Jump to content



Επιλογή Σκληρού Δίσκου


antonis_man

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

οχι δεν εχω mp3 ολα ειναι για corel photoshop 3d studio max εχω πολλα πραγματα για δουλεια. αληθεια ειναι πραγματα για δουλεια.ενας χρονος download και δουλειας μου παει χαμενος. :( δεν την παλευω.

μηπως υπαρχει καπου να τον παω για restore?

δεν με πειραζει να ειναι πολλα τα λεφτα. ειναι η δουλεια μου. και παει χαμενη για την αστοχια υλικου της seagate. ημαρτον μηπως ξερει κανεις καπου να παω για restore? σας παρακαλω βοηθειστε με ειναι αναγκη. εξαρταται για τη δουλεια μου.

Link to comment
Share on other sites

ο δισκος μεσα στο device manager υπαρχει. μεσα στο disk manager οχι. δεν μπορω να του κανω ουτε παρτιτιον ουτε φορματ.

εχω κατεβασει και καποια προγραμματα για restore αλλα μολις τα τρεχω κολλανε. οταν ανοιγει το μηχανημα και ειναι ανοιχτος και ο δισκος κολλαει. μολις το κλεινω τον εξωτερικό δίσκο τοτε το μηχανημα πηγαινει μια χαρα.

λες να τα εχασα ολα?εχω τοσα πραγματα που καλίτερα να μου τον κλεβανε και να μην πηγαινανε ολα χαμενα.δεν φανταζεσαι.και τα ειχα αρχειοθετησει τοσο καλα.αυτον τον δισκο ολοι μας θα τον λατρευαμε αν χρειαζομασταν κατι για δουλεια.παρα πολυ δυσκολα να τα ξαναβρω ολα αυτα :(

Link to comment
Share on other sites

ειναι ο seagate barraccuda 500 GB. τον εχω σε ενα icy box που παιρνει 2 δισκους σατα το εκανα αυτο για θεμα χωρου πανω στο τραπεζι. μαζι του και ενας 250. τωρα για τον θορυβο εκανε μεχρι χτες το βραδυ. αλλα εκανε θορυβο μονο για κανα 2 λεπτο απο την ωρα που τον εβαζα σε λειτουργια. μετα δεν ακουγοτανε κατι.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα. αμα σταματαει ειναι κακο σημαδι. που σημαινει σταματαει να γυριζει δλδ... θα σε προτεινω κατι ( το εκανα μια φορα και εποιασε) αλλα παρε και αλλες γνωμες. την ωρα που γυριζει προσπαθει να διαβασει θα τον σηκωσεις απο το εδαφος 3 δαχτυλα το πολυ και θα τον αφησεις κατω.(μην ανυσηχεις ειναι η αποσταση ασφαλειας που δινουν οι εταιριες). λογικα με την μια δεν θα πετυχει. ξαναδοκιμασε το μετα απο λιγο παντα οταν προσπαθει να διαβασει, και απο αλλες πλευρες (καθετα - οριζοντια). αμα απλα κολησε η βελονα λογικα αυτο ποιανει. τουλαχιστον για λιγο καιρο . εγω το εκανα μια φορα ξεκολησε αντιγραφω τα δεδομενα και μετα απο 1 εβδομαδα τα επαιξε οριστικα..W.D. 320 GB για την ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

μμμμ το θυμαμαι αυτο μου το εχουνε πει ξανα. αλλα το προσπαθησα το απογευμα δυστυχως. αυτος εδω ο δισκος τωρα ξερεις τη κανει μονο. υπαρχει εδω και μου θυμιζει την ολη κατασταση.και το μονο που μενει να κανω ειναι να ξανα αρχισω απο την αρχη δυστυχως.τον χρονο που εχασα και τον χρονο που κυλαει.

ευχαριστω για την βοηθεια. αλλα αν ξερει καποιος οτι υπαρχει εταιρεια για data recovery θα ημουνα υποχρεως να μου ελεγε :)

Link to comment
Share on other sites

σορυ φιλε. ξερω πως ειναι να χανεις πραγματα .. παλια ειχα ρωτησει και εγω για ανακτηση και με ειχαν πει τρελα πραγματα. προσπαθησε παντως να ρωτας κατι μπορει να βρεις . μην κανεις τον δισκο παιχνιδι. μπορει να βρεις λυση ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

φίλε ψάξε για ελληνικές εταιρείες....

http://www.anaktisis.gr/

http://www.tictac.gr/g-data-recovery.html

και ψάξε στο google και άλλους με keywords: data recovery.... είναι κάποιοι οι οποίοι μπορούν και βρίσκουν τα πάντα, δλδ βρίσκουν αντίστοιχο δίσκο και βάζουν τα δικά σου platter μέσα και διαβάζουν τα δεδομένα.... ή αλλάζουν πλακέτα (την αλλαγή πλακέτας στην περίπτωση που είναι μόνο το controller καμμένο, από υπέρταση για παράδειγμα, το έκανε φίλος και πέτυχε!!!)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια θα το κοιταξω απο δευτερα κατα τη διαρκεια και μετα τη δουλεια η τικτακ μου φαινεται καλή. είναι χαλάνδρι.ελπίζω με το βγάλε βάλε τον δίσκο να μην τον έκανα χειρότερα.

εύχομαι να μην το πάθαιτε ποτέ. γιατί καλύτερα να σου καεί το PC παρά τα δεδομένα σου και ο λόγος είναι οτι pc την ίδια ώρα πηγαίνεις και αγοράζεις αλλα τα δεδομένα άντε να τα βρεις.

ευχαριστω πολύ, θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

το ωραίο είναι πως μεταξύ μας μπορεί να μην γνωριζομαστε αλλα καταλαβαινουμε το προβλημα του άλλου γιατι είτε το έχουμε πάθει είτε δε θα θέλαμε να το πάθουμε. έχω όμως μερικούς που είναι μόνο στην ζούλα. σου ζητάνε τους δίνεις.συνέχεια. ήρθε η στιγμή και λες δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατι 500 GB από αυτά που είχα έχουνε χαθεί και αυτό που θέλεις το είχα και τώρα είναι off. και αυτοί γελάνε! ε του χώνεις τον χαλασμένο σκληρό στην μύτη?

Link to comment
Share on other sites

μολις προχτες παρηγκειλα αυτον εδω απο e-shop,με μνημη buffer 32mb kαι τρεχει στα 3gbps ..:fun:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303734

Καλορίζικος, αλλά τα ποστς 2, 4, 5, 8 και 13 δεν τα διάβασες;;; Γιατί αν τα είχες διαβάσει θα έβλεπες ότι με τα λεφτά που έδωσες θα μπορούσες να είχες πάρει τον WD640AAKS.

Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλέφωνο στις 2 εταιρειες το πρωί να μου πούνε τιμές. http://www.anaktisis.gr/

http://www.tictac.gr/g-data-recovery.html

και η 2 μου είπανε πως μόνο να δούνε τη έχει ο δίσκος και να μου κάνουνε διάγνωση - να μου πούνε κόστος είναι δωρεάν. αλλά σε ελάχιστο κόστος οι τιμές ξεκινάνε από 300 ευρώ και μπορεί να φτάσουνε ανάλογα τη ζημιά και το βαθμό δυσκολίας ανάκτησεις έως και 1000 + ευρώ. μπορούνε να ανοίξουνε το δίσκο αλλά δεν είναι σίγουρο πόσο % θα μπορεσουνε να ανακτήσουνε τα δεδομένα. και επειδή προσπάθησα αρκετά λογισμικά ανάκτησεις τα 300 ευρώ είναι μόνο γιαυτό. άρα αυτοί θα μου ζητούσαν παραπάνω.

τελικά αποφάσισα πως αφού έκανε θόρυβο ο δίσκος και είμαι της δουλειάς θα έπρεπε να κάνω αντίγραφα σε DVD κτλ. και να πήγαινα πιο νωρίς τον δίσκο στο eshop.

"Στερνή μου Γνώση να σε είχα πρώτα" όπως έλεγε ένα αγαπημένο μου πρόσωπο.

λοιπον αυτό που έκανα είναι πήγα στο eshop είπα πως έχει η κατάσταση, μου είπανε πως άν πετύχει η ανάκτηση από αυτούς θα κοστήσει 50 ευρώ, " όπως καταλάβατε με λογισμικό" δηλαδή ανόφελο. τέλος πάντων. δεν θα ανοίξουνε το δίσκο ώστε να πάρω άλλον με βάση την εγγύηση.

εύχομαι να μην το πάθει κανείς σας γιατί είναι κόπος χρόνος χαρά ευχαρίστηση λεφτά αυπνία κ.α. όπως ξέρετε να κάνουμε κάτι που μας αρέσει και μετά να τρώμε τρελό άκυρο.

να κοιτάμε στο νετ πάντα για REVIEWS τον προιόντων μας. ιδικά για τον συγκεκριμένο βρήκα αρκετά. ΆΣΧΗΜΑ.

θα σας ενημερώσω πάλι από πέμπτη λογικά τη θα μου πει το eshop.

ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια.

το δίσκο τον αγόρα τον Ιούλιο όπως μου είπανε στο eshop.

χααχαχ θα το ξέχναγα. μίλησα με ένα τεχνικό από τη δουλεία μου μου πρότεινε να βάλω το δίσκο σε σακουλάκι να τον αφήσω στην κατάψυξη για 5 λεπτά μετά να τον συνδέσω πάλι έτσι κρύο μήπως και δουλέψει και μπορέσω να κάνω backup. καλώ μου ακούστηκε αλλά είμουνα πολύ κοντά στο κατάστημα και τελικά δεν το επιχείρησα.άν κανένας θέλει να παίξει άς μας πεί αποτελέσματα.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

έλα όμως που δεν ξέρω να το κάνω αυτο. και για να γίνει λογικά πρέπει να έχω 2 δίσκου ακριβώς ίδιους. πρέπει λοιπόν να διαβάσω πως γίνεται αυτό. καλά τα λες.

άντε να πέσουνε τα bluray να σώσω κάτι γιατί με τα dvd δε θα βγάλω άκρη.

έ και λέω με τα λεφτά που θα έδινα να πάω να πάρω κανα λάπτοπ αλλα και πάλι δεν ξέρω πότε θα κυκλοφορήσουνε καινούργια μοντέλα.

μήπως έχουμε λινκ για τρόπους raid?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.