Jump to content



Q9550 Overclocking Thread


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 829
  • Created
  • Last Reply
( παρόλο το VID, το cpu σου ίσως να δουλεύει και με χαμηλότερο ρεύματα - trial and error for you to know :T: )

επ αυτου να συμπληρώσω οτι "ψαχουλευοντας" εναν Ε6300 αν και ειχε (ακομα εχει δλδ) το ιδιο Vid..(1.278), default επαιζε και κατω απο 1.10...(αν θυμαμαι καλα το νουμερο το ελαχιστο οριο ηταν 1.08.

To αφησα στο 1.106 κερδιζοντας -αν δε με απατα η μνημη μου- περιπου 4 βαθμους σε load.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λέτε παίδες... και να σας πω , τον έτρεχα για 1,5 εβδομάδα στα 3,6@1,264ν! με 300 λούπες Intel Burn test. Αλλά ψάχνοντας το topic είδα αυτό με το default vid και ψάρωσα!!!!:)

Τώρα τον τσεκάρω λίγο στα 3,8@1,312ν! Για να δούμε...

post-748-1416074209,6562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κάτι άσχετο. Τα gtl τί ακριβώς κάνουν??? Παίζοντας μέσα στο bios είδα ότι όταν τα αυξάνω κερδίζω πολύ stability. Ας πούμε το ένα το πήγα 660 από 630 και το άλλο 700 από 670. Πως ακριβώς επηρεάζουν αυτά το σύστημα??? Μπορείς να κάψεις κανένα επεξεργαστή άμα τα αυξήσεις πολύ(όπως γίνεται με το vtt)??? Sorry αλλά είμαι καινούριος στο p45. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...εσύ το θέλησες http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=202292 ...

:fist:

εγω εκει εχω χασει τ'αυγα και τα πασχαλια μου! οχι τιποτε αλλο αλλα στην M2F gtl εχει και για το nb!!!:confused::confused::confused::help:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μιας και βαριέμαι να το πολυψάχνω, μάλλον με κόβουν οι μνήμες με τον διαιρέτη που μπαίνει στα 450fsb. Οπότε αναγκαστικά θα τον τρέξω στα 3.6 με 1.248ν!!! Έβγαλε 8ωρο σχεδόν prime.. καλά δεν είναι;

post-748-1416074214,4915_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τα μέγιστα εργοστασιακά ρεύματα και τσέκαρε τα εξής:

5-5-5-15 <- Λογικά τα έχεις

5-4-4-15 <- Και εδώ πρέπει να είσαι εντάξει

4-4-4-12 <- Χμμμ, θα δείξει

πάντως μετά από κάθε αλλαγή θέλει blend και memtest για να είσαι σίγουρος, αν δεν βαριέσαι - όλο και κάτι θα κερδίσεις :upside:

Link to comment
Share on other sites

Μουλάααρι ο Αστραχάν :p Αν "υποψιαστώ" να αλλάξω τα timmings, ΔΕΝ μπουτάρει.....

Επειδή όμως πιστεύω ότι στα 3.6, βρήκα το sweet spot του συστήματος θα το αφήσω εκεί. Δεν την παλεύω και πολύ με τις "μπλέ" :)

Thank's anyway!

Link to comment
Share on other sites

500 με m2f σχεδον ξεχνα το.

Bench-able αλλα οχι για 24/7.

μεχρι 480 εχω καταφερει να την κανω να μπουταρει! μετα για 490 μια μπουταρει, μια οχι οτι ρευματα και να της βαλω! εχει και τα παλιο gtl που δεν ξερω τι να τα κανω! με 8500 που ειχα πριν επαιζε απροβληματιστα 9χ500! τωρα με τον quad μας τα μασαει!

Link to comment
Share on other sites

με dual core ειχα φτασει 560 FSB ,με quad απλα δεν γινεται.

κατι με τα gtl ειναι η βλακεια αλλα αντε τωρα να τα βρεις! ειναι πολυ περιεργη και ευαισθητη στο παραμικρο ρευμα αυτη η μητρικη!:slap:

Link to comment
Share on other sites

κατι με τα gtl ειναι η βλακεια αλλα αντε τωρα να τα βρεις! ειναι πολυ περιεργη και ευαισθητη στο παραμικρο ρευμα αυτη η μητρικη!:slap:

nope.

απλως η ASUS δεν εβγαλε ΠΟΤΕ ενα σωστο BIOS για την μητρικουλα.

Δυνατοτητες εχει.

BIOS δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.