Jump to content



Eρώτηση για απεγκατάσταση κλιματιστικού


mixlss

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να απεγκαταστήσω τα κλιματιστικά μου λόγω μετακόμισης και βρήκα κάποιες οδηγίες που λένε ότι από τις δύο σωλήνες που είναι στην εξωτερική μονάδα ενώ το κλιματιστικό λειτουργεί στο κρύο κλείνουμε με μία βίδα που έχει την μία από τις δύο ή την χοντρή ή την πιο λεπτή και το αφήνουμε να λειτουργήσει για 30 δευτερόλεπτα για να μαζέψει το αέριο και μετά το ξεμοντάρουμε. Γνωρίζετε για πια από τις δύο σωλήνες πρέπει να γίνει αυτό και γενικότερα αν είναι σωστή η διαδικασία αυτή ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το φρέον από ότι ξέρω μαζεύετε στην εξωτερική μονάδα και μετά δεν χρειάζεται να το συμπληρώσεις . Έτσι και αλλιώς θα έρθει ψυκτικός να τα εγκαταστήσει στο νέο σπίτι μαζί με ένα καινούργιο οπότε με ενδιαφέρει μόνο η απεγκατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να απεγκαταστήσω τα κλιματιστικά μου λόγω μετακόμισης και βρήκα κάποιες οδηγίες που λένε ότι από τις δύο σωλήνες που είναι στην εξωτερική μονάδα ενώ το κλιματιστικό λειτουργεί στο κρύο κλείνουμε με μία βίδα που έχει την μία από τις δύο ή την χοντρή ή την πιο λεπτή και το αφήνουμε να λειτουργήσει για 30 δευτερόλεπτα για να μαζέψει το αέριο και μετά το ξεμοντάρουμε. Γνωρίζετε για πια από τις δύο σωλήνες πρέπει να γίνει αυτό και γενικότερα αν είναι σωστή η διαδικασία αυτή ? Ευχαριστώ.

αν θυμαμαι καλα κλεινεις πρωτα τη χοντρη και μετα την πιο λεπτη...αλλα επειδη παει καιρος που ειχα διαβασει τις οδηγιες...δεν μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια! παντως σα διαδικασια..ναι ετσι γινεται, και ψυκτικο να φωναξεις αυτην ακριβως τη δουλεια θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

αν χάσεις το φρέον θα σου πάρει και κάνα +60€ για πλήρωση/ρύθμιση....

Για αυτο ακριβως, καλυτερα να παρει εναν εξαρχης και θα του παρει ~25 για να το αδειασει ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν 30+30 ευρώ. Ρώτησα έναν γνωστόν ψυκτικό και μου είπε ότι πρώτα το βάζω στο κρύο να δουλέψει μετά κλείνω την μικρή σωλήνα και μετά από 30 δεύτερα αρχίζω να κλείνω και την χοντρή σωλήνα ενώ σχεδόν ταυτόχρονα με το κλείσιμό της κλείνει και κάποιος το κλιματιστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μου ζήτησαν 30+30 ευρώ. Ρώτησα έναν γνωστόν ψυκτικό και μου είπε ότι πρώτα το βάζω στο κρύο να δουλέψει μετά κλείνω την μικρή σωλήνα και μετά από 30 δεύτερα αρχίζω να κλείνω και την χοντρή σωλήνα ενώ σχεδόν ταυτόχρονα με το κλείσιμό της κλείνει και κάποιος το κλιματιστικό.

οπως τα ειπες ειναι ακριβος.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβος ειναι τα πραγματα...

εχε στο νουσου 2 πραγματα...

α) γενικα κανει κρυο οποτε το κλιμα δεν θα δουλεψει στο κρυο... εχε ενα πιστολακι για τα μαλια και φυσα ζεστο αερα στον σενσορα....ειναι καπου πανω κ δεχια στιν κονσολα,πανο στο στιχειο σινιθος...

β) οταν κλισεις την βανα θα ακουσεις ενα θοριβο(απο το μοτερ) τοτε πρεπει να βγαλεις απο την πριζα το κλιμα "γρυγορα"...

αν σκοπευεις να κρατισεις τις ιδιες χαλκοσολινες κρατισετες καθαρες,και μην τις τσακισεις... γενικα κοστιζουνε...

γενικα προσεχε στη μεταφορα.τα παλια πλαστικα σπανε πιο ευκολα...

΄)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.