Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

Προσφατα απεκτησα μια Rampage extreme κι εχω κι εναν Q9550 E0. Η μεταβαση εγινε απο μια Maximus Formula...και εχασα τη μπαλα με τις ρυθμισεις παιδες. Η RAM που εχw ειναι CSX Diablo 2x2Gb 2000MHz. Στην Μαximus ετρεχα τον 9550 στα 4GHZ με τις εξής ρυθμίσεις

FSB 471

strap 333

ratio 8.5

PCIE 100

ram 1135, (5-5-5-15)

cpu voltage 1.28125

cpu PLL 1.58

NB voltage 1.49

FSB termin.volt 1.38

SB voltage 1.1

SB 1.5 volt: 1.5

loadline calib:enabled

CPU GTL ref. 0.63x

Northbridge GTL ref: 0.67x

και 38βαθμους στο νερο idle

Μπορει καποιος να μου ποσταρει ρυ8μισεις bios για την ιδια συχνοτητα στην Rampage?

Και δευτερο, και για πανω απο 4GHZ, μιας και η Rampage εχει μεγαλυτερο FSB wall, απο οτι η Maximus?

Τωρα για τα 4GHz τα setings εχουν ως εξης:

FSB Frequency: 471

CPU Ratio Setting: 8.5

CPU Clock Skew: Auto

NB Clock Skew: Auto

FSB Strap to North Bridge: 333

PCIE Frequency: 100

DRAM Frequency: 1520Mhz

DRAM Command Rate: 1N

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency: 9

RAS# to CAS# Delay:9

RAS# Pre Time: 9

RAS# ACT Time: 28

CPU Voltage: ~1,4

Load-Line Calibration: enabled

CPU PLL Voltage: 1.62

FSB Termination Voltage: 1.46

CPU GTLVerf (0): +50

CPU GTLVerf (1): -45mV

CPU GTLVerf (2): +50

CPU GTLVerf (3): -45mV

NB GTLVerf: auto

North Bridge Voltage: 1.51097

DRAM Voltage:1,9

South Bridge 1.5 Voltage: 1.51106

South Bridge 1.05 Voltage: 1.06039

CPU Spread Spectrum: Disabled

PCIE Spread Spectrum: Disabled

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
Πηρα κι εγω εναν Ε0, μεχρι τα 4 πηγε ανετα με 1.36v απο εκει και περα αρχισαν τα γλεντια ομως.. Βεβαια εχω μια υποψια οτι φταινε οι μνημες.. Ιδωμεν..:p

Καταλαβα, εγω τις μνημες τις εχω πολυ χαλαρα ακομη, προσπαθω την cpu να ανεβασω...για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Aloha και καλώς σας βρήκα...

Είμαι καινούριος στο forum σας και καινουριος στο sport του ο/c. Έχω και γω έναν q9550μ σε mobo Gigabyte X48-DQ6 και 2x2GB Geil@1066Mhz. Όχι εξτρα ψυκτρες, μόντες κτλ... Πόσο μπορει να φτάσει το 333 ΜΗz? Το Vcore πόσο μπορεί να αντέξει ? Τι άλλο να πειράξω στις ρυθμίσεις του ΒΙΟS (και δεν βάζω χέρι στο εσωτερικο) ?

Link to comment
Share on other sites

Aloha και καλώς σας βρήκα...

Είμαι καινούριος στο forum σας και καινουριος στο sport του ο/c. Έχω και γω έναν q9550μ σε mobo Gigabyte X48-DQ6 και 2x2GB Geil@1066Mhz. Όχι εξτρα ψυκτρες, μόντες κτλ... Πόσο μπορει να φτάσει το 333 ΜΗz? Το Vcore πόσο μπορεί να αντέξει ? Τι άλλο να πειράξω στις ρυθμίσεις του ΒΙΟS (και δεν βάζω χέρι στο εσωτερικο) ?

Δν εχς ιδεα με τους μ τι παιζει....

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματάκι με την ip35pro και τον Q9550..

Αρχίζοντας να πώ ότι είναι E0 και απότι έχω καταλάβει δέν έχει καμμία σχέση σε συμπεριφορά με αυτούς που λέτε όλοι εδώ μέσα.

Τί εννοώ... Οι θερμοκρασίες που έχω είναι απίστευτα υψηλές στις τάσεις 1.2+ που χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι.

Το fsb το έχω στα 440*8,5 ή κάπου εκεί με περίπου 1,18 αλλά ακόμα δέν έχω βρεί κανένα πλήρως σταθερό set.

Έχει κανείς παρόμοιο setup μήπως πάρω καμμιά ιδεά, γιατί πραγματικά έχω τρελαθεί με τις θερμοκρασίες..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θεματάκι με την ip35pro και τον Q9550..

Αρχίζοντας να πώ ότι είναι E0 και απότι έχω καταλάβει δέν έχει καμμία σχέση σε συμπεριφορά με αυτούς που λέτε όλοι εδώ μέσα.

Τί εννοώ... Οι θερμοκρασίες που έχω είναι απίστευτα υψηλές στις τάσεις 1.2+ που χρησιμοποιείτε οι περισσότεροι.

Το fsb το έχω στα 440*8,5 ή κάπου εκεί με περίπου 1,18 αλλά ακόμα δέν έχω βρεί κανένα πλήρως σταθερό set.

Έχει κανείς παρόμοιο setup μήπως πάρω καμμιά ιδεά, γιατί πραγματικά έχω τρελαθεί με τις θερμοκρασίες..

εγω στο ιδιο setup εχω vcore 1,26- cpu vtt 1,16-mch 1,37 ολα τα αλλα απειραχτα με fsb 450 (3,825 ghz) idle 33-35 load ~65 (αν και ο ενας πυρηνας ειναι καμια 10αρια βαθμους πιο ζεστος απο τους αλλους σε idle αλλα εξισωνονται καπως σε load :yes4: )

κοιταξες μηπως ειναι απο μνημες το προβλημα? αφησε χαμηλες τις μνημες και πειραξε τον επεξεργαστη σιγα σιγα!!!

παντως απο τον q6600 που της ειχα πριν, τωρα με τον 45αρι η αβιτ ξαλαφρωσε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα είμαι σχεδόν στο ίδιο fsb με σένα με 1.18 γιατί να βάλω 1,26? Οι μνήμες τί σχέση έχουν με τις θερμοκρασίες του cpu?

Έχω προσπαθήσει να βάλω το δικό σου setup ,αλλά φτάνω τους 60 σε idle για να μήν πώ σε Load.

Link to comment
Share on other sites

Μα είμαι σχεδόν στο ίδιο fsb με σένα με 1.18 γιατί να βάλω 1,26? Οι μνήμες τί σχέση έχουν με τις θερμοκρασίες του cpu?

Έχω προσπαθήσει να βάλω το δικό σου setup ,αλλά φτάνω τους 60 σε idle για να μήν πώ σε Load.

χμμμ..επειδη ειπες πως δεν βρηκες ακομα σταθερο setup νομισα πως θα θελες ισως περισσοτερη ταση ή θα χες καποιο προβλημα με τις μνημες!

τι ψυξη εχεις? ειναι υπερβολικα υψηλες οι θερμοκρασιες σου- ακομα με και μαμησια ψυκτρα να εισαι δεν δικαιολογειται! κοιταξε μηπως και δεν κουμπωνει καλα ή μαζεψε σκονη κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Μα είμαι σχεδόν στο ίδιο fsb με σένα με 1.18 γιατί να βάλω 1,26? Οι μνήμες τί σχέση έχουν με τις θερμοκρασίες του cpu?

Έχω προσπαθήσει να βάλω το δικό σου setup ,αλλά φτάνω τους 60 σε idle για να μήν πώ σε Load.

Πολυ περιεργο που εχεις τοσο μεγαλες θερμοκρασιες σε idle η ψυκτρα καθεται καλα?

Sorry... Τυπογραφικό λάθος. Q9550 εννοούσα σκέτο... Εξάλλου δεν υπάρχει Q9550μ... Ή υπαρχει ;;;;

Yπαρχει ο q9550s...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα πεντακάθαρα .... Έχεις E0 ή C1 ?

Είμαι με την Noctua της υπογραφής μου.

Μήπως απλά θέλει πολύ λιγότερη τάση ο Ε0 ?

Idle είμαι κάπου 35 και load κοντά στους 70.

E0

στα 1,18ν εισαι σταθερος? οι θερμοκρασιες που λες πιο πανω ειναι στα 1,18ν και ποσο το fsb και το vtt( το vtt ειχα παρατηρησει πως ανεβαζε τις θερμοκρασιες δυσαναλογα ψηλα γι'αυτο και το αφησα στα 1,16 και δεν ανεβηκα παραπανω...)

Link to comment
Share on other sites

Ναί είμαι σταθερός , άν και το έχω αφήσει τώρα στο σπίτι με prime.

Το fsb είναι 440 , και νομίζω το vtt λίγο πιο πάνω απο το μάμα, άν και θα σιγουρευτώ όταν γυρίσω.

Πάντως με βλέπω το ΣΚ να το ξηλώνω όλο και να ξαναβάζω την ψύκτρα από την αρχή με arctic αυτή την φορά γιατί η Noctua πάστα δέν μας τα λέει καλά.

Edit: με ποιό bios είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Ναί είμαι σταθερός , άν και το έχω αφήσει τώρα στο σπίτι με prime.

Το fsb είναι 440 , και νομίζω το vtt λίγο πιο πάνω απο το μάμα, άν και θα σιγουρευτώ όταν γυρίσω.

Πάντως με βλέπω το ΣΚ να το ξηλώνω όλο και να ξαναβάζω την ψύκτρα από την αρχή με arctic αυτή την φορά γιατί η Noctua πάστα δέν μας τα λέει καλά.

Edit: με ποιό bios είσαι ?

πέρνα το μία AS5 και με σωστή δόση...και κοίτα να κουμπώσει καλά η ψύκτρα...άμα δεν πατάει καλά η ψύκτρα μπορείς να φτάσεις πάνω από 100βαθμούς σε idle..(το έχει πάθει φίλος με 1 από τα 4 ποδαράκια της ψύκτρα ξεκάρφωτο..)

Οπότε με προσοχή και όχι όπως να ναι...Και ξανα postαρε να μας πείς...

Link to comment
Share on other sites

πέρνα το μία AS5 και με σωστή δόση...και κοίτα να κουμπώσει καλά η ψύκτρα...άμα δεν πατάει καλά η ψύκτρα μπορείς να φτάσεις πάνω από 100βαθμούς σε idle..(το έχει πάθει φίλος με 1 από τα 4 ποδαράκια της ψύκτρα ξεκάρφωτο..)

Οπότε με προσοχή και όχι όπως να ναι...Και ξανα postαρε να μας πείς...

εχει δικιο ο vagos,επισης παιζει ρολο και η σιλικονη που χρησιμοποιουμε.δοκιμασε με arctic silver ceramique.ειναι η καλυτερη.:big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η ψύκτρα ήταν μια χάρά, άν και αφού το έλυσα όλο για κάτι κοψίματα την ξαναέβαλα με arcticsilver αυτή τη φορά.

Απλά θέλει πολύ μικρή τάση, don't know why.

Σταθεροποιήθηκα στο 440 με 1.20 τάση με λίγο πιο κάτω απο τους 75 σε full load, και γύρω στους 30 σε idle.

Όταν ξαναέχω χρόνο θα τον ξαναπουσάρω παραπάνω αλλά απότι είδα δέν πάει με τπτ, όχι βέβαια οτι με χαλάει έτσι όπως είναι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.