Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

Eχω αυτες τις θερμοκρασιες οταν ζοριζω τον q9550:

tempsm.png

Ψυκτρα εχω την True 120.

Τι λετε, θελει lapping ή μπορει να ειναι και οι σενσορες;

Σας εχει τυχει;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply

Ναι τυχαινει.

Και γω πριν τον E0, με C1 ειχα τελειως ακυρες temps (+20 βαθμους ο ενας πυρηνας)

Βεβαια κανε και ενα τσεκαρισμα σε παστες/πατημα ψυκτρας για καλου κακου.

-RMA αν ειναι σενσορες δεν περναει,εχω ρωτησει)

Link to comment
Share on other sites

/define "ζοριζω" (clock/vcore)

temps2.png

Ναι τυχαινει.

Και γω πριν τον E0, με C1 ειχα τελειως ακυρες temps (+20 βαθμους ο ενας πυρηνας)

Και εγω Ε0 εχω!

Ειχες δοκιμασει διαφορετικες ψυκτρες;

Βεβαια κανε και ενα τσεκαρισμα σε παστες/πατημα ψυκτρας για καλου κακου.

Καλα παταει, εχω βαλει-βγαλει ψυκτρες πολλες φορες.

Oσο και να σφιξω τα bolts ομως η ψυκτρα 'γυριζει λιγο', δεν ξερω αν ειναι δικο μου το προβλημα ή ετσι ειναι οι 120.

-RMA αν ειναι σενσορες δεν περναει,εχω ρωτησει)

Δεν με ενδιαφερει το RMA, με ενδιαφερει να ειναι κρυος!

Link to comment
Share on other sites

για τα watt που βγαζει ετσι, αν συγκρινω και με τον δικο μου Q, με ιδια ψυξη (που θελει και αλλο lap για να πατησει καλα) μου φαινονται καλες-φυσιολογικες(η μαξ), αν εχει κολλημενο(ους) σενσορα(ες) δεν μπορεις να κανεις κατι :/ , οσο για την ψυκτρα ναι γυριζει λιγο και σε μενα , αλλα με τερμα σφιχτες τις βιδες, 8ελει μια σχετικη δυναμη για να γυρισει (semi-lapped True 120X here).

υ.γ.> linpack ή prime ειναι οι προηγουμενες θερμοκρασιες? (για linpack καλες ειναι, αλλα για prime, οχι...)

Link to comment
Share on other sites

geia!

exw ena q9550 kai prospa8w edw kai meres na perasw ta 3.6ghz!:wall:exw dokimasei diafora settings pou brhka alla kai dika mou.ta posts pou brhka edw htan arketa xrhsima mporw na pw!:T: 8elw omws na paw toulaxiston sta 3.8.

to susthma einai to e3hs. q9550,asus P5Q3,OCZ platinum 1333.

to setup pou exw kanei ws twra einai stable me ta e3hs setting sto bios.

FSB:423

RAM:1411 (7-7-7-20)

Dram Static/Dynamic read control:disabled

Dram Read/Write training:disabled

CPU volt.:1.23750

LLC:auto

DRam Volt.:1.66

Spread Sprectrum,PCI-E spectr.:Disabled

CPU margin Enhancement:optmised

Max. cpuid:disabled

Intel Virt. Tech:Disabled

osa den anaferw einai sto auto.

exete kamia idea gia to pws na kanw ena kalo setup gi 3.8?

elpizw na boh8hsa kai osous 8eloun na overclockaroun....toulaxiston mexri ta 3.6!

Link to comment
Share on other sites

Στους κανονες που αποδεχτηκες κατα την εγγραφη σου, μεταξυ των αλλων αναφερει οτι απαγορευονται τα greeklish. Ολο το forum γραφει μονο ελληνικα. Οποτε για να σε βοηθησουμε, κανε edit το post σου σε ελληνικα. :)

Link to comment
Share on other sites

geia!

εχω ενα q9550 και προσπαθω εδω και μερες να περασω τα 3.6ghz!:wall:εχω δοκιμασει διαφορα settings που βρηκα αλλα και δικα μου.τα posts που βρηκα εδω ηταν αρκετα χρησιμα μπορω να πω!:T: θελω ομως να παω τουλαχιστον στα 3.8.

το συστημα ειναι το εξης. q9550,asus P5Q3,OCZ platinum 1333.

το setup που εχω κανει ως τωρα ειναι σταθερο με τα εξης setting στο bios.

FSB:423

RAM:1411mhz (7-7-7-20)

Dram Static/Dynamic read control:disabled

Dram Read/Write training:disabled

CPU volt.:1.23750

LLC:auto

DRam Volt.:1.66

Spread Sprectrum,PCI-E spectr.::Disabled

CPU margin Enhancement::optmised

Max. cpuid:disabled

Intel Virt. Tech:Disabled

οσα δεν αναφερω ειναι στο auto.

εχετε καμια ιδεα για να παει στα 3.8?

ελπιζω να βοη8ησα και οσους θελουν να υπερχρονισουν την cpu τους....μεχρι τα 3.6 τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! :T:

με λιγότερο ρευματάκι δεν παίζει?

Δυστυχως οχι. στο full load η ταση πεφτει στα 1,28 αυτη την στιγμη με idle ειναι αυτο που βλεπεις 1,344. (llc normal)

Ενα σκαλι ποιο κατω το ελαχιστο παει στα 1,27 και μετα απο 3 4 steps του linx κολαει.

Link to comment
Share on other sites

Παiζει καποιο ρολο το μεγεθος της μνημης ;

Να και ενα screenshot με full την μνημη και το 1,28 στο full load της cpu που ελεγα.

απλα πολλες φορες μπορει να ειναι σταθερο το pc με λιγη μνημη, αλλα με ολη να μην ειναι! καθαρα γι'αυτο το ειπα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ποιο ειναι το απολυτο οριο που μπορει να δουλεψει ο q9550 clockariσμενος stable με αερα??Mε μια 120 extreme ειχαμε ξεπερασει ευκολα τα 4ghz με μια Ip35 pro και μου φαινεται περιεργο χρηστες να συναντανε δυσκολιες με καλυτερο hardware...

Link to comment
Share on other sites

500MHz fsb για 24/7 είναι το ταβάνι για τις περισσότερες μητρικές(για να μην πω όλες).Επίσης πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και το κομμάτι του κάθε επεξεργαστή,αλλά όπως είπα 500++ πολύ δύσκολο,ξεφεύγουν και τα ρεύματα μετά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παίδες, ότι ρυθμίσεις και να δώσω στον 9550 στη P5Q Deluxe στο πρώτο λεπτό OCCT μου βγάζει error. στα 3825 είμαι σταθερος αλλά θέλω το μαγικό 470Χ8.5= 4G

καμία πρόταση? (δεν έχω BSOD) :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.