Jump to content



Να μείνω ή να φύγω....?


jogi

Recommended Posts

^κοιτα αυτα ολα θεωρητικα,στην πραξη ισως "δω" λιγοτερα ακομα δεν ξερω,πολυ φοβαμαι το γεγονος οτι ειμαι ελληνας να με ριξουν στα λεφτα..οπως συμβαινει στα συμβολαια που κανω τωρα ευρωπη.

Συμφωνω σε αυτο που λες,τα επιπλα δεν με απασχολουν,απλα επειδη το αουντι εχει την αξια του,με απασχολει τι θα απογινει,και επειδη κοιταξα τιμες εκει και ειδα κατι 40000$ και πανω,δεν λεει να το σκοτωσω εδω ετσι.

απο φορολογια δεν ξερω πολλα ,αυτο που εμαθα οι κρατησεις ειναι γυρω στο 9-10% σε αρκετα καλυτερο επιπεδο με δω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Οι Αυστραλοί έχουν καταφέρει τα τελευταία χρόνια να έχουν μονίμως 3 με 4 από τις πόλεις τους μέσα στην πρώτη δεκάδα των πιο βιώσιμων πόλεων παγκοσμίως (η Μελβούρνη θαρρώ είναι πρώτη για δύο συνεχόμενα χρόνια).Κάτι νομίζω δείχνει αυτό.Σε συνδυασμό δε με το ήπιο κλίμα τους, τους δίνει επιπλέον πλεονέκτημα συγκριτικά με άλλες σοβαρές (βορειο)ευρωπαϊκές πόλεις.

Εαν έχεις μια δουλειά την οποία δεν κινδυνεύεις αν την αφήσεις για κάποιο διάστημα να σε αφήσει και αυτή, τότε όπως σου είπαν και άλλοι σε διευκολύνει να δοκιμάσεις και αν δεις ότι για οποιοδήποτε λόγο δε σε γεμίζει, να επιστρέψεις.Το πρόβλημα θα ήταν να έχεις μια δουλειά την οποία θα πρέπει να την εξασκείς διαρκώς.

Επίσης, νομίζω κάπου είδα να αναφέρεις κάτι για 250$ εβδομαδιαίως για ενοίκιο σε αξιοπρεπείς περιοχές.Αν μιλάμε για σπίτι/διαμέρισμα νομίζω απλά το ξεχνάς και το υπολογίζεις στα 400 περίπου τουλάχιστον.Άντε και 350 σου λέω.Με 250 θα βρεις να νοικιάσεις δωμάτιο με κοινόχρηστους χώρους.

Από όσα είχα δει κι εγώ και διάβασα και σε διάφορες σελίδες στο νετ, για να έχεις μία οικογένεια με δύο μικρά παιδιά θες περίπου 3000 το μήνα.Σε αυτά περιλαμβάνονται τα βασικά, όπως ενοίκιο,ρεύμα,τηλέφωνο,ίντερνετ, σούπερ μάρκετ και κάποια καύσιμα (σε φυσιολογικό βαθμό, μην κάνεις 10.000 χλμ το μήνα δηλαδή...).Όσο βέβαια ανεβαίνουν οι προσδοκίες και οι απαιτήσεις καθενός ανεβαίνουν και τα έξοδα φυσικά.Σκεπτόμενος βέβαια πως ο κατώτατος μισθός είναι περίπου στα 2400 αντιλαμβάνεται κανείς πως η δημιουργία οικογένειας για 2 εργαζόμενα άτομα δεν είναι απατηλό όνειρο θερινής ελληνικής νυκτός.Τα ξαδέρφια μου μου λένε πως για να είσαι αξιοπρεπής με 4μελή οικογένεια θες γύρω στο 60ρι με 70ρι ετησίως.Να έχεις δηλαδή το σπίτι σου,τα αυτοκίνητά σου,τα φαγητά, τις βόλτες, ντύσιμο, ιδιωτικά σχολεία κλπ κλπ και ένα καλό ταξίδι διακοπών για το καλοκαίρι.

Τώρα για τα κάρα, που λένε και 'κει κάτω, προσωπικά δε θα έμπαινα καν στον κόπο να κοιτάξω για καινούριο.Η αλήθεια είναι πως μερικά καινούρια αυτοκίνητα τα έχουν σε παραπλήσιες τιμές με εδώ αν όχι ακριβότερα, ενώ κάποια άλλα είναι κατά πολύ φθηνότερα.Πάει περιπτωσιολογικά κατά κάποιο τρόπο.Αν επιμένεις πάντως να πάρεις γερμανό, η εσωτερική αγορά μεταχειρισμένων δε θα σε αφήσει νομίζω παραπονεμένο. [Δες εδώ πχ Used Cars - New Cars - Search New & Used Cars For Sale - carsales.com.au ] Δε νομίζω ότι αξίζει να μεταφέρεις αυτοκίνητο εκεί και δε γνωρίζω κιόλας και αν θα στο επιτρέψουν να σου πω την αλήθεια να παραμείνει αριστεροτίμονο.Σε κάτι τέτοια είναι πολύ αυστηροί.

Το ίδιο νομίζω δεν αξίζει να γίνει και με τα έπιπλα.Αν θέλετε να ρωτήσω ένα φίλο μου που πήγε πριν λίγο καιρό για μόνιμα πόσο του πήρε για να μεταφέρει τα παιχνίδια του (άλλος κολλημένος από κει :p).Έφτιαξε ένα κουτί μεγέθους όσο ένα μπαούλο μου είχε πει.Τα έπιπλα σίγουρα θα θέλουν αρκετό χώρο, αλλά αν θέλετε ρωτάω έτσι ενδεικτικά.

Μιας και είδα το τελευταίο σου σχόλιο.Δεν υπάρχει λόγος να φαντάζεσαι τέτοια πράγματα.Δεν είναι ζούγκλα εκεί.Λαμογιές γίνονται και εκεί βεβαίως, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.Είναι αυστηροί και σε τέτοια θέματα.Και αν ποτέ γίνει μια στραβή και απευθυνθείς για βοήθεια να ξέρεις ότι η αντιμετώπιση του ζητήματος θα είναι και ταχεία και αξιοκρατική και αποτελεσματική.Αλίμονο αν σε τέτοιες αμιγώς πολυπολιτισμικές κοινωνίες ο καθένας έριχνε τον άλλο γιατί δεν του αρέσει η θρησκεία του ή που τρώει μόνο χόρτα.

[MENTION=44]unstoppable[/MENTION], γύρω στο 40%, όπως κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

απο φορολογια δεν ξερω πολλα ,αυτο που εμαθα οι κρατησεις ειναι γυρω στο 9-10% σε αρκετα καλυτερο επιπεδο με δω

Για ριξε κι εδω μια ματια ρε τζορτζ

στα 80Κ για foreign residents ειναι 23500 ο φορος (περιπου 30%)

Τωρα για τα επιπλα και το αυτοκινητο που σκεφτεσαι, εγω προσωπικα θα εκανα οτι και ο ξαδερφος πριν φυγει (προ κρισης) για US. Ρευστοποιηση

Καλυτερα IMHO να κατεβεις με μια καβατζα στην τσεπη και οταν στρωσεις με σπιτι/δουλεια κλπ αγοραζεις απο εκει.

Τελος,στο ερωτημα να μεινω ή να φυγω, εκτιμω οτι εδω εχουμε ακομα δρομο μεχρι να φτασουμε στον πατο του βαρελιου. Και το χειροτερο ειναι οτι οσο ζοριζεται ο κοσμος, μπορει τα πραγματα ανα πασα στιγμη να αγριεψουν επικινδυνα

Link to comment
Share on other sites

απο φορολογια δεν ξερω πολλα ,αυτο που εμαθα οι κρατησεις ειναι γυρω στο 9-10% σε αρκετα καλυτερο επιπεδο με δω
Για ριξε κι εδω μια ματια ρε τζορτζ

στα 80Κ για foreign residents ειναι 23500 ο φορος (περιπου 30%)

Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει το φορολογικό τους σύστημα, αλλά να τονίσω το εξής:

Όταν μια εταιρία σου λέει μισθό "$100.000 plus benefits", αυτό σημαίνει ότι παίρνεις ετησίως $100.000, μαζί με ασφάλιση, ΚΑΘΑΡΑ. Δηλαδή, οι κρατήσεις και οι φόροι είναι ήδη πληρωμένα. Τώρα τι επιπλέον θα σου βγει με τη δήλωση, δε γνωρίζω.

Επίσης, κοιτάς στο "plus benefits" που μερικοί σου βάζουν επιπλέον, όπως dental care, κλπ.

Γενικά να ξέρεις ότι οι πληρωμές εκεί είναι ανά εβδομάδα ή 15νθήμερο και όχι μήνα. Το ίδιο ισχύει και για τα ενοίκια, θα δεις πολλά που είναι $250. Δεν είναι το μήνα, είναι $250 την εβδομάδα, αλλά συνήθως είναι όλα πληρωμένα και επιπλωμένα. Κι όλα, εννοώ, κοινόχρηστα, αέριο, ρεύμα, νερό, κλπ. Αυτά που εξαιρούνται είναι το τηλέφωνο/adsl και η τηλεόραση, αφού έχουν συνδρομητικά πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία πάντως το 100.000 Λίρες + benefits είναι ΠΡΟ φόρου.

Και τα μπενεφιτς ειναι καλύψεις σε ασφάλεια ζωής, οδοντιατρική, ματιών, εταιρικό γυμνστήριο κλπ.

Δηλαδή σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν παίρνουμε 100.000

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στην τραπεζα και ρώτησα τι ποσό μπορεί να μου δώσει για φοιτητικό δάνειο να κανω master στο εξωτερικό, και η απάντηση ήταν απογοητευτική. ΟΥΤΕ 5.000 Ευρώ !

Link to comment
Share on other sites

σορρυ, αλλα περιμενεις να σου δωσουν χρηματα τετοιο καιρο?

εδω με ποσο εισοδημα και παλι δυσκολα δινουν ρευστο...

ποσο μαλλον φοιτητικο/καταναλωτικο κτλ...

ουτε 1 στις 1000 να σου δωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυστραλία (να και το λέμε), τι εταιρίες κινητής έχει εκεί; θέλω να δω συνδρομές, με επιδοτήσεις συσκευής κλπ. Παράδειγμα, ομιλία σε σταθερά-εκτός εταιρίας 120', 100SMS και 350MB internet (όπως το wind M) πόσο πάνε;

Link to comment
Share on other sites

στα 12μηνα με μια προχειρη ματια, μου φενονται τα ιδια με εδω

συγκεκριμενα ειναι το ιδο με το ευελικτο επαγελματικο 180

με 29$ παγιο,σου δινουν αξια χρησης 180$, χρεωνουν 98 σεντς/λεπτο (πανακριβα)+40 σεντς τελος κλισης

αρα ειναι σαν να προσφερουν 180 λεπτα/μηνα

χρεωνουν επισης 30 σεντς το μηνα, δηλαδη αναλογικα με εδω ο προσφερουν πιο φθηνα στο συνολο του προγραμματος

και η μονη διαφορα ειναι πως μεσα στην τμη συμπεριλαμβανεται χρηση ιντερνετ 200 μεγαμπιτα

αυτο που εδω ανεβαζει πολυ το κοστος της κινητης (20%-40%) ειναι τα Τελη κινητης και ο ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.