Jump to content



Να μείνω ή να φύγω....?


jogi

Recommended Posts

gbak , βλεπω γυναικα...σκεφτεσαι φαμιλια...εξελιξεις!!

δε θελω να θυμηθω τι μου λεγες οταν ειχα ερθει σπιτι σου..:hehe:

εννοειται να πας , πηγαινε κατασταλαξε καπου να κανεις την ζωη σου ανετα και ωραιος.

:hehe:

κατσε ρε Ιασωνα παει μια δεκαετια απο τοτε ρε bro,ε να μην αλλαξω λιγο..:p

Guys απο οτι βλεπω θα την κανω,περα απο την Γυναικα αυστραλεζα,εχουμε και Free εισητηριο,λογω Ολυμπιακης(Γυναικα παλι)

οποτε δεν εχω να χασω κατι,μονο το αμαξι σκεφτομαι που εκει ειναι πανακριβο,ολα τα ευρωπαικα βασικα..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Να φύγεις, να πας αλλού και όταν εγκατασταθείς περιμένω πρόσκληση.

Πάντως είναι αρκετά δύσκολα να πάρεις εργασιακή βίζα και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει το ρίσκο να πάω ακόμα. Σα συνθήκες ζωής, είναι στην κορυφή, αλλά τελευταία, λόγω του ότι έχουν πάει πάρα πολλοί Έλληνες, έχουν μια αντιμετώπιση όπως οι Πακιστανοί εδώ.

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

κατσε ρε Ιασωνα παει μια δεκαετια απο τοτε ρε bro,ε να μην αλλαξω λιγο..:p

Guys απο οτι βλεπω θα την κανω,περα απο την Γυναικα αυστραλεζα,εχουμε και Free εισητηριο,λογω Ολυμπιακης(Γυναικα παλι)

οποτε δεν εχω να χασω κατι,μονο το αμαξι σκεφτομαι που εκει ειναι πανακριβο,ολα τα ευρωπαικα βασικα..

Vauxhall θα πάρεις :D

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναφέρονται στο ρίσκο, υπάρχει και η Ευρώπη έτσι...

Για πόσο ακόμα δεν ξέρουμε όμως... :hm:

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κανείς, είναι το κόστος μεταφοράς οικιακού εξοπλισμού, καθότι πρόσφατα παντρεμένος και όλα μας τα πράγματα είναι καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

να την κανω Σίδνευ μονιμα εκει? βασικα εχω προσβαση η γυναικα μου ειναι απο κει εχει αυστραλεζικο διαβατηριο..τι λετε ωρε ελληναρες?

εδω ελλαδα δε πα αλλο,σκεφτομαι και ευρωπη μονιμα,αλλα και κει σε μερικες χωρες εχουν θεμα..

Από την στιγμή που θα είναι και η γυναίκα σου μαζί και δεν τίθεται κιόλας θέμα βίζας δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Link to comment
Share on other sites

......

Μακάρι να ήταν καλά στο US (από τα λίγα που είχα δει δεν πηγαίναν καλά και αυτοί), θα είχα κάνει και εγώ πλάνα. Κάποτε το ρώταγες για μετανάστευση, τώρα δεν το ρωτάς καν.

Για San Diego / California θα με ενδιέφερε.:hmm:

Το πρόβλημα είναι να βγάλεις βίζα εκεί όμως.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα είναι και η γυναίκα σου μαζί και δεν τίθεται κιόλας θέμα βίζας δεν θα το σκεφτόμουν καν.

ακριβως ετσι ειναι,θα παω στην πρεσβεια να δω τι παιζει με το πτυχιο και την δουλεια,και βλεποντας,λογικα θα φαω κανα 5μηνο,να κανω ολη την διαδικασια.λεμε μετα το καλοκαιρακι να την κανουμε,να πεσουμε ανοιξη εκει

Link to comment
Share on other sites

Για San Diego / California θα με ενδιέφερε.:hmm:

πολλοί μα πάρα πολλοί Ασιάτες,ακριβά ενοίκια,υπερπληθυσμός,κυκλοφοριακό και ακριβό κόστος ζωής

πολύ λίγες ευκαιρίες για αποσχόληση μια και οι "κίτρινοι" έχουν καταλάβει τα πάντα

δικό μου πρόσωπο που μένει εκεί-La Jolla-σκέφτεται για Αυστραλία

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω. Θα γεμίσετε και την αυστραλία, θα αρχίσει και εκεί τίποτα ...παγκόσμιο, θα αρχίσουν να φταίνε οι Έλληνες εργαζόμενοι όπως πάντα και μετά;

Ε μετά μπορεί να αποικήσουμε και τον Άρη.

Διότι όπως μας τα λέτε ο μισός πλανήτης θα μετακομίσει είτε Αυστραλία, είτε επιλεκτικά στις ΗΠΑ.

Αυτα είναι....Ωρε άπλες που θα έχουμε στην Γηραια Ήπειρο...Μία πόλη ο καθένας μας θα έχει,...μη πω και δύο,...Grepolis θα καταντήσουμε.

:magic:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λεω για τον OP αλλα εχω ακουσει απο πολλους να λενε "θα φυγω" και δεν φευγουν ... τουλαχιστον 10 γνωστοι/φιλοι ανεργοι το εχουνε πει και ουτε οικογενεια εχουνε και μερικοι ουτε καν σχεση. Προφανως ή εχουνε λεφτα στην ακρη ή εχουνε την ανεση να τους ζουνε ακομα οι γονεις τους

Και το κλασσικο που μου λενε πολλοι "θα μου βρεις δουλεια να ερθω και εγω Αγγλια?" Τα πραγματα στο εξωτερικο καλως η κακως δεν λειτουργουνε έτσι ...

Αυστραλια αν και ειναι μακρια εγω σου λεω πηγαινε ... αμα δεν σου κατσει η φαση (που δεν νομιζω) το πολυ πολυ ξαναγυρνας. Λες να εχει καει η Ελλαδα μεχρι τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Και το κλασσικο που μου λενε πολλοι "θα μου βρεις δουλεια να ερθω και εγω Αγγλια?" Τα πραγματα στο εξωτερικο καλως η κακως δεν λειτουργουνε έτσι ...

Αυτό ακριβώς.

Το μέρος μπορεί να αλλάξει αλλά η νοοτροπία, που είναι από τους κύριους υπεύθυνους, συνεχίζει να διατηρείται.

Link to comment
Share on other sites

Γουστάρω. Θα γεμίσετε και την αυστραλία, θα αρχίσει και εκεί τίποτα ...παγκόσμιο, θα αρχίσουν να φταίνε οι Έλληνες εργαζόμενοι όπως πάντα και μετά;

Ε μετά μπορεί να αποικήσουμε και τον Άρη.

Διότι όπως μας τα λέτε ο μισός πλανήτης θα μετακομίσει είτε Αυστραλία, είτε επιλεκτικά στις ΗΠΑ.

Αυτα είναι....Ωρε άπλες που θα έχουμε στην Γηραια Ήπειρο...Μία πόλη ο καθένας μας θα έχει,...μη πω και δύο,...Grepolis θα καταντήσουμε.

:magic:

1. Οι περισσότεροι την κάνουμε για εντός Ε.Ε. οπότε άπλα μόνο στο γκρέπολις :p

2. Το κενό μας θα το αναπληρώσουν ασιάτες

3. Το παγκόσμιο πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι η Ασία έχει μεταναστεύσει σε όλες τις χώρες του κόσμου. Πέρα από τη γραφική china town, όσο καλοί άνθρωποι και να είναι οι κινέζοι εν γένει, τόσο λαμόγια είναι οι πακιστανς εν γένει πάλι να μη θεωρηθώ και ράσιστ. Εδώ έχουν το χειρότερο όνομα, τυχαίο / δεν νομίζω!

Εμείς με 10 μιλιονς πληθυσμό και το πολύ μισό μύριο διαθέσιμο για μετανάστευση εντός των προσεχών 2 ετών, είμαστε στα όρια του στατιστικού λάθους!!!

Link to comment
Share on other sites

Πηγε πολυ γενικα η συζητηση ωρε παλικαρια. Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μεταναστης που

πειναει ο συμφορουμιτης, αποτι καταλαβα μια χαρα γνωριμιες εχει και εδω και εκει, οποτε το διλημμα παραμενει που να κανει οικογενεια οπου και ψαχνεται. Ας εστιασουμε εκει και στο τι επιλογες υπαρχουν σε αυτο το θεμα.

Δε θα παει σα κατακαημενος να δουλεψει σε κανα GYRO-PITA-TZATZIKI pub.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.