Jump to content



Να μείνω ή να φύγω....?


jogi

Recommended Posts

Μετά από 8 χρόνια "εργασίας" στην Ελλάδα και 1.5 στας Ιρλανδίας, έχω να δηλώσω ότι η Ελλαδάρα είναι εκπληκτική χώρα για διακοπές και τίποτε παραπάνω.

Από εκεί και πέρα είναι θέμα προτεραιοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

στη ελλαδα χωρις να εχει κανει στρατο θα εβρισκε αντιστοιχη δουλεια με την αγγλια?

δεν ξερω γι αυτο ρωταω

για το ερωτημα που θετεις..

δεν ξερω αν θα εφευγα απο αγγλια... ελλαδα παντως δεν θα γυρναγα με τπτ...

προσωπικα εχω στοχο να παρω το χαρτι οσο πιο νωρις γινεται για να την κανω εξω...

μια χαρα θα μεγαλωνα τα παιδια μου εξωτερικο.. στην ελλαδα καλυτερα θα βγουνε?

//συμφωνω οτι η ελλαδα ειναι μονο για διακοπες (ΚΑΙ ΑΝ)...

Link to comment
Share on other sites

Δούλευα ως consultant σε τράπεζα (στο ΙΤ department) οι υπερωρίες πρακτικά δεν υπήρχαν και μάλιστα επειδή αργούσα να φύγω κάθε μέρα 10-20 λεπτά τελικά όλο και κάτι έπαιρνα ως υπερωρία στο τέλος του μήνα

όταν πέρασαν 2 χρόνια με έπρηξε η φαμίλια και το φανταρικό και θα είσαι λιποτάκτης,

μου την είχε δώσει ο καιρός και ο τρόπος ζωής και τελικά αποφάσισα να γυρίσω

αν και τώρα δουλεύω σχεδόν στο ίδιο τμήμα (ευτυχώς όχι σε τράπεζα) οι υπερωρίες δεν μετράνε αν είναι κάτω από 2 ώρες την ημέρα οπότε πρακτικά δεν τις πληρώνομαι ποτέ

Απο μισθό τι λεει....? Υπερωρίες?

Ασε εγώ δεν τις πληρώνομαι τις υπερωρίες έτσι και αλλιώς και εχει χρειαστει να δουλέψω και 14αωρα, και εχω ξενιτευτεί ουκ ολίγες φορες για 2-3 βδομαδες Ινδία (bangalore) και σε διάφορα χωριά τις Αγγλίας (Northallerton, York, Leeds, Newcastle) για βδομάδες... ΠΧ, τωρα δουλεύω Reading, χρειαζεται να ειμαι 3 ώρες στο τρένο πηγαινε-ελα την μερα και σε 2 βδομάδες με στέλνουν Newcastle για ενα μηνα. Ε, Σαβατοκύριακα θα ειμαι Λονδινο ή οπου αλλου μου την βαρέσει για εκδρομη :p

Link to comment
Share on other sites

στη ελλαδα χωρις να εχει κανει στρατο θα εβρισκε αντιστοιχη δουλεια με την αγγλια?

δεν ξερω γι αυτο ρωταω

για το ερωτημα που θετεις..

δεν ξερω αν θα εφευγα απο αγγλια... ελλαδα παντως δεν θα γυρναγα με τπτ...

προσωπικα εχω στοχο να παρω το χαρτι οσο πιο νωρις γινεται για να την κανω εξω...

μια χαρα θα μεγαλωνα τα παιδια μου εξωτερικο.. στην ελλαδα καλυτερα θα βγουνε?

//συμφωνω οτι η ελλαδα ειναι μονο για διακοπες (ΚΑΙ ΑΝ)...

Οχι, δεν υπηρχε περιπτωση να βρεις αντιστοιχη δουλεια στην ελλαδα, ειδικα χωρίς στρατο. ΠΧ, βλέπω απο τους συναδέλφους μου στην ελλαδα και δεν εχουν παρει ούτε το μισο training απο αυτό που εχω τσιμπήσει εγώ. Και τα projects ειναι πολύ μικροτερα. Το θέμα ειναι αν σε νοιαζει η όχι. Προσωπικά δεν με απασχολεί ιδιαιτερως το μέγεθος της εταιριας, ούτε τα projects όσο το να περναω καλα στην δουλεια μου.

Για τα παιδια μου λες, οχι ελλαδα ειναι 1000000 φορες καλύτερα. Ήλιος, θάλασσα, καλό φαγητό, καλύτερη εκπαιδευση (μην βαρατε ετσι ειναι...), καλύτερες επιρροες απο τις βλαμμενες τις Αγγλιδες, και πανω απολα ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Δεν θα σε μαχαιρωσουν στον δρόμο τοσο εύκολα όσο αγγλία. Εχουν πεθάνει πανω απο 30 παιδια κατω των 18 το τελευταιο εξάμηνο στο Λονδινο και μονο.

Link to comment
Share on other sites

@astrolabos

Ειμαστε στην ελιτ!!!

@jogi

1.Φιλος αδερφικος,που διαμενει εις το UK,δεν ειχε κανενα προβλημα με τον Ε.Σ.(δεν περασε ουτε απεξω)Απλα εχει καποιους περιορισμους και δεν μπορει να μεινει οσο θελει εδω.Για googlaρε να δεις τι ακριβως παιζει...

2.Προσωπικη εκτιμηση,ζουμε την αρχη του τελους της οικονομικης κρισης.Θα ακολουθησει μια 3-5ετια πολυ ζορικη παγκοσμιως(το κανονι/λουκετο/φεσι/φαλημεντο θα παει συννεφο) και μετα θα ξεκαθαρισουν καπως τα πραγματα(βεβαια,αυτο το λεμε καθε χρονο και τελικα ειναι χειροτερα απο περσι).Αν ημουν στη θεση σου,θα προτιμουσα να μην παρω καποιο ρισκο αυτο το διαστημα και θα εμενα εκει που ειμαι(παντα σε σχεση UK vs Ελλαδα)

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω το ποστ μου.. αγγλια ποτε δεν τη συμπαθησα.. καθαρα προσωπικο κολλημα αλλα αν θελω να επιχειρηματολογησω μπορω ανετα να χρησιμοποιησω το 1ο ποστ που τα λεει ολα..

προσωπικα εχω τρελα με γερμανια. ειδικα νοτια πιστευω οτι η ζωη ειναι πολυ ωραια..

ΟΚ .. και εκει η νυχτερινη ζωη δεν ειναι οπως εδω(ελλαδα) αλλα δεν ειμαι και τυπος που ξεφαντωνω...θελω ηρεμια στη ζωη μου και ας ακουω metal (Κουλο αυτο)...

εχουμε σπιτι εκει και παω αρκετες φορες (καλη ωρα σε λιγες μερες τη κανω) .. θα ηθελα πολυ να βρω δουλεια εκει και ας μου δινανε τον ιδιο μισθο με ελλαδα (λεεεεμε τωρα) ..

μη πεταχτει κανα τσακαλι και πει νοτια γερμανια--->bmw ..

οκ δεν θα αλλαξω τη ζωη μου για ενα αυτοκινητο :p..

Jogi καλα εχω την εντυπωση οτι εισαι πληροφορικαριος?

Link to comment
Share on other sites

Jogi καλα εχω την εντυπωση οτι εισαι πληροφορικαριος?

Τελειωσα το θρυλικό τμημα πληροφορικής στο παπει το 2005 και μετα μαστερ σε δοιηξηση επιχειρησεων, εξού και η δουλεια στην Accenture - consulting.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρεις και το Μίλτο; Είναι φίλος διδακτορικός στο τμήμα του παπει.

Σε τι τομεα? Ειμαι περισσοτερο κοντα με το τμημα Τεχνητης Νοημοσυνης μιας και εκει εκανα την πτυχιακη μου. Ποτε ξεκινησε το παιδι?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε με τις γενικές του '99, τομέα δεν θυμάμαι όμως.

anyway, μη το σκίζω άλλο το θέμα. Πάρε μια ryanair και ελα να το συζητήσουμε.

:whistling

Εχω ενα φιλαρακι Dublin... Ξεκινησε στην google πριν κανα 8μηνο. (Νοντας, if it rings a bell) :p

Τεσπα, δεν το σκιζεις, off-topic ειναι ετσι και αλλιως το θεμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά στην αρχή είπα ότι έκανε πάλι θέμα ο gbak για να πάει σε καμιά Βενεζουέλα :hehe:

1. Καλός μισθός (£2100 καθαρα τον μηνα)

Κι ας πάτωσε η λίρα, καλά λεφτά είναι. Αλλά αν όντως ξοδεύεις 900 λίρες το μήνα, πέραν των ενοικίων κτλ, wtf? Είναι ΤΟΣΟ ακριβή η ζωή εκεί? Κι εκεί κάνει το μισόλιτρο νερό 2.50€ (Ολλανδία)??

2. Καλή και ενδιαφέρουσα δουλειά με αρκετές προοπτικές

3. Καλοί φίλοι

4. Κοπελιά...

5. Το Λονδίνο ειναι αρκετα όμορφο σαν πολη και προσφέρετε για βόλτες κλπ.

6. Ταξίδια. Ειναι πολύ εύκολο να τσιμπίσεις ενα αεροπλάνο και να πεταχτείς για ενα ΣΚ παρίσι

7. 20mbit fibre optic downloads + iPhone 3G με 600 λεπτα τον μηνα για £35 :p

Κλασική Ευρωπαϊκή πόλη, όλα τα κομφόρ :D

2. Η δουλεια αρχίζει και γίνεται κουραστική, πολλές ώρες, πολλά ταξίδια. Επιπλέον, απο πλευράς προαγωγών εχουμε παει πίσω λόγω της οικονομικής κρίσης στην Αμερική και Αγγλια. Τελος, βλέπω αρκετα φιλαρακια ελλαδα που εχουν αποκατασταθεί μια χαρα σε αντιστοιχου μεγεθους εταιρίες και με λογικο μισθό για ελλαδα (i.e. 1100 ευρώ καθαρα)

Το λες γιατί έχεις σπίτι δικό σου εδώ. Αν πλήρωνες ενοίκια, δεν τολμώ να φανταστώ πόσα θα σου μεναν το μήνα...:(

4. Επιπλέον η κουλτούρα της Αγγλιας αρχίζει να μου την σπάει, αφού δεν εχω καταφέρει να βρω ενα μέρος που να γουστάρω να το κάνω στεκι μου, σε αντιθεση με την Αθήνα... Τα bars η θα ειναι πολυ χύμα, ή πολυ αγγλικό στυλ (i.e. μεθυσμένοι αγγλοι να ξερνάνε παντου και να χορεύουν ξυπόλοιτοι) ή απλησίαστα απο πλευράς τιμών και πόρτας.. Επιπλέον, κλεινουν ΟΛΑ στις 12 και αυτο ειναι τρελλο ξενέρωμα.. Ειδικά αν γυρίζεις απο δουλεια στις 9.00 το βραδυ...

Στις κατακόμβες δεν πας? :D

---

H αλήθεια είναι ότι εγώ είμαι υπέρ της φυγής προς το εξωτερικό. Αλλά σίγουρα δε θα έλεγα όχι στην Ελλάδα, αν είχα μια δουλειά με χοντρό για τα δεδομένα μας μισθό.

Το θέμα είναι ότι συζήτησα πολύ με σχεδόν όλους τους ΒορειοΕυρωπαίους στο Άμστερνταμ, και όλοι μου είπαν ένα πράγμα: Φορολογία. Τους τσακίζουν πολύ άσχημα, έχουν σιχαθεί. Παίρνουν πολλά λεφτά και δεν τους μένει τπτ (όπως είπες κι εσύ). Η "όαση" που νομίζουμε ότι είναι το εξωτερικό, ίσως δεν ισχύει και τόσο...

Τι να σ πω, αν είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι θα βρεις δουλειά εδώ, σε παίρνει να έρθεις λόγω σχέσης και αισθάνεσαι ότι "δεν πάει άλλο" πάνω, κατέβα.

Εγώ πάντως νομίζω πως θα καθόμουν Αγγλία..:turn:

Link to comment
Share on other sites

Για σκέφτεσαι μόνο Αγγλία και Ελλάδα; Η εμπειρία που απέκτησες στην Αγγλία, ξέρεις τι δουλειές σου βρίσκει σε κάποια άλλη χώρα; Για ρίξε πετονιά προς Ολλανδία, Ιρλανδία κλπ μεριά να δεις τι μπορείς να κάνεις.

Μετά από 3μιση περίπου χρόνια στην Ιρλανδία, έχω συνηθίσει σε μια ποιότητα ζωής που η Ελλάδα δεν μπορεί να μου προσφέρει. Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι μόνο ο μισθός και το ενοίκιο που μετράνε. Το κράτος εδώ μου παίρνει το 20% του μισθού σαν φορολογία και τέλος. Ούτε πλάγιοι τρόποι να μου τα πάρει, ούτε περικοπές, ούτε φορολογικά φυστικώματα στο τέλος του κάθε χρόνου, τίποτα.

Επίσης, η οικονομική ύφεση είναι παγκόσμια, που νομίζεις ότι θα την νιώσεις πιο έντονα, στην Ελλάδα ή στην Αγγλία/Ιρλανδία/Ολλανδία;

Όπως είπε και ο RootX, Ελλάδα μόνο για διακοπές πλέον. Κάποτε έλεγα ότι θα επιστρέψω όταν βγω στην σύνταξη και τώρα κι αυτό είναι υπό διαπραγμάτευση. Να έχει συνηθίσει μια ζωή να σου συμπεριφέρεται η κυβέρνηση σαν πολίτη και να επιστρέψω μετά στο χάος; Που το κάθε λαμόγιο ψάχνει να βρει τρόπο να βγάλει μίζα εις βάρος των άλλων; Μακριά...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως γυρναω για αλλους λογους ομως...βαρεθηκα το προσουτο και την παρμεζανα..:rofl:

βεβαια με βλεπω σε κανα 3μηνο παλι να ψαχνομαι για εξω...οχι ιταλια αυτη την φορα..

Link to comment
Share on other sites

Για σκέφτεσαι μόνο Αγγλία και Ελλάδα; Η εμπειρία που απέκτησες στην Αγγλία, ξέρεις τι δουλειές σου βρίσκει σε κάποια άλλη χώρα; Για ρίξε πετονιά προς Ολλανδία, Ιρλανδία κλπ μεριά να δεις τι μπορείς να κάνεις.

Μετά από 3μιση περίπου χρόνια στην Ιρλανδία, έχω συνηθίσει σε μια ποιότητα ζωής που η Ελλάδα δεν μπορεί να μου προσφέρει. Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν είναι μόνο ο μισθός και το ενοίκιο που μετράνε. Το κράτος εδώ μου παίρνει το 20% του μισθού σαν φορολογία και τέλος. Ούτε πλάγιοι τρόποι να μου τα πάρει, ούτε περικοπές, ούτε φορολογικά φυστικώματα στο τέλος του κάθε χρόνου, τίποτα.

Επίσης, η οικονομική ύφεση είναι παγκόσμια, που νομίζεις ότι θα την νιώσεις πιο έντονα, στην Ελλάδα ή στην Αγγλία/Ιρλανδία/Ολλανδία;

Όπως είπε και ο RootX, Ελλάδα μόνο για διακοπές πλέον. Κάποτε έλεγα ότι θα επιστρέψω όταν βγω στην σύνταξη και τώρα κι αυτό είναι υπό διαπραγμάτευση. Να έχει συνηθίσει μια ζωή να σου συμπεριφέρεται η κυβέρνηση σαν πολίτη και να επιστρέψω μετά στο χάος; Που το κάθε λαμόγιο ψάχνει να βρει τρόπο να βγάλει μίζα εις βάρος των άλλων; Μακριά...

Χμ.. Λες? Αλλα το κλασσικο κολημα για αλλες χωρες ειναι η παρεα. Απλα...

Για Αγγλια, κλιμακωτη φορολογια που προσωπικα με χτυπαει στο 40%... Απο τα £34.000 τον χρονο μενουν τα £25.000 (χονδρικα..)

Για την οικονομικη ύφεση, αν την κανω 2009 καλοκαιρι, 2010 καλοκαιρι τελειωνει ο στρατος, δυο χρονια απο τωρα. Θέλω να πιστευω οτι θα υπαρξει ανακαμψη. Μπορει να ειναι αφελες αλλα πιστευω οτι αν εισαι στον πατο (ελλαδα) δεν παει πιο κατω εύκολα.. Αν εισαι στην κορυφη (αγγλια, αμερικη) μια υφεση σε εχει σκοτωσει. Χτες απολυθηκαν 4500 ατομα απο την Lehman και ετοιμαζονται 25000 για απολυση απο την ΗP, ασε για Barclays, HBOS, Reuters, Citygroup. Mιλαμε για καμια 100.000 finance jobs χαμένες το επομενο ετος αν συνεχιστει ετσι η κατασταση :S. Ελλαδα, ολες οι τραπεζες μαζι δεν εχουν τοσα ατομα :p

εγω παντως γυρναω για αλλους λογους ομως...βαρεθηκα το προσουτο και την παρμεζανα..:rofl:

βεβαια με βλεπω σε κανα 3μηνο παλι να ψαχνομαι για εξω...οχι ιταλια αυτη την φορα..

Φερε και απο δω κανενα προσουτο γιατι πηξαμε στα burgers και στο Pret

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.