Jump to content



Να μείνω ή να φύγω....?


jogi

Recommended Posts

Καλησπερα συμφορουμητες.. Υπαρχει μεγαλο διλλημα κ ειπα να ζητησω καμια γνώμη ακόμα...

Τα τελευταια 3 χρόνια (πω, περασανε κιολας) εχω μεταναστεύσει Αγγλια, αρχικά για σπουδές (MSc) και κατόπιν εργασία (2 χρόνια), στην Accenture, εξειδικευόμενος σε System Integration Consulting και System Lifecycle Management. Τον τελευταίο καιρό εχω πιάσει τον εαυτό μου να νοσταλγεί την Ελλαδα κ να σκεφτομαι αρκετα σοβαρα να γυρίσω πίσω. Βαζοντας τα κατω λοιπόν τα υπέρ αυτήν την στιγμή Αγγλία ειναι:

1. Καλός μισθός (£2100 καθαρα τον μηνα)

2. Καλή και ενδιαφέρουσα δουλειά με αρκετές προοπτικές

3. Καλοί φίλοι

4. Κοπελιά...

5. Το Λονδίνο ειναι αρκετα όμορφο σαν πολη και προσφέρετε για βόλτες κλπ.

6. Ταξίδια. Ειναι πολύ εύκολο να τσιμπίσεις ενα αεροπλάνο και να πεταχτείς για ενα ΣΚ παρίσι

7. 20mbit fibre optic downloads + iPhone 3G με 600 λεπτα τον μηνα για £35 :p

Στα κατα εχουμε:

1. Δεν εχω καταφέρει να βάλω τίποτα συμαντικό στην ακρη λόγω κόστους ζωής. Απο τα £2100 του μήνα μου μένουν £1100 μετα ενοικίου, λογαριασμων και λόγω κόστους ζωής μετα βίας να βάζω £200 στην άκρη...

2. Η δουλεια αρχίζει και γίνεται κουραστική, πολλές ώρες, πολλά ταξίδια. Επιπλέον, απο πλευράς προαγωγών εχουμε παει πίσω λόγω της οικονομικής κρίσης στην Αμερική και Αγγλια. Τελος, βλέπω αρκετα φιλαρακια ελλαδα που εχουν αποκατασταθεί μια χαρα σε αντιστοιχου μεγεθους εταιρίες και με λογικο μισθό για ελλαδα (i.e. 1100 ευρώ καθαρα)

3. Απο πλευράς φίλων, λόγω στριμώγματος χρονικού τόσο δικού μου όσο και δικό τους, περισσοτερο, αλλά και οικονομικού (λιγοτερο) εχω ψιλο-χαθεί. Δεν βοηθά η κούραση κάθε μέρα μετα την δουλεια, ούτε και η έλειψη αυτοκινητου...

4. Επιπλέον η κουλτούρα της Αγγλιας αρχίζει να μου την σπάει, αφού δεν εχω καταφέρει να βρω ενα μέρος που να γουστάρω να το κάνω στεκι μου, σε αντιθεση με την Αθήνα... Τα bars η θα ειναι πολυ χύμα, ή πολυ αγγλικό στυλ (i.e. μεθυσμένοι αγγλοι να ξερνάνε παντου και να χορεύουν ξυπόλοιτοι) ή απλησίαστα απο πλευράς τιμών και πόρτας.. Επιπλέον, κλεινουν ΟΛΑ στις 12 και αυτο ειναι τρελλο ξενέρωμα.. Ειδικά αν γυρίζεις απο δουλεια στις 9.00 το βραδυ...

5. Το σπιτι μου μενω δεν εχει καμία μα καμία σχέση με της Αθήνας. Αλλο διαμέρισμα και αλλο μονοκατοικία κοντα στην παραλια.

Ειναι και το φανταρικό που πλησιαζει απειλιτικα :p (σε 2 χρονακια..)

Μια αρχική αποφαση ήταν να κατσω μεχρι καλοκαιρι (τοτε τελειώνει και το συμβόλαιο στο σπιτι) και να την κανω. Ελα μου όμως που τον Μαρτιο περιμένω προαγωγή, αυτήν που έχασα τωρα μαζι με 20% αύξηση στον μισθό... Αλλα απο την αλλη, το ολο credit crunch εχει χτυπήσει σοβαρα την αγγλία και η ποικιλία της δουλειας γίνετε ολοένα και μικρότερη.

Χμ.. μπερδεύτηκα πάλι!

Για πειτε καμια γνώμη παιδια................

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Δεν θα κερδίσεις τίποτα Ελλάδα κατα την γνώμη μου.

Μείνε Αγγλία.

Εδώ δεν υπάρχει καμία προοπτική.

Αφού κατάφερες και έμεινες , Λονδίνο με σταθερή δουλεία , κοπέλα, φίλους

πραγματικά δεν αξίζει να γυρίσεις για μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να είσαι αρκετά απελπισμένος με τη ζωή εκεί, για να σκέφτεσαι να γυρίσεις Ελλάδα :p Μήπως, να πάρεις καμιά αδειούλα να έρθεις λίγο Ελλάδα να ξελαμπικάρει το μυαλό, και να δεις αν όντως το θες; Ανεξάρτητα από αυτό, στέλνε βιογραφικά για δουλειά εδώ, να δεις τι σου δίνουν και τι ζητάνε, για να έχεις και μια άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αν παιζει το φανταρικο , θα ερθεις αναγκαστικα οποτε ξεκινα να το σκέφτεσαι για να μην χαλαστεις καθως θα πλησιαζει η ώρα. Απο την αλλη καλά τα περιγράφεις οποτε στο διαλειμα για τον στρατο θα δεις και αν πραγματικα θες να ξαναπας πισω . : D

Link to comment
Share on other sites

jimako μιλάς εκ πείρας...;

Nαι.

Θα δώσω αναφορά? Εκ πείρας οχι δικής μου φυσικά ! (και το παιδί δεν νομίζω να ψάχνει στο lab μόνο τα άτομα που έχουν την εμπειρία του οικονομικού μετανάστη)

Εκ πείρας των ξαδερφών μου που έχουν φύγει όλοι στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις πρόβλημα με τον τρόπο ζωής στην Αγγλία μην γυρίσεις ποτέ πίσω

η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές μιλάω εκ πείρας τελικά έκανα λάθος που γύρισα πίσω.

Βγάζω σχεδόν τα μισά λεφτά με σχεδόν 50% παραπάνω ώρες εργασίας

σίγουρα το κόστος ζωής είναι μεγαλύτερο στο Λονδίνο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι διπλάσιο

τέλος με το φανταρικό υπάρχουν κολπάκια για κατοίκους εξωτερικού για να επισκέπτονται την χώρα τους και όχι μόνο στις εκλογές οπότε που ξέρεις μπορεί και να το αποφύγεις

Link to comment
Share on other sites

Πηρα άδεια, το καλοκαιρακι.. :p 1 βδομαδουλα Ibiza, 1 Aθήνα και 1 Κρητη :p

Oσο ήμουν διακοπές ελεγα να γυρίσω ελλαδα. Οταν γύρισα Αγγλία, την είδα σαν σπίτι μου, οπως και να το κανουμε 3 χρόνια ειναι αυτά, και η ωραία δουλεια παιζει συμαντικό ρόλο (ειναι όπως το πανεπιστημιο οταν εισαι φοιτητης...)

Αλλα βλέπω οτι εχω κανει αρκετες παραχωρήσεις απο πλευράς χρόνου, υγειας (το αγγλικό φαγητό δεν ειναι και το καλύτερο, ασε την βροχή ολη την ωρα) σπιτιου, φίλων και διασκέδασης.

Η απλα θυμάμαι τα φοιτητικά χρόνια στην Αθήνα και νομίζω ότι και οταν δουλεύω ετσι θα ειναι τα πραγματα :p

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχεις πρόβλημα με τον τρόπο ζωής στην Αγγλία μην γυρίσεις ποτέ πίσω

η Ελλάδα είναι μόνο για διακοπές και ναι μιλάω εκ πείρας και ναι τελικά

έκανα λάθος που γύρισα πίσω.

Βγάζω σχεδόν τα μισά λεφτά με σχεδόν 50% παραπάνω ώρες εργασίας

σίγουρα το κόστος ζωής είναι μεγαλύτερο στο Λονδίνο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι διπλάσιο

Mε τι ασχολήσε αν επιτρεπετε? Και γιατι εφυγες απο εξωτερικό?

Οσο για τα χρήματα, πονεμενη ιστορια.. Πριν 2 χρονια η λίρα ειχε 1.56 ευρώ, χτες εκλεισε στα 1.25... Τι σημαινει αυτό? Τα 1800 που έπερνα πριν 2 χρόνια ηταν περι τα 2700 ευρω, ενω τωρα τα 2000 ειναι 2500.. Αρα ουσιαστικά πλέον κερδίζουμε λιγότερα εδωπανω....

Link to comment
Share on other sites

Ναι , αλλά δεν είσαι πια φοιτητής.

Φίλε στο οικονομικό κομμάτι θα είσαι πολύ χειρότερα.

Κακά τα ψέματα, αφού βολεύτηκες αγγλία σκέψου σοβαρά πόσο αξίζει να επιστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι ελλαδα παιζει δικό μου σπιτι (εκτος των γονιών) οποτε ενοικιο κλπ απλα δεν υπαρχουν. Με 1200 ευρώ τον μηνα ουσιαστικά παιρνω καθαρα τα ιδια με αγγλια τωρα :confused:

Φυσικα υπάρχει και ο στρατος που πρεπει να γίνει. Το θέμα ειναι περισσοτερο αν διακόπτω την αναβολή στα 26 μου και γυριζω ή παω στα 27 ..

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις δικο σου σπιτι στην ελλαδα , δλδ δεν εχεις το νοικι μια χαρα θα εισαι ελλαδα. Φιλε καταρχας αυτα τα συζητανε με τα συγγενικα προσωπα και κατα δευτερον εαν δε μπορεις αγγλια μονοδρομος δεν ειναι η ελλαδα. εχει και αλλα μερη καλυτερα. Γενικα αγγλια εγω 4 χρονια δεινοπαθησα και δε πηγαινω πισω ουτε με 4Κ το μηνα. Ομως αν μου λεγανε για καμμια σουηδια , αυστραλια ή ακομα και ιρλανδια εχω φυγει ε, i kid you not

Ισως αγγλαι να φταιει το γεγονος οτι ημουυν στο newcastle UT

Link to comment
Share on other sites

Με την κοπελια τι παιζει??? Ειναι ελληνιδα?? Θελει να γυρισει?? Εχετε σοβαρο σχεση??

Χτυπάς θέμα κλειδι... Η κοπελια ειναι απο Κίνα και ειμαστε μαζι 3 χρονακια, αρα θα ελεγα οτι ειναι σοβαρη η σχέση, η καλύτερα δεν ειναι της πλακας.

(αλλα εδω παιζει και το αλλο. Εκει παντρευονται νωρίς και εδω δεν ειμαστε για τετοια ακομα..............)

Και αν το παμε ακομα πιο μακρια, δεν υπαρχει περιπτωση να μεγαλωσω τα παιδια μου στην Αγγλια, ουτε με σφέρες. Θα μου τα σφαξουνε εδω :p

Απο την αλλη, αποφασεις δεν πρεπει να βασίζονται σε γκομενοδουλειες. Εχω αφήσει κοπελια σε σοβαρη σχεση ήδη μια φορα, για να ερθω αγγλια. Η κοπελια απλώς παρατεινει την αποφαση. ΠΧ, μπορει να μου την βαραγε και να γύριζα τωρα αντι σε 8 μηνες - 1 χρονο..

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε εκεί που είσαι για να μαζέψεις μερικά χρόνια ΕΠΙΠΛΕΟΝ εργασιακή εμπειρία στο βιογραφικό σου και μετά το σκέφτεσαι...

1-2 χρόνια δουλειάς μετά το πτυχίο δεν θα σου ανοίξουν πολλές πόρτες.

Οπότε όσο περισσότερα έχεις τόσο το καλύτερο, ειδικά αν είναι και σε 1-2 διαφορετικούς εργοδότες.

Διαπραγματεύεσαι με καλύτερους όρους, καλύτερο μισθό κλπ.

Επιπλέον, αν τελικά το αποφασίσεις, ΠΡΩΤΑ ψάξε εδώ και βρες δουλειά και ΜΕΤΑ φύγε από εκεί που είσαι.

Η κρίση βρίσκεται ήδη και εδώ.

Υ.Γ.

Αν νομίζεις ότι με 1100 θα τα περνάς φίνα εδώ και θα βάζεις και στην άκρη κάνεις λάθος.

Ίσα βάρκα, ίσα γιαλό θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις δικο σου σπιτι στην ελλαδα , δλδ δεν εχεις το νοικι μια χαρα θα εισαι ελλαδα. Φιλε καταρχας αυτα τα συζητανε με τα συγγενικα προσωπα και κατα δευτερον εαν δε μπορεις αγγλια μονοδρομος δεν ειναι η ελλαδα. εχει και αλλα μερη καλυτερα. Γενικα αγγλια εγω 4 χρονια δεινοπαθησα και δε πηγαινω πισω ουτε με 4Κ το μηνα. Ομως αν μου λεγανε για καμμια σουηδια , αυστραλια ή ακομα και ιρλανδια εχω φυγει ε, i kid you not

Ισως αγγλαι να φταιει το γεγονος οτι ημουυν στο newcastle UT

Καλα και το newcastle ειναι εντελως πικρα..

Τα εχω συζητησει με γονεις (την μητερα μου δηλαδη) και την αδερφή μου, αλλα ώς οικογένεια θα μου σταθούν σε όποια αποφαση και αν παρω, όπως εχουν κάνει μέχρι και τωρα. Αλλα η απόφαση ειναι καθαρα δική μου...

Link to comment
Share on other sites

Δούλευα ως consultant σε τράπεζα (στο ΙΤ department) οι υπερωρίες πρακτικά δεν υπήρχαν και μάλιστα επειδή αργούσα να φύγω κάθε μέρα 10-20 λεπτά τελικά όλο και κάτι έπαιρνα ως υπερωρία στο τέλος του μήνα

όταν πέρασαν 2 χρόνια με έπρηξε η φαμίλια και το φανταρικό και θα είσαι λιποτάκτης,

μου την είχε δώσει ο καιρός και ο τρόπος ζωής και τελικά αποφάσισα να γυρίσω

αν και τώρα δουλεύω σχεδόν στο ίδιο τμήμα (ευτυχώς όχι σε τράπεζα) οι υπερωρίες δεν μετράνε αν είναι κάτω από 2 ώρες την ημέρα οπότε πρακτικά δεν τις πληρώνομαι ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.