Jump to content



Να μείνω ή να φύγω....?


jogi

Recommended Posts

"Σήμερα σπουδαζω Ηλεκτρολόγος μηχανικός και Μηχανικός Ηλ. Υπολογιστών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Ακούω ότι τελειόφοιτοι της σχολής μου "μαζεύονται" άμεσα από επιχειρήσεις του χώρου και αποκαθίστανται επαγγελματικά."

@ Allexis, Σαν μελλοντικός συνάδελφος μου και έχοντας 8 χρόνια προυπηρεσία σαν μηχανικός δικτύων δεδομένων με πιστοποιήσεις Cisco, σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες του χώρου στην Ελλάδα, να σου πω πως :

-ναι, με το που απολύθηκα από τον στρατο βρήκα αμεσα δουλειά,

-ναι, θεωρούσα τον εαυτό μου τότε τυχερό βρίσκοντας τόσο συντομα μια καλή δουλειά με προοπτικές θα μου έδινε μελλοντικά αυτά που ήθελα...

-ναι, "ζεστάθηκα¨ με τα χρήματα του πρώτου μισθού μου (κατάδικά μου και όχι του μπαμπάκα μου) αν και ήταν ακριβώς όσα προέβλεπε η συλλογική σύμβαση εργασίας για τους μηχανικούς του ιδ.τομέα.

-ναι, ήμουν μόνος (χωρίς σχέδια για οικογένεια, λοιπές υποχρεώσεις, ενοίκια, κτλ) δεν με ένοιαζε να αποταμιεύω τίποτα απλά να ικανοποιήσω σε 1ο επίπεδο την καταναλωτική μου μανία, να αγοράσω ότι δεν μπορούσαν να μου παρέχουν οι δικοί μου, να κάνω το κέφι μου ρε αδερφε...

-ναι, είχα διάθεση να δουλέψω ακόμα πιο σκληρά για να δείξω/αναγνωριστεί η αξία μου και να ανέβω , με την αξία μου!!!

8 χρόνια μετά ....

-όχι δεν αναγνωρίζεται η αξία σου όσο σκληρά και αν δουλέψεις/ όσο απαραίτητος και αν νομίζεις ότι έχεις γίνεις πάντα θα είσαι αναλώσιμος ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΤΑΜΕΙΨΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΣΟΥ....συζήτηση με HR Department: "Ναι, γνωρίζουμε ότι η αγορά εργασίας δίνει σε αντίστοιχου επιπέδου /βιογραφικού άτομα με 3000 ευρώ και σεις παίρνεται 1900 μικτά...."

- όχι δεν μπορείς να ανεχτείς ένα τσούρμο "μανατζαρέους" (που έχουν κατακλύσει της εταιρίες, τους έχουν δώσει υπεραξία) και για τους οποίους πιστεύω ότι είναι πληγή για κάθε εταιρία (πολλά προνόμια, παχυλοί μισθοί)...δεν τους παίρνει όλους η μπάλα αλλά τους περισσότερους που έχω γνωρίζει....Ένα master στα οικονομικά (που αδικώς θεωρούνται επιστήμη, δεν είναι επιστήμη κάτι που βασίζεται σε υποθέσεις), το ότι ξέρει τι σημαίνει profitmargin και πως βγαίνει σε excel δεν τους κάνει πολύτιμους και απαραίτητους όταν δεν ξέρουν ποιες είναι οι τεχνολογικές λύσεις που η εταιρία τεχνολογικών λύσεων που δουλεύουν προσφέρει.

- όχι, δεν έχεις την ίδια διάθεση να προσφέρεις /δουλέψεις παραπάνω αφού βλέπεις την αδικία παραπάνω και δεν πληρώνεσαι υπερωρίες...

- οχι δεν μπορώ να κάνω όσα θα ήθελα ή το κέφι μου ρε αδερφέ, γιατί έχω οικογένεια (στην οποία έχω δώσει προτεραιότητα) και αν ένα ξαφνικό πρόβλημα υγείας σου κάτσει, πάει την "έκατσες"

Λοιπόν φίλε μου αν μπορούσα και δεν είχα οργανώσει τον τρόπο ζωής μου (έκανα τις επιλογές μου!) ή δεν είχα τις προσωπικές μου φοβίες να μετακομίσω σε άλλο τόπο (είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό) θα την έκανα ;)....Αν ήξερα τότε ότι ξέρω τώρα, ότι θα είχα την πορεία αυτή, μόνο την οικογένειά μου δεν θα άλλαζα....:inlove:

Α... παρεμπιπτόντως αν κάποιος από τους λαμπίτες είναι "manager" και θιχτεί απ' αυτα που λέω, να ξέρει ότι μπορούμε να συζητήσουμε όπου θέλει αλλά Είμαι προκατειλημμένος αρνητικά απέναντί σας, μέχρι να αποδείξετε την αξία σας... ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πάντα θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίστροφο:hi::upside:

Σόρρυ για το μακροσκελές ποστ ..δεν το συνηθίζω ...έβγαλα και το άχτι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρες

Βασικά εγώ στην ανατροφή των παιδιών ήθελα να εστιάσω...:p

αφού δεν έμεινες έξω πώς ξέρεις πώς θα ήταν τα πράγματα?

Και μην μου πείς ότι θυμάσαι και τίποτα απ το νηπιαγωγείο

Δεν ξέρω. Εκ του αποτελεσματος όμως υποστηρίζω την απόφαση των γονιών μου. Μπορεί να είχα γίνει τετράπαχος και χαζός. Μπορεί ο πατερας μου να πλούτιζε και να μην χρειαζόταν να δουλεψω για την υπολοιποη ζωη του. Μπορεί να ήμουν στους διδυμους πύργους την 9/11.

Εγώ ξέρω ότι έτσι πως κύλησαν τα πράματα είμαι χαρούμενος ( και ζωντανός :p)

Επίσης θα ήταν ψέμματα να ισχυριστώ ότι θυμάμαι παρά ελάχιστα πράματα από κει. Ξέρω όμως ότι το επίπεδο ζωής και εργασίας είναι τρομερά, αν όχι τρομακτικά ανώτερο απο δω.

Αλεξη δεν νομιζω να εισαι τοσο χαρουμενος οταν δεις την αγορα εργασιας ... στο λεω μ ην βρεθεις προ εκπληξεων

Όταν είμουν σ'αυτό το στάδιο της ζωής μου, είμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος στη Θεσσαλονίκη.

Έλα σε μερικά χρονάκια να τα ξαναπούμε ότι νιώσεις από πρώτο χέρι πόσο άμεσο είναι αυτό το "άμεσα" ;)

Σου ειπανε με ποσα το μηνα? Με τι ωραριο?

Προφανως και υπαρχουνε δουλειες...

Αθηνα/Σαλλλλλονικα/Πατρα/Ηρακλειο (ξεχωρα τα ΤΕΙ Πληροφορικης κλπ κλπ) παραγουν ενα σκασμο απο γκομπιουτεραδες και μαλιστα αρκετα υψηλου επιπεδου αν κρινω απο την φημη των σχολων αυτων "στην πιατσα".

Ολοι αυτοι απορροφουνται αμεσως εε? Τι ωραιο σεναριο....

Lol καλό κι αυτό, αυτό λένε σε κάθε σχολή αδερφέ.

Μόλις τελειώσεις την ευτυχισμένη φοιτητική σου ζωή, μακράν τα καλύτερα χρόνια, και βγεις σε αγορά εργασίας, σπιτιού και οικογένειας τα λέμε :)

Παιδιά δεν εθελοτυφλώ. Ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα. Ούτε είπα ότι απορρίπτω την πιθανότητα να φύγω έξω. Μάλιστα το θεωρώ και απο τα πιο πιθανα σενάρια, μιας και τα μεταπτυχιακά μου μάλλον θα γίνουν στην Αμερική.

Και πείτε με αφελή αλλά όταν διαβάζω στις εφημερίδες και στα περιοδικά ότι η σχολή μου έχει από τα μεγαλύτερα επίπεδα επαγγελματικής αποκατάστασης, είναι περιζήτητη κτλ δεν στεναχωριέμαι κιόλας...

Τωρα εαν σε περιμενει "ετοιμη" δουλεια λογω γονεων (λεω, εγω δεν ξερω) ειναι αλλιως

Μπααα τπτ.

Μην με παρεξηγησεις, προφανως και θα βρεις δουλεια... αλλα δεν ειναι εκει το ζητημα. Τί ειδους δουλεια βρηκες ειναι εξισου σημαντικο!

Σαφώς. Και σερβιτόρος έχω δουλέψει, και πατώματα έχω σφουγγαρίσει... Σαφώς υπάρχουν δουλειές αμα το θέτεις έτσι...

"Σήμερα σπουδαζω Ηλεκτρολόγος μηχανικός και Μηχανικός Ηλ. Υπολογιστών στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Ακούω ότι τελειόφοιτοι της σχολής μου "μαζεύονται" άμεσα από επιχειρήσεις του χώρου και αποκαθίστανται επαγγελματικά."

@ Allexis, Σαν μελλοντικός συνάδελφος μου και έχοντας 8 χρόνια προυπηρεσία σαν μηχανικός δικτύων δεδομένων με πιστοποιήσεις Cisco, σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες του χώρου στην Ελλάδα, να σου πω πως :

-ναι, με το που απολύθηκα από τον στρατο βρήκα αμεσα δουλειά,

-ναι, θεωρούσα τον εαυτό μου τότε τυχερό βρίσκοντας τόσο συντομα μια καλή δουλειά με προοπτικές θα μου έδινε μελλοντικά αυτά που ήθελα...

-ναι, "ζεστάθηκα¨ με τα χρήματα του πρώτου μισθού μου (κατάδικά μου και όχι του μπαμπάκα μου) αν και ήταν ακριβώς όσα προέβλεπε η συλλογική σύμβαση εργασίας για τους μηχανικούς του ιδ.τομέα.

-ναι, ήμουν μόνος (χωρίς σχέδια για οικογένεια, λοιπές υποχρεώσεις, ενοίκια, κτλ) δεν με ένοιαζε να αποταμιεύω τίποτα απλά να ικανοποιήσω σε 1ο επίπεδο την καταναλωτική μου μανία, να αγοράσω ότι δεν μπορούσαν να μου παρέχουν οι δικοί μου, να κάνω το κέφι μου ρε αδερφε...

-ναι, είχα διάθεση να δουλέψω ακόμα πιο σκληρά για να δείξω/αναγνωριστεί η αξία μου και να ανέβω , με την αξία μου!!!

8 χρόνια μετά ....

-όχι δεν αναγνωρίζεται η αξία σου όσο σκληρά και αν δουλέψεις/ όσο απαραίτητος και αν νομίζεις ότι έχεις γίνεις πάντα θα είσαι αναλώσιμος ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΤΑΜΕΙΨΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ ΣΟΥ....συζήτηση με HR Department: "Ναι, γνωρίζουμε ότι η αγορά εργασίας δίνει σε αντίστοιχου επιπέδου /βιογραφικού άτομα με 3000 ευρώ και σεις παίρνεται 1900 μικτά...."

- όχι δεν μπορείς να ανεχτείς ένα τσούρμο "μανατζαρέους" (που έχουν κατακλύσει της εταιρίες, τους έχουν δώσει υπεραξία) και για τους οποίους πιστεύω ότι είναι πληγή για κάθε εταιρία (πολλά προνόμια, παχυλοί μισθοί)...δεν τους παίρνει όλους η μπάλα αλλά τους περισσότερους που έχω γνωρίζει....Ένα master στα οικονομικά (που αδικώς θεωρούνται επιστήμη, δεν είναι επιστήμη κάτι που βασίζεται σε υποθέσεις), το ότι ξέρει τι σημαίνει profitmargin και πως βγαίνει σε excel δεν τους κάνει πολύτιμους και απαραίτητους όταν δεν ξέρουν ποιες είναι οι τεχνολογικές λύσεις που η εταιρία τεχνολογικών λύσεων που δουλεύουν προσφέρει.

- όχι, δεν έχεις την ίδια διάθεση να προσφέρεις /δουλέψεις παραπάνω αφού βλέπεις την αδικία παραπάνω και δεν πληρώνεσαι υπερωρίες...

- οχι δεν μπορώ να κάνω όσα θα ήθελα ή το κέφι μου ρε αδερφέ, γιατί έχω οικογένεια (στην οποία έχω δώσει προτεραιότητα) και αν ένα ξαφνικό πρόβλημα υγείας σου κάτσει, πάει την "έκατσες"

Λοιπόν φίλε μου αν μπορούσα και δεν είχα οργανώσει τον τρόπο ζωής μου (έκανα τις επιλογές μου!) ή δεν είχα τις προσωπικές μου φοβίες να μετακομίσω σε άλλο τόπο (είτε στο εσωτερικό είτε στο εξωτερικό) θα την έκανα ....Αν ήξερα τότε ότι ξέρω τώρα, ότι θα είχα την πορεία αυτή, μόνο την οικογένειά μου δεν θα άλλαζα....

Α... παρεμπιπτόντως αν κάποιος από τους λαμπίτες είναι "manager" και θιχτεί απ' αυτα που λέω, να ξέρει ότι μπορούμε να συζητήσουμε όπου θέλει αλλά Είμαι προκατειλημμένος αρνητικά απέναντί σας, μέχρι να αποδείξετε την αξία σας... ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πάντα θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίστροφο

Σόρρυ για το μακροσκελές ποστ ..δεν το συνηθίζω ...έβγαλα και το άχτι μου!

Φιλέ μου πολύ καλά τα λες. Μόνη μου ένσταση είναι ότι εφόσον λες αδικείσαι απο την Χ εταιρία, εν γνώση δικιά σου και δικιά της, δεν είναι καιρός να βολιδοσκοπήσεις για μια Υ; Όχι αναγκαστικά στο εξωτερικό, έστω και στην Ελλάδα βρε αδερφέ...

Και με την πείρα και προυπήρεσία που έχεις...

Συγνωμμη εγώ δεν θα άντεχα να κάτσω να με πατήσουν...

Link to comment
Share on other sites

10 χρόνια είμουν πάνω σπουδες/δουλεια. Μην κάνεις καμια τρέλα και γυρίσεις θα κανεις το μεγαλυτερο λαθος της ζωης σου. Ελλαδα για διακοπες αυτο εχω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς εγω δεν έχω κουράγιο να ξαναστήσω ζωή σε άλλη πόλη (εκτός Λονδινου) στην αγγλια, πόσο μάλλον σε άλλη χώρα. Δεν ειναι καθόλου εύκολο να παρεις τα μπογαλάκια σου και να πας Αμερική, Γερμανία κλπ χωρίς κανεναν εκει ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα είναι πολυ δυσκολα στην Ελλάδα και οι προδιαγραφες για ενα παιδι που εχει αναπτυξει καποιες δυνατοτητες και γνωσεις τις βλεπει να χαραμιζονται στην Ελλαδα. Με μια δεκαετια εξω μπορεις να βαλεις και λεφτα στην ακρη και οταν ερθει η ωρα να γυρισεις θα ερθεις με τους δικους σου ορους. Ριξε και τα λεφτα σε ενα δικο σου σπιτι χωρις δανειο, αμαξι χωρις δανειο και μετα μια δουλεια για τα βγαζεις περα. Ειναι πολυ σημαντικο να μην εχεις την τραπεζα παρτενερ στη ζωη σου και με του μισθους εδω κατω δεν το βλεπω. Και η Αγγλια δεν ειναι παραδεισος. Και αλλες χωρες της Ευρωπης μπορουν να προσφερουν αυτα που θες. Αλλα αν θες να εισαι αυτονομος, μπορεις να αρχισεις και το contracting οποτε να δουλευεις ενα εξαμηνο σε μια δουλεια και να βγαζεις λεφτα για δυο χρονια. Πολλοι φιλοι μου ετσι το κανουν και εχουν βγει κερδισμενοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που επεμβαίνω χωρίς να έχω να προσθέσω κάτι το ουσίωδες, αλλά σας ευχαριστώ όλους που εκθέτετε τις απόψεις σας με επιχειρήματα και αντικειμενικότητα (ακόμη και υποκειμενiκότητα μερικές φορές αλλά δεν πειράζει), και έτσι άτομα σαν και εμένα που θα βρεθούν κάποια στιγμή στη φάση του jogi, μπορούν να πάρουν μια γεύση και ακόμα και να αποκτήσουν άποψη επί του θέματος :)

Link to comment
Share on other sites

για να πω κι εγω μια αποψη στον αλεξ2044,ο καλυτερος μου φιλος εχει τελειωσει Ηλ-Μηχ ΗΥ ΕΜΠ με αριστα και μουρατες δημοσιευσεις ...με το που παιρνει το πτυχιο αρχιζει "και θα φυγω,γεια σας κλπ λιωστε στο ελλαντα και τετοια." .Παει μια χαρα στο Cambridge κανα χρονο-δυο κουραζεται και παει για διδακτορικο στο Oxford...Εκει για την ερευνα που κανει εισπραττει γυρω 2500 το μηνα τωρα και τουχουν γινει προτασεις απο εταιριες σοφτ με μισθο του στυλ 150κ τον χρονο..οπου ναναι τελειωνει για διδακτορικο και σκεφτεται να παει σε κανα αμερικανικο πανεπιστημιο...

"α" λεω..."τι ωραια,βολευτηκε"...οποτε πριν κανα 2 μηνες που μιλαγαμε μου λεει "α μη νομιζεις γυρω στα 35 θα γυρισω ελλαδα" εγω "-?!?!? να κανεις τι?" ...

αυτος :"Μα να γινω καθηγητης πανεπιστημιου βεβαια"

:upside::-O:baby:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς εγω δεν έχω κουράγιο να ξαναστήσω ζωή σε άλλη πόλη (εκτός Λονδινου) στην αγγλια, πόσο μάλλον σε άλλη χώρα. Δεν ειναι καθόλου εύκολο να παρεις τα μπογαλάκια σου και να πας Αμερική, Γερμανία κλπ χωρίς κανεναν εκει ;)

πήγαινε στην Accenture στο Μόναχο. Φίλος που ήταν πρόσφατα εκεί, έπαιρνε 3Κ€ για εγγυημένο 09.00-22.00 κάθε μέρα(αυτό θα πει O/C)... σε post πήγαινε και 08.00-01.00 αλλά μετά έμενε το εργαλείο

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγω την αποψη μου αν και δεν νομιζω οτι θα βοηθησει μιας που ειναι το αναποδο σεναριο.

Εφυγα απο την Ελλαδα τελος Φεβρουαριου. Ειχα στην Ελλαδα δικη μου επιχειρηση. Επισης δεν πληρωνα ενοικια λογω δικου μου σπιτιου. Μαζι με την γυναικα μου στο τελος του μηνα και με αρκετα καλη διαχειρηση μας εμεναν ~300 ευρω για αποταμιευση. Γυρω στα 3600 το χρονο τα οποια συνηθως πηγαιναν σε καποιο ταξιδακι το χειμωνα και καμια βδομαδα διακοπες το καλοκαιρι. Κανενας απο τους δυο μας δεν εχει τελειωσει πανεπιστημιο-τει οποτε βλεψεις για ανωτερες θεσεις δεν υπηρχαν.Γενικα η ζωη μας μπορω να πω ηταν σχετικα ανετη ΑΛΛΑ θελουμε να κανουμε οικογενεια. Που σημαινει εξοδα. Τα εσοδα μας δεν μεγαλωναν τα τελευταια 3-4 χρονια. Πηραμε την αποφαση να δοκιμασουμε την τυχη μας σε αλλη χωρα. Τα αγγλικα μας υποφερτα και χωρις αλλη γλωσσα η επιλογες λιγες.

Οποτε ανηφορισαμε για Δουβλινο. Βρηκαμε δουλεια αμεσως. Σε τρεις εβδομαδες εγω και σε μια η Μαρια. Τα παγια εξοδα(ενοικιο,λογαριασμοι,φαγητα) μας εδω ειναι ~2400. Πηγαινουμε μικρες εκδρομες σχεδον καθε βδομαδα, βγαινουμε για φαγητο σε εστιατορια-pub κλπ και δεν ειναι δυκολο να πεταχτεις Λονδινο αμα σου την βαρεσει να δεις τα μαρμαρα του παρθενωνα. Γενικα δεν μας λειπει τιποτα.Εχουμε και ιδιωτικη ασφαλεια υγειας και εξτρα συνταξιοδοτικο. Το πουγκι στο τελος του μηνα εχει οσα επαιρνα την πρωτη μερα του μηνα στην Ελλαδα. :nada:

Τι μου λειπει? Η οικογενια μου, οι φιλοι μου,η βαφτιστηρα μου και ο καιρος.

Τι κερδιζω? Θα κανω οικογενεια χωρις να χρειαζετε να κανω δευτερη δουλεια,ποιοτητα ζωης και καριερα. Την Δευτερα ξεκινησα στη νεα μου δουλεια οπου και παιρνω περισσοτερα και δουλευω λιγοτερο και οι γνωσεις που αποκτω θα βοηθησουν σημαντικα αργοτερα.Και αυτο μολις 6-7 μηνες μετα. Ασε που επιτελους θα παω και σε ενα πανεπιστημιο που το εχω καημο.

Γνωμη μου ειναι να πας οσο πιο γρηγορα γινεται στρατο και ενα δυο μηνες πριν απολυθεις να ξεκινησεις να κοιτας

για δουλεια. Αν δεν βρεις κατι πραγματικα πολυ καλο τοτε γυρνα στην Αγγλια ή σε αλλη μεγαλη ευρωπαικη χωρα και με τα προσοντα + εμπειρια που εχεις θα βρεις ευκολα δουλεια για να συνεχισεις την ζωη σου.

Ps1.****.. too big post.

Ps2. Ενας απο τους 100+ σερβερ στη δουλεια(netline, οι αεροποροι ισως να το ξερουν)

Ps3.Mη με σταυρωσετε για το ορθογραφικα τεχνικος ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

πωπω θρεντ που είχα χάσει...

'Οπως όλοι οι ξενιτεμένοι του φόρουμ θα ρίξω και γω το cent μου.

'Εζησα στην Αθήνα 10 χρόνια σπουδάζοντας και δουλεύοντας μόνος μακρυα από το πατρικό μου στη Σύρο(όπου θα γλύτωνα και τα ενοίκια).

Κάποια στιγμή μετά από πολύ κόπο, υπερωρίες έφτασα να παίρνω 1100 ευρό με 10 ώρες δουλειά τη μέρα. Τα χρήματα περιλαμβάνουν και τις υπερωρίες που για κάποιο περίεργο λόγο μου τις πλήρωναν σχετικά. Και λέω σχετικά γιατί όσο παιρνούσαν τα χρόνια τις πλήρωναν όλο και λιγότερο.

Μη τα πολυλογώ, έφτασα κάποια στιγμή λίγο πριν ξεχυλίσει το ποτήρι να μένω σε ένα διαμέρισμα που μου κόστιζε 550ευρό χωρίς να υπολογίζω κοινόχρηστα, ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΕΥΔΑΠ και φαγητό. Μια μηχανή είχα και γλύτωνα λεωφορεία και τρένα. Λόωο αυτής της μηχανής πλήρωνα και 200 ευρό δόση το μήνα. Άρα πόσα μου έμεναν? Ίσα ίσα καμια 100 ευρό για όλο το μήνα. Ζεις με αυτά?

Μου δώθηκε η ευκαιρία δόξα τον Αλλάχ, το Βούδα και τον Chosen να μαζέψω τα μπωγαλάκια μου και να φύγω. Έφυγα. Γνώρισα τη γυναίκα μου λίγο πριν σηκωθώ και φύγω και έφυγε μαζί μου.

Τώρα από system admin-τα κάνω όλα και συμφαίρω-κάνω και photochop τσι φωτό του γαμπρού της διευθυντού με 3 και 60, δουλεύω σαν Network(συστεμ εννοούν) Administrator και πρίν κάνα μήνα έγινα Senior Network Administrator στην εταιρία.

Λεφτά 3 φορές περισσότερα χωρίς τις υπερωρίες. Το βασικότερο: Έπιασα δουλειά με την εμπειρία μου και μόνο, χωρίς πανεπιστήμια και τίτλους ιδιοσυγκρασίας. Εδω που δουλεύω πάσχουν λίγο απο τις υπερωρίες αλλά τουλάχιστον τις περνω σαν μέρες off. Όπου να'ναι θα αλλάξω για να αποκτήσω εμπειρία σε άλλο τομέα.

Είμαι πολύ καλύτερα ακόμα και με μερικές πολύ λάθος επιλογές που έκανα κατά της διαδικασία της μετακόμισης. Ήθελα να βοηθήσω και γω φίλους όπως βοήθησαν εμένα άλλοι και τώρα το πληρώνω και γω και η γυναίκα μου για τις λάθος επιλογές μου.

Παθήματα μαθήματα....η κατάσταση παραμένει πολύ καλύτερη από πριν. όχι πίσω δεν ξαναγυρνάω και ας μου σπάει τα μπιρμπιλόνια ο καιρός. Καλύτερα να μετακομίσω στη Μάλτα παρά πίσω Ελλάδα. Διακοπές και αν...

looooooooooooooooooooong post! Εξεσκιούζ με

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο ελλαδα φιλε αστα να πανε φιλε μη τα ρωτας

εδω θα εχεις ΚΑΤΑ ολα τα υπερ και τα κατα της αγγλιας + το χαος αηδια αναξιοκρατια αδιαφορια ευθυνοφοβια και μη νομιζεις εδω ειναι πανακριβα αλλα δεν το καταλαβαινουμε μεγαλη κουβεντα , ουτε για αστειο πισω αφου μπορεσες να κανεισ κατασταση εκει 1!!!!

απο που να αρχισουμε lol παιδεια μηδεν υγεια μηδεν αθλητισμος μηδεν κοινωνικη προνοια μηδεν ενα μπορντελο και μινο το οποιο συντηρηται με αλχημειες και πατεντες του στυλ του περναμε ολους φοιτητες για να μην φαινοντε ανεργοι :D και πολλλα αλλα τρελα τα οποια εχω την ατυχια λογω της δουλειας μου να τα μαθαινω!!! καληνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να αποφασίσεις είναι αν θα αρκείσαι, η θα σπαταλήσεις την ζωή σου κυνηγώντας όλο και περισσότερα. Ένα κυνήγι χωρίς τέλος, επειδή ποτέ τα λεφτά δεν είναι αρκετά.

Για το που θα μείνεις δυστυχώς έχεις περιθώριο να επιλέγεις μέχρι να μπλέξεις σοβαρά με γυναίκα.

Μετά αποφασίζει αυτή. Με κύριο ζητούμενο να σε ξεκαρφώσει από την μάνα, αδελφή, θεια, γενικά αυτούς που σε επηρεάζουν, θα αποφασίσει αν σε πάει κοντά στους δικούς της, η δεν την συμφέρει γιατί πχ είναι γειτόνισσα. Πρέπει βεβαίως να την βοηθήσουν λίγο τα γεγονότα, δεν είναι μάγισσα.

Το καλύτερο είναι ότι θεωρείς εντελώς δική σου την απόφαση, με αράδα τα επιχειρήματα. Αυτή απλά συμφώνησε. : )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.