Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

και εμενα ανεβασμενες μου φαινονται οι τασεις σου. VTT δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανεβασεις στα 400 (ηδη ειναι ανεβασμενο σε 1.2(default) στο Χ48 (1.1 στο Χ38)), V(MCH) πολυ μου φαινεται.. αλλα αυτο ειναι συναρτησει του tRD που εχεις βαλει, με χαλαρο tRD (Performance Lvl) δεν πρεπει να χρειαζεσαι ουτε "τσικ" στο ρευμα του NB (ριξε μια ματια και εδω και για να παιζεις "safe" βαλε +1 tRD απο αυτο που σου βγαζει ο τυπος(για CL9 -> 6 (+1) -> 7 στην περιπτωση σου(1:2 διαιρετης) - Αν εχει ρυθμιση)). Οι ραμ σου 1.5 δεν εχουν default? δεν εχει νοημα να τις ψηνεις τσαμπα. Cpu voltage - περι (cpu)ορεξεως κολοκυθοπιτα.. βρες σταθεροτητα στο fsb που θες (και χαμηλα τη cpu) και μετα βαλε τον τελικο multi, οταν θα εισαι ΣΤΑΘΕΡΟΣ εκει.

συνοψιζοντας, δοκιμασε με VTT:1.2 - ref: 0.8(ή auto) , VDDR 1.5/0.75 ref (9-9-9 κλπ.. οσα ειναι απο κατασκευαστη...) tRD 9 για διαιρετη 2:3 (1200 9-9-9.. ) , και MCH 1.35(1.25 def) και δοκιμασε linx/ibt και πες μας αποτελεσματα.

Ναι αλλα τον διαιρετη 2:3 δεν μπορω να τον βρω....εχει:

1/1

1/1.2

1/1.33

1/5

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
dividers_BIOS.jpg

οι υπολοιποι που δειχνει στην φωτο???

ναι φιλε μου ακριβως αυτοι ειναι και τωρα ειμαι με 1:1.50 και με τα ρευματα που μου ειπες, οι μνημες μου ειναι στα 1200Mhz τωρα,εχω κανει και attach ενα printscreen...

Αυτη την στιγμη που μιλαμε κανω και stress test μεχρι στιγμης μια χαρα :jump1:

post-8723-1416074219,9256_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1:1.6 (1333)εισαι αν προσεξεις καλυτερα (εκτος αν το cpu-z για καποιο λογο δε βλεπει σωστα τον διαιρετη), το οποιο ειναι ακομη πιο ξεκουραστο για το tRD (ειδικα αφου εχεις ριξει και το CL σε 7. αν δειξει σημαδια σταθεροτητας, δοκιμασε με 1:2 (1600 ραμ) και 1.5βολτ 9-9-9, (λογικα πρεπει να δουλεψει) , απο κει και περα το κυριοτερο που σε νοιαζει ειναι να ριξεις το CL/αναλογα με το ποσο ακουνε σε ρευμα οι μνημες σου (οπως και εχεις κανει τωρα :T: ) για να πεσει και το tRD αυτοματα. (και ας μεινουν τα tRCD/tRP ψηλοτερα).

υ.γ> χρονο/ορεξη να εχεις και εχεις δρομο ακομη/να χαμηλωσεις ρευματα στα ελαχιστα δυνατα που απαιτουνται.

υ.γ.2> επιμενω παντως οσο ψαχνεις mch/fsb/ram ρυθμισεις , να εχεις χαμηλα (7χ π.χ.) τη cpu , ωστε να εχει φυγει τελειως απ παραγοντας ασταθειας, εκτος αν ειναι δοκιμασμενη σε αυτα τα clocks/voltage

Link to comment
Share on other sites

1:1.6 (1333)εισαι αν προσεξεις καλυτερα (εκτος αν το cpu-z για καποιο λογο δε βλεπει σωστα τον διαιρετη), το οποιο ειναι ακομη πιο ξεκουραστο για το tRD (ειδικα αφου εχεις ριξει και το CL σε 7. αν δειξει σημαδια σταθεροτητας, δοκιμασε με 1:2 (1600 ραμ) και 1.5βολτ 9-9-9, (λογικα πρεπει να δουλεψει) , απο κει και περα το κυριοτερο που σε νοιαζει ειναι να ριξεις το CL/αναλογα με το ποσο ακουνε σε ρευμα οι μνημες σου (οπως και εχεις κανει τωρα :T: ) για να πεσει και το tRD αυτοματα. (και ας μεινουν τα tRCD/tRP ψηλοτερα).

υ.γ> χρονο/ορεξη να εχεις και εχεις δρομο ακομη/να χαμηλωσεις ρευματα στα ελαχιστα δυνατα που απαιτουνται.

υ.γ.2> επιμενω παντως οσο ψαχνεις mch/fsb/ram ρυθμισεις , να εχεις χαμηλα (7χ π.χ.) τη cpu , ωστε να εχει φυγει τελειως απ παραγοντας ασταθειας, εκτος αν ειναι δοκιμασμενη σε αυτα τα clocks/voltage

θα δοκιμασω φιλε μου papatsonis και θα ενημερωσω !!

Σε ευχαριστω πολυ !!:turn:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Μετα απο 2 3 μερες χωρις να δω προκοπη με εναν q9550 και μια asus p5e βρηκα μια gigabyte ep45-dq6.

Τελικα το p45 εκανε δουλεια. Εκει που το παλευα για ~430 fsb η μητρικη ποσταρε με την μια στα 500.

Το μονο προβλημα που ειδα εγω στη gigabyte ειναι το μεγαλο vdroop (στην πρωτη φωτο under load

στην δευτερη Idle !!!!

post-2962-1416074219,973_thumb.jpg

post-2962-1416074220,0013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:drool::drool: εχω φαει τα λυσσακα μου να παιξω με την x38-dq6 445 (και αυτο με 1.55mch ) και μου το πετας ετσι στεγνα το 500αρικο ?:p (με ποση ταση στο chipset τα 500?)

edit: αν δεν ειναι κοπος ποσταρε ενα με ρυθμισεις απο μεμτεστ και ενα everest cache/mem bench

Link to comment
Share on other sites

:drool::drool: εχω φαει τα λυσσακα μου να παιξω με την x38-dq6 445 (και αυτο με 1.55mch ) και μου το πετας ετσι στεγνα το 500αρικο ?:p (με ποση ταση στο chipset τα 500?)

edit: αν δεν ειναι κοπος ποσταρε ενα με ρυθμισεις απο μεμτεστ και ενα everest cache/mem bench

αμ κι εγω ξεροσφυτι το κατεβασα! παλευω εδω και 2 μερες συνεχεια για 485, και ο φιλος μας με ολα auto μπουταρει στα 500 με την μια!:drool: χαζη m2f!:wall::wall::wall::rant::rant::rant:

Να μια εικονα απο το easytune της gigabyte

τι ρευματα ειναι αυτα?:suicide: παναγια μου!:o:O:O

Link to comment
Share on other sites

:drool::drool: εχω φαει τα λυσσακα μου να παιξω με την x38-dq6 445

Φιλε μου τελικα ειναι το chipset και μονο αυτο. Εγω με την asus p5e και τι δεν εκανα για να δω τα 435 fsb.

Rampage Formula την εκανα τι πλλ της εβαλα τι λλπ :D τιποτε !!!! και οταν καποια στιγμη ειπα να κανω και το

LLC enable για σταθεροτητα στο loading τοτε επεσα πανω σε αυτο http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=189507 και λεω

de pas sta dialaaaaa

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τελικα ειναι το chipset και μονο αυτο. Εγω με την asus p5e και τι δεν εκανα για να δω τα 435 fsb.

Rampage Formula την εκανα τι πλλ της εβαλα τι λλπ :D τιποτε !!!! και οταν καποια στιγμη ειπα να κανω και το

LLC enable για σταθεροτητα στο loading τοτε επεσα πανω σε αυτο http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=189507 και λεω

de pas sta dialaaaaa

ναι το εχω διαβασει κι εγω αλλα φιλε μου δινεις υπερβολικα ρευματα ομως! φτου να μην το ματιασω αλλα μην παρει το cpu στο χερι! κριμα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κατω απο 1,264 που ειναι το οριο μαλλον της cpu για τα 4000Mhz δεν μπορω να κατεβω. Δυστυχως υπαρχει μεγαλο vdroop. Δεν ξερω αν μεσω του bios μπορω να κανω κατι να το μαζεψω. Ναι το συστημα ειναι stable με θερμοκρασιες στο idle ~36 και load ~60 και αυτην την ψυκτρα http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Xigmatek-Hdt-S1284C-Achilles-CAC-SXHH4-U03.htm

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κατω απο 1,264 που ειναι το οριο μαλλον της cpu για τα 4000Mhz δεν μπορω να κατεβω. Δυστυχως υπαρχει μεγαλο vdroop. Δεν ξερω αν μεσω του bios μπορω να κανω κατι να το μαζεψω. Ναι το συστημα ειναι stable με θερμοκρασιες στο idle ~36 και load ~60 και αυτην την ψυκτρα http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Xigmatek-Hdt-S1284C-Achilles-CAC-SXHH4-U03.htm

κατεβασε ολα τα υπολοιπα voltages φιλε μου! ειναι πολυ πανω!

Link to comment
Share on other sites

ioannis, δεν αναφερομαστε στο vcore, αλλα στο CPU termination (VTT) και στο CPU PLL, οι default τιμες τους ειναι 1.2 και 1.5. δοκιμασε να βαλεις χειροκινητα τιμες σε αυτα γιατι μπορει να την ακουσει και σχετιακ συντομα ο επεξεργαστης. δωσε μεχρι 1.3 termination, και μεχρι 1.6 για PLL (ισως και να μη χρειαστει αυτο να το κουνησεις απο το 1.5 κιολας.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με 1,2 στο cpu termination kai 1,5 στο cpu pll το pc ποσταρε αλλα δεν εμπαινε στα windows. Με 1,3 και 1,6 αντιστοιχα ολα μια χαρα αφου περασε και το IntelBurnTestV2.

Ειναι κατι αλλο που πρεπει να δω απο ρευματα;

Ευχαριστω

post-2962-1416074220,0776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.