Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

ναι...! αυτο θυμομουνα και οταν εστηνα τον υπολογιστη και ειχα το κουτι συνεχεια ανοικτο-γι 'αυτο εκανα και το πειραμα για να το επιβεβαιωσω!

και να τονισω πως συμμαζεψα καλωδια κτλ απο την μεση αλλα παλι! κατι δεν παει καλα με το ολο airflow και ετσι παγιδευεται ολος ο ζεστος αερας πανω-πανω! δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως... καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply

ηταν απο τα κλασικα turbo-x κουτια του καιρου του!το εχω 6 χρονια απο τον καιρο του athlon! το ξεθαψα οταν εστεινα καινουργιο συστημα!

ειχα σκοπο να το αλλαξω εδω και κατι μηνες αλλα παντα κατι γινοταν και εδινα τα χρηματα μου αλλου (για δισκους, οθονες, μνημες, μητρικες...χεχε)

παντως κατι μου λεει πως με καλυτερο airflow θα βελτιωθει τραγικα η κατασταση!

ελεγα να πειραματιστω κι αλλο με προσθηκη αλλως ανεμιστηρων αλλα μου φαινεται παμε για αλλαγη κουτιου! και ψηνομαι τρελα για αυτο:jump1: παει ο κουμπαρας:bigsmile::bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά εγώ με HAF 932, και τον 9650 @ 3,6 σε full load, με true black και αθόρυβο 120άρι 1200 rpm για να μπορώ να κοιμηθώ, είμαι σε load κοντά στα 46,43,43,44 και -10 σε idle.

Σήμερα θα τον πάω για 4,0 να δω πόσο θα ανέβει, εχθές το πήρα το παιδί, και ακόμα περιμένω να στρώσει λίγο η πάστα.

Nephilim πόσο βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Θένκς Ανέστη, :D

Έκλεψα λίγα από τα settings του Godslayer από το 9650 thread γιατί το παλικάρι έχει ίδιο setup με το δικό μου!

3δ μαρκ, έβγαλα 1500 πάνω με τον 9650 @ 3,0 σε σχέση με τον 5200 @3,7, θα δω σήμερα στα 4,0, το παιδί έχει potential πάντως!

Link to comment
Share on other sites

@jcb.gr

Μπορεις λιγο να αναφερεις θερμοκρασιες σε load με το IntelBurn Test ή LinX και το setup της υδροψυξης?

αυτα ειναι φιλε μου..η φωτο ειναι λιγο χαλια αλλα δεν εχω ιδεα απο τετοια

C1 revision και παιζει εκει.... λιγο περιεργο.

και γω οταν ειδα c1 :suicide: αλλα γεια καλη μου τυχη μου βγηκε:jump::crazy_pilot: τωρα με φρεναρη η EVO 470-480 FSB

post-10409-1416073990,9275_thumb.jpg

post-10409-1416073990,9531_thumb.jpg

post-10409-1416073990,9774_thumb.jpg

post-10409-1416073991,0017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι φιλε μου..η φωτο ειναι λιγο χαλια αλλα δεν εχω ιδεα απο τετοια

και γω οταν ειδα c1 :suicide: αλλα γεια καλη μου τυχη μου βγηκε:jump::crazy_pilot: τωρα με φρεναρη η EVO 470-480 FSB

οι περισσότερες mobo εκεί είναι με τους 4core cpu's... εγώ με rampage formula x48 είναι 450 full stable χωρίς καθόλου ψάξιμο..και μετά αρχίζει το ζόρι.... Έχω παίξει και με 490fsb αλλά ενώ ήταν prime95 stable σε άκυρες ώρες έριχνε κάτι BSOD...Το οποίο σταμάτησε όταν έριξα και άλλο ρεύμα σε north αλλά τα ρεύματα ήταν γενικά πάρα πολύ high.. Πχ Έχω VID 1.100 σχετικά χαμηλό.. και ρίχνω 1,55volt στο cpu για να πάει 4ghz.. στο north 1,72v..

south δεν αλλάζω τπτ, cpu pll auto, fsb term 1.5v-1.52v..,Πολύ ρεύμα θα μου πείτε αλλά με λιγότερο δεν πάει στα 4ghz... και είναι και μένα c1 αλλά όχι τόσο καλός όσο του φίλου από πάνω..

Πάντως για τις mobo όλες πάνω κάτω μένουν από fsb σε τετραπύρινους... και μία maximus formula 2 που είχα με p45 έφτανε μέχρι 500 το fsb...

Α! Τα παραπάνω είναι όλα με αέρα TB 120..τώρα έβαλα νερό αλλά ακόμα δεν έχω τελειώσει το setup..αλλάζω αντλίες-σωλήνες ect...αν και δεν νομίζω να πάει παραπάνω...άμα δεν μπεί νερό και στο northbridge..δύσκολα να πάει ποιο πάνω..ίσως είμαι 100% stable στα 490 όταν τελειώσω με το setup του νερού..Πάντως γενικά δεν πάνε πολύ High οι 4....

Άμα είχα έναν 8600πχ παίζει να πέρναγε τα 660 το fsb... αλλά με ανάλογη ψύξη πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Άμα είχα έναν 8600πχ παίζει να πέρναγε τα 660 το fsb... αλλά με ανάλογη ψύξη πάντα...

σχεδόν όλες οι rampage formula τερμάτιζαν στα 600-620 fsb. Εμένα 2 περάσαν από τα χέρια μου, καμία δεν πήγε πάνω από 610 fsb με 8600 :to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

εντ'αξει είναι ανάλογα και το κομμάτι αλλά έχω δεί να φτάνουν και 660...

πάντως έχω σκαλώσει με το cpu στα 490fsb.. και στο 491 κάνει παγώματα οθόνης μέσα στα windows...καμιά ιδέα??

Έχει κανείς ίδιο setup με το δικό μου να μου δώσει κανα setting για 490-500++fsb με 8,5 το Multi Πάντα....

Θα το εκτιμούσα άμα έχει κανείς ρυθμίσεις για την rampage forluma (x48) γιατί έχουν παίξει να νεύρα μου με τόσο ψάξιμο και φοβάμαι πως θα τα παίξει η Mobo με τόσα restart στα καπάκια...

Link to comment
Share on other sites

ααα ρε vago...τα ιδια κ εδω ρε συ..με το που παταει στα 4ghz κανω τεστ αλλα τπτ..μετα απο κανα 2-3 κολλαει..

τα ειχα πειραξει τοσες φορες που στο τελος βαρεθηκα κ το αφησα εκει που ειναι σταθερο!

αν θες παντως σου δινω ρυθμισεις...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.