Jump to content



Να μείνω ή να φύγω....?


jogi

Recommended Posts

Να πω και εγω την ταπεινή μου γνώμη στο δίλημμά σου

Αν σκέφτεσαι να κάνεις οικογένεια μελλοντικά, και στην Ελλάδα παίζει οπως είπε και Γιώργης δικό σου σπίτι για να μην πληρώνεις ενοίκιο ή δάνειο + γονείς (για να κρατάνε παιδιά ή εστω καβάτζα) τοτε γύρνα... Στην Ελλάδα χρειάζονται και λίγο πλάτες.... σαν του Daytime Dreamer ενα πράγμα :p:D.... Η Ελλάδα μπορει να έχει 1000 κακά αλλά έχει και αρκετά καλα τα οποία ομως συνήθως τα θυμάσαι αφού περάσεις τον διαβατηριακό έλεγχο στον Ελ Βενιζέλο και 1 λεπτό αφου ξεκολλήσει το αεροπλάνο απο τον διάδρομο...

Αν από την άλλη εισαι παλικάρι λίγο φευγάτος, χωρίς σχέδια για γάμους και παιδιά (τουλάχιστον άμεσσα) και οι λέξεις 3ήμερα, Ελληνικό σαββατόβραδο, αραλίκι, λιακάδες, φρεντο εσπρέσσο στην παραλιακή δεν σου λένε τίποτα... μείνε εξωτερικό... Επίσης, αν εισαι άνθρωπος που ζεις μέσα απο την δουλειά σου και όχι άνθρωπος που χρησιμοποιείς την δουλεια σου για να ζήσεις... (aka σε νοιάζουν οι προαγωγές, οι τίτλοι, οι θέσεις και τα μηδενικά του μισθού σου)

Για μένα έχει να κάνει καθαρα με το τυπος ανθρώπος είσαι μέσα σου και πως γουστάρεις να δεις τον ευατό σου μελλοντικά...ολα και παντου δεν μπορεις να τα έχεις, αλλα θα έχεις εκει άλλα εδώ και τουμπαλιν...επιλογές κάνουμε όλοι και φυσικά δεν είναι όλες μη-αναστρέψιμες... οπότε don't worry

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Να πω και εγω τη ταπεινή μου ένσταση λοιπόν

το 3ήμερο, το αραλίκι και το σαββατόβραδο δεν είναι ελληνικές πατέντες, υπάρχουν και αλλού. Ειδικά όταν τα κάνεις χωρίς άγχος και δε μετράς τα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

την βολτα ομως ρε guys στην παραλιακη και φραπα στο καπακι...μεχρι στιγμης κανενα αλλο κρατος δεν μου την εχει προσφερει..κακα τα ψεμματα η ελλαδα ειναι καπως οπως και να το κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αν από την άλλη εισαι παλικάρι λίγο φευγάτος, χωρίς σχέδια για γάμους και παιδιά (τουλάχιστον άμεσσα) και οι λέξεις 3ήμερα, Ελληνικό σαββατόβραδο, αραλίκι, λιακάδες, φρεντο εσπρέσσο στην παραλιακή δεν σου λένε τίποτα... μείνε εξωτερικό...

Είμαι με την γυναίκα μου στην Ιρλανδία, βγάζουμε γύρω στα 5.5-6k καθαρά το μήνα, αγοράσαμε δικό μας σπίτι αξίας x00.000 ευρώ και προχτές επιστρέφοντας από τις διακοπές στην Ελλάδα, δώσαμε άλλα €1200 για να κάνουμε μια στάση Ιταλία να δούμε έναν φίλο που παντρεύεται και να επεκτείνουμε τις διακοπές μας για άλλες 5 μέρες, χωρίς άγχος και χωρίς να μαζεύουμε αυτά τα έξτρα λεφτά επί 12 μήνες. Aka δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο ;)

Για το μόνο πράγμα που μετάνιωσα είναι που δεν έφυγα από το χανίο πριν από 10 χρόνια. Θα είχα γλιτώσει την εγχείρηση χωλής λόγω άγχους, περί τα 20k σε δάνεια στην Ελλάδα "για να την βγάλουμε" και ο μισθός μου εδώ θα ήταν 60+ k.

Πριν από 10 χρόνια τέτοιο καιρό, το αφεντικό που με πλήρωνε 150.000 δραχμές το μήνα έβαζε τεχνικούς, γραμματείς και την ταμία μας να κουβαλάνε πισιά τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα για να στήσουμε το περίπτερό μας στην ΔΕΘ, άνευ έξτρα πληρωμής, για το καλό της εταιρίας (και με την μόνιμη υποψία/εκφοβισμό της απόλυσης).

Όπως προείπα, μακριά από τον κ*λο μας κι ας είναι και μισό μέτρο. Διακοπές μόνο, κι αυτό για να δούμε και κανα φίλο & συγγενή, γιατί για παραλίες και λωκαράκια, έχει και στο Lanzerote με τα μισά λεφτά από την Ελλάδα (από εδώ που είμαστε).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να νιώθεις καλά εκεί που είσαι. Αν έχεις και τον παραμικρό ενδοιασμό για την Αγγλία ή βολιδοσκόπησε για μια άλλη χώρα ή γύρισε στην Ελλάδα. Το οικογένειακό περιβάλλον, όσο και αν το αποφεύγουμε πολλές φορές, μπορεί να προσφέρει μεγάλο στήριγμα.

Τα παιδιά είναι μεγάλη υπόθεση. Δεν είναι μονο το γεγονος της ασφάλειας, αλλά και η ανατροφή τους σε ένα σωστό περιβάλλον με την γιαγιά, τον παππού, τον θείο κτλ παίζει και αυτή το ρόλο της.

Edit

Έβλεπα στις ειδήσεις σήμερα, η κρίση της οικονομίας χτυπά λίαν συντόμως την Αγγλία με 100.000 δουλειές να απειλούνται μόνο στο Σίτι.

http://news.ert.gr/c/9/419829.asp

Link to comment
Share on other sites

Το οικογενειακό περιβάλλον, η γιαγια, ο παππούς και ο θείος είναι και αυτά ελληνικές πατέντες;

Ασφαλώς και όχι. Αμα δουλευουν όμως και οι δύο γονείς πως θα μέγαλωσει ένα παιδι; Με την Νταντά;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν θα εφευγα απο αγγλια... ελλαδα παντως δεν θα γυρναγα με τπτ...

προσωπικα εχω στοχο να παρω το χαρτι οσο πιο νωρις γινεται για να την κανω εξω...

μια χαρα θα μεγαλωνα τα παιδια μου εξωτερικο.. στην ελλαδα καλυτερα θα βγουνε?

//συμφωνω οτι η ελλαδα ειναι μονο για διακοπες (ΚΑΙ ΑΝ)...

εδω

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πιάνω, πες οτι το παιδί μου το μεγαλώνουν οι Ιρλανδοί γονείς της γυναίκας μου. Που είναι το πρόβλημα;

Προσωπικά η μάνα μου δουλεύει αρκετές ώρες, ο πατέρας μου επίσης, με τη μοναδική θεία που θα βόλευε για νταντά η μάνα μου είναι στα μαχαίρια και μια γιαγιά εν ζωή είναι φευγάτη. Να το βράσω το οικογενειακό μου περιβάλλον.

*ea6gka το post πήγαινε για αλέξη αλλά χώθηκες ύπουλα. Από τα παραπάνω εγώ δε λεω οτι έξω είναι καλύτερα, απλά δε παίζει ρόλο που είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε πιάνω, πες οτι το παιδί μου το μεγαλώνουν οι Ιρλανδοί γονείς της γυναίκας μου. Που είναι το πρόβλημα;

Προσωπικά η μάνα μου δουλεύει αρκετές ώρες, ο πατέρας μου επίσης, με τη μοναδική θεία που θα βόλευε για νταντά η μάνα μου είναι στα μαχαίρια και μια γιαγιά εν ζωή είναι φευγάτη. Να το βράσω το οικογενειακό μου περιβάλλον.

Όταν το παιδί σου αρχίσει να λέει Dad αντί για Μπαμπά, και το ελληνικό θα το μιλάει μόνο Χριστούγεννα και Πάσχα σπαστά, θα δεις που θα αρχίσεις να δυσανασχετείς.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη ταπεινή μου ένσταση λοιπόν

το 3ήμερο, το αραλίκι και το σαββατόβραδο δεν είναι ελληνικές πατέντες, υπάρχουν και αλλού. Ειδικά όταν τα κάνεις χωρίς άγχος και δε μετράς τα ευρώ.

Δεν εννοούσα οτι ειναι Ελληνικά προνόμια μόνο... σίγουρα μπορεις να τα έχεις και αλλου και εγώ τα Σαββατόβραδα στο Λονδίνο, Κυριακή μεσημέρι γύριζα :D Τα είπα αναφερόμενος στις συνήθειες του μέσου Έλληνα.

Είμαι με την γυναίκα μου στην Ιρλανδία, βγάζουμε γύρω στα 5.5-6k καθαρά το μήνα, αγοράσαμε δικό μας σπίτι αξίας x00.000 ευρώ και προχτές επιστρέφοντας από τις διακοπές στην Ελλάδα, δώσαμε άλλα €1200 για να κάνουμε μια στάση Ιταλία να δούμε έναν φίλο που παντρεύεται και να επεκτείνουμε τις διακοπές μας για άλλες 5 μέρες, χωρίς άγχος και χωρίς να μαζεύουμε αυτά τα έξτρα λεφτά επί 12 μήνες. Aka δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο ;)

Για το μόνο πράγμα που μετάνιωσα είναι που δεν έφυγα από το χανίο πριν από 10 χρόνια. Θα είχα γλιτώσει την εγχείρηση χωλής λόγω άγχους, περί τα 20k σε δάνεια στην Ελλάδα "για να την βγάλουμε" και ο μισθός μου εδώ θα ήταν 60+ k.

Πριν από 10 χρόνια τέτοιο καιρό, το αφεντικό που με πλήρωνε 150.000 δραχμές το μήνα έβαζε τεχνικούς, γραμματείς και την ταμία μας να κουβαλάνε πισιά τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα για να στήσουμε το περίπτερό μας στην ΔΕΘ, άνευ έξτρα πληρωμής, για το καλό της εταιρίας (και με την μόνιμη υποψία/εκφοβισμό της απόλυσης).

Όπως προείπα, μακριά από τον κ*λο μας κι ας είναι και μισό μέτρο. Διακοπές μόνο, κι αυτό για να δούμε και κανα φίλο & συγγενή, γιατί για παραλίες και λωκαράκια, έχει και στο Lanzerote με τα μισά λεφτά από την Ελλάδα (από εδώ που είμαστε).

Chosena δεν διαφωνώ στην περιπτωση σου...2 σχόλια μόνο

1) Για να παντρεύτηκες σημαίνει οτι ειδες πράγματα στην γυναίκα σου... Βρήκες το ταίρι σου που λένε.. Σε αυτην την περίπτωση λοιπόν πάω πάσο γιατί αν ειναι Ιρλανδέζα λίγο δυσκολο να την άφηνες λοιπόν για να γυρίσεις πίσω μόνος σου, αν ειναι Ελληνιδα απο την άλλη και φυγατε απο εδω μαζι σημαινει οτι απλά "μαζί και στην κολάση που λεμε"... καλά θα ήταν οπου και να πηγαίνατε... αν γνωριστηκατε εκει, εεεε δεν ξεφυγες και απο τις Ελληνικές μας συνήθειες... (μουσακά θα τρως και στο Δουβλίνο πχ) ... Που καταλήγουμε? Οτι αν εισαι καλα στα οικογενειακά σου, προσωπικά σου, σπίτι σου θα ειναι το οποιοδήποτε μερος του κόσμου αρκει να εισαι με τον ανθρωπό σου...

Γιατι πιστεψε με απο αυτα που είπες και δεν πιστευω οτι ειναι τυχαίο που το ειπες πρώτo, κρατησα το γεγονός οτι εισαι με την γυναίκα σου και οτι χρησιμοποιήσες 1ο πληθυντικό... ισως ο jogi να μην την βρήκε στο Λονδίνο και να υπάρχει εκει το κενό που να τον κάνει να γυρίσει πίσω... ;)

2) Μπορει το δικό σου επάγγελμα να ηθελε το εξωτερικό για να ανθίσει, δεκτό... ισως κάποιος άλλος όμως πχ δικηγόρος με μπαμπα δικηγόρο, η ιδέα της μετανάστευσης να μην ειναι τόσο καλη, καθώς σε αυτο το χώρο μετράνε άλλα πράγματα... Που σημαίνει οτι δεν ειναι για όλα τα επαγγέλματα και τις φαμίλιες ως γενικότερο οικογενειακό σετάρισμα το εξωτερικό η καλύτερη λύση...

Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε chroma σε εσενα πηγαινε το ποστ μου ή μηπως θαρρεις πως εδω τωρα εχετε μονολογο με τον αλεξη?:hm:

ακου εκει χωθηκα υπουλα LOLLOLOLOL

Τι μονολογο βρε, απόψεις πετάμε. Απλά εγραψες την ώρα που απαντουσε σε μένα :upside:

Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε chroma σε εσενα πηγαινε το ποστ μου ή μηπως θαρρεις πως εδω τωρα εχετε μονολογο με τον αλεξη?:hm:

ακου εκει χωθηκα υπουλα LOLLOLOLOL

σε εχουν τρελλανει οι ginger:D

freckles + ginger ftw

έπρεπε να χώσω smilie, πλάκα έκανα. :D

Αλέξης

Γιατί να με χαλάει να λέει dad ρε άνθρωπα, μήπως εγώ θα μεγαλώσω τον ελληνάρα τον spartan τον ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.