Jump to content



Μηχανοκίνητος Αθλητισμός


astrolabos

Recommended Posts

Ωραίος ο αγώνας στην Ρωσία

 

Χάμιλτον (Mercedes) άπιαστος .

Ρόσμπεργκ "άτυχος" .

Φέτελ, ξεζουμίζει την Ferrari.

Ραικόνεν, τον έπαιξε με τον Μπότας.

Περέζ, τυχερός μεν, απέδειξε την αξία του δε .

Αλόνζο, Μπάτον είναι να τους λυπάσαι.

Γκρονγιάν τρελό ατύχημα. Για δινόρευμα το έκοψα.

 

Η πίστα μου αρέσει πολύ. Φορτίζει αναρτήσεις. λάστιχα τρελά στην παρατεταμένη δεξιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου...

Αήδια η κίνηση ποιου;

 

Εαν μιλάς για τη πτώση του Marquez... Δες το video της επαφής σε αργή κίνηση και θα δεις πως ο Marquez τον βρίσκει με το κράνος στη ξύστρα με δύναμη

γι αυτό κουνάει και το πόδι ο Rossi. Δεν του κλώτσησε το μηχανάκι, ούτε το μαρσπιέ ή οτιδήποτε.

 

Αηδία είναι η παράγκα που έστησε η ισπανοκρατούμενη Dorna και τα δυο ισπανάκια για να κόψει ο MM τον Rossi μπας και πάρει το πρωτάθλημα ο γλειφιτζουράκιας.

Ο Rossi το είπε στη συνέντευξη τύπου, αλλα τώρα φάνηκε ξεκάθαρα η πρόθεση τους.

Δε μπορείς να βγαίνεις εσύ απο τη στροφή και στην είσοδο να κόβεις με πρόθεση να μειώσει ο άλλος το ρυθμό του ή να πέσει πάνω σου και να βγείτε παρεούλα.

Αντίθετα στο πέρασμα του Lorenzo μόνο χαλί δε το έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites

για όσους βρίζουν το Rossi, ας δουν κι αυτό το βίντεο.. δεν βλέπω motogp φανατικά αλλά μου κινούν το ενδιαφέρον τέτοια περιστατικά... 

εδώ και σε πιο καλή ποιότητα..

 

επίσης σήμερα στο gp... έγιναν πολλά.. κ διάφορα..  μα ο αγώνας ξεκίνησε κάπως έτσι

Όταν ο βρετανός παρουσιαστής κ πρώην πιλότος δεν παίρνει το μέρος σου.. κύριε χάμιλτον είσαι για φάπες.. 

 

ο αγώνας συνεχίστηκε έτσι..

IW2Vjex.png

 

 

 

κ τέλειωσε κάπως έτσι... (πώς κρατήθηκε και δεν το έκανε πιο δυνατά ρε φίλεεεεε)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι fun του Rossi, αλλά ήταν φοβερά ηλίθια κίνηση.

Επίσης είμαι πολύ θυμωμένος με το από πάνω μέλος, που μας έδειξε την νικήτρια τριάδα στην φόρμουλα 1. Spoiler άλλη φορά.

Link to comment
Share on other sites

για όσους βρίζουν το Rossi, ας δουν κι αυτό το βίντεο.. 

 

Είμαι fun του Rossi, αλλά ήταν φοβερά ηλίθια κίνηση.

O Rossi μου είναι αδιάφορος από τότε που έφυγε από τη Honda. Ο Lorenzo μου είναι αντιπαθητικός.

Όμως, επειδή ο Rossi ορισμένες φορές νομίζει ότι είναι αυτός και κανένας άλλος, θα χαρώ πάρα πολύ να χάσει το πρωτάθλημα στον τελευταίο αγώνα, όπως έγινε το 2006 με τον Hayden. Θα ήθελα όταν θα γίνει αυτό, να είμαι κάπου να βλέπω και τα μούτρα του Διατσίδη, αλλά δυστυχώς δε γίνεται...

Τουλάχιστον με το BT Sports, ευχαριστιέσαι αγώνα και μετάδοση. Σε εντελώς άλλο επίπεδο και με αποκλειστικότητες που δεν υπάρχουν αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έγινε θα το χάσει το πρωτάθλημα εκτός κι αν πέσει ο lorenzo.

Απόδειχθηκε ξεκάθαρα τις επόμενες ώρες και μέρες πως ήταν όλο στημένο.

O Lorenzo μπουκαρε στη race direction όταν έβγαζαν την απόφαση και φωναζε να ακυρωθεί ο Rossi και τον πεταξαν έξω,

λες και τον επιρρεάζει κάπου όλο αυτό.

Δε πιστεύω πως ο Rossi έχει δείξει ποτέ αλλαζονική συμπεριφορά, και θα κρατήσω 2 φράσεις, απο Pedrosa και Michael Laverty.

"Τον έλεγχο τον έχει αυτός που είναι στην εσωτερική" - Pedrosa

"Marc broke the unwritten rule, always RESPECT those fighting for a Championship when you're not." - Laverty

 

Και δυο όμορφα videos...

Τα ξεφτιλίκια του Lorenzo και η βρώμικη οδήγηση του Marquez, σκοτώνομαι να σε περάσω και μετά κόβω όπου βρω για να σε κόψω.

 

 

http://www.dailymotion.com/video/x3bgif1_motogp-sepang-2015-scontro-rossi-marquez-l-onboard-camera-di-marc_news

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έγινε θα το χάσει το πρωτάθλημα εκτός κι αν πέσει ο lorenzo.

Απόδειχθηκε ξεκάθαρα τις επόμενες ώρες και μέρες πως ήταν όλο στημένο.

Ποιός απέδειξε τι; Στα δικά σου μάτια κι αρκετών άλλων, μπορεί ο Rossi να έχει δίκιο. Αν δεις το θέμα ξεκάθαρα κι επαναλαμβάνω, είμαι ουδέτερος απέναντι στον Rossi, ήταν αντιαγωνιστική συμπεριφορά. Ο Marquez και ο κάθε αγωνιζόμενος έχει δικαίωμα να υπερασπιστεί τη θέση του και να αγωνιστεί για την υψηλότερη βαθμολογία και το βάθρο. Μην μπερδεύετε το σεβασμό σε αυτόν που πάει για πρωτάθλημα, με το να κάνω στην άκρη να περάσει. Αν θέλει να λέγεται παγκόσμιος πρωταθλητής, ας περάσει μόνος του. Ειλικρινά, θεωρώ τραγικά αυτά που διαβάζω. Μεγάλε, αν έχεις τα κότσια και είσαι τόσο καλός να διεκδικείς το πρωτάθλημα, πέρνα. Τι πάει να πει τον δυσκόλεψε; Ο καλύτερος περνάει, απλά. Δεν είναι F1 Μονακό να πεις ότι δεν έχει χώρο.

Από την άλλη, αυτό που γράψατε για την εσωτερική, είναι γελοίο. Ισχύει, αλλά δεν κολλάει εδώ. Δεν έχει εσωτερική, ανοίγει τη γραμμή του με σκοπό να τον πετάξει εκτός πίστας. ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικό. Ρωτήστε όποιον (αντικειμενικό) αγωνιζόμενο θέλετε.

 

Κοντός ψαλμός... Την άλλη Κυριακή, στη Valencia, θα πρέπει να περάσει 3 Ισπανούς μέσα στο σπίτι τους. Τελευταία φορά που κέρδισε εκεί ο Rossi ήταν το 2004. Ο Marquez κέρδισε πέρσυ, ο Perdosa τα 2007, 2009, 2012 και ο Lorenzo τα 2010, 2013 (Stoner 2008, 2011). Ακόμα κι αν περάσει η ένσταση που έκανε, και πάρει τους 3 βαθμούς, δύσκολα θα το πάρει. Χώρια που έπρεπε η ποινή να είναι σαφώς αυστηρότερη, γιατί δεν είναι μόνο οι 3 βαθμοί που κέρδισε βγάζοντας τον Marquez εκτός, αλλά και η αντιαγωνιστική συμπεριφορά που θα έπρεπε να του κοστίσει.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το βρήκα. Ο ίδιος παραδέχεται ότι το έκανε επίτηδες, αλλά δεν ήταν ο σκοπός του να πέσει ο Marquez. Οπότε όλα τα επιχειρήματά σας για εσωτερική και μπούρδες, πάνε περίπατο.

I repeat myself; I’m sorry he crashed because I just wanted to annoy him.

 

Και με τα πολλά, λέει ότι μπορεί να μην αγωνιστεί καθόλου. @@ στο τετράγωνο. Εκβιάζει τη Dorna για τη θεαματικότητα και τα εισιτήρια. Σιγά που δε θέλει να διεκδικήσει τον τίτλο.

 

http://www.motorsport.com/motogp/news/rossi-unsure-if-he-will-race-in-valencia-motogp-decider/

 

Marquez

Then he kicked out at me, knocking my brake lever, and I crashed

Stoner

"If anyone else had done what Valentino did we would have been black flagged immediately, no questions asked"

 

"There is a massive difference between reckless riding and intentionally taking someone out."

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Ο ισχυρισμός του Marquez πως του πάτησε τον λεβιέ είναι αστείος καθώς αυτό απλά δεν γίνεται και η κίνηση του ποδιού του Rossi είναι ξεκάθαρη.

Φαίνεται και απο το slow motion video πως η κίνηση γίνεται απο τον Marquez που παρ'ότι είναι στην εξωτερική ανοίγει το γκάζι και χτυπάει στον Rossi,

ο οποίος με τη σειρά του σηκώνει το πόδι του γιατί πέφτει πάνω στο γόνατο του με το κράνος.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ισχυρισμός του Marquez πως του πάτησε τον λεβιέ είναι αστείος καθώς αυτό απλά δεν γίνεται και η κίνηση του ποδιού του Rossi είναι ξεκάθαρη.

Φαίνεται και απο το slow motion video πως η κίνηση γίνεται απο τον Marquez που παρ'ότι είναι στην εξωτερική ανοίγει το γκάζι και χτυπάει στον Rossi,

ο οποίος με τη σειρά του σηκώνει το πόδι του γιατί πέφτει πάνω στο γόνατο του με το κράνος.

Αν δε μπορείς να δεις το αριστερό του πόδι να κλωτσάει, άσχετα αν πέτυχε ή όχι το λεβιέ, τότε εθελοτυφλείς.

Link to comment
Share on other sites

Το να προσπαθείς να αλλάξεις τη γνώμη του Wizard είναι πιο δύσκολο από τον πάρει ο Rossi εντέλει το πρωτάθλημα μέσα στην Ισπανία...  :p 
 

Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει δίκιο.

Όσο κι αν γουστάρω το Rossi, όσο κι αν σε όλο τον αγώνα ο Marquez είχε βάλει σκοπό να τον ρίξει κάτω με επαφές σώμα με σώμα, η κίνηση του Rossi είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΗ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το να προσπαθείς να αλλάξεις τη γνώμη του Wizard είναι πιο δύσκολο από τον πάρει ο Rossi εντέλει το πρωτάθλημα μέσα στην Ισπανία...

Κι εν τέλει, δεν είναι γνώμη μου. Το λένε όλοι, εκτός από τους οπαδούς του Rossi.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Όλοι;;; 

Και το Τάκης ο Γκοτζίλας και ο Μπάμπης ο Σουγιάς και ο Πεταλούδας ο Νίκος;;;;

 

Εγώ χωρίς να είμαι φαν του Ρόσι κ χωρίς να βλέπω motogp φανατικά, θεωρώ πως αν άξιζε ποινή ο ένας που κλώτσησε, άξιζε 1000 φορές κι ο άλλος. Τέλος. 

Δεν δικαιολογώ τον Ρόσι, έπρεπε να κρατήσει την ψυχραιμία του, ΑΛΛΑ αυτό που έκανε ο άλλος είναι τουλάχιστον ΟΧΙ αντρικό. Έπρεπε να έχει φάει ποινή πολύ πριν γίνει το σκηνικό με την κλωτσιά. Από τις δηλώσεις όλων των οδηγών, φαίνεται ξεκάθαρα στο που στάθηκε ο καθένας. Άλλοι είδαν ΜΟΝΟ την κλωτσιά (που προφανώς δεν έγινε χωρίς λόγο) κι άλλοι είδαν τι οδήγησε τον Ρόσι στο να κάνει αυτή τη κίνηση.. άλλοι είδαν κι ότι ο άλλος έπεφτε ήδη πριν τον κλωτσήσει ο Ρόσι. Οι απόψεις είναι τόσες πολλές.. ενώ βλέπουμε όλοι το ίδιο πράγμα. Βλέπουμε ό,τι θέλουμε να δούμε.

Επίσης κανείς δεν είπε να κάνει στην άκρη επειδή διεκδικεί πρωτάθλημα.. ο σεβασμός σε αυτόν που πάει για πρωτάθλημα φαίνεται όταν κάνεις καθαρό αγώνα απέναντί του και δεν διακινδυνεύεις την αποχώρησή του.

Κι ο Πετρόβ αρνήθηκε ένα πρωτάθλημα στον Αλόνσο αλλά δεν τον πέταξε εκτός δρόμου.. ή δεν τον έκλεινε παράνομα. 

Επίσης αφού ο καθένας έχει την άποψή του, γιατί δεν την αναφέρει απλά παρά επιμένει να πείσει τους άλλους; Έχετε δει ποτέ κανέναν να άλλαξε γνώμη με επιχειρήματα άλλου σε ένα φόρουμ; 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.