Jump to content



Official Windows 7 Thread


Melkon

Recommended Posts

Το υπολοιπο 1 giga ειναι η καρτα γραφικων και καποια αλλα....για περισσοτερες πληροφοριες

http://blogs.msdn.com/hiltonl/archive/2007/04/13/the-3gb-not-4gb-ram-problem.aspx

Τα 32bit win μπορουν να δουν μονο 4gb συνολικα.

Link to comment
Share on other sites

7άρια 32 bit σε Toshiba Satellite A300 15B.

Κάθε φορά που πάω να ανοίξω σελίδα με IExplorer κάνει 40 χρόνια και στιγμιαία βγάζει και "not responding" στο header του παραθύρου, ακόμη και για την home μου που είναι η "about:blank"! Τελικά δείχνει πάντα τη σελίδα. O FF δεν έχει πρόβλημα.

Είμαι με Kaspersky v6 (beta για 7ρια) και υποψιάστηκα το antivirus αλλά ακόμη και με τελείως κλειστό Kaspersky o IE κάνει τα ίδια.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

παιδια στα γρηγορα..

Δεν εχω διαβασει το θεμα.Ποτε δεν με απασχολησαν τα 7.

Λεω ομως να αρχιζω να πειραματιζομαι στο λαπτοπακι μου.(οχι κανα αξιολογο) 2GB ραμ εχω.Ενταξει θα την παλεψουμε:p

Για πειτε , ποιες εκδοσεις υπαρχουν και που τις βρισκω(και 32 και 64).Για ποσο καιρο μπορω να τις εχω..Επισης οταν θα βγουν τα κανονικα στην αγορα , θα πρεπει να την βγαλω ;

Για ριξτε μου το φως στα ματια να ανοιξουν λιγο :p

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φοιτητική ιδιότητα και η σχολή σου είναι στο MSDNAA έχεις δωρεάν (με academic licence) τα πάντα από MS πλην Office (εξαιρουμένης της Access, του Visio και του OneNote τα οποία επίσης δίνονται).

Η σχολή σου δίνει στοιχεία login (συνήθως τα ίδια με το email - αν υπάρχει LDAP) και απλά διαλέγεις και κατεβάζεις. Σπανιότερα πάς στο σχετικό τμήμα της σχολής και δίνεις κενό CD/DVD να σου γράψουν αυτό που θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια στα γρηγορα..

Δεν εχω διαβασει το θεμα.Ποτε δεν με απασχολησαν τα 7.

Λεω ομως να αρχιζω να πειραματιζομαι στο λαπτοπακι μου.(οχι κανα αξιολογο) 2GB ραμ εχω.Ενταξει θα την παλεψουμε:p

Για πειτε , ποιες εκδοσεις υπαρχουν και που τις βρισκω(και 32 και 64).Για ποσο καιρο μπορω να τις εχω..Επισης οταν θα βγουν τα κανονικα στην αγορα , θα πρεπει να την βγαλω ;

Για ριξτε μου το φως στα ματια να ανοιξουν λιγο :p

Για την RTM ψαξε..τελικη ειναι.

Μεχρι να τα ''αγορασεις'' παιζει και το rearm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον ΙΕ και βάλε firefox. Μετά βάλε πάλι τον IE.

Firefox όπως είπα υπάρχει ήδη και παίζει ok.

Μπορώ να βγάλω τον ΙΕ? Κανονικά uninstall? Μια και ανέφερες αυτή την οδό, repair δυνατότητα δεν υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσουμε μια νέα γλώσσα σε windows 7 professional/home/basic (σε ultimate και enterprise εγκαθίστανται με αυτόν τον τρόπο), τα ελληνικά el-gr lp.cab (google it) ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

1. Ελέγχουμε ότι έχουμε το languagepack που μας ενδιαφέρει σε .cab μορφή, συγκεκριμένα για ελληνικά το lp.cab.

2. Ανοίγουμε την κονσόλα cmd σαν administrator (Στην Έναρξη πληκτρολογούμε cmd και το ανοίγουμε με δεξί κλικ σαν administrators)

3. Γράφουμε στην κονσόλα

dism /online /add-package /packagepath:C:\el-gr\lp.cab

bcdedit /set {current} locale el-GR

bcdboot %WinDir% /l el-GR

Προσοχή να δηλώσουμε το σωστό path που βρίσκεται το αρχείο.

4. Μια που είμαστε ακόμα στην κονσόλα με administrator rights τρέχουμε και το regedit.exe

5.Αφαιρούμε το HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MUI\UILanguages\en-US αφού κάνουμε backup την registry.

6. Επανεκκίνηση και μπορείτε να σβήσετε το C:\el-gr\lp.cab.

Based on http://michlg.wordpress.com/2009/08/...ional-or-home/ και δοκιμασμένο χωρίς προβλήματα (Πηγή)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη σχολη μου δινουν τα professional. Τι διαφορες εχουν με τα ultimate? Πριν το καλοκαιρι ειχα δοκιμασει μια RC εκδοση ultimate και δεν ειχαν προβληατα. Αν ειναι πολυ καλυτερα τα ultimate να βαλω παλι καμια RC (ελπιζω να ειναι ακομα free)

Link to comment
Share on other sites

Στη σχολη μου δινουν τα professional. Τι διαφορες εχουν με τα ultimate? Πριν το καλοκαιρι ειχα δοκιμασει μια RC εκδοση ultimate και δεν ειχαν προβληατα. Αν ειναι πολυ καλυτερα τα ultimate να βαλω παλι καμια RC (ελπιζω να ειναι ακομα free)

Link 1

Link 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.Εκανα εγκατασταση ενος pack με fonts για windows 7 πριν κατι μερες.Βεβαια αυτο το pack ειχε κοντα στα 6 χιλιαδες fonts:slap:

Απο τοτε και ειδικα στον firefox Αλλου τα βλεπω bold αλλου italic αλλοτε ακυρες τελειως γραμματοσειρες με αυτες που εχω συνιθισει να βλεπω στον firefox στα default.Η ερωτηση τωρα ειναι:Εχει κανεις ιδεα πως επαναφερω η που βρισκω τα default fonts των 7 καθως θελω να σβησω ολα αυτα που εχω περασει?

Link to comment
Share on other sites

παντως και στη δουλεια μου που βαλαμε kaspersky δικτυακο στα περισσοτερα pc μετα την εγκατασταση του client ο ΙΕ σταματαει να ανταποκρινεται και κολλαει στο φορτωμα της αρχικης σελιδας.Αυτο σε χp.Σε pc που εχω βαλει το avira για να δω τι γινεται ολα δουλευουν κανονικα.επισης οταν κλεινεις το kapersky πρεπει να τσεκαρεις οτι δεν δουλευουν και τα services του.Αυτα μηπως και χρησημευσουν σε καποιον.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.Εκανα εγκατασταση ενος pack με fonts για windows 7 πριν κατι μερες.Βεβαια αυτο το pack ειχε κοντα στα 6 χιλιαδες fonts:slap:

Απο τοτε και ειδικα στον firefox Αλλου τα βλεπω bold αλλου italic αλλοτε ακυρες τελειως γραμματοσειρες με αυτες που εχω συνιθισει να βλεπω στον firefox στα default.Η ερωτηση τωρα ειναι:Εχει κανεις ιδεα πως επαναφερω η που βρισκω τα default fonts των 7 καθως θελω να σβησω ολα αυτα που εχω περασει?

Δεν ξέρω αν υπάρχει συνάφεια με τα Windows 7, όμως ρίξε μία ματιά εδώ μήπως και έχει συμβεί κάτι ανάλογο. :)

Link to comment
Share on other sites

Στα 7 έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Τα πέρασα στο λαπτοπ το οποίο έχει pad από την Synaptics. Συνηθίζω όμως να χρησιμοποιώ και ένα ποντίκι της logitech

Αφού όμως πέρασα το τελευταίο software της logi, δε μπορούσα να αποθηκεύσω την ευαισθησία που ήθελα για το touchpad. Ενώ άλλαζε, όταν έκανα restart επανερχόταν στο default.

Μόλις απεγκατέστησα το software της logi, οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται κανονικά.

Μαλλον για πατάτα της logi μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.