Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

μάλλον δεν το εξήγησα εγώ σωστά. Η γλώσσα συστήματος άλλαξε μετά την εγκατάσταση του update από αγγλικά σε ελληνικά (αφού ελληνικό ειναι το dvd έτσι ώστε να μην υπάρχει ασυμβατότητα). Συνεπώς μάλλον δεν πρέπει να την ξαναγυρίσω στα αγγλικά γιατί δεν έχει νόημα.

Ξαναλέω λοιπόν πως το πρόβλημα ειναι ότι ενώ έχω γυρίσει τα windows στην ίδια γλώσσα με το dvd αυτά βλέπουν κάτι άλλο που δεν μπορώ να αντιληφθώ.

Για να προλάβω το Αστρολάβο, δοκίμασα και με την γλώσσα συστήματος στα αγγλικά αλλά δεν ένοιωσε όπως ήταν φυσικό :p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με την επιλογή "safely remove hardware" στα windows 7; Στα XP λειτουργούσε διαφορετικά (και πιθανόν ασφαλέστερα)

Ας εξηγηθώ

Έχω ένα flash drive turbo-x 2GB το οποίο όταν το συνδέσεις ανάβει κόκκινο φωτάκι. Στα XP όταν κάνεις safely remove hardware σβήνει πάντα το φωτάκι ενώ στα 7 ποτέ.

Επίσης έχω έναν εξωτερικό της western digital 2.5 inches ο οποίος έχει και αυτός φωτάκι όταν τον συνδέσεις στην USB. Στα XP όταν έκανες safely remove hardware δεν έσβηνε το φωτάκι άλλα όταν τον έβγαζες δεν έκανε απολύτως κανέναν θόρυβο.

Στα 7 όμως κάνει θόρυβο σαν να τον σταματάς απότομα ένα πράγμα.

Τις removable devices τις έχω πάντα σε quick removal και επίσης δεν έχω ενεργοποιημένο το ready boost.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα... Στο pc της δουλειάς, έχω Windows 7 Ultimate. Από προχτές, έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα: Όταν είναι να βάλω τα updates, μου λέει ότι έχει βρει τόσα important και τόσα optional updates, αλλά όταν πατάω για να δω ποια είναι, δε μου δείχνει τίποτα... την πρώτη φορά που έγινε (προχτές) έβαλα 1 update που μου πρότεινε, χωρίς να το βλέπω και αφού το εγκατέστησε, είδα από τη λίστα με τα installed updates ποιό ήταν. Έχει κανείς κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει και δε βλέπω τα updates? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Kανωντας αναζητηση για ''mp4 palyer''μου εβγαλε αυτο το νημα οποτε θα το ποσταρω εδω...

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιουμε για αναπαραγωγη mp4 videos. Προκειται για ενα video που εβγαλα με το κινητο αλλα οταν το περασα στο pc δεν μπορει με τιποτα να το ανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν το ειπατε πιο πριν αλλα επειδη χαθηκα λιγο εδω μεσα θα κανω την ερωτηση μ....Πως μπορω να εχω το κλασικο μενου εναρξης των xp? εχω τα ultimate

Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας -> Personalize και διαλέγεις Windows Classic.

εκανα μια βλακεια κ εσβησα το εικονιδειο της εναρξης.τι κανω τωρα?

Δεν φαίνεται το εικονίδιο ή όλη η taskbar;

Link to comment
Share on other sites

εχω την μητρικη Asus Rampage II extreme και δεν μπορω να βρω drivers για το x-fi (τουλαχιστον τους τελευταιους) μπορει καποιος να βοηθησει?

ειδα στην αρχη που λεει κατι αλλα ειναι πριν χρονια :p

Έγινε επεξεργασία από lifO
Link to comment
Share on other sites

εχω την μητρικη Asus Rampage II extreme και δεν μπορω να βρω drivers για το x-fi (τουλαχιστον τους τελευταιους) μπορει καποιος να βοηθησει?

ειδα στην αρχη που λεει κατι αλλα ειναι πριν χρονια :p

www.asus.com-->Global-->Asus global site-->products-->desktop-->motherboards-->Intel Socket 1366-->

Intel X58-->Rampage II Extreme-->Downloads-->OS Selection--> Utilities--> 4η επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι για 2 άδειες για μηχανάκαι που έχω,

μια Upgrade απο vista home σε φορητό

Και μια full(υπάρχει λόγος για upgrade) για σταθερό.

απορίες

υπάρχει academic/student έκδοση των windows 7 x64?

θα βγει σύντομα δισκάκι με service pack 1 ενσωματωμένο?

υπάρχει νόμιμη έκδοση για ήδη αγορασμένα μηχανάκια?

τα DSP γράφουν με κόκκινα γράμματα για αγορά με νέο pc κλπ

τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Στο MSDNAA μοιράζουν την professional πάντως.

Πάντα βγαίνει δισκάκι με ενσωματωμένα τα SP, αλλά και να μη βγει, μπορείς να τροποποιήσεις το δικό σου με προγράμματα όπως vLite νομίζω.

Δεν κατάλαβα την ερώτηση.

Οι dsp εκδόσεις είναι one machine only ενεργοποίηση και είναι μη μεταβιβάσιμες (σε αντίθεση με τις μη DSP που μπορούν να είναι ενεργοποιημένες σε ένα μηχάνημα τη φορά). Αν αλλάξεις μητρική πχ θα θεωρηθεί άλλο μηχάνημα και δεν μπορείς να τα επανενεργοποιήσεις. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι σε συνεννόηση με τη MS όμως...

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.