονται εκεί.

- Τα προβλήματα ήχου δημιουργούνταν από την ενεργοποίηση της επιλογής "enable processing of uncompressed audio", και από την φόρτωση ενός αποκωδικοποιητή ήχου της MS, τον οποίο απέκλεισα μέσω του Win7DSFilterTweaker...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η έκδοση του Classic Shell που είχα ποστάρει αρχικά, είναι παλαιολιθική, δεν ήξερα ότι έχει εξελιχθεί σε opensource project στο sourceforge... Οι τύποι έχουν κάνει παπάδες...

Επίσης δίνει την δυνατότητα να εναλλάσσεσαι ανάμεσα σε δυο διαφορετικά μενού (το κανονικό και το mod-αρισμένο) με κάποιο συνδυασμό ή το win key κτλ...

Δοκιμάστε το...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από sourceforge είχα κατεβάσει εγώ. Για να πω την αλήθεια, θα προτιμούσα το look του μενού των 7 αλλά στο All Programs να βγαίνει το πτυσσόμενο μενού αλλά XP.

Είδες αν παίζει τέτοιος συνδυασμός στις customιές?

edit: το έχει στα screenshots! .....Windows 7 menu with cascading All Programs

Link to comment
Share on other sites

πόσο μεγάλα δηλαδή.... ?

Όσο και η πρεσβυωπία του :p

Το quick launch πάλι...? wtf... περίοδο είχε αυτή που το έβγαλε...?

Μπορείς να την βάλεις και πάλι εάν θες, δεν έχει καταργηθεί 100%, νομίζω έχει αναφερθεί και σε προηγούμενες σελίδες.

Το control panel, για κάποιο λόγο κατάφεραν να το κάνουν δυσανάγνωστο, γιατί δεν μπορείς να βρεις εύκολα αυτό που θες... ο κανόνας λέει ότι όταν σχεδιάζεις ένα gui, πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες και να έχει συνοχή με το υπόλοιπο interface... Γιατί το control panel είναι στοιχειοθετημένο από αριστερά προς τα δεξιά, μετά κάτω αριστερά και συνεχίσει προς τα δεξιά, ενώ τα άλλα list menus (πχ directories) είναι από πάνω προς τα κάτω, μετά δίπλα πάνω και συνεχίζει προς τα κάτω κλπ...? Και το κυριότερο, είναι ότι δεν έχεις επιλογή να το αλλάξεις...

Ίσως ένα από τα πιο δύσχρηστα πράγματα των 7, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.