Jump to content



Να μείνω ή να φύγω....?


jogi

Recommended Posts

Όχι Αλέξη δεν πατάμε, αλλά θα πατήσουμε. Τα τελευταία 10 χρόνια που παρακολουθώ τα πράγματα έχουμε καμπή προς τα κάτω μόνιμα.

Δεν θέλω να ακούω για ποιότητα ζωής όταν δουλεύεις 12 ώρες χωρίς υπερωρίες με την τρομοκρατία της απόλυσης-παραίτησης χωρίς αποζημίωση.

Όχι όταν έτσι αναγκάζεσαι να φοράς τα ίδια noname ρούχα 3 χρόνια.

Όχι όταν πάς Super Market και αντί για Nestle γάλα πρέπει να πάρεις Dia.

Ποιότητα ζωής δεν είναι ο φραπές και το ορθάδικο μία φορά την εβδομάδα. Ποιότητα είναι να είσαι κάθε μέρα ξένοιαστος και εξασφαλισμένος. Το άγχος να είναι η εξέρεση και όχι ο κανόνας.

Sorry, αλλά ο περισσότερος κόσμος που ξέρω ή που θα έχει κάνει γαμώ τα λεφτά από λαμογιά, μέσον, ή το κ0λοδημόσιο ή που θα μετράει το κάθε ευρώ ή θα χρωστάει της Μιχαλούς.

Βλέπεις συναδέλφους του τομέα να παλεύουν με 700-800 ευρώ και σου έρχεται ο Βύσμας και παίρνει 4 χιλιάρικα; Δεν υπάρχει καν αξιοκρατία εδώ.

Ο jpavlis τα λεει καλα! Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα! Εγω παντως αν και εξασφαλισμενος ειμαι εδω, θα παλεψω για το καλυτερο εξω! Αλλα σε ιδιωτικο τομεα στην Ελλαδα δεν δουλευω με τιποτα! Δεν υπαρχει περιπτωση , δεν γουσταρω την ολη εκμεταλευση που παιζει! Δυστιχως εχω φιλους που δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα και βλεπω το ολο ΧΑΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Sorry ξέχασα και μία ακόμα κατηγορία που είναι οι ελάχιστοι τυχεροί που έχουν πετύχει με το σπαθί τους, στον ιδιωτικό ή και σαν ελεύθεροι. Λίγοι ωστόσο και δεν ξέρω κατά πόσον νιώθουν ασφαλείς. Δεν είχα αυτή την τύχη δυστυχώς.

@sebastian: Αν μου το έλεγαν πριν ένα χρόνο ότι θα συμφωνούμε εμείς δεν θα το πίστευα lol.

Και κάτι ακόμα, στην ίδια γειτονιά, ψηφοφορία 1870 ατόμων http://www.thelab.gr/poll.php?do=showresults&pollid=381 το 50% είναι κάτω των 1300 και οι περισσότεροι του κλάδου μας.

Link to comment
Share on other sites

αχ τζον και να σε ειχα εδω ναπολι...να δεις τι καλα που ειναι...θα πεις ελλαδιτσα μου που εισαι..?

γενικοτερα υπαρχει μεγαλο προβλημα...μην κρινεται απο κανα δυο κρατη που αναφερθηκαν που βρισκονται στην ελιτ οικονομικα..δεν ειναι δα και ολες οι χωρες παραδεισος...εκτος απο την ελλαδα...

εγω βασικα αν θεωρηθει οτι μισθος μου ειναι πανω κατω στα ιδια επιπεδα με μιας αλλης χωρας..προτιμω να μεινω ελλαδα παντως...

επισης η διαμονη στο εξωτερικο ειναι αρκετα δυσκολη εαν πας μονος σου...οσο καλα και να ειναι τα λεφτα...θα φρικαρεις...

αλλο να κατεβει ολοκληρο team εχει διαφορα...η προσαρμογη ειναι αρκετα πιο ευκολη...

μην μιλαμε εκ του ασφαλους..

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω Γιάννη έχεις δίκιο.

Δεν αποδίδω όμως το φταίξιμο εξ ολοκλήρου σε αυτους που μας διοικούν. (λαμογιες, ρουσφετια, σκανδαλα κτλ)

Η εξουσια διαφθείρει και οποιος το αρνείται δεν ξερει τι του γίνεται.

Ο ωχαδελφισμός τρώει την Ελλάδα είτε προέρχεται από μένα, από σένα, από το κοινωνικό σύνολο όλο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εξηγήσω ότι το θέμα δεν είναι τα λεφτά. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει ζωή. Κι αν για σας ζωή είναι ο φραπές στην παραλιακή, για μένα είναι άλλα πράγματα. Βαρέθηκα να ακούω τα 2 τρανταχτά επιχειρήματα για Wonderfull Greece: Souvlaki + Frape!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εξηγήσω ότι το θέμα δεν είναι τα λεφτά. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει ζωή. Κι αν για σας ζωή είναι ο φραπές στην παραλιακή, για μένα είναι άλλα πράγματα. Βαρέθηκα να ακούω τα 2 τρανταχτά επιχειρήματα για Wonderfull Greece: Souvlaki + Frape!

Μα δεν κάνουμε τίποτα και να το λύσουμε! Καθόμαστε και, ναι θα το πω, κλαιγόμαστε. Και δεν αναφερομαι σε σένα, όλος ο κόσμος κάθεται και αποδεχεται την κατασταση.

και tzatziki, μην ξεχνάς το tzatziki

Πεινάς λεμε. :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι Αλέξη δεν πατάμε, αλλά θα πατήσουμε. Τα τελευταία 10 χρόνια που παρακολουθώ τα πράγματα έχουμε καμπή προς τα κάτω μόνιμα.

Δεν θέλω να ακούω για ποιότητα ζωής όταν δουλεύεις 12 ώρες χωρίς υπερωρίες με την τρομοκρατία της απόλυσης-παραίτησης χωρίς αποζημίωση.

Όχι όταν έτσι αναγκάζεσαι να φοράς τα ίδια noname ρούχα 3 χρόνια.

Όχι όταν πάς Super Market και αντί για Nestle γάλα πρέπει να πάρεις Dia.

Ποιότητα ζωής δεν είναι ο φραπές και το ορθάδικο μία φορά την εβδομάδα. Ποιότητα είναι να είσαι κάθε μέρα ξένοιαστος και εξασφαλισμένος. Το άγχος να είναι η εξέρεση και όχι ο κανόνας.

ετσι περνουσαν οι εγγλεζαδες το 98 , βασικα στην αγγλια εμαθα να μην παιρνω το επωνυμο αν σας λεει κατι αυτο...ρουχα επωνυμα? τιθ ειναι αυτο ? μονο το ΝΕΧΤ θυμαμαι :baby:

KWIK SAVE λεει τπτ σε κανενα? χαμος γινοταν. Morissons μια φορα το τριμηνο...και ο μεσος αγγλος ε (μου τα λεγανε οι συμφοιτητες μου). ΕΙδικα οταν τους ελεγα οτι οι ελληνες ψωνιζουν απο τα morissons μαζευαν τις τριχες τους απο τα πατωματα

Ρευμα , αστο αφησω καλυτερα ΤΟΤΕ εδινα για προσωπικη μου καταναλωση το μηνα οσο εδιναν οι γονεις το 4 μηνο για ενα σπιτι ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Βενζινη , αστο καλυτερα , διαβαζω σε αγγλικα φορα οτι πλεον ΔΕΝ τη παλευουν με τις τιμες...πανω απο εναμιση ευρω αν δε κανω λαθος. Να πω για δημοτικα τελη?:whistling

Τελος ο μεσος αγγλος νομιζετε κυκλοφορει με το σουπερ ντουπερ αμαξι ή το παιρνει να παει για καφε? σαββατοβραδο ηταν πιτα τα τρενα λεωφορεια , και με καλο κοσμο ετσι οχι τπτ chavs. Εδω πρεπει να σκασεις με το αμαξι και 250 ηχεια που απο πριν εχεις περασει 125 χερια κερι ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ και σε δουνε με βρωμικο αμαξι (ολα για τα ματια του κοσμου)

Διασκεδαση σε μαγαζια , ναι σφηνακι ποτο σε τιμη μπουκαλιου στην ελλαδα...μπυρα βαρελιου (αμφιβολης ποιοτητας και προελευσεως) και αμα σας αρεσει.

Γιατι αραγες οι εγγλεζαδες κοιτανε πως θα μεταναστευσουν σε καναδα/αυστραλια/νεα ζηλανδια ?

θελω να πω , παντου εχει ***** , το ζητημα ειναι τι ζητας απο τη ζωη σου. Μπορεις στη σαπιλα της ελλαδας, καλως, δεν μπορεις κοιτας εναλλακτικες. Πιστευω επισης οτι η μεταναστευση ειναι η εσχατη λυση με οτι συνεπαγεται αυτο. Φευγεις οταν πλεον δεν μπορεις εδω να παρεις αυτα που θελεις. Επιπλεον οι Αθηναιοι θα πρεπει να υπολογισουν οτι επειδη η ποιοτητα ζωης στην αθηνα εχει πιασει πατο δεν σημαινει οτι αυτο ισχυει και σε ΟΛΗ την ελλαδα , κανετε μεγαλο λαθος. Απλα δοκιμαστε και θα δειτε. Μενω σε σπιτι που εχει τον ενα τεταρτο των χρονων στη πλατη του σε σχεση με αυτο της αθηνας , τα ιδια μετρα και δινω 170 ευρω λιγοτερα το μηνα, με θεα τα βουνα ε οχι τη μπουγαδα του απεναντι. Να πιασω μισθους , πανω κατω οι ιδιοι και απειρες ευκαιριες επιχειρηματικοτητας...να πιασω το θεμα παρκινγκ , τη φασαρια , κλοπες , τι να πω αλλο?

ΕΠπισης θεωρω αδικο να συκγρινω την ελλαδα μια χωρα που μεχρι 30 χρονια πριν το κρατος ειχε μοναδικη εννοια να κυνηγαει τα κομμουνια και την αγγλια μια χωρα 300 χρονια βιομηχανοποιημενη.

@chroma , καλα βρε συ στο στρατο σιχαθηκες την ελλαδα? δλδ στο πανεπιστημιο ΚΑΘΕ μερα δεν σου ερχοταν να αυτοπυρποληθεις?:whistling

Link to comment
Share on other sites

να σας πω ποσο καιρο εχετε μεινει στο εξωτερικο? για δουλεια οχι διακοπες...

Θες να μου πεις ότι υπάρχουν χειρότερα έξω; Δεν είχα την ευκαιρία δυστυχώς και δύσκολα θα την έχω.

Αλλά είμαι περίεργος να ακούσω. Που γέρνει η ζυγαριά σου;

@ea6gka: Είπα, δεν μιλάω για Αγγλία γιατί το κόστος ζωής εκεί είναι αναλόγως ακριβό. Επίσης μόνος είπα ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

διαπιστωνοντας μαλλον οτι ο καθενας μας εκθειαζει αυτο που του λειπει (πχ τζιμπακ=ωραια η ελλαδα γιατι αποτι λεει δεν πολυπερνα καλα στην Ιταλια/υπολοιποι=φοκους στο οικονομικο) συμφωνω με αρκετα απο αυτα του εα6γκα...Δηλαδη Ελλαδα δεν ειναι μονο αυτη η ρημαδα η Αθηνα,μπορουν ναλλαξουν πολλα αν ξεκολλησουμε απο το αστικο κεντρο.Δεν εχω ζησει καθολου αγγλια αλλα φανταζομαι εκει δεν θαναι τοσο κολλημενοι πια με το Λονδινο...

δλδ στο πανεπιστημιο ΚΑΘΕ μερα δεν σου ερχοταν να αυτοπυρποληθεις?

το ελληνικο πανεπιστημιο θα επρεπε να το λενε στους τουριστικους οδηγους για αξιοθεατο,σαν τον εθνικο κηπο ενα πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα ξεκολλήσεις από την Αθήνα; Για να ξεκολλήσω εγώ χρειάστηκε να κάνω 2 δουλειές στην Αθήνα για να μπορέσω να μαζέψω ένα κομπόδεμα για να μπορέσω να κατέβω Καλαμάτα και να δουλέψω για 400 € το μήνα μέχρι να βρω κάτι καλύτερο. Δεν είναι εύκολη η αποκέντρωση, ιδιαίτερα όταν γίνεται με ιδία μέσα. Πρέπει να υπάρξουν κίνητρα από το κράτος έτσι ώστε να αποσυμφορηθεί η Αθήνα και να ζωντανέψει η επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μου πεις ότι υπάρχουν χειρότερα έξω; Δεν είχα την ευκαιρία δυστυχώς και δύσκολα θα την έχω.

Αλλά είμαι περίεργος να ακούσω. Που γέρνει η ζυγαριά σου;

@ea6gka: Είπα, δεν μιλάω για Αγγλία γιατί το κόστος ζωής εκεί είναι αναλόγως ακριβό. Επίσης μόνος είπα ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα.

ρε συ το Souvlaki + Frape! υπαρχουν παντου οπου και να πας...ας πουμε εδω οι ναπολιτανοι το χουνε panini+seikerato!..

φυσικα και υπαρχουν χειροτερα απο την ελλαδα....

στην ιταλια ας πουμε δεν βλεπω τιποτα διαφορετικο απο θεμα μισθων...και ποιοτητα ζωης...μονο αρκετα ψηλα στον βορρα κατι πανε να κανουν..αλλα μιλαμε για το ξενερωμα της ζωης σου..κατι περιπου σαν αυτα που ανεφερε ο jogi

ασε που εχουμε πνιγει στο σκουπιδι εδω ρε φιλε...ελεος λεμε

εγω θελω να καταληξω στο θεμα προπαντος του jogi...εαν οι απολαβες του κυμαινονται στα ιδια επιπεδα ειτε αγγλια ειτε ελλαδα...σαφως και να γυρισει ελλαδα κατε εμε..αρκει να ειναι εξασφαλισμενος για την θεση και τις συνθηκες εργασιας..δεν υπαρχει λογος για μενα να κατσει εξωτερικο...απο την στιγμη που οικονομικα δεν εχει κατι να κερδισει..

Link to comment
Share on other sites

γιατι ειναι ευκολο να φυγεις εξωτερικο με ιδια μεσα ? πες οτι θες να πας καπου και να ψαχνεις θα πρεπει να πληρωνεις και κανα ξενοδοχειο για να μενεις καπου ετσι δεν ειναι?:whistling

Link to comment
Share on other sites

@chroma , καλα βρε συ στο στρατο σιχαθηκες την ελλαδα? δλδ στο πανεπιστημιο ΚΑΘΕ μερα δεν σου ερχοταν να αυτοπυρποληθεις?:whistling

Μια χαρά τραβούσα τις τρίχες της κεφαλής μου, ήταν και μακριές τότε, στο πανεπιστήμιο. Έριχνα όμως και το φταίξιμο 50-50 και στην πάρτη μου γιατί ήμουν παρτάλι οπότε δε μπορούσα να εκτιμήσω αν η κατάσταση είναι στραβή από μόνη της ή αν βάζω και εγώ το χεράκι μου.

Στο στρατό ποτέ δεν είχα πρόβλημα με διαταγές, αγγαρείες, σκοπετάκια κλπ. Σιχάθηκα τους ανθρώπους που μιλούσαμε την ίδια γλώσσα και ήταν ζώα, κοιλαράδες ΕΠΟΠ και βολεμένους στρατιωτικούς που ζουν από τον ιδρώτα και την αγωνία της μάνας και του πατέρα μου, οι οποίοι τολμούσαν να κάνουν και κήρυγμα για ζωή, πατρίδα και ιδανικά μη χ**ω. Γνώρισα και αξιολογους ανθρώπους, στα δάχτυλα του ενός χεριού μετρημένους δυστυχώς.

Για αυτό μάζεψα τα μπογαλάκια μου έφυγα και πληρώνω τους φόρους μου αλλού, ας φάνε από άλλη τσέπη, τουλάχιστον έχω τη συνείδηση μου ήσυχη οτι δε συνεισφέρω στη σαπίλα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.