Jump to content



Μπορώ ή οχι ;


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Αγαπητοί φίλοι μετά από αρκετά καιρό είναι αλήθεια, βρήκα χρόνο να ασχοληθώ και κάνω την πρώτη απόπειρα o/c. Για να μην σας κουράσω, σας λέω ακριβώς τι έκανα καθώς και πιο πρόβλημα αντιμετωπίζω :

Έβαλα το multi του επεξεργαστή στο 8X και ανέβασα το fsb στα 400. Έτσι τώρα ο επεξεργαστής μου δουλεύει στα 3,2Ghz. Τον κατέστησα σταθερό δίνοντας 1,3625V αντί για 1,3500 που είχε, και έτρεξα το orthos για 8h χωρίς το παραμικρό πρόλημα. Η θερμοκρασία έπαιζε στους 57-60 βαθμούς, με τη μέγιστη θερμοκρασία που είδα να είναι οι 63 βαθμοί .

Όσον αφορά τις μνήμες τώρα, που είναι και το πρόβλημα μου. Έχω αυτές :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=930210

Το mobo μου τις έβλεπε λάθος στα 667Mhz με timings 5-5-5-15. Βάζοντας το διαιρέτη fsb:dram στο 1:1 τις έβαλα να δουλεύουν στα 800Mhz και άλλαξα τα timings σε 4-4-4-12. Χρειάστηκε να τους δώσω εξτρα volts (+0,2). Δηλ. αντί για 1,8V που είχαν τώρα έχουν 2,0V. Το πρόβλημα είναι ότι στο memtest μου βγάζει καμμιά εικοσαριά errors στο 2λεπτο, μέχρι που κάνει reboot μόνος του ο υπολογιστής. Δοκίμασα με διαφορετικά volts (1,9 -2,1) με το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Έχω περάσει το τελευταίο BIOS της μητρικής μου. Παρακαλώ βοηθήστε. Τι άλλο να δοκιμάσω ;

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα που μου παρουσιάζει το pc, είναι ότι μετά το o/c, κάθε φορά που πατάω το κουμπί από το case για να τον ανάψω, εκείνος δείχνει να παίρνει ρεύμα και να ξεκινάει αλλά μετά σβήνει για δυο δευτερόλεπτα και ξανανάβει μόνος του, χωρίς να πατήσω εγώ το κουμπί. Σημειώνω ότι αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ την πρώτη φορά που ανοίγω τον υπολογιστή. Αν τον κάνω turnoff και τον ξανανάψω δε μου το παρουσιάζει. Καμμία ιδέα ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ενα κλικ παραπάνω ρεύμα στο nb (~1.45 υποθέτω θα είναι οκ) και 2.1v στις μνήμες, για να βγάλεις memtest. Επόμενη δοκιμή με prime95 σε blend, 8 ωρίτσες.

Όσο για το άνοιξε-κλείσε, it's not a bug, it's a feature :D

Κοινώς όλες οι intel μητρικές σε φάση o/c το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο inertia,δωσε λιγο ρευμα στο chipset (np) αν και το 1.3625 ειναι νορμαλ.Το προβλημα με τις μνημες σου ειναι οτι φορανε elpida (οχι και τα καλτυερα τσιπακια) οποτε δεν ανεβαινουν πολυ ψηλα.Στα 1000 8α παιξουν με 5αρια με αν8ρωπινο ρευμα παντως (2.15-2.25)

Απο airflow στο κουτι σου πως πας?Γιατι οι 8ερμκρασιες σου δεν ειναι και οτι καλυτερο για αυτη τη συχνοτητα

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ενα κλικ παραπάνω ρεύμα στο nb (~1.45 υποθέτω θα είναι οκ) και 2.1v στις μνήμες, για να βγάλεις memtest. Επόμενη δοκιμή με prime95 σε blend, 8 ωρίτσες.

Όσο για το άνοιξε-κλείσε, it's not a bug, it's a feature :D

Κοινώς όλες οι intel μητρικές σε φάση o/c το κάνουν.

Λέγοντας nb(northbridge) εννοείς τι ; Στο BIOS μου έχω τις εξής επιλογές :

PCI-E Overvoltage Control [Normal]

FSB Overvoltage Control [Normal]

(G) MCH Overvoltage Control [Normal]

Ποιο απ' τα τρία να αλλάξω ; Μήπως ξέρεις πόσο είναι το default για να ξέρω πόσο να τ' ανεβάσω ;

Όσον αφορά τις μνήμες τις δοκίμασα και με 2,1V αλλά πάλι είχα errors στο memtest. Να το αγνοήσω ;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.