Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply

σε abit ip35 pro εγω τον ειχα στα 3,83 (8.5Χ450) για 24/7 οποτε δωσε κι αλλο...οι θερμοκρασιες σου ειναι παρα πολυ καλες!!!

υγ: μεχρι 4,05 πηγα σταθεροτατος αλλα ειχα ψηλες θερμοκρασιες κυριως στα pwm της μητρικης! δες και αυτα μεσω του uguru...

Link to comment
Share on other sites

με βαζεις σε σκεψεις να ισιωσω για τα καλα τη βαση της (οταν ξεκινησα να την γυαλοχαρτιζω σχετικα συντομα βαρεθηκα, και το αποτελεσμα ηταν μια καλη -προσεγγιση- του επιπεδου , καμια σχεση με το χαλι που ηταν αρχικα βεβαια... για αυτο πρεπει να εχω τοσο χειροτερες θερμοκρασιες -το τοσο παει στο οτι εσυ εισαι με 1 ανεμιστηρα στισ 800 στροφες μονο :p).

btw με τι chipset/ram εισαι? γιατι μου φαινονται "κομματακι" χαμηλα τα flops σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα

Μια βοήθεια στο overclocking θα ήθελα..

Το οτι μείωνονται τα gflops στο intelburntest σημαίνει ότι δεν είναι σταθερό το σύστημα έτσι; (αν και είχε βγάλει 13 ώρες prime95 (blend test) + 20 ραν intelburntest στο standard)

Ή μάλλον είναι σταθερό αλλά δεν αποδίδει (πάντα) όπως πρέπει.. ;

(το pc είναι αυτό που φαίνεται στην υπογραφή..)

unst1.jpg

και μετά από 5' (χωρίς καμία παρέμβαση)

unst2.jpg

Link to comment
Share on other sites

tnx, χαλαρά όλα εννοείται αλλά κάτι δεν πάει και τόσο καλά :getlost:

Θα κάνω μερικά πειράματα αλλά με τις ίδιες ρυθμίσεις δεν έχει πλέον τα ίδια αποτελέσματα

Χάλασε λίγο και ο χρόνος στο super pi + αυτό !!

unst4.jpg

και οι ρυθμίσεις (έχουν γίνει από το bios)

unst5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην παιδεύεστε και ανησυχείτε άδικα... Τρέχετε prime95 12-13 ώρες...Αν το περνάτε είστε οκ...Αν όχι λίγο παραπάνω ρεύμα ή αν είστε ήδη πολύ ψηλά απο ρεύμα χαμηλώστε συχνότητα. Είναι απλό.

Τωρα το αν κερδίσατε κάτι σε ταχύτητα αυτό είναι άλλο θέμα.... Ο πιο απλός τρόπος ειναι το superpi 1M να το δείτε...Εγω είχα φτιάξει και ενα προγραμματάκι στο Mathematica για να υπολογιζει τους αριθμους της ακολουθίας Fibonacci και έβλεπα και απο εκει αν εχω κερδίσει κάτι, χρονομετρώντας πόση ώρα χρειάζεται...

Παρεπιπτόντως για όποιον το θέλει είναι πάρα πολύ απλο...

Γραφετε

p[1] = 1; p[2] = 1; p[x_] := p[x - 1] + p[x - 2]

και μετά απο κατω

Timing[p[30]]

Το mathematica θα σας δωσει τον 30οστο ορο της ακολουθιας fibonacci και θα σας δειξει κ ποση ωρα χρειαστηκε για να τον υπολογισει.... Στο λαπτοπ χρειαστηκα 1.779 sec.......:neo:

Link to comment
Share on other sites

For future reference σε linx 64bit σε 64bit os -stock κάτι κοντά στα 34 GFlops -@~4GHz περίπου 53 GFlops (post #565) αλλά δύο tips: -αν δώσετε λίγη ram θα έχετε λιγότερα GFlops -αν τρέχετε παράλληλα κάτι άλλο, το αυτό. Τα GFlops παίζουν λίγο και από chipset σε chipset και αναλόγως των μνημών. Το mathematica πλέον είναι cuda οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Καινούριες ρυθμίσεις :cool: (όλα auto από bios και μετά μείωση τάσης cpu)

unt3.jpg

Που κολανε τα GFlops με το αν ειναι σταθερο το συστημα?

To αποτελεσμα σε καθε υπολογισμο πρεπει να ειναι ιδιο που στην περιπτωση σου ειναι ιδιο=σταθερο.

Ναι αλλά τα gflops δεν μετράνε την απόδοση του επεξεργαστή; (κρατώντας σταθερό το ποσό της ραμ που χρησιμοποιείται)

Αφού και το αποτέλεσμα (result στο intelburntest) πάντα είναι το ίδιο..

Ναι, τα GFlops σου είναι "λάθος"... τρέξε @ 64bit και ξανά πόσταρε να δούμε :computer:

Λόγω ενός προγράμματος.. δεν γίνεται να έχω 64μπιτα win

..... Τωρα το αν κερδίσατε κάτι σε ταχύτητα αυτό είναι άλλο θέμα.... Ο πιο απλός τρόπος ειναι το superpi 1M να το δείτε...Εγω είχα φτιάξει και ενα προγραμματάκι στο Mathematica για να υπολογιζει τους αριθμους της ακολουθίας Fibonacci και έβλεπα και απο εκει αν εχω κερδίσει κάτι, χρονομετρώντας πόση ώρα χρειάζεται...

Παρεπιπτόντως για όποιον το θέλει είναι πάρα πολύ απλο...

Γραφετε

p[1] = 1; p[2] = 1; p[x_] := p[x - 1] + p[x - 2]

και μετά απο κατω

Timing[p[30]]

Το mathematica θα σας δωσει τον 30οστο ορο της ακολουθιας fibonacci και θα σας δειξει κ ποση ωρα χρειαστηκε για να τον υπολογισει.... Στο λαπτοπ χρειαστηκα 1.779 sec.......:neo:

:T:

Ναι αλλά το linx ή το intelburntest σύστημα εξισώσεων δεν λύνουν; Άρα δεν μπορείς να δείς έτσι αν το σύστημα έχει τη μέγιστη απόδοση για τη συχνότητα που λειτουργει το cpu; :wassat:

Link to comment
Share on other sites

@caution : σχετικα με τη ραμ και τα flops, το αναποδο εχω προσεξει.. σε 896 ram (αναπαριστωντας το δικο σου τεστ) εβγαζα 55+ , με "φουλ" ραμ ~7gb πεφτει ομως στα ~52 , επισης ανεβαζει αν ανεβαζεις εστω 1 κλικ πανω σε προτεραιοτητα. (πολυ παραπανω απο οσο δινει π.χ. σε spi bench μου φανηκε)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.