Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις (SportsLab)


astrolabos

Recommended Posts

Έκαστος στο είδος του και οι Έλληνες σε όλα.

αυτή η νοοτροπία είναι που μας κρατάει πίσω.

Οι Άγγλοι έχουν ποδόσφαιρο.....αλλά από μπάσκετ 0 εις το πηλίκον.

Οι Αμερικάνοι έχουν μπάσκετ αλλά δεν έχουν ποδόσφαιρο.

Οι Καμερουνέζοι έχουν στίβο αλλά δεν έχουν μπάσκετ ούτε ποδόσφαιρο.

κάθε λαός έχει τα δικά του γνωρίσματα και είναι καλός σε ορισμένους τομείς....σε όσους δε μπορεί απλά δεν έχει αναπτυχθεί...

αλλά εδώ στην Ελλάδα θέλουμε να γίνουμε θεοί και στο ποδόσφαιρο...και στο μπάσκετ...και στο στίβο....και στο βόλλεϋ.....και στο πόλο.....

ούτε ανθέλληνας είμαι ούτε βλέπω μπάλα μόνο από την τηλεόραση και τον καναπέ μου.πάω γήπεδο 15 χρόνια τώρα......και όσο δεν ήμουν Αθήνα πήγαινα και έβλεπα Διαγόρα Ρόδου.

Σε μπάσκετ και βόλλεϋ είδα και τα πράγματα από μέσα ως επαγγελματίας στον Κολοσσό,στον Δωριέα και στο σχολικό πρωτάθλημα βόλλεϋ που πήραμε το Δωδεκανησιακό και ανεβήκαμε Αθήνα όπου αποκλειστήκαμε από το λύκειο Τριανδρίας Θεσ/νίκης που είχε λυκειόπαιδα 2μέτρα και που ακόμα τροφοδοτούνε τον Ηρακλή.

το ζουμί είναι οτι τα θέλουμε όλα....και ποδοσφαιρικές γηπεδάρες..και μπασκετικές γηπεδάρες....και και και.......

ε μα ήμαρτον πια με την έπαρση του Έλληνα οτι όλα τα μπορεί.

Καλή τύχη στους Έλληνες στη Ν.Αφρική και μακάρι να φέρουνε και την κούπα για στιγμές εθνικής ανάτασης αλλά ας είμαστε και λιγάκι ρεαλιστές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Και γιατί να μην προσπαθούμε (πρόσεξε λέω να προσπαθούμε) να πετύχουμε σε πολλά αθλήματα ταυτόχρονα, από την στιγμή που υπάρχει κόσμος και ασχολείται με αυτά.

Το να ασχολείται ένας λαός με τον αθλητισμό είναι ένδειξη παιδείας και τρόπος ζωής.

Μία από τις πολλές ιδέες που κρύβονται πίσω από τον Αθλητισμό είναι και το "αειν αριστεύειν", δηλαδή να αριστεύεις σε όλες τις εκφάνσεις τις ζωής σου, καταβάλλοντας κόπο και προσωπική προσπάθεια.

Δυστυχώς στην σύγχρονη Ελλάδα που έχει περάσει η νοοτροπία της κλάψας, της μεμψιμοιρίας, αυτά φαντάζουν ακραία και κατακριτέα. Μας αρέσει ο εύκολος δρόμος της κατακραυγής της ισοπέδωσης.

Αυτό είναι εμένα που με τρελαίνει όταν ακούω για την Εθνική αβίαστες κρίσεις του τύπου "Είμαστε τραγικοί", "Παίζουμε αντι-ποδόσφαιρο", "Θα πάμε στο μουντιάλ και θα μας λιώσουν" κτλ.

Δεν μπορώ δηλαδή να είμαι υπερήφανος που η ομάδα μου κατάφερε για 2η φορά στην ιστορία της να περάσει στην μεγαλύτερη ποδοσφαιρική διοργάνωση του πλανήτη; Είναι κακό αυτό; Γιατί αμέσως να βγαίνουμε και να τα απαξιώνουμε όλα και να κλαιγόμαστε σαν κάτι γριούλες.

Και θα κλείσω την σκέψη μου με ένα στιχάκι από active member "ζήσε περήφανη ζωή και άσε το δράμα, δίωξε το φόβο μακριά δεν έχει όρια το θαύμα".

Link to comment
Share on other sites

Έκαστος στο είδος του και οι Έλληνες σε όλα.

αυτή η νοοτροπία είναι που μας κρατάει πίσω.

Οι Άγγλοι έχουν ποδόσφαιρο.....αλλά από μπάσκετ 0 εις το πηλίκον.

Οι Αμερικάνοι έχουν μπάσκετ αλλά δεν έχουν ποδόσφαιρο.

Οι Καμερουνέζοι έχουν στίβο αλλά δεν έχουν μπάσκετ ούτε ποδόσφαιρο.

κάθε λαός έχει τα δικά του γνωρίσματα και είναι καλός σε ορισμένους τομείς....σε όσους δε μπορεί απλά δεν έχει αναπτυχθεί...

αλλά εδώ στην Ελλάδα θέλουμε να γίνουμε θεοί και στο ποδόσφαιρο...και στο μπάσκετ...και στο στίβο....και στο βόλλεϋ.....και στο πόλο.....

ούτε ανθέλληνας είμαι ούτε βλέπω μπάλα μόνο από την τηλεόραση και τον καναπέ μου.πάω γήπεδο 15 χρόνια τώρα......και όσο δεν ήμουν Αθήνα πήγαινα και έβλεπα Διαγόρα Ρόδου.

Σε μπάσκετ και βόλλεϋ είδα και τα πράγματα από μέσα ως επαγγελματίας στον Κολοσσό,στον Δωριέα και στο σχολικό πρωτάθλημα βόλλεϋ που πήραμε το Δωδεκανησιακό και ανεβήκαμε Αθήνα όπου αποκλειστήκαμε από το λύκειο Τριανδρίας Θεσ/νίκης που είχε λυκειόπαιδα 2μέτρα και που ακόμα τροφοδοτούνε τον Ηρακλή.

το ζουμί είναι οτι τα θέλουμε όλα....και ποδοσφαιρικές γηπεδάρες..και μπασκετικές γηπεδάρες....και και και.......

ε μα ήμαρτον πια με την έπαρση του Έλληνα οτι όλα τα μπορεί.

Καλή τύχη στους Έλληνες στη Ν.Αφρική και μακάρι να φέρουνε και την κούπα για στιγμές εθνικής ανάτασης αλλά ας είμαστε και λιγάκι ρεαλιστές.

greekfragma τι ειναι αυτα που λες ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει να συγκρίνουμε την ΕΠΙΤΥΧΙΑ της πρόκρισης της Εθνικής μας ομάδος με το ΕΠΙΠΕΔΟ ποδοσφαίρου στην Ελλάδα αλλά και το επίπεδο του κάθε παίχτη της Εθνικής ξεχωριστά...εν μέρει o greekfragma έχει δίκιο από την άποψη ότι δεν παίζουμε και το καλύτερο ποδόσφαιρο kανείς δεν φέρνει αντίρηση σε αυτό...επίσης το γεγονός ότι με την κατάκτηση του 2004 και κανα καλό παιχνίδι ή και νίκη του ΠΑΟ ΟΣΦΠ κτλ στην Ευρώπη αυτομάτως πιστεύουμε ότι έχουμε από τα καλύτερα πρωταθλήματα στην Ευρώπη, και ότι είναι παιχταράδες οι έλληνες παίχτες κτλ κτλ και εν τέλλει να καβαλάμε το καλάμι ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο :p..δυστυχώς το λάθος εκεί γίνεται...και το είπαν επανηλειμένως αρκετοί παλαίμαχοι ότι η νίκη του Euro, όπως και να ήρθε αυτή, πρέπει αν είναι το έναυσμα για να βελτιωθούν αρκετά πράγματα στην ποδοσφαιρική Ελλάδα κάτι το οποίο δεν έγινε ποτέ...

από την άλλη όμως αυτός δεν είναι λόγος να χαίρεσαι τις νίκες αλλά και να υποστηρίζεις την ομάδα στις ήτες....είναι λογικό ότι και τα 2 θα έρθουν κάποια στιγμή...εγώ προσωπικά ελπίζω να νικήσουμε αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν έχουμε επλίδα στο World Cup...ειδικά με (α)χαριστέα στην ομάδα (σωστά το γράφο διότι αυτό εννοώ) και κάτι άλλα παιχτάκια τα οποία ΔΕΝ ξέρουν μπάλλα δεν θα πάμε μπροστά...όταν έχεις πιτσιρικάδες που καίγονται να δώσουν την ψυχή τους για την ομάδα τους δίνεις ευκαιρίες (τζόρβας, σπυρόπουλος κτλ) και δεν τους κόβεις τα πόδια (νίνης, μήτρογλου, κουτσιανικούλης κτλ) ώστε να "βαρεθούν" και εν τέλλει όταν έρθει το κάλεσμα να μην έχουν τα ψυχικά αποθέματα το οποίο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί...

my 2 cents....:dots:

Link to comment
Share on other sites

Αν και ολυμπιακός, παραδέχομαι τον Παναθηναικό για τέτοιες ενέργειες, συν του ότι πάντα επενδύει σε Έλληνες ποδοσφαιριστές.

Αν δεν ήταν ο Παναθηναικός και η ΑΕΚ πραγματικά δεν θα μπορούσαμε να κατεβάσουμε ούτε 11άδα στην εθνική ομάδα.:T:

Εμείς ένα μήτρογλου έχουμε και τον θεωρούμε και λίγο, παρόλο που σκοράρει πάνω-κάτω σε κάθε παιχνίδι. Φαίνεται τους αρέσει πιο πολύ ο Ντιογκο με τις βουτιές του.:rant:

Link to comment
Share on other sites

ολα τα λεφτα ηταν ο πρωταθλητης -νομιζω- που ελεγε χοντρικα "τωρα καλεσανε οι γνωστοι αγνωστοι τον μητρογλου εθνικη, που δεν εχουμε αλλο σεντερ φορ"....και ο παο ειχε 7 βασικους μεσα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ολα τα λεφτα ηταν ο πρωταθλητης -νομιζω- που ελεγε χοντρικα "τωρα καλεσανε οι γνωστοι αγνωστοι τον μητρογλου εθνικη, που δεν εχουμε αλλο σεντερ φορ"....και ο παο ειχε 7 βασικους μεσα :hehe:
Φυλλάδες τύπου Πρωταθλητή, Derby, Πράσινη απλά δεν υπάρχουν!!!:jester:
Link to comment
Share on other sites

Φυλλάδες τύπου Πρωταθλητή, Derby, Πράσινη απλά δεν υπάρχουν!!!:jester:

Υπάρχουν και είναι και οι ωραίες...

Πεθαίνω για τα εξώφυλλα της πράσινης και του derby μετά από κάθε ήττα του ολυμπιακού στην ευρώπη και για κάθε ήττα σε ντέρμπυ στο μπάσκετ... :hehe:

Eίδαμε και τις "αντικειμενικές/σοβαρές" προχτές που πέθανε ο παίχτης της Λάρισας. Μόνο η μία το είχε κεντρικό θέμα και αυτή επειδή είχε ρεπορτάζ και αποκλειστικά στοιχεία..:sick:

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Αν και ολυμπιακός, παραδέχομαι τον Παναθηναικό για τέτοιες ενέργειες, συν του ότι πάντα επενδύει σε Έλληνες ποδοσφαιριστές.

Αν δεν ήταν ο Παναθηναικός και η ΑΕΚ πραγματικά δεν θα μπορούσαμε να κατεβάσουμε ούτε 11άδα στην εθνική ομάδα.:T:

Εμείς ένα μήτρογλου έχουμε και τον θεωρούμε και λίγο, παρόλο που σκοράρει πάνω-κάτω σε κάθε παιχνίδι. Φαίνεται τους αρέσει πιο πολύ ο Ντιογκο με τις βουτιές του.:rant:

επενδυει σε ελληνες αλλα ο τζορβας παιρνει 200Κ ενω ο γκαλινοβιτς 1.5Μ

Link to comment
Share on other sites

Έκαστος στο είδος του και οι Έλληνες σε όλα.

αυτή η νοοτροπία είναι που μας κρατάει πίσω.

Οι Άγγλοι έχουν ποδόσφαιρο.....αλλά από μπάσκετ 0 εις το πηλίκον.

Οι Αμερικάνοι έχουν μπάσκετ αλλά δεν έχουν ποδόσφαιρο.

Οι Καμερουνέζοι έχουν στίβο αλλά δεν έχουν μπάσκετ ούτε ποδόσφαιρο.

Το να συγκρίνεις την εθνική Καμερουν με την Εθνική Ελλάδας είναι αμαρτία... Μάθε λίγη μπαλίτσα άρχοντα... και δεν έχουν μεγάλες επιτυχίες στον στίβο...Τους μπερδεύεις με Κένυα και Αιθιοπία.

The Cameroon national football team, nicknamed Lions Indomptables (Indomitable Lions), is controlled by the Fédération Camerounaise de Football and is Africa's most successful side; Cameroon has qualified for the FIFA World Cup five times - in 1982, 1990, 1994, 1998 and 2002 - more than any other African nation. They were the first African team to reach the quarterfinals of the World Cup, in 1990, losing to England in extra time. They have also won 4 African Nations Cups, as well as the gold medal at the 2000 Summer Olympics.

Την τελευταία 20ετία όντως είχε μεγάλες επιτυχίες σε πολλά αθλήματα πολλές φορές από "εισαγώμενους" αθλήτές αλλά δεν υπάρχουν άλλες χώρες σε αυτό το μέγεθος που να έχουν πετύχει τόσα πολλά. Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι ο μέσος Έλληνας "doesn't give a ****" και δεν έχει ιδέα για οποιοδήποτε άθλημα εκτός από ποδόσφαιρό και καμιά φορά θυμάται και το μπάσκετ.

Παρεπιπτώντας οι παίκτες της Εθνικής θα μοιραστούν πριμ πρόκρισης που αγγίζει 4εκ ευρώ...:drool:

Λίγο προκλητικό ποσό σε αυτούς τους καιρούς θα έλεγα.:whip:

Link to comment
Share on other sites

Στο μπάσκετ κυρίως και το βόλεϊ έχουμε πολλές επιτυχίες τις οποίες όμως ίσως τις ξεχνάμε σχετικά γρήγορα. Αντίθετα στο ποδόσφαιρο θυμόμαστε τα πάντα. Ακόμα και μηδαμινές επιτυχίες - π.χ. μια ισοπαλία με μια από τις μεγάλες ομάδες σε προκριματική φάση - τις συζητάμε για καιρό. Επιπλέον όλα τα λεφτά και όλα τα φώτα της δημοσιότητας πέφτουν πάνω στο ποδόσφαιρο. Πολλές φυλλάδες θυμούνται τις ομάδες μπάσκετ, βόλεϊ, πόλο, κρίκετ,... τάβλι κ.τ.λ. μόνον όταν κερδίζουν κάποιον μισητό αντίπαλο ή όταν αυτές έχουν μια επιτυχία-παρηγοριά για την ήτα/αποτυχία της αντίστοιχης ποδοσφαιρικής ομάδας.

Αν λοιπόν το μέτριο έως κακό ποδόσφαιρο αρκεί για να σκιάσει όλα τα άλλα αθλήματα, φανταστείτε να έχει και επιτυχίες.

Δεν μου κάνει εντύπωση λοιπόν που κάποιοι βλέπουν με μισό μάτι την επιτυχία της Εθνικής ομάδας, αφού αυτή η επιτυχία ίσως να στείλει ακόμα ποιο βαθιά στην αφάνεια άλλα αθλήματα, αγαπημένα τους αθλήματα, στα οποία έχουμε ή θα μπορούσαμε να έχουμε πολύ σημαντικότερες επιτυχίες.

Link to comment
Share on other sites

Στο μπάσκετ κυρίως και το βόλεϊ έχουμε πολλές επιτυχίες τις οποίες όμως ίσως τις ξεχνάμε σχετικά γρήγορα. Αντίθετα στο ποδόσφαιρο θυμόμαστε τα πάντα. Ακόμα και μηδαμινές επιτυχίες - π.χ. μια ισοπαλία με μια από τις μεγάλες ομάδες σε προκριματική φάση - τις συζητάμε για καιρό. Επιπλέον όλα τα λεφτά και όλα τα φώτα της δημοσιότητας πέφτουν πάνω στο ποδόσφαιρο. Πολλές φυλλάδες θυμούνται τις ομάδες μπάσκετ, βόλεϊ, πόλο, κρίκετ,... τάβλι κ.τ.λ. μόνον όταν κερδίζουν κάποιον μισητό αντίπαλο ή όταν αυτές έχουν μια επιτυχία-παρηγοριά για την ήτα/αποτυχία της αντίστοιχης ποδοσφαιρικής ομάδας.

Αν λοιπόν το μέτριο έως κακό ποδόσφαιρο αρκεί για να σκιάσει όλα τα άλλα αθλήματα, φανταστείτε να έχει και επιτυχίες.

Δεν μου κάνει εντύπωση λοιπόν που κάποιοι βλέπουν με μισό μάτι την επιτυχία της Εθνικής ομάδας, αφού αυτή η επιτυχία ίσως να στείλει ακόμα ποιο βαθιά στην αφάνεια άλλα αθλήματα, αγαπημένα τους αθλήματα, στα οποία έχουμε ή θα μπορούσαμε να έχουμε πολύ σημαντικότερες επιτυχίες.

Σιγα ρε Γιαννη μη περιμενουμε εμεις οι μπασκετικοι να χανει το ποδοσφαιρο μην τυχον και μας βγαλει απο τον χαρτη.

Γιατι τωρα δηλαδη ασχολειται ο κοσμος με το μπασκετινι? Ή μηπως φοβαμαι μην παει χαμηλοτερα??? Ελεος.

Σε λιγο θα μου βγαλεις και τον Γεωργιου που θαβει την Εθνικη ποδοσφαιρου σαν μπασκετικο... :p

Τελειως λαθος να πιστευεις οτι ολοι οσοι εχουνε γραψει αρνητικα για την εθνικη ειναι φαιδροι εγκαθετοι οπαδοι του Κεντερη, του Πυρρου και του Γιαννακη.

Να ξερεις οτι δεν ειναι ολος ο κοσμος σαν την Ελλαδα. Ολη η Ελλαδα μπορει να βλεπει mundial 2006 χωρις την πρωταθλητρια Ευρωπης, ενω οι περισσοτεροι δεν ξερανε καν ποτε επεφτε το mundobasket, 3 μηνες μετα κι ας κερδισανε τους Αμερικανους στον ημιτελικο. Στα αλλα κρατη δεν ειναι ετσι. Το καθε αθλημα εχει τους δικους του οπαδους. Απλα σε μια χωρα 10εκ δεν μπορουν να "συντηρηθουν¨οικονομικα ολα τα αθληματα. Αναγκαστικα οι ιδιοι οπαδοι πανε απο το ενα αθλημα στο αλλο, οποτε η ανοδος του ενος θα σημανει οικονομικη χασουρα για το αλλο. Μεχρι εκει. Αλλα αυτο τον οπαδο δεν τον αγγιζει. Γιαυτο υπαρχει μια συγχυση που δεν πολυπαιζει στα αλλα κρατη.

Eγω σαν μπασκετικος δεν με ενδιαφερει να χανει το ποδοσφαιρο μην τυχον και βγω πιο πολυ στο περιθωριο σαν φιλαθλος. Αυτα ειναι κομπλεξικες μπαρουφες που παιζει να τις εχουνε μονο οι ποδοσφαιρικοι και οχι ολοι, μονο οι καμμενοι οπαδικα σαν καταλοιπα και φυσικες προεκτασεις του τυπου (Ο γαυρος παιζει CL και ο βαζελος στην αφανεια απο τον καναπε και αλλα κωμικοτραγικα που λεμε ο ενας στον αλλον καθε βδομαδα). Οι αληθινοι οπαδοι του εκαστοτε αθληματος δεν ασχολουνται με τετοια. Στα παπακια μου να κοπει τελειως το μπασκετ σαν αθλημα εδω. Θα το γυρισω σε ΝΒΑ... Οχι οτι τωρα ξερω την πενταδα του γαυρου και του βαζελου αλλα λεμε. Σαν οπαδος, χαμενος δεν θα βγω, ουτε θα νιωσω μειονεκτικα.

Απλα τωρα που το σκεφτομαι στην ακραια και υποθετικη περιπτωση που "κατεβασει ρολλα" το αθλημα θα μου λειψουν στιγμες οπως ο ημιτελικος της Γαλλιας το 05 και της Αμερικης το 06. Τιποτε αλλο...

Ουτε οι τελικοι κωμωδιες καθε χρονο με τις 486 διακοπες τους να σκουπιστουν τα κερματα και τα καθισματα, ουτε οι Γιαννακοπουλοι οι καραγκιοζηδες με τις χρωματιστες γραβατες, ουτε ο Σωκρατης με τις π$%ριες του και τις μαγκιες του που κανει (εκανε) με πλατη τους απανταχου γαυρους.

Bottom line... Χ@#$@κα για τα αλλα αθληματα πλην του μπασκετ. Ο μονος λογος που σιχαινομαι το ποδοσφαιρο (οταν κερδιζουμε) ειναι γιατι την επομενη μερα ολοι συζητανε γιαυτο και μου προκαλουν... ηχορυπανση στα αντιποδοσφαιρικα αυτια μου. Ενω οταν χανουμε ολοι ειναι σιωπηλοι. :jester:

Αν ολοι ηταν νορμαλ και σοβαροι οπαδοι, το ποδοσφαιρο απλα θα ηταν για μενα ενα αδιαφορο αθληματακι που δεν θα μου προκαλουσε το παραμικρο συναισθημα θετικο/αρνητικο. Ετσι ειναι για μενα π.χ. το ξενο ποδοσφαιρο... Απλα αδιαφορο. Δεν προκειται να πανηγυρισω ή να στεναχωρηθω για καμμια ομαδα εξω. Αντε λιιιιγο τους Αργεντινους συμπαθω και μπορει να δω και... 20 λεπτα αγωνα τους σε μουντιαλ αμα κανει πολυ βαρεμαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.