Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις (SportsLab)


astrolabos

Recommended Posts

Γιατί, είδαμε ωραίο ποδόσφαιρο στο 1-0; Η Μίλαν έχανε κι δεν έπαιζε μπάλα, έπαιζε κατενάτσιο. Μια αντεπίθεση έκανε όλη κι όλη κι έβαλε γκολ. Αυτό το λες ποδόσφαιρο εσύ; Το να μη σου αρέσει η Μπάρτσα, απόλυτα κατανοητό. Το να υπερασπίζεσαι μια ιταλική ομάδα που έχουν αποδείξει πόσο κακό και βρώμικο ποδόσφαιρο παίζουν, το βρίσκω ανόητο.

Θα συμφωνούσα, αν γινόταν με ομάδα άλλης χώρας. Η Μίλαν και γενικότερα οι ιταλικές έχουν ταλέντο να καταστρέφουν παιχνίδια. Θυμήσου τους αγώνες των τελευταίων 3 ετών, πόσες φορές έχουν παίξει κατενάτσιο και κέρδισαν γιατί απλά έκαναν μια αντεπίθεση. Νομίζω με τη Barca είχε κάνει πάλι το ίδιο το 2010 στον ημιτελικό η Ίντερ.

Και την Εθνική ομάδα που πήρε το Euro πολλοί κατηγορούσαν για τον τρόπο ποδοσφαίρου της και για τον ΑΠΟΕΛ διάβαζα ότι ήταν άσχημο για τους ποδοσφαιρόφιλους που έφτασε στους 8, προφανώς διότι χάλαγε το ποδοσφαιρικό μενού. Προσωπικά έχω αντιπάθεια προς τον Ιμπρα και το κατενάτσιο κατ' επέκταση λοιπόν και στην Μίλαν, αλλά ένα παιχνίδι είναι δίκαιο όταν οι ομάδες έχουν την δυνατότητα να το διεκδικήσουν στα ίσια κάνοντας το παιχνίδι τους. Είτε αυτό είναι φουλ επίθεση 1-1-8 είτε είναι φουλ άμυνα 8-1-1. Αλλιώς ας δίνουμε το ματς στην ομάδα με τα καλύτερα στατιστικά. Ας μην κερδίζει ο αμυνόμενος με 1-0 και 4 τελικές προσπάθειες π.χ. αλλά ο επιτιθέμενος που έχασε 1-0 διότι ήταν άτυχος έχοντας 20 τελικές με 4 δοκάρια.

Link to comment
Share on other sites

Και την Εθνική ομάδα που πήρε το Euro...ήταν άτυχος έχοντας 20 τελικές με 4 δοκάρια.

Δεν αναφέρθηκα στο δίκαιο ή στο άδικο. Αναφέρθηκα στην ποιότητα του αγώνα. Ο [MENTION=10521]jesus[/MENTION] είπε "Προφανως εσεις δεν ειστε φιλαθλοι,δεν σας αρεσει να βλεπετε ωραιο ποδοσφαιρο" και του εξήγησα ότι μόνο ωραίο δεν είναι το κατενάτσιο και το βρώμικο που παίζουν οι ιταλοί.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις επαφή με το ιταλικό...η Μίλαν είναι από τις λιγοστές ομάδες που πάντα έπαιζε και παίζει καλό ποδόσφαιρο..μπορεί να έχει γερόντια μέσα αλλά όταν πιάνουν καλό παιχνίδι χάνεται η μπάλλα...είναι από τις λιγοστές ιταλικές ομάδες που δεν παίζει άμυνα (βλ. ιντερ)...στο 1ο παιχνίδι δεν μπορείς να πεις ότι δεν έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο η Μίλαν, έκανε τα πάντα στο γήπεδο...στα τελευταία 20λεπτά του αγώνα έμεινε πίσω γιατί κουράστηκαν, όπως είναι φυσιολογικό, παίχτες κλειδιά που είναι κάποιας ηλικίας...επίσης μην ξεχνάς τα μεταξύ τους παιχνίδια στη φάση των ομίλων...ότι και να λέμε από την στιγμή που βγαίνει ο πρεσιντέντε της ουφεα και δηλώνει κατηγοριματικά οτι θέλει μπάρτσα τελικό ε δεν θέλει και πολύ σκέψη για το ποια ομάδα θα βρίσκεται σίγουρα εκεί...μην ξεχνάμε οτι παίζονται και εκατομύρια ειδικά στα στοιχήματα...

Link to comment
Share on other sites

Το τι ποδοσφαιρο μπορει να προσφερει μια ομαδα στο δευτερο παιχνιδι δε το γνωριζω

εκλεισα το κουτι γιατι αηδιασα.

Το πρωτο παιχνιδι παιξανε καλα και οι δυο και δεν εμπαινε η μπαλα

μεσα ασχετα μην ανωτεροτητα της μπαρτσα οσο περναγε ο χρονος.

Μια χαρα φασεις εκανε η μιλαν, αλλα δε βοηθησε ο κορακας και ειχε ενδιαφερον το ματς.

Στο δευτερο που εβαλε το χερακι του, ασχετα αν ηταν σωστος ή οχι, μονο και μονο

που αλλοιωνουν στα πρωτα λεπτα την ψυχολογια της ομαδας οπως εχει ΞΑΝΑγινει με αντιπαλο της μπαρτσα αυτο ειναι κακο...

Οκ ειναι η καλυτερη ομαδα, αρα στην ελλαδα μη λετε οτι ειναι κακουλης ο βαγγελης μας και οτι ο διαιτητης σφυριζει οτι του καπνισει...

Και οπως προανεφερα ΜΟΝΟ στην betfair ειχε τζιρο 8 εκατομμυρια ευρα η μπαρτσα...στα παιχνιδια της παιζονται πολλαααα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

...στο 1ο παιχνίδι δεν μπορείς να πεις ότι δεν έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο η Μίλαν, έκανε τα πάντα στο γήπεδο...στα τελευταία 20λεπτά του αγώνα έμεινε πίσω γιατί κουράστηκαν,...

Πρέπει να είδαμε άλλο αγώνα... Να σου δείξω φάσεις από το 1ο ημίχρονο που βλέπεις καθαρά 8 παίκτες σε δύο ζώνες άμυνας πίσω; Να σου θυμίσω στατιστικά; 38% κατοχή μπάλας, 2 προσπάθειες για γκολ και κανένα κόρνερ σε όλο τον αγώνα; Εκτός αν αυτό εσύ το θεωρείς σωστό παιχνίδι...

ότι και να λέμε από την στιγμή που βγαίνει ο πρεσιντέντε της ουφεα και δηλώνει κατηγοριματικά οτι θέλει μπάρτσα τελικό ε δεν θέλει και πολύ σκέψη για το ποια ομάδα θα βρίσκεται σίγουρα εκεί...μην ξεχνάμε οτι παίζονται και εκατομύρια ειδικά στα στοιχήματα...

Εδώ συμφωνώ 100% μαζί σου και για αυτό δεν είμαι οπαδός. Για αυτό και λέω ότι μου αρέσει το καλό ποδόσφαιρο και το θέαμα. Ποσώς με ενδιαφέρει ποιός θα νικήσει, ποσώς με ενδιαφέρει ποιός έχει στήσει το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

ελα φιλε ειλικρινα σταματα να γραφεις.

dafaq? Ποιος είσαι εσύ που θα πεις σε κάποιον να σταματήσει να μιλάει/γράφει;

προφανως δεν εχεις ιδεα απο μπαλα πραγματικα

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=oOLJc2hRtVw]Alefantos - Mathe mpalitsa - YouTube[/ame]

Μάλλον δεν έχεις επαφή με το ιταλικό

Ούτε εγώ έχω επαφή με το ιταλικό ποδόσφαιρο γιατί είναι αντιαισθητικό. Είναι μια καλύτερη έκδοση του ελληνικού. Χίλιες φορές γερμανικό (φτου φτου μακριά από 'μας), που έχουν άμυνες για τα πανηγύρια, και κάνουν καριέρα ως επιθετικοί κάτι Χαριστέες και κάτι Γκέκες, αλλά η μπάλα πηγαίνει πάνω κάτω και μπαίνουν γκολ, παρά 2 ζώνες άμυνας και μισή αντεπίθεση σε όλο το ματς.

ότι και να λέμε από την στιγμή που βγαίνει ο πρεσιντέντε της ουφεα και δηλώνει κατηγοριματικά οτι θέλει μπάρτσα τελικό ε δεν θέλει και πολύ σκέψη για το ποια ομάδα θα βρίσκεται σίγουρα εκεί...

Δεν την έχω ακούσει/διαβάσει τη δήλωση του πλατινί, αλλά για να το λες ισχύει. Αυτή η δήλωση όμως έγινε πριν ή μετά το ματς στο Σαν Σίρο; Αν έγινε πριν, γιατί δεν έδωσε το πέναλτι στον Αλέξις εκεί (που ήταν πέναλτι) να τελειώνει μια και καλή το θέμα «πρόκριση της Μπαρσελόνα στο επόμενο γύρο» και χωρίς παρατράγουδα;

Link to comment
Share on other sites

Καλά...επόμενο είναι να μας πείτε οτι αδικείτε και η μπάρτσα..*Insert rofl here*...δλδ μην τα ισοπεδώνουμε γιατί θα θυμηθούμε πάλι καταστάσεις με τσέλσκι και εκεί δεν συμμαζεύεται τίποτα όσο και αν προσπάθησαν...

Δεν την έχω ακούσει/διαβάσει τη δήλωση του πλατινί, αλλά για να το λες ισχύει. Αυτή η δήλωση όμως έγινε πριν ή μετά το ματς στο Σαν Σίρο; Αν έγινε πριν, γιατί δεν έδωσε το πέναλτι στον Αλέξις εκεί (που ήταν πέναλτι) να τελειώνει μια και καλή το θέμα «πρόκριση της Μπαρσελόνα στο επόμενο γύρο» και χωρίς παρατράγουδα;

Football | Champions League | Platini: Real-Barca final would be great | ESPNSTAR.com

Platini Lauds Barcelona's Football Philosophy - Goal.com - European Football (EPL, UEFA, La Liga) - Nairaland

etc etc...google is your friend :)

Πρέπει να είδαμε άλλο αγώνα... Να σου δείξω φάσεις από το 1ο ημίχρονο που βλέπεις καθαρά 8 παίκτες σε δύο ζώνες άμυνας πίσω; Να σου θυμίσω στατιστικά; 38% κατοχή μπάλας, 2 προσπάθειες για γκολ και κανένα κόρνερ σε όλο τον αγώνα; Εκτός αν αυτό εσύ το θεωρείς σωστό παιχνίδι...

UEFA Champions League 2012 - Milan-Barcelona ? UEFA.com

2 η μιλαν 5 η μπάρτσα...so? Επίσης πεσμου ένα παιχνίδι που δεν έχει η μπαρτσελόνα 60%+ κατοχή...έτσι είναι το στύλ τους..Δες ξανά μερικά βιντεάκια ή αν μπορείς όλο τον αγώνα...ειδικά στα πρώτα 30 λεπτά η μιλάν έκανε αρκετές φάσεις..οχι οτι δεν έκανε η μπαρτσελόνα δεν είπα ποτέ αυτό...επίσης μην ξεχνάμε τις κάρτες που γλίτωσαν η μπάρτσα και σία...μόνο τα μαρκαρίσματα maserano vs ibra αν δείς φτάνει...δεν είπε κανείς οτι το ιταλικό είναι το καλύτερο πρωτάθλμα στον κόσμο...αλλά η μίλαν είναι αυτή που συνήθως παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο χωρίς να κλείνετε τόσο...μην ξεχνάμε τι παίχτες έχει η μια ομάδα και τι παίχτες η άλλη...ασε το μέσο όρο ηλικίας :)

Link to comment
Share on other sites

2 η μιλαν 5 η μπάρτσα...so?

So, επιβεβαιώνεις αυτό που λέω. Η Μίλαν βασίστηκε σε 2 αντεπιθέσεις, ενώ η Μπάρτσα λόγω του κατενάτσιο κατάφερε να περάσει μόνο 5 φορές.

Όσον αφορά ηλικίες, κλπ, ποσώς με ενδιαφέρει. Θέλω να δω καλό ποδόσφαιρο από παίκτες που παίρνουν το λεπτό όσα εγώ το μήνα. Στα @@ μου αν είναι γέροι, αν παίζονται πολλά, αν είναι στημένα, αν, αν, αν. Παίξτε μπάλα. Δε μπορείτε; Φύγετε. Δε φεύγετε; Κλείνω την tv και πάω για BF3, όπως θα έπρεπε να έχω κάνει εχθές.

Link to comment
Share on other sites

dafaq? Ποιος είσαι εσύ που θα πεις σε κάποιον να σταματήσει να μιλάει/γράφει;

Σιγα χαλαρωσε.Μια κουβεντα ειπαμε.Ειχαμε νευρακια.

Εδω εσεις εχει τυχει να σβησετε ποστς επειδη δεν συμφωνειτε/γουσταρετε με αυτα που γραφτηκαν

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Σιγα χαλαρωσε.Μια κουβεντα ειπαμε.Ειχαμε νευρακια.

Εδω εσεις εχει τυχει να σβησετε ποστς επειδη δεν συμφωνειτε/γουσταρετε με αυτα που γραφτηκαν

Δεν σε κατάλαβα φίλε μου. Αυτό που λες δεν έχει γίνει ποτέ. Όλα τα posts είτε γίνονται hide όταν πρόκειται για ανούσια είτε μεταφορά στην μαύρη τρύπα για οτιδήποτε άλλο. Και ποτέ δεν λογοκρίναμε κάποιον επειδή είπε κάτι που δεν μας αρέσει.

Πρόσεχε σε παρακαλώ τις εκφράσεις σου κι αν έχεις νευράκια να τα ξεσπάς αλλού.

Εδώ κάνουμε σοβαρή δουλειά για να έχετε διαφάνεια και αξιόλογη κοινότητα και δεν δέχομαι να πετάει ο καθένας τα μπαρμπoύτσαλά του όποτε του καπνίσει. Αν δεν σου αρέσει λοιπόν, στο καφενείο της γειτονιάς σου, γιατί το ΤheLab.gr δεν είναι καφενείο φιλάθλων και δεν θα το κάνεις εσύ καφενείο με απαξιωτικές δηλώσεις ελαφρά την καρδία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια επιτελους να μιλησουμε λιγο ποδοσφαιρικα μιας και ακουστηκε καντενατσιο.

Της μπαρτσα οι αντιπαλοι παιζουν ολοι καντενατσιο. Ετσι δειχνουν.

Δεν ειναι ωριμο να το πιστευουμε ομως.

Επειδη επισης ακουστηκε πολυ αυτη η φραση, η μπαρτσα απλα κραταει κατοχη χωρις λογο,

αυτο που καποτε θεωρουνταν αντιαθλητικο,πασουλες δηλαδη στην αμυνα χωρις καμια προωθηση. Το κανει με τετοιο τροπο ωστε να θεωρειται passing game.

Δεν φταινε οι αντιπαλοι της μπαρτσα φταιει η ιδια. Αν καθεσαι να κανεις πασες θα σε περιμενω για να τρεξεις, δεν ειναι χαζοι οι αντιπαλοι να τρεξουν να μαρκαρουν σε χωρο που δε χρειαζεται.

Χιλιοειπωμενο ειναι οτι η μπαρτσα τρεχει παντα παραπανω χιλιομετρα απο τους αντιπαλους. Εχουν μαθει οτι πλεον ετσι παιζει και αυτοι περιμενουν πρωτα κινηση των νανων.

Οποιος ειδε τα παιχνιδια θα ειδε οτι ομαδα μπαρτσα χωρις μεσι δεν γινεται. Αντεπιθεση, ατομικη ενεργεια, επιθεση οργανωμενη ...χωρις μεσι,παλι τιποτα.

Θελω να δω παιχνιδι της μπαρτσα χωρις μεσι, να μου φυγει η απορια. :hehe:

ΕΝΤΙΤ

Παρτε και πως παρατασεται ο γουαρδιολας :hehe::hehe::hehe:

522134_2572586492233_1781408823_1568750_1001176170_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από jiohkor3
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σου μόνο στο κομμάτι του μέσι...για μένα όλη η ομάδα είναι οι iniesta και xavi (ειδικά ο 2ος)...αντιθέτων αν δεις παιχνίδια χωρίς αυτούς θα δεις αντιποδόσφαριο...όσο ακραίο και να ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μεγαλο δικιο οτι ο κορμος ποτε δεν υπηρξε ο μεσι,

αλλα τα τελειωματα του και τα μπασιματα του με κανουν τον θεωρω κατι παραπανω απο αυτους στο τομεα θεαμα . Απο τους τελευταιους απλα χανω την πιστη μου οσο

περναει ο καιρος γιατι γινονται μαριονετες. Σιχαμενο θεατρο...

και ανεβαινει πολυ ο πουγιολ γιατι δεν τον βλεπω να γινεται αδερφουλα οπως οι αλλοι.

Αν και χθες ο μποατενγκ σε ενα τζαρτζαρισμα τον εστειλε 2 μετρα διπλα με 2-3 σβουρες...

Δυστυχως οσο περνανε τα χρονια προσαρμοζεται το αθλημα και γινεται φλουφλικο.

Ενα βιντεακι που χε ανεβασει ο τσοζεν θυμαμαι που κοροιδευαν οι αμερικανοι το soccer..

ποσο αληθεια.

Χαρακτηριστικα χθες η κιτρινη που παιρνει ο μασερανο ειναι..ανυπαρκτη.

Θελουν φλουφλοποδοσφαιρο και ποδοσφαιρο για ολους, για κυριες.

Δεν ασχολουνται με το οτι ειναι αντρικο παιχνιδι. Το θελουν "αθλημα"...

Ποτε δε θα ξεχασω σε κατι ακαδημιες που μας εδειχναν πως να πεφτουμε και ποσο

κραζανε αυτους που δεν εκαναν θεατρο...κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί όποιον φίλαθλο, ποδοσφαιρόφιλο, γνώστη τεσπα, ρωτάω πέρνω την ίδια απάντηση:

"Πάλι αυτή, έλα ρε δεν έχει νόημα να βλέπεις barca, την βαριέσαι..."

Ευνοημένη η όχι, δεν της δίνει πια κανείς σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Διοτι πλεον ασχολουνται παιδακια γυναικες. Δεν εχω κατι με αυτες τις ομαδες ατομων που βλεπουν ποδοσφαιρο,

αλλα αλλαζει το νοημα του ποδοσφαιρου πλεον...τζαρτζαρισματα φαουλ, τραβηγματα φαουλ, respect, fair play και ολα αυτα που το κανουν πολιτισμενο...δεν ειναι θεατρο μαμωτο. Ειναι ενα βαρβαρο παιχνιδι αλλα λιγοι το θελουν τελικα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.